SW 100ED

PostLukacz | 13 Lis 2019, 17:13

kurp napisał(a):Jakoś ostatnio opadł mój zapał do pisania recenzji sprzętowych ale po tych wszystkich komentarzach w dziale refraktory to powiem krótko. W takiej aperturze i klasie cenowej naprawdę ciężko jest pobić ED-ka SW 100 mm. Można się sprzeczać o jakieś tam różnice w obrazach kraterów na Księżycu, oddawaniu kolorów i drobnych szczegółów w tym słynnym już detalu ale za taką kasę, ... :D . Dziękuję za uwagę.


Te "darcie kotów" vel dyskusja "O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia" wynika z braku albo precyzji wypowiedzi albo czytania ze zrozumieniem. A czasami z obu powodów :lol:

Jednemu chodzi o jakość optyki a drugiemu o korzystną cenę. A czytajac fora można wyciągnąć wniosek że w swojej klasie ED 100 w stosunku cena/jakość jest najlepszy. I tyle :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostKrzysztof_P | 13 Lis 2019, 20:11

Cześć.

Tu nie chodzi o darcie kotów lecz o fakty.Trudno aby Refraktor ED 100mm był tak dobry jak APO 100mm za 3X-4X tyle , ot i wszystko.Jak ktoś chce mieć jakość za 3K taką jak w APO za 10K , to niech zapomni i szkoda nawet tych wszystkich dyskusji , które i tak sprowadzają się do jednego.Cena , cena , cena. :idea:
100ED to dobry Refraktor i trudny raczej do pobicia w swojej klasie i konkurencji , jakość , cena.
A czy warto dokładać np. do porządnego trypletu APO 100mm to już pozostawmy raczej indywidualnej ocenie i wyborowi użytkowników którym dany instrument ma służyć.Refraktor 100ED nigdy nie będzie tak dobry jak APO 100mm i to też należy przyjąć do wiadomości.Taniej znaczy nie tak dobrze jak w APO , ale wcale nie oznacza że jest żle.Kogo stać to kupuje porządne APO , kogo nie to chiński zamiennik ED.Każdy z nas sięga powoli w miarę swoich możliwości , coraz wyżej i po lepsze instrumenty.Kiedyś też zachwycałem się Refraktorem 100ED i np. okularami ES.Przejście z Refraktora AC na ED to krok na przód , taki sam jak z ED na APO. :D Osobiście też bym wolał kupić np.Refraktor LZOS APO 152mm niż tańszy i słabszy odpowiednik 152mm APO-ED APM. :D Może kiedyś zakupię , kto to wie... :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 13 Lis 2019, 20:56

Czy 3 - 4 krotna różnica ceny pomiędzy 4-calowym refraktorem ED a APO przekłada się na 3 - 4 krotną różnicę obrazu? I jak to sprawdzić? Na pewno nie widać 3 - 4 razy więcej drobnych kraterów na Księżycu czy szczegółów na Jowiszu. Czy w polskich warunkach w ogóle da się dostrzec wyraźną różnicę? Wyraźną, bo coś tam więcej będzie widać, ale na pewno nie będzie to spektakularna różnica. A może się mylę.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 13 Lis 2019, 21:08

Cześć.

Jakość nie zawsze równa się ilość , trzeba po prostu pooglądać i przekonać się samemu.Ilość to na pewno będzie w Newtonie np. 16" przy odpowiednich ku temu warunkach , ale jakość tego co widzimy , to już całkiem inny temat.Tu trzeba na pewno porównań i praktyki z wszelakim sprzętem.Trudno bowiem pewne sprawy przekłada się na "papier" , najlepiej zobaczyć np. na jakimś Zlocie i sobie porównać w praktyce różne instrumenty a gwarantuję że różnice na pewno będą widoczne.I będziemy wtedy na pewno już wiedzieć za co płacimy tyle pieniędzy w praktyce.I przy okazji sami stwierdzimy czy dla nas opłaca się płacić za tą jakość czy też nie.Tą kwestię pozostawmy raczej bez zbędnych pustych komentarzy.Kto porównywał , ale bardzo dokładnie i skrupulatnie to wie , nie liczę jakichś tam chwilowych spojrzeń , choć czasem pewne sprawy widać na pierwszy rzut oka. :D
Po prostu szkoda się nawzajem okłamywać i tyle w temacie.Refraktor 100ED za powiedzmy 3K nie będzie nigdy Refraktorem APO 100mm za 9K , ot wszystko dla mnie osobiście w temacie. :D Gdybanie nic tu nie wniesie , tylko porównania i zobaczenie koniecznie w praktyce. :D Ktoś powie nie warto a drugi powie jak to nie , ależ oczywiście że warto , itd... :D Możemy pisać na Forum konkrety albo mieć puste i zakłamane tematy , to zależy od nas samych , ja osobiście jak piszę że coś mnie bardziej satysfakcjonuje to tak jest w praktyce.Nie lubię pisać bez porównań czy stwierdzenia tego w praktyce.Puste wypowiedzi typu , nie warto , przepłacanie , itp. to dla mnie zwykłe śmieci-wypowiedzi , wolę napisać uczciwie , jest lepiej i ekstra ale nie stać mnie na razie i np. może kiedyś zakupię takowy , niż pisać inne farmazony.Osobiście lubię konkrety a nie takie sobie pisanie , bla , bla , bla.Tylko dla zaspokojenia swoich potrzeb i spokoju ducha a wewnątrz tak naprawdę to nie jeden by zamienił swojego dla przykładu takiego ED chińczyka na porządne rasowe APO i nie posiadał chińskiego ED.Pieniądz dyktuje nam niestety pewne sprawy.Ale co jest najważniejsze to to , że czym byśmy nie oglądali to moim zdaniem ta Pasja nas cieszy jak i widok obiektów nieba w naszym sprzęcie.Czasem widok w instrumencie za "śmieszne" pieniądze może nas bardziej ucieszyć , niż widok z najlepszego APO za cenę dobrego samochodu czy mieszkania w bloku.Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 07 Maj 2020, 18:00

W moim ED-ku nieraz podczas obserwacji Księżyca trafiała się jakaś gwiazda obok obok jasnej tarczy Łysego. Pomimo stosowania różnych okularów co do pola jak i ogniskowej, ta gwiazda zawsze była widoczna jako punkcik o znakomitym kontraście wobec lśniącej tarczy Księżyca. Piszę to dlatego, że chętnie bym starł swojego ED-ka SW z takim Takahashi 102, jakimś APM czy tam jeszcze czym innym w podobnej aperturze aby zobaczyć miarodajne różnice w jakości dawanych obrazów. Nie wychwalam tu popularnego ED-warda ale sam , na własne oczy przekonał bym się czy te różnice są, aż tak wielkie. Nadmieniam, że jestem wybredny co do jakości dawanych obrazów i jasne placki w kraterze Plato są dla mnie żadnym widokiem. Piszę wtedy, że ich nie widać. Obraz ma być prawie żyleta, innych nie toleruję.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postwitos | 07 Maj 2020, 18:25

Tutaj masz naoczny opis Daniela jak to widział w dwóch obok siebie stojących SW ED i Takahashi
viewtopic.php?f=21&t=56960
witos
 

Postszary | 07 Maj 2020, 20:51

Dla mnie różnica w obrazach między popularnymi chińskimi czy tajwańskimi ED-kami na FPL-53 a japońskim APO na fluorycie jest mniej więcej taka, jak jak między chińskimi achromatem a chińskim ED. Czyli naprawdę zauważalna. Mówię tutaj o dubletach, ponieważ tryplety na FPL-53 zbliżają się pod tym względem do dubletów APO na fluorycie. Niestety kosztem dużo większej wagi. Czy warto dopłacać do takiego APO to kwestia indywidualna. Jednak jak już się zasmakuje tej jakości obrazu, to patrząc przez ED-ka już zawsze będzie coś uwierać ;-)
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postwitos | 07 Maj 2020, 21:41

Posiadałem przez chwilę ED100, dwa EQUINOX 120ED i naprawdę cena i jakość wykonania Edków jest bardzo wysoka, a nie wspomnę już o EQUINOXE, oba refraktory ED są po prostu mistrzami i mógłbym spokojnie żyć z Equinoxem i cieszyć się pięknymi widokami. Jedyny błąd jaki zrobiłem to kupiłem Takahashi FS 102 i wpadłem jak śliwka w kompot, jak pierwszy raz spojrzałem na księżyc to mi szczęka opadła i odrazu się zakochałem w FS 102, jak Daniel w swoim TMB 115. Nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na Takahashi, wiem że choroba zwana Takitis! postępuję i obecnie brak na nią szczepionki ;). Wiem też, że SW ED są nie do pobicia jeśli chodzi o cena/jakość i tutaj nie ma zmiłuj się, ale czego się nie robi dla naszego hobby i zawsze jest chęć posiadania świętego graala i zobaczenia naszego bezkresnego kosmosu w jak najlepszym wydaniu :)
witos
 

Postdaniel | 07 Maj 2020, 22:21

Trudno się z Wami nie zgodzić.
Dobry Teleskop to jednak nie tylko dobry obraz. Prawda jest taka, że idealny sprzęt na który nie będzie się żałowało grubej kasy musi zawierać wszystkie cechy na których nam zależy. W moim odczuciu: mobilność, wszechstronność zastosowania, jakość obrazu itd.
W EDku 100 przeszkadzała mi trochę jego długość. LZOS jest ciężkim klocem ale mi to nie przeszkadza bo trzyma się stabilnie i to na AZ4.
Czy warto wywalać tak dużo kasy na lepszej jakości sprzęt? To zależy. Jak spojrzałem przez Taka 102 to uznałem, że nie warto dopłacać w stosunku do EDka. Zwłaszcza, że Tak (nie pamiętam czy FC czy FS) ma wyciąg 1.25" co mi osobiście przeszkadza. Nawet jeśli jest możliwość wymiany wyciągu to uważam, że do tak drogiego sprzętu nie chciałbym już dokładać.

Różnice w obrazach są takie. Dopóki nie spojrzysz przez rasowe APO myślisz, że lepiej niż w EDku być nie może.
Potem jak spojrzysz a uświadomisz sobie cenę to myślisz, że te różnice nie są nadzwyczaj duże.

Ale biorąc wszystkie zalety teleskopu APO dociera do Ciebie, że jest to właśnie sprzęt, któregobtak na prawdę pragniesz.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 07 Maj 2020, 23:59

Cześć Koledzy. :D

Tak jest w istocie , obrazy z Edków są bardzo dobre a z Tak-ów , Lzos-ów , Tec-ów i innych zacnych APO na dużo lepszym szkle po prostu Wspaniałe i Ostre , Klarowne , Krystaliczne i Wsjo.Kto poogląda porządnym APO , to raczej nie wraca do SW Edków z uśmiechem.Wydaje nam się że lepiej niż np. w 100ED już być nie może a jednak może i to sporo widocznie lepiej.Niestety kosztuje to parokrotnie więcej , ale Docelowo na pewno warto i wtedy już Pełnia Szczęścia jest Gwarantowana. :D
Poszedłem w wasze ślady i kupiłem sobie do pooglądania na jakiś czas z ciekawości i chęci poznania APO Vixena Japan SD 103S F-7,7 , tzw. "Lisicę" :D , czekam na dostawę tego SD Dubletu , wiem że optycznie obiektyw lepszy jest od 100ED ze względu na drugi po FPL53 gatunek lepszy użytego w tym Dublecie szkła.Ciekawi mnie też ile i jak daleko będzie mu do Taka 102mm FS-a , co sprawdzimy z Kolegą Tomaszem "Witos" na porównanku i spotkanku , myślę już niebawem. :D
https://www.firstlightoptics.com/vixen/ ... actor.html , https://www.skypoint.it/en/apochromatic ... 26147.html Udało się z wyciągiem z microfocuserem.Aktualnie nie ma go w standardzie i trzeba za niego sporo dopłacić.Jak się nie mylę to w granicach 200$-250$. :D

Wstawiam dla przykładu przetłumaczony cytat z dialogu "Cloudy Nights" właściciela i jego porównanie Edka 80 ORION USA z Vixenem Japan SD 81S , czyli mniejszego brata Vixena SD 103S:

1."Masz ważny punkt. Wygląda jednak na to, że tag FPL-53 jest już szeroko stosowany w marketingu przez innych producentów teleskopów i być może Vixen chce po prostu uniknąć promowania przekonania, że sam FPL-53 gwarantuje większy zasięg. Istotne są również właściwości pasującego szkła dla FPL-53, podobnie jak jakość modelowania i połysku. Mój Orion 80ED również wykorzystuje FPL-53, ale mój SD81S ma znacznie lepszą korekcję kolorów i lepszy kontrast. Wszystkie układy optyczne FPL-53 nie są sobie równe".

2."To też jest moje doświadczenie. Podejrzewam, że Vixen używa lantanu jako elementu łączącego, aby uzyskać tak dobrą korekcję kolorów, ale to tylko spekulacja, ponieważ tak naprawdę nie mówią".

Scott

Przeczytałem sporo bardzo dobrych opinii w sieci na temat tego Dubletu SD 103S , który w praktyce przewyższa nawet niektóre chińskie trojaczki pod względem korekcji AC , pięknego koloru Planet , Księżyca , Gwiazd i wysokiego kontrastu obrazu.Użytkownicy przekraczają ponoć 300X-3D z ładnym obrazem Księżyca bez widocznej AC. Nowsza wersja SD 103S posiada lepszą korekcję AC od poprzedników FL 102S i ED 102S co widać po zamieszczonym poniżej wykresie.https://forum.astronomie.de/threads/vix ... er.288030/
Dlatego ceny Refraktorów Vixena Japan nawet Dubletów , są między innymi takie a nie inne w stosunku do chińskich Refraktorów ED.Jest jeszcze wiele innych atutów i zalet na plus , można o tym w sieci sporo poczytać. Pamiętam mój ostatni Refraktor Vixen 100/640mm F-6,4 i znają go Koledzy , którzy byli na zlocie Kudłacze 2019r.Miał to być Refraktor AC a w praktyce było znacznie lepiej... :shock:
Czekam z niecierpliwością na dostawę i napiszę parę zdań jak pooglądam nim Planety i Księżyc. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
SW 100ED: Vixen SD 103S Wykres..jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 22 Maj 2021, 20:17

Cześć. W długiej karierze obserwacyjnej swoim swoim ED-kiem nie stwierdziłem aby istniała jakaś AC. Powiększeń używałem maksymalnie do x180. Obrazy są wspaniałe i nie mam zamiaru się go pozbywać czy zamieniać na coś innego. Pozdrawiam.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 22 Maj 2021, 23:03

Cześć Krzysztof.
Po pooglądaniu np. Refraktorem Taka FS 102mm , myślę że zmienił byś zdanie i sam przekonał byś się w czym rzecz.Inna kolorystyka , kontrast i ostrość obrazu.Tu nie chodzi o samą korekcję AC , tylko o walory generowanego obrazu.W końcu ceny tych maszynek nie biorą się z powietrza.Gatunki drogich użytych do ich produkcji gatunków szkła robią w obrazie swoje.Jak posiadałem swego czasu Edki to też podobnie myślałem , iż lepiej to już chyba być nie może...
Edek 100 jest najlepszy z tej rodziny Edków ze względu na F , ale na np. gwiazdach podwójnych przy powiększeniach około 2D , gwiazdy są jednak co widać zanurzone w niebieskawej "chmurce AC". Ponadto nie zobaczysz tak pięknie barwnych obrazów Planet jak i tylu odcieni kolorów co w bardzo dobrym APO czy dublecie fluorytowym na porządnym szkle , kolory gwiazd też widocznie lepsze , bardziej nasycone jak i kontrast czarnego tła nieba jeszcze lepszy.To widać na pierwszy rzut oka i obrazy są widocznie bardziej satysfakcjonujące i zarazem piękne.To trzeba po prostu zobaczyć , porównać i się samemu naocznie przekonać.Edek 100 jest w swojej klasie cenowej bardzo dobrym wyborem i Refraktorem , ale nie jest wcale takim ideałem i do tego jednak widocznie mu w generowanych obrazach brakuje.Przy okazji Refraktor Vixen 103S też dublet na szkle FPL53 , jednak z innym gatunkiem drugiego elementu tego dubletu niż Edek 100mm , daje w obrazach bielszy obraz Vegi niż Refraktor 100ED.Jest lepszy optycznie od Edka 100ED i tu nie mam żadnych wątpliwości.Cena też jest wyższa i nie wynika tylko z samej marki Refraktora , ale z lepszej ogólnie w praktyce jakości optyki.Jakością optyki Vixen 103S nie jest tak dobry jak TAK FS 102 , ale i cena Vixena też jest niższa.Syntetyczny lantan FPL53 czy FPL55 nie da takich walorów obrazu jak fluoryt użyty w Refraktorach Takahashi czy LZOS , itp.Zawsze będzie dość blisko , ale jednak to nie to samo , pomimo różnorakich kombinacji nowych tańszych projektów obiektywów APO czy ED na tańszym i słabszym gatunkowo szkle.To samo tyczy się np. okularów zbudowanych na wszelakim szkle.Fakt też że każdy z nas inaczej odbiera obrazy , ja tak to widzę i dostrzegam te różnice.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 23 Maj 2021, 00:46

Hej!!!
Ja w swoim złotym 100ED nie zauważam żadnej aberracji chromatycznej. Jak go rozogniskuję na jasnych gwiazdach czy Jowiszu, pojawia się subtelne niebieskie halo. Na Księżycu do 2,5D ostrość wzorcowa detal piękny i żadnej AC (dosłownie żadnej). W zeszłym roku na Kudłaczach miałem okazje porównać go z innymi sprzętami. LZOS'em, TOA130 i powiem szczerze przepaści nie było. TOA dawał jaśniejszy obraz, ale detal i kolorystyka bardzo porównywalne. Obserwowaliśmy wtedy Saturna. Warunki były super. Saturn widoczny był jak na zdjęciach z netu. Piękne pasy na globie, pociemnienia na biegunach, wyraźnie widoczna struktura pierścieni. Cassini ewidentny, wręcz natarczywy :-). Wszystko to widoczne w moim ED'ku przy powiększeniu 237X z okularem Soligor lantan 3.8mm. Okular ten świetnie współpracuje z ED'kiem. Nieraz ten duet powodował opad mojej szczęki, wyłuskując na Księżycu, Saturnie, czy Jowiszu super detal. Może jestem mało wyrobiony i mam zbyt małe oczekiwania od sprzętu, ale ten złoty ED'ziu zostanie ze mną do końca (mojego lub jego) :-).

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 23 Maj 2021, 02:41

Cześć Wojtku.
W tym roku na Zlocie Kudłacze 2021r. będą: dwa Refraktory LZOS 115mm , TOA 130APO i jak będziesz ze swoim złotym Edziem 100ED to sobie na spokojnie wszystkie sprzęciki porównamy.Powinien też przyjechać Catalin z większym APO CFF.Byłem u Catalina i z nim o Zlocie rozmawiałem.Może będzie też FS 102mm kupiony w tym roku przez kolegę Jacka Yokera.Więc będzie co porównywać.Jowisz będzie trochę wyżej w tym roku , Saturn niewiele , będzie też Łysy w tym czasie Zlotu , więc będzie sporo obiektów do rzetelnych porównań.Najlepszą Planetą do porównań jest Jowisz , posiadający najwięcej tzw. słabego "subtelnego detalu". Wezmę też moje dwie większe Makówki ORION U.K.: 8" F-20 OMC , 10" F-9 OMC i Maka Intesa 127/1270mm F-10 , może też do czegoś się przydadzą. :D Co prawda w Makach kolory gwiazd czy Planet są mniej intensywne i nasycone niż w Refraktorach APO i świetnych Japan Taka dubletach fluorytowych , są można tak to ująć , bardziej "wyprane" , ale wysoki kontrast i ostrość obrazu Maka OMC 200mm F-20 z maleńką C.O. też robi swoją piękną robotę o czym przekonacie się naocznie sami.Podczas Opozycji Marsa , MAK OMC 200 F20 w Bino mnie zagiął , pięknym Marsem przy około 300X powiększenia.Mars wypadł w moim odczuciu lepiej z większą ilością detalu niż w naszym Refraktorze ED-APO APM 152/1200mm.Choć Refraktor APM też pokazał ładne obrazki Marsa w nasadce Bino.A jednoocznie Mars w Refraktorze APM był bardzo ładny do 400X Powiększenia.Tyle wytrzymał ten Refraktor na Marsie z dobrym obrazem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 23 Maj 2021, 10:36

Porównywałem sobie złotego ED80mm vs Takahashi FC76DCU i na Marsie różnica w obrazie była odrazu na pierwszy rzut oka dostrzegalna. W ED80 kolor Marsa był nasycony pomarańczowy i nie naturalny, natomiast w FC76 kolor Marsa był naturalny, przyjemny dla oko i taki sam jak widoczny nieuzbrojonym okiem. ED przekłamuje obraz natomiast FC76 pokazuje go takiem jaki jest w rzeczywistości i nie ważne jaki obiekt obserwujesz.
witos
 

PostKrzysztof_P | 23 Maj 2021, 15:28

Cześć Tomaszu.
Będziesz też na Zlocie Kudłacze 2021 , więc w gronie astro przyjaciół porównamy sobie obrazy Planet i Księżyca w różnych Refraktorach.Stosując te same złączki kątowe i okulary.Tak aby wykluczyć zmienne walory obrazu pochodzące od różnych złączek kątowych czy okularów.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postszary | 23 Maj 2021, 17:41

Jeśli chodzi o Marsa, to w czasie opozycji miałem okazję porównać jego widok w SW 120ED (ponoć bardzo udany egzemplarz) oraz w malutkim fluorytowym Vixenie 55FL (55//440), który właściwie mógłby służyć za szukacz w tym pierwszym. Jeśli chodzi o aperturę, obydwa refraktory dzieli prawdziwa przepaść, która jednak nie do końca przełożyła się na dostrzegalność szczegółów na Marsie. W 120ED kontynenty i czapa polarna były wprawdzie ewidentnie większe, ale jakby wyprane z kolorów. Tak, że momentami zlewały się z tłem i w ogóle trudno było wychwycić ich kontury. Natomiast we fluorycie 55FL zarysy kontynentów były ewidentne – wyraźnie odcinający się z tła ciemniejszy kolor, pozwalający od razu zauważyć ich kształty. Podobnie od razu rzucała się w oczy czapa polarna, w postaci białej kropki.

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że różnice w jakości optyki to jedno, a większa odporność małej soczewki na seeing to drugie. Jednak jako osobie przez dłuższy czas mającej do czynienia z chińskimi i refraktorami ED na szkle FPL-53 również wydawało się, że jeśli chodzi o jakość obrazu lepiej już być nie może. Po spojrzeniu przez soczewkę fluorytową okazało się, że bardzo się myliłem. Przykładowo obrazy dawane np. przez SW 80ED, które wcześniej wydawały mi się krystaliczne, w konfrontacji z fluorytem okazały się jakby mleczne, by nie powiedzieć nawet delikatnie mętne, nie mówiąc już o odwzorowaniu bieli. W porównaniu z porządnym japońskim FL chińskie ED-ki wydają się niestety lekko zażółcone/zazielenione. Nie da się jednak ukryć, że w relacji jakości do ceny są trudne do pobicia.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostKrzysztof_P | 23 Maj 2021, 20:45

Cześć.
Popieram w 100% twoje stwierdzenia i spostrzeżenia.Miałem dokładnie i podobnie to na myśli co napisałeś w swoim poście.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 23 Maj 2021, 21:01

Hej.
Byłem wraz z Wojtkiem na Kudłaczach ubiegłego lata i oglądałem w w.w. refraktorach Saturna i Jowisza. i oprócz większych tarcz w TAKu 130mm w stosunku do obrazu z LZOS115 I ED100 nie zauważyłem różnic w detalu. Być może trzeba popatrzeć dłużej niż po kilka minut.....zobaczymy w tym roku.
Co do ED120/100 i innych.
Mam obydwa - wielokrotnie porównywałem na Księżycu i powiem tak - ED100 daje najbardziej kontrastowy, surowy i najczystszy obraz.
Co do opozycji Marsa, zgodzę się bo to zauważyłem -w szkle ED ciemne kontynenty wpadają w taki odcień brudnej ciemnej zieleni.
A najlepszy widok Marsa? - z achromatu ZEN 120mm + czerwony filtr. Kontrast i odcięcie kontynentów od czerowno /pomarańczowego globu był po prostu powalający.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 23 Maj 2021, 23:47

Cześć.
W dobrym Refraktorze Tryplecie APO czy Fluorytowym Dublecie jak Takahashi , co białe to białe a co czarne to czarne , bez żadnych domieszek: szarości , fioletu , zieleni , itp.Dla przykładu cienie gór na Księżycu w 120ED wpadają w ciemny delikatny fiolet a np. w TS ED Dublecie 125/975mm F-7,8 , są bardziej czarne bez domieszki ciemnego fioletu.Ostatnio przeszło przez moje ręce szereg Edków i APO.Różnice były dla mnie widoczne , nie biorę w ogóle pod uwagę achromatów z F-6 , F-8 , w nich Czapy Marsa są żółtawe a cienie gór na Księżycu i przerwa Cassiniego Szaro-Czarne a nie piękna czerń.Na Astropolis kolega Jacka Yokera opisał swoje wrażenia z oglądania Takiem FS 102mm , może warto też przeczytać.W Edkach białe jest kremowe a w Takach i dobrych Trypletach APO białe jest białe.Dobrze to widać np. na Czapach polarnych Marsa i na Owalach Jowisza.Gwiazda Vega jest też dobrym testem dla Refraktora.Obrazy w świetnym Refraktorze są Kryształ , niestety ale Edkom SW itp. jednak do tego Kryształu brakuje.Pamiętam mój były Tryplet APO WO FLT 98mm z obiektywem ASTREYA , czarne małe detale na Księżycu wyglądały tak jak gdyby Księżyc był "dziurawy" a nie szare jak w słabszych optycznie Refraktorach.Tak samo cienie Księżyców Jowisza podczas Tranzytów , były czarne jak dziurki w Jowiszu a nie szarawe.Kolorek Saturna posiadał piękne odcienie żółci i pas tak na nim kontrastował , czego nigdy nie pokazał mi w tak dobrym wydaniu Refraktor 100ED.
Tutaj sobie miłośnicy na Astropolis dyskutowali: https://astropolis.pl/topic/73073-takah ... ent-834064
Tutaj też poczytacie o różnych Refraktorach opisanych na Astronocach: http://www.astronoce.pl/katalog.php?katid=1&uklad=2
Tu wcześniej wklejony link z Astromaniaka , też o Taku i 100ED: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=21&t=56960
Jeżeli ktoś nie dostrzega w obrazach tych różnic lub nie zwraca na nie uwagi to przynajmniej zaoszczędzi na zakupie sprzętu.
Niestety ale ja przykładam bardzo dużą wagę do tych różnic w generowanych obrazach i nie zadowalają mnie już obrazy , które właśnie są pod tym względem słabsze od tych ideałów.Jak to mawiają: "w miarę jedzenia apetyt rośnie". :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 07 Cze 2021, 16:46

Dołączam do grona refraktorowców, zaczynam od SW 100 ED, wrażeniami z obserwacji będę się dzielił w temacie
SW 100ED: IMG_20210607_163224.jpg
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJSC | 07 Cze 2021, 16:59

Gratulacje! :)

Tak przy okazji czytałem ostatnio na Cloudy o tym EDku i ktos wstawił niezłe fotki Jowisza jak na taka aperturę. Co prawda fotki juz leciwe, ale to tym bardziej zachwycajace, bo kamerka nie najnowsza.
https://www.cloudynights.com/topic/6288 ... p=11132542
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postbolid25 | 07 Cze 2021, 17:11

JSC napisał(a):Gratulacje! :)

Tak przy okazji czytałem ostatnio na Cloudy o tym EDku i ktos wstawił niezłe fotki Jowisza jak na taka aperturę. Co prawda fotki juz leciwe, ale to tym bardziej zachwycajace, bo kamerka nie najnowsza.
https://www.cloudynights.com/topic/6288 ... p=11132542

Dziękuję JSC. Obiektyw jak i cały refraktor wygląda obiecująco, powinien dawać bardzo dobre obrazy o dużym potencjale jeśli chodzi o planety i księżyc, w tym celu głównie go zakupiłem.Myśle że wersja niebieska tego refraktora będzie bardzo dobra optycznie, SW w tym czasie wypuszczał bardzo dobre teleskopy pod tym względem, pamiętam jednego z pierwszych niebieskich Newtonów 200/1000 SW na Kudłaczach 15 lat temu, dawał obrazy księżyca ostre jak brzytwa, to samo tyczyło się mojego dawnego maka 127, do dziś żałuję sprzedaży. W każdym razie to dobry refraktor ED, w tym roku wezmę go na Kudłacze i porównamy z innymi nowszymi EDkami jak i refraktorami z wyższej półki
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postbolid25 | 09 Cze 2021, 20:58

Wczoraj wyciągłem na chwilę refraktor za osiedle, nie było zbyt dużo czasu ale ciekawość wzięła górę i postanowiłem godzinkę poobserwować.Pierwsze co rzuca się w oczy to idealna punktówość gwiazd oraz oddanie barw, byłem zaskoczony widokiem Albireo, dwa piękne kolorowe klejnoty w Naglerze 20 mm i do tego ten kontrast i czarne tło nieba.
Po drodze padło jeszcze kilka klasyków M27,M57, M92, M13, M11 i kilka innych, mimo małej apertury refraktor ładnie rozbija gromady kuliste oraz dobrze radzi sobie z obiektami mgławicowymi, z dłuższym okularem osiągając około 3 stopnie pola.
Niestety nie było czasu posiedzieć do godzin poranych i doczekać Jowisza i Saturna, jutro jeśli pogoda dopisze biorę refraktor w teren na testy planetarne.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostMateusz F | 09 Cze 2021, 22:26

Gratki nowego sprzętu , ED 100 to fajny refraktor , gwiazdki szpilki to cały urok soczewki.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat