Refraktor Sky Watcher 102/1000 F10

Postkurp | 22 Kwi 2015, 21:32

Witam. Od jakiegoś czasu użytkuję refraktor SW 102/1000. Kupiłem jakieś 2 lata temu od kolegi na forum. Posiada wyciąg z mikrofokuserem. Okulary SW 9mm UWA 58* , WO WA 20mm 66* , Vixen NPL 30mm. Teleskop generuje bardzo dobre obrazy ,opiszę tutaj pokrótce jego pracę z 9mm SW bo to dla niego największe wyzwanie.
Jowisz - widoczne wielokrotne pasy chmur i cienie księżyców na tarczy olbrzyma, obraz plastyczny w warunkach dobrej przejrzystości i stabilnej atmosfery, bez problemu widoczna WCP.
Księżyc - kratery wielkości ostrza szpilki, taka nadziurkowana kartka czubkiem igły, dlatego ja nazywam je kraterami szpilkowymi, obraz niestety faluje i nieczęsto zdarza się całkowicie spokojna atmosfera
Saturn - niestety jest dość nisko nad horyzontem co prawda widoczna planeta z pierścieniami i przerwą Cassiniego ale obraz jest taki sobie bo planeta dość szybko obniża swój lot.
Wenus - świeci wściekle i widoczne jest tylko w jakie fazie jest tarcza planety ale widać to wyraźnie
Aberracja - w moim egzemplarzu prawie wcale nie występuje, tarcza Jowisza jest widoczna wyraźnie po sam brzeżek i jak zmieniam pole widzenia to nieraz pojawi się ledwo widoczny, śladowy niebieskawy zafarb który zależy od kąta patrzenia przez okular.
Na Łysym nic takiego nie zauważyłem, tylko podczas patrzenia na Wenus w pewnej odległości od tarczy planety pojawiają się takie jakby lśniące kawałki pierścieni , ale są z dala od tarczy planety i nie przeszkadzają w obserwacji tego ciała chociaż widok Wenus nie powala bo i co tam widać.
Generalnie planety widać dobrze i są plastyczne i kontrastowe.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 22 Kwi 2015, 22:03

Dodam jeszcze, że dużą zaletą jest czas gotowości sprzętu do obserwacji: - wyniesienie ALT-AZ 1 minuta, wyniesienie i przykręcenie telepa 2-ga minuta. Studzi się błyskawicznie a po obserwacji odkręcam tubę, kładę w garażu aby się wolno ogrzała i wnoszę montaż. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 16 Maj 2015, 14:17

Po wykonaniu kilkudziesięciu obserwacji tym achromatem mogę powiedzieć, że teleskop teleskopowi nie równy. Ten egzemplarz jest naprawdę znakomity i chętnie kiedyś porównał bym go do 100mm ED-ka aby zobaczyć czy są aż tak istotne różnice w obrazie dawanym przez ED a moim egzemplarzem. Niestety w mojej okolicy nikt nie ma żadnego teleskopu nie mówiąc już o ED. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postmakower | 16 Maj 2015, 23:38

kurp napisał(a):Po wykonaniu kilkudziesięciu obserwacji tym achromatem mogę powiedzieć, że teleskop teleskopowi nie równy. Ten egzemplarz jest naprawdę znakomity i chętnie kiedyś porównał bym go do 100mm ED-ka aby zobaczyć czy są aż tak istotne różnice w obrazie dawanym przez ED a moim egzemplarzem. Niestety w mojej okolicy nikt nie ma żadnego teleskopu nie mówiąc już o ED. :D


Dobrze zestawiony achromacik, taki powyżej 10 cm średnicy i odpowiednio długi to fajna sprawa. Daje dobre obrazy i nie jest przepłacony. Właściwie sprzęt obowiązkowy dla miłośników bez grubszego portfela. Miałem kiedyś podobny 64 mm średnicy, PZO o jasności 1:12. Aberacji na planetach właściwie nie było ale to zasługa niezłych szkieł i ogniskowej. Tylko ta średnica była okrutnie mała.
Porównując do wędkarstwa - wszyscy poluja na grubą rybe ale najsmaczniejsza jest zwykła płoteczka, świeża, usmażona na maśle.
Poza tym Ed to też achromat.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostKarol | 17 Maj 2015, 19:04

kurp napisał(a):Księżyc - kratery wielkości ostrza szpilki, taka nadziurkowana kartka czubkiem igły, dlatego ja nazywam je kraterami szpilkowymi, obraz niestety faluje i nieczęsto zdarza się całkowicie spokojna atmosfera
Wenus - świeci wściekle i widoczne jest tylko w jakie fazie jest tarcza planety ale widać to wyraźnie


Na Księżycu granicą sa teoretycznie kratery 2,6 km a ciekawe jak w praktyce. Ja na razie nie miałem okazji sprawdzić jak wygląda teoria w pratyce.
Wenus - nie wiem jak w refraktorze bo na nią nie patrzyłem ale w Newtonie bardzo ładna gdy na niebie jest jeszcze Słońce.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postkurp | 17 Maj 2015, 22:05

Karol witam Cię i od razu pytanie. Jak znaleźć Wenus za dnia? - wiem, że jest Stellarium ale chodzi mi o praktykę, i czy widać ją przez cały słoneczny dzień (oczywiście jeżeli jest na niebie), czy może o określonych porach dnia?
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKarol | 17 Maj 2015, 22:21

A witaj drogi Krzysztofie :) Powiem szczerze, że nie wiem :? Ja znalazłem ją jakoś 3-4 tygodnie temu około 16-17 ale tylko dzięki temu, że na niebie w odległosci 10 stopni od niej był Księżyc. Z tego co inni piszą to widać ją gołym okiem nawet za dnia. Ja nie pamietam bym za dnia miał prawdziwie granatowe niebo a to zapewne najważniejszy warunek by ją zobaczyć. Za dnia widać przez teleskop Jowisza czy Merkurego ale też nawet jasne gwiazdy - ale jak to mnie nie pytaj :lol:
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Posthagenuk | 17 Maj 2015, 22:30

Witam. Wtrącę się w rozmowę i odpowiem na pytanie skierowane do kol. Karola. Jeżeli Wenus jest w elongacji wschodniej wtedy najlepiej szukać jej po południu, jeżeli w zachodniej to tuż przed południem i zaraz po. Wspomniałeś, że masz montaż alt-az. Gdyby był to paralaktyk ze skalami byłoby prościej. Ustawiłbyś teleskop po współrzędnych. Mając alt-az jest to również możliwe ale tu posługujesz się współrzędnymi horyzontalnymi ; do tego potrzebny jest kompas. Najprościej możesz zrobić to " na oko" podpatrując w Stellarium jak mniej więcej położona jest Wenus względem Słońca. Potem przy pomocy lornetki lub szukacza znajdź ją na niebie. Nie ruszając głową odejmij przyrząd od oczu i patrz w ten punkt. Zdziwisz się ale prawdopodobnie zobaczysz ją gołymi oczami. Nieraz udawało mi się wyłowić ją na błękitnym niebie bez użycia sprzętu. Ale warunki do tego muszą być idealne. Potem kiedy masz określone z grubsza jej położenie użyj jak najmniejszego powiększenia aby znaleźć ją w teleskopie. Wskazane jest użycie jakiegoś filtra przyciemniającego obraz. Najlepiej jasnoszary lub parka polaryzacyjnych. I jeszcze jedno : zapewnij sobie minimum bezpieczeństwa przed przypadkowym skierowaniem teleskopu na Słońce :shock: .
Mak 150 , refraktor 70/500 , mak 70 , TPL 15x70
 
Posty: 205
Rejestracja: 24 Wrz 2011, 00:39
Miejscowość: Niepołomice

 

Postkurp | 18 Maj 2015, 19:17

Witam. Koledzy dziękuje za informacje co do dziennych obserwacji. Szczerze powiedziawszy to nawet nie pomyślałem, ze jasne obiekty typu Wenus, Jowisz lub niektóre jasne gwiazdy widać na dziennym niebie. Tak na logikę to muszą się znajdować daleko od tarczy Słonecznej aby nie zginąć w jej blasku. Zdaję sobie sprawę z niebezpieczeństwa przypadkowego zerknięcia przez sprzęt obserwacyjny na naszą gwiazdę dzienną i będę zachowywał odpowiednie środki zapobiegawcze przy tego typu działaniach. Pozdrawiam was koledzy i życzę czystego nieba. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Posthagenuk | 18 Maj 2015, 19:59

Dodam jeszcze, że najlepiej takie obserwacje prowadzić " z cienia" . Słońce ukryć za wysokim drzewem lub budynkiem a interesującą nas część nieba mieć odsłoniętą. Wtedy Słońce nas tak nie oślepia a i teleskop się nie grzeje :idea: .
Mak 150 , refraktor 70/500 , mak 70 , TPL 15x70
 
Posty: 205
Rejestracja: 24 Wrz 2011, 00:39
Miejscowość: Niepołomice

 

Postendriu624 | 31 Maj 2015, 15:52

makower napisał(a):
kurp napisał(a):Po wykonaniu kilkudziesięciu obserwacji tym achromatem mogę powiedzieć, że teleskop teleskopowi nie równy. Ten egzemplarz jest naprawdę znakomity i chętnie kiedyś porównał bym go do 100mm ED-ka aby zobaczyć czy są aż tak istotne różnice w obrazie dawanym przez ED a moim egzemplarzem. Niestety w mojej okolicy nikt nie ma żadnego teleskopu nie mówiąc już o ED. :D


Dobrze zestawiony achromacik, taki powyżej 10 cm średnicy i odpowiednio długi to fajna sprawa. Daje dobre obrazy i nie jest przepłacony. Właściwie sprzęt obowiązkowy dla miłośników bez grubszego portfela. Miałem kiedyś podobny 64 mm średnicy, PZO o jasności 1:12. Aberacji na planetach właściwie nie było ale to zasługa niezłych szkieł i ogniskowej. Tylko ta średnica była okrutnie mała.
Porównując do wędkarstwa - wszyscy poluja na grubą rybe ale najsmaczniejsza jest zwykła płoteczka, świeża, usmażona na maśle.
Poza tym Ed to też achromat.

"ED to też achromat"
Za achromat utarło się że jest to dublet oparty na szkłach Kron i Flint.
ED na fpl 53 ,ma w swej budowie syntetyczny fluoryt ,czyli jest to dublet ED.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKarol | 31 Maj 2015, 17:18

endriu624 napisał(a):
makower napisał(a):
kurp napisał(a):Po wykonaniu kilkudziesięciu obserwacji tym achromatem mogę powiedzieć, że teleskop teleskopowi nie równy. Ten egzemplarz jest naprawdę znakomity i chętnie kiedyś porównał bym go do 100mm ED-ka aby zobaczyć czy są aż tak istotne różnice w obrazie dawanym przez ED a moim egzemplarzem. Niestety w mojej okolicy nikt nie ma żadnego teleskopu nie mówiąc już o ED. :D


Dobrze zestawiony achromacik, taki powyżej 10 cm średnicy i odpowiednio długi to fajna sprawa. Daje dobre obrazy i nie jest przepłacony. Właściwie sprzęt obowiązkowy dla miłośników bez grubszego portfela. Miałem kiedyś podobny 64 mm średnicy, PZO o jasności 1:12. Aberacji na planetach właściwie nie było ale to zasługa niezłych szkieł i ogniskowej. Tylko ta średnica była okrutnie mała.
Porównując do wędkarstwa - wszyscy poluja na grubą rybe ale najsmaczniejsza jest zwykła płoteczka, świeża, usmażona na maśle.
Poza tym Ed to też achromat.

"ED to też achromat"
Za achromat utarło się że jest to dublet oparty na szkłach Kron i Flint.
ED na fpl 53 ,ma w swej budowie syntetyczny fluoryt ,czyli jest to dublet ED.


Może i się utarło ale achromatem jako układem optycznym będzie również ED. Szkło to inna sprawa.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJanusz_P. | 02 Cze 2015, 15:39

Prostuję po raz kolejny i podaję właściwą terminologię:

Achromat to obiektyw co najmniej 2 soczewkowy skorygowany dla 2 barw, czerwonej i niebieskiej, dla nas do obserwacji planetarnych nadają się dobre achromaty o światłosile od 1/10 i ciemniejsze.

Apochromat to obiektyw co najmniej 2 soczewkowy skorygowany dla 3 barw, czerwonej, niebieskiej i żółtozielonej dla nas do obserwacji planetarnych nadają się dobre apochromaty o światłosile od 1/6 i ciemniejsze.

Super-apochromat to obiektyw co najmniej 3 soczewkowy skorygowany dla 4 barw, czerwonej, niebieskiej, żółtozielonej i fioletowej, dla nas do obserwacji planetarnych nadają się dobre super apochromaty o światłosile od 1/5 i ciemniejsze.

Oczywiście wyżej wymienione obiektywy występują w różnych wersjach budowy czyli mogą być 2, 3 a nawet 4 i więcej elementowe, te co najmniej 4 elementowe charakteryzują się płaskim polem widzenia wymaganym w astrofotografii i są to najczęściej kwadruplety w odmianie APO na szkłach ED lub starsze konstrukcje achromatyczne typy Petzvala jak obiektyw Tair 300 mm.
Dublety i triplety skonfigurowane pod astrofotografię wymagają zazwyczaj dedykowanych korektorów komy i krzywizny pola aby gwiazdki w rogach kadru były także szpileczkami :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkurp | 28 Cze 2015, 18:54

Witam. Chciałem podzielić się paroma wnioskami co do posiadanego sprzętu astronomicznego, bo nabyłem już jako takiego doświadczenia obserwacyjnego. Moje teleskopowe spotkania z kosmosem można już liczyć w dziesiątki jeżeli nie coś około 100-tki przeprowadzonych sesji obserwacyjnych.
Zostaję przy refraktorach bo do obserwacji z zaskoczenia a przede wszystkim do obiektów Układu Słonecznego to sprzęt idealny. Jak już pisałem dawane obrazy są naprawdę znakomite. Teraz wiem jak zabrać się do oceny widoku dawanego przez teleskop. Nazywam to obrazem domkniętym. Głównie widać to na naszym Księżycu. Ostrość i kontrast ma być tak dobra aby było widać szczegóły na granicy rozdzielczości naszego oka. Podświadomie nie szukasz lepszej ostrości bo twój wzrok wie, że więcej nie da się już wycisnąć. Nieraz przesuwając teleskop w poszukiwaniu innego docelowego obiektu sfery niebieskiej przy maksymalnym powiększeniu mijam jakieś małe, ledwo widoczne gwiazdki które widać, bo są niezwykle małymi ale jednak ostrymi szpileczkami. Okulary Es-Y 8,8 / 11 / 14 / WO 20 mm 66st. / Vixen NPL 30mm. Montaż do refraktora tylko azymutalny - mówimy o zastosowaniach wizualnych bez astrofoto. Zwracam uwagę, że tuba mojego refraktora ma ponad metr długości i stosunkowo łatwo operuje się jej przesuwem na dobrze ułożyskowanym montażu. Dochodzi się do takiej wprawy, że bez szukacza odnajduję najważniejsze obiekty sfery niebieskiej. Pomaga w tym, duże, 82 stopniowe pole widzenia ES-ów. Nawiasem mówiąc przy takim polu nie trzeba często przesuwać teleskopu aby obiekt był w polu widzenia. Przy powiększeniu x113 w 8,8 mm widoczny jest nieomal cały "Łysy". Jakość optyki czy to w teleskopie czy w lornetce najlepiej oceniać pierwszym spojrzeniem. Spoglądasz, ustawiasz ostrość i dawany obraz ma po prostu bez wysiłku "płynąć". Wzrok nie ma się prawa męczyć aby zobaczyć klarowny obraz (oczywiście na ile pozwalają warunki atmosferyczne ) a nie przy pomocy obróbki twojego mózgu próbować złożyć z tego poprawny obrazek. Taka sytuacja jak dla mnie, dyskwalifikuje do stosowania takież urządzenie obserwacyjne. Pozdrawiam i życzę czystego nieba. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postjandrzej3 | 08 Gru 2015, 01:51

Gdybyś chciał porównać z ED 110 mm , to mamy tę możliwość w Ostrołęce.
Andrzej
 
Posty: 7
Rejestracja: 23 Kwi 2014, 21:07

 

Postkurp | 15 Mar 2016, 09:35

Witam. Przepraszam, że tak długo się nie odzywałem ale było to spowodowane względami zdrowotnymi. Chętnie porównam swojego F10 z ED-kiem 110. Pozdrawiam Krzysiek.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 17 Mar 2019, 15:10

Mój egzemplarz SW 102/1000 sprzedaje teraz kolega "kolimator " ( kupił ode mnie ). Polecam bo to bardzo dobry refraktor. Jest bardzo dobrze zestawiony ( optyka ), posiada wyciąg z mikrofokuserem i daje bardzo dobre obrazy.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat