zenithstar SD 66 doublet APO

Postjaceks | 23 Cze 2007, 21:22

Ponizej zmaieszczam swoja pierwsza recenzje bardzo fajnego refraktora ktory jest tutaj tak krytykowany :wink: .

WILLIAM OPTICS ZENITHSTAR 66 SD APO

najpierw dane techniczne:

Aperture 66mm
Focal Ratio F/5.9
Focal Length 388mm
Objective Type SD Doublet, Air Spaced,
Fully Multi-Coated, STM
Resolving Power 1.78"
Limiting Magnitude 10.8
Lens Shade Retractable
Focuser 1.6" (40.6mm) Crayford Focuser
Adjuster, 1:10 Fine Focus

63mm (2.5") Focuser Travel Length

Rotatable Focuser Design

1.25" Adapter Brass Compression Rings

L- type Mount L Bracket Based

Field Stops 10 Baffles
Tube Diameter 2.95" (75mm)
Tube Length 11.8" (300mm) Fully Retracted
14.2" (360mm) Fully Extended
Tube Weight 3.5lbs. (1.61kg)

Case Aluminium Case (Standard)
Case Dimensions

(WxHxD) 15" x 9.6" x 6.5"
(38.5cm x 24.5cm x 16.5cm)
Case Weight 3.5lbs. (1.6kg)
(dane ze strony producenta)


zawartosc:
-walizka aluminiowa
- nasadka kątowa 2"
- przejsciowka 1.25"
- chusteczka :D
- naklejka (bardzo ladna z logiem firmy)
- kluczyk do walizki
- oraz "uczwyt" na okular bez nasadki katowej.

Pierwsze wrażenia:


po pierwsze (jak widac po cenie) teleskop jest znakomitej jakości. nie znalazlem tutaj czesci plastikowych oprocz pokretla "dokladnej ostrosci". Całośc jest solidna i mocna oraz bardzo precyzyjnie dopasowana.



Obraz:

a)obiekty naziemskie:

ogladalem komin elektrowni "Siekierki" oraz gniazdo ptaków na drzewie oddalonego ode mnie ok 100m. użyłem okularów: 30mm (2") oraz 20mm osobno i wraz z soczewka barlowa 2x.

obraz byl ostry i nie zauwazylem abberacji jakichkolwiek. teleskop jest w miare jasny wiec nawet przy barlowie obraz nie byl ciemny. w przeciwienstwie do refraktora uniwersała.


b) obiekty poza ziemskie:

sprzet ten sam j. w.

księżyc: ogladalem go zaledwie 15 min. bo przyszly cienkie chmury i jakosc spadla natomiast przez ten kwadrans udalo mi sie przyjrzec satelicie. tutaj równiez nie zauwazylem aberracji co wiecej obraz byl bardzo ostry. Bardzo wgodnie sie refraktorem steruje chociaz byl na amatorskim statywie fotograficznym.

Alkor i Mizar: tutaj moge napisac niewiele. na pewno obraz byl mniej ostry jednak wciaz jasny i pozbawiony aberracji.


Podsumowanie:
-jak na te cene to troche maly refraktor ale taki wlasnie chcialem a i tak mam teleskop od uniwersała. obraz jest naprawde dobry i pozbawiony aberracji, co zauwazylem to ze teleskop lekko "przyżółca" obraz. Ogólnie polecam jesli ktos potrzebuje maly refraktor ktory jednoczesnie bedzie sluzyc jako obiektyw do aparatu i luneta do obserwacji naziemnych.


+ - jakosc wykonania, jakosc obrazu, porecznosc
- - cena, maly obiektyw





P.S. wszelkich posaidaczy tego teleskopu (jesli sie takowy znajdzie) bede wdzieczny za poprawki wzgledem obrazu poniewaz spedzilem wczoraj w nocy raptem 45 min. z nim :D .
http://www.williamoptics.com/telescopes ... _chrom.gif

http://www.williamoptics.com/telescopes ... iagram.gif



zdjeciawrzuce pozniej poniewaz na razie cos sie zespuło ;p







rekraktor uniwersała 90/1000mm, william optics ZS 66 doublet APO,
okulary:
30, 20 ,9, 4, barlow x2
 
Posty: 152
Rejestracja: 06 Maj 2007, 12:55

PostJaLe | 23 Cze 2007, 21:29

Dobra to teraz wrzuć jakieś zdjęcia wykonane przez ten sprzęt.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postwaldixs | 23 Cze 2007, 22:01

Sprzęt nie jest krytykowany..myślę ,że raczej twoja decyzja..za te kase mogłeś kupic super sprzęt o duzo wiekszych możliwościach i rozmiarach..a jeśli idzie on małe sprzety to zakup Oriona 80 ED, Maka 127 uwazam za duzo trafniejszy..Moja rada jeśli mozesz to zwróć go lub wymień na inny..

Pozdrawiam
Lornetki:
Komz 4x20, Komz 6x24, Pentax Papilio 8,5x21, Chase 10x50 ED,
Canon 15x50, APM MS 20x100, APM MS 28x110
 
Posty: 808
Rejestracja: 25 Lis 2006, 12:23

PostPrzemysław93 | 23 Cze 2007, 22:22

waldixs napisał(a):Sprzęt nie jest krytykowany..myślę ,że raczej twoja decyzja..za te kase mogłeś kupic super sprzęt o duzo wiekszych możliwościach i rozmiarach..a jeśli idzie on małe sprzety to zakup Oriona 80 ED, Maka 127 uwazam za duzo trafniejszy..Moja rada jeśli mozesz to zwróć go lub wymień na inny..

Pozdrawiam



O tak zakup Oriona 80 ED byłby trafny :D Szoda że nie możesz sobie pozwolić na dużego newtona :?
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postjaceks | 23 Cze 2007, 22:43

szczerze mowiac moge sobie pozwolic ale chcailem cos malego, 80 bylo trocje za duze a roznica pomiedzy 66 nie byla wielka jednak cena tak. poza tym jestem ograniczony do DO. a po trzecie zalezy mojemu ojcu na jakosci i owszem mowilem mu o orionie. PRzestancie mi doradzac co by bylo lepsze :D :wink:
pozdrawiam
rekraktor uniwersała 90/1000mm, william optics ZS 66 doublet APO,
okulary:
30, 20 ,9, 4, barlow x2
 
Posty: 152
Rejestracja: 06 Maj 2007, 12:55

PostPrzemysław93 | 23 Cze 2007, 23:04

Dobra dobra ważne abyś z astronomi potrafił czerpać przyjemność i pasje a w tym pomoże ci twój nowy teleskop :)


Pozdrawiam
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postjaceks | 24 Cze 2007, 00:05

bardzo dziekuje za miłę słowa :twisted: :D
rekraktor uniwersała 90/1000mm, william optics ZS 66 doublet APO,
okulary:
30, 20 ,9, 4, barlow x2
 
Posty: 152
Rejestracja: 06 Maj 2007, 12:55

Postzbyszek | 24 Cze 2007, 00:26

66 mm to sprzet do obserwacji wizualnych astro ? Pogadaj z ojcem, niech go wymieni na cos wiekszego . Nie masz tam mnoznika fotonow, a te co wpadaja w ta rurke to za malo na zadawalajace obserwacje. To, ze Twoj ojciec to kupil nie swiadczy, ze dobrze kupil odnosnie astro obserwacji.
Minimum to 80 mm, po roku obserwacji 100 sie chce.
Pewnie nie wiesz, ale 1 cm srednicy w tak malych obiektywach to roznica klasy w obrazach. Nawet do astrofoto w porownaniu z 80 to slabizna.
Wiem ile kosztowal, ale to nie swiadczy ze jest wart polecenia dla osoby co z kasa sie nie liczy . Z DEFINICJI ma za malej srednicy obiektyw aby nadawal sie od obserwacji astro. Patrzac przez ten telep na planety to bedziesz mial podobny niedosyt jakbys lizal cukierek przez szybe.
Patrzac na DS-y to jakbys lizal cien cukierka na szybie . Zeby go widziec to ciemne niebo potrzebne.
Napracujesz sie podczas obserwacji a sprzet mimo ze drogi nie pozwoli dostrzec tego co inni zobacza .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postsaywiehu | 24 Cze 2007, 00:34

Ech, dajcie mu spokój :)
Jaceks pisał, że chce go używać też do obserwacji naziemnych - a to może być całkiem fajna lunetka, choć i tak miałbym sporo "kontrkadydatur", tyle że nie z DO. Do astrofoto będzie też OK- to zależy tylko od tego co i jak chce się focić...

No i jest fajnie pomarańczowy ;)
saywiehu
 

PostDrakos | 24 Cze 2007, 12:02

Widzę że ładny sobie szukacz kupiłeś tylko w takiej trochę odpustowej kolorystyce ale cóż De gustibus non disputandum :roll:
Jak widzisz przywiązanie do jednej firmy spowodowało błędny zakup ekskluzywnego ale jednak kwiatka do kożucha, kto Ci na litość boską doradził tak taki bezsensowny pod względem użyteczności sprzęt ale w sumie na przydrogi i kiczowaty w dodatku szukacz będzie jak znalazł więc nie ma tego złego co by w końcu na dobre nie wyszło :wink:

Wyciągnij z tego lekcję na przyszłość i nie radź się więcej takich psudofachowców bo wyjdziesz na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle :cry:
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

PostAdam Bieniasz | 25 Cze 2007, 08:13

Ja mam Lunetkę opartą na lunecie PZO L40x64 (korpus) i ruskim monokularze 8x30 (b. dobry okular + nasadka pooro) dający powiększenie x27 i jestem z niej b. zadowolony. Sądzę że kolega mający tą lunetkę też będzie zadowolony zwłaszcza z obserwacjach dziennych (zwłaszcza idąc w „teren” taka luneta o długości 40 cm będzie miała przewagę nad tymi większymi). Te „mniejsze” lunety jeżeli chce się mieć z nich przyjemność to muszą być naprawdę dobrej jakości.
CIESZĘ SIĘ ŻE TATA NIE KUPIŁ CI (PANU) JAKIEGOŚ BADZIEWIA W SUPERMARKECIE TYLKO PORZĄDNY SPRZĘT.
Jeżeli coś mogę doradzić to zakup dobrego okularu do robienia zdjęć projekcją okularową i życzę wielu udanych fotografii i obserwacji.
Pozdrawiam
Adam
Ps Czekam na zdjęcia (nie tylk astro) aby udowodnić że to wartościowy sprzęt.
Adam Bieniasz
 
Posty: 13
Rejestracja: 19 Mar 2006, 22:48
Miejscowość: Czarna / Rzeszów

PostJanusz_P. | 25 Cze 2007, 09:23

Jeśli Kolega będzie sobie musiał cokolwiek udowadniać to znaczy że jednak dokonał zdecydowanie nie trafionego zakupu :wink:
Dowodem jego wartości będzie około 50% straty przy odsprzedaży z drugiej ręki bo taki sprzęt kupują ludzie majętni z kaprysem posiadania czegoś nowego i używki ich zupełnie nie interesują a dla prawdziwego obserwatora nie jest on wart absolutnie tych pieniędzy :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMaPa | 25 Cze 2007, 10:14

Nie chcę Ci Jacku odbierać radości z zakupionego sprzętu ale wole tez włączyć swoją opinię. Do obserwacji naziemnych to sprzet bardzo dobry ale czy to na prawdę bedziesz robił ? Jeśli nie jestes ornitologo-botanikiem siedzącym np. godzinami w za krzakiem i wypatrujacym zwierzyny lub ptakow to powiem wprost do astro jest to sprzet chybiony. Za tę cene mozesz miec dobrze sprawdzone i dające wspaniale obrazy teleskopy ( przy doplacie nawet chyba paralaktyk z GoTo).

Odpowiedz więc sobie na pytanie co bedziesz tak naprawde z tym robił w 90% (obserwacje dzienne czy nocne). Wolę usłyszeć że jesteś absolutnie pewien tego że jestes swiadomy ograniczen tego co masz pomimo niewatpliwiej jakosci
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postjaceks | 25 Cze 2007, 11:03

nie jestem ornitologiem jednak chcialem miec cos lepszego niz moja lornetka. mysle ze przyda to mi sie w górach w których jestem bardzo często. poza tym jak juz pisalem chodzilo mi o maly teleskopik ktory moglbym brac w podroz. teleskop sluzy mi tez do ogladania slonca (z filtrem baader za 8zł). A sam refraktor bardzo dobrze sprawuje sie przy planetach (na razie tylko jowisz :lol: ). JA w kazdym razie jestem z tego sprzetu zadowolony pomimo ceny poniewz spelnia moje oczekiwania. a jak juz pisalem w innym temacie prawdopodobnie bede mial newtona bo spare z uniwersalem musze zakonczyc. :D
rekraktor uniwersała 90/1000mm, william optics ZS 66 doublet APO,
okulary:
30, 20 ,9, 4, barlow x2
 
Posty: 152
Rejestracja: 06 Maj 2007, 12:55

PostPrzemysław93 | 25 Cze 2007, 14:02

jaceks napisał(a):nie jestem ornitologiem jednak chcialem miec cos lepszego niz moja lornetka. mysle ze przyda to mi sie w górach w których jestem bardzo często. poza tym jak juz pisalem chodzilo mi o maly teleskopik ktory moglbym brac w podroz. teleskop sluzy mi tez do ogladania slonca (z filtrem baader za 8zł). A sam refraktor bardzo dobrze sprawuje sie przy planetach (na razie tylko jowisz :lol: ). JA w kazdym razie jestem z tego sprzetu zadowolony pomimo ceny poniewz spelnia moje oczekiwania. a jak juz pisalem w innym temacie prawdopodobnie bede mial newtona bo spare z uniwersalem musze zakonczyc. :D


No fakt narazie twół nowy teleskopik jest bardzo uniwersalny i będziesz go zabierał w podróże, oglądał cuda na niebie , i podglądywał ...ptaki :D
Ale kiedyś musisz przewidzieć zakup jakiegoś większego teleksopu ;)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postjaceks | 25 Cze 2007, 14:09

no przeciez przewiduje. dwa tygodnie temu pan uniwersał odezwał sie ze czeka na telefon i chce zakonczyc sprawe wiec na pewno cos przysle. :D inaczej tego bym nie kupowal
rekraktor uniwersała 90/1000mm, william optics ZS 66 doublet APO,
okulary:
30, 20 ,9, 4, barlow x2
 
Posty: 152
Rejestracja: 06 Maj 2007, 12:55

PostPrzemysław93 | 25 Cze 2007, 14:15

jaceks napisał(a):no przeciez przewiduje. dwa tygodnie temu pan uniwersał odezwał sie ze czeka na telefon i chce zakonczyc sprawe wiec na pewno cos przysle. :D inaczej tego bym nie kupowal


O jakiej średnicy ?? :)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postjaceks | 25 Cze 2007, 14:29

synta 10" jest dla mnie za duza a podobno w miescie od 8" nie robi duzej roznicy, a na dzialce jestem rzadko. wiec raczej bedzie 8". na pierwszym miejscu LB, pozniej celestron a na koncu synta bo jest najtansza. wszystko na dobsonie
rekraktor uniwersała 90/1000mm, william optics ZS 66 doublet APO,
okulary:
30, 20 ,9, 4, barlow x2
 
Posty: 152
Rejestracja: 06 Maj 2007, 12:55

Postwariag | 25 Cze 2007, 16:40

jaceks napisał(a):synta 10" jest dla mnie za duza a podobno w miescie od 8" nie robi duzej roznicy, a na dzialce jestem rzadko. wiec raczej bedzie 8". na pierwszym miejscu LB, pozniej celestron a na koncu synta bo jest najtansza. wszystko na dobsonie

Jak Ci dają wybór to trzymaj się LB - jak Ci się "układy" zmienią i będziesz bywał częściej za miastem to będziesz pisał peany na cześć kratownicowego "składaka", poza tym ma totalnie "odlotowy" wygląd i obok dużego telewizora z włączonym Discovery Science będzie wyglądał jak wyszukany i tematyczny element dekoracyjny, a po zamocowaniuw wyciągu latareczki można go wykorzystać jako reflektor / lampkę nocną (ikea siada) 8)
 
Posty: 184
Rejestracja: 08 Maj 2007, 21:10
Miejscowość: Łódź

PostBorucza | 02 Lip 2007, 22:35

 
Posty: 5
Rejestracja: 05 Cze 2007, 20:47
Miejscowość: Warszawa

Postlecho | 01 Lut 2009, 10:27

Zenithstar SD 66 doublet APO to super sprzęt za niewielką cenę do amatorskiej fotografi nieba. Główną zaletą jest krótka ogniskowa, którą łatwo nawet ręcznie prowadzić wykorzystując refraktorek fi=70mm i okular z krzyżem na statywie począwszy od EQ3. Doskonale współpracuje lustrzankami Canona, Olympusa, a nawet jeżeli ktoś jeszcze wie o czym mówię to z Zenitem + klisza 1600. A więc tylko focić, choć dopłata na zakup statywu i układu do prowadzenia jest niezbędna. Wprawdzie to kwestia subiektywnej perspektywy, ale myślę, że dla każdego amatora pierwsza fotografia, na której znajdujemy szczegóły jakiejś galaktyki, znajdujemy i identyfikujemu inne obiekty, których wcale nie mieliśmy zamiaru fotografować to wielka satysfakcja. :)
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 Paź 2008, 19:26

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

AstroChat

Wejdź na chat