Sky Watcher R-70/700 az2

Postg.b. | 06 Cze 2014, 19:53

Posiadam od dwóch lat teleskop Sky Watcher R-70/700 na montażu az2. Trochę już nim zobaczyłem. Za pieniądze jakie wydałem to jest 150 zł (nie trafiony prezent) widoki warte każdego grosza wydanego na ten sprzęt. Planety Jowisz i Saturn. Na Jowiszu widać pasy. Przy 10mm okularze z zestawu a po złożeniu go z tym plastikowym "barlowem" widać lepiej jedynie pod ciemnym niebem. Na podwórku jest większy ale detali nie przybywa. Saturn już lepiej w 10mm widać ślicznie pierścień i pasy, a w 10mm + plastikowe x2 jakby tyć lepiej. Mars w 10mm tarczka nie powala jak gazowe olbrzymy ale jednak jest. Kolor rdzawy. Soczewka x2 nic nie pomaga. Wenus super ładnie widać fazy w 10mm i tu jak w przypadku marsa x2 nic nie wnosi. Do przeglądania nieba 25mm z zestawu super sprawa. Gwiazd mnóstwo, andromeda naprawdę daje. Jak się pamięta ile miejsca w okularze zajmuje księżyc i porówna to do andromedy M31 robi to wrażenie. M13, też cudo ale pod warunkiem ciemnego nieba. 10mm naprawdę sporo pokaże. Zaliczałem sporo eMek jednak w większości są to mgiełki. Nie ma co liczyć na więcej. Gromady kuliste i otwarte to jest coś co daje frajdę. I oczywiście nauka Nielba. Do zestawu dokupiłem folie słoneczną i okular 6mm (7 był by lepszy) 6 w mieście ma mniejsze pole widzenia niż 10mm+plastikowe x2. A detal ten sam. Pod ciemnym niebem na planety czyli Jowisz i Saturn jest lepiej. Jednak uważam że jak ktoś nie ma parcia to odradzam kupno. Lepiej chyba było by kupić 7-8mm z naciskiem na 8mm. Ewentualnie dobrego barlowa apo. A naj lepiej coś kło 15-20mm do rozbicia m13 bo 10mm tylko pod ciemnym niebem dało radę ale szału niema. Pożyczona K20 jest lepsza i k12 bardzo podobne.
Jeżli ktoś chce się nauczyć nieba a przy okazji zobaczyć więcej niż okiem lub lornetką (planety, księżyc, słońce, gromady,kilka eMek) i może nabyć teleskop z drugiej ręki to polecam. Nowe nie warto. Prawdopodobnie refraktor 80/400 pokaże wszystko lepiej. W wersji OTA plus statyw foto oraz na początek okulary z giełdy spl 25,10mm z zestawu SW przekroczą cenę 70/700 ale z pewnością będą to lepiej wydane pieniądze (+/-400 zł) tylko za tą cenę Idzie kupić synte 5", 6" cali z giełdy. Tak czy siak moje 150 zł to dobrze wydane pieniądze. Jedyną wadą jest wyciąg okularowy. Plastikowa szyna zembata się zużyła. Poskladka teflonowa między wyciągiem a jego obudowa i jest ok. Czasem trzeba jednak ręcznie wyciągnąć lub wysunąć wyciąg. Do przeżycia. Wszystkie śruby do poprawy. Trzeba było podkręcić. Statyw daje radę. Mikro ruchy do dokrencenia. Tu trzeba było się przyłożyć. Wymieniłem jedynie śrubę stabilizującą montaż w osi poziomej na taką z uchwytu od wiertarki. Jest dłuższa przez co wygodniejsza.

Pozdrawiam Grzegorz.
Meade LB 12"+ podwórko
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 02 Cze 2014, 21:37
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski

 

Postwampum | 15 Gru 2016, 01:42

Ha!.
Kolega z za miedzy, pozdrawiam.
Artykuł z 2014 roku o małym refraktorku, ja zaczynałem od Skyluxa pół roku temu, opisy widoków podobne, tylko mój Skylux w Bieszczadach pokazał co potrafi (dlatego go tak dobrze wspominam).
Patrzę w podpis a tutaj 10cio calówka. Ładny rozwój kariery astronomicznej.
Pozdrawiam.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat