Takahashi TSA120

PostLotar | 22 Cze 2018, 21:51

Witam

Dzisiaj na rozpoczęcie lata 2018 otrzymałem zamówiony teleskop. Kurier dostarczył mi paczkę z Takahashi TSA120 f/7,5.
Przyznam, że szukałem telepa o stosunkowo małej wadze, ale przede wszystkim przy wyborze kierowałem się bezproblemowym używaniem nasadek binokularowych (dwuocznych) bez soczewek barlowa. Znawcy tematu wiedzą, że niektórzy użytkownicy fajnego refraktora SW ED120 decydują się na ucinanie tubusa - ja tego chciałem uniknąć.
Ostatnio na rynku pojawił się refraktor TS125 f/7.8 z serii Photoline z możliwością stosowania nasadek bino bez soczewek barlowa (https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10133_TS-Optics-PhotoLine-125-mm-f-7-8-FPL53-Lanthan-Apo---2-5--Auszug.html) na bazie szkieł: FPL53 i lantanowego, jednak po wymianie korespondencji z niemieckim sprzedawcą dowiedziałem się, że korekcja aberracji chromatycznej (AC) jest jedynie na poziomie: SEMI APO dając mi do zrozumienia, iż korekcja AC w SW ED 120/7,5 może być nieco lepsza niż w TS125 f/7,8.
Ponieważ kiedyś miałem SW ED120 (w wersji złotej), tym razem postanowiłem kupić nieco drogi, ale jak sądzę docelowy teleskop do obserwacji wizualnych, fotograficznych, astrofoto o akceptowalnej jeszcze wadze.
TSA120 przybył zapakowany solidnie w trzech kartonowych pudłach, wypełnionych styropianem. Wewnątrz kupujący otrzymuje dokumentację oraz prezent od NIKON-a w postaci czapeczki.

Z drżeniem rąk podpiąłem nasadkę do TSA120, aby "na własnej skórze" przetestować ostrzenie. Nasadkę bino włożyłem do kątówki 2" - niestety - brak możliwości wyostrzenia obrazu. Następnie nasadkę bino podpiąłem do kątówki pryzmatycznej 1,25" - JEST !!!!!!!
Wszystko ostrzy od kilku metrów do nieskończoności.
Jakość obrazu wyśmienita, bez żadnych przebarwień. Aktualnie czekam na obejmy, które pozwolą mi na sprawne używanie TSA na montażu.
Poniżej kilka fotek.

cdn...
Lotar
Załączniki
Takahashi TSA120: TSA120_1.jpg
Takahashi TSA120: TSA120_2.jpg
Takahashi TSA120: TSA120_3.jpg
Takahashi TSA120: TSA120_4.jpg
Takahashi TSA120: TSA120_5.jpg
Takahashi TSA120, Takahashi Sky90, Moravian G2 4000 Mrk II, AZ EQ6, Canon R + bino Olympus 8x42 Pro, Oberwerk 20x65ED Deluxe, Fujinon FMTR SX 10x50
http://www.lotar.cba.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 192
Rejestracja: 13 Sie 2005, 22:05
Miejscowość: Świdnica

PostJOKER | 22 Cze 2018, 21:56

super sprzęt,mega gratulacje :)

opisz różnice w porównaniu z 120ed.



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postmakower | 22 Cze 2018, 22:22

Super sprzęt. Dziwne, że sprzedają bez obejm fabrycznych bo ich zamontowanie też wymaga wiedzy a tu fabryka robi wymyk.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postkurp | 22 Cze 2018, 22:47

Cześć. Gratuluję zakupu dobrego refraktora i czekam na jakieś recenzje i wnioski porównawcze ze 120 milimetrowym ED-kiem SW.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Posttomeczz | 22 Cze 2018, 22:49

tak pakujà nowe TAKi. gratuluje, z pewnoscia dostarczy wielu niezapomnianych wrazeń
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postjoachim56 | 29 Cze 2018, 13:10

Witam,gratulacje zakupu pięknego sprzętu,i biały i chyba nie za długi,i nie za ciężki?.
MAK127SW,MTO11CA.,APO Megrez80/555
IOPTRON Mini Tower Pro,AZ Go To,ATMGłowicy SLT+trójnóg z EQ3,statyw Goliat drewniany,
Canon6DMod,550DMod,350D.PhilipsSPC900.SVBony305,
Solarmax60+BF10
Obiektywy:YasicaJapan75-230f1:4,5,Sigma35mm1:1,4
Awatar użytkownika
 
Posty: 207
Rejestracja: 19 Mar 2011, 16:59
Miejscowość: K-Kozle

 

Postfranek | 29 Cze 2018, 14:08

Cytuję Lotar napisał:
Z drżeniem rąk podpiąłem nasadkę do TSA120, aby "na własnej skórze" przetestować ostrzenie. Nasadkę bino włożyłem do kątówki 2" - niestety - brak możliwości wyostrzenia obrazu. Następnie nasadkę bino podpiąłem do kątówki pryzmatycznej 1,25" - JEST !!!!!!!
Wszystko ostrzy od kilku metrów do nieskończoności.
Jakość obrazu wyśmienita, bez żadnych przebarwień. Aktualnie czekam na obejmy, które pozwolą mi na sprawne używanie TSA na montażu.
================================================================================================
Jaka to kątówka pryzmatyczna,diagonal,czy Amici :?:
Jaka firma i przelot :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostKrzysztof_P | 30 Cze 2018, 08:40

Witam.

Świetny Refraktor APO , szkoda tylko że wyciąg bez Micro 1:10 w oryginale , jako dodatkowa opcja do wyciągu to też dość spory wydatek jak i obejmy czy clamshell , ale można polować na CN i Astromart , choć w Europie na pewno można dobrać coś taniej przynajmniej z obejm.
Również czekam na wrażenia z pierwszego światełka.
Gratulki zakupu Świetnej Maszynki.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2018, 08:36

Witam.

Taki Focuserek moim zdaniem przy tak dobrym Refraktorze to podstawa:
https://www.astromart.com/classifieds/a ... 7-focusers

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 29 Lip 2018, 17:46

Cześć. Jako użytkownik w/w refraktorka od 2 latek ( jak ten czas leci :( ) mogę powiedzieć kilka słów na temat budowy i jakości wykonania. Oczywiście do jakości jak i estetyki nie mam żadnych zastrzeżeń o tyle do dawanych obrazów tak. Teleskop zakupiłem latem. Jak wiadomo cele nowych teleskopów z tej firmy nie posiadają możliwości kolimacji. Oczywiście nie skarżę się na takową gdyż jest perfekcyjna. Brak możliwości kolimacji serii TSA niesie ze sobą małe aczkolwiek ryzyko ucisku jednej lub więcej elementów w celi. Zimą okazało się iż to ryzyko trafiło w mój egzemplarz. O ile latem i wczesną jesienią gwiazdki były w punkt to w okolicach +5°C coś zaczynało się babrać. :shock:
Gwiazdki zaczeły iskrzyć. Początkowo myślałem iż moje oczy płatają mi figla lub za krótkie chłodzenie było przyczyną. Po kilku sesjach i korespondencji z dealerem już było wiadomo. Cela jest za mała i uciska soczewki. Pomyślałem-kurna -Takahashi i taki babol? :lol:
W necie znalazłem podobną sprawę z mniejszym bratem 102mm. Oczywiście wysłałem teleskop do naprawy do Francji- Optique Unterlinden.
Okazało się że cele bez możliwości kolimacji są robione na styk i moja w temperaturze 0°C była jakieś 0,06mm za ciasna i to było przyczyną.
Wykonanie nowej w Japonii z przesyłką zajęło ok 3 tyg.
Zapytano mnie dla jakiej najniższej tem nowa cela ma być zoptymalizowana. Moja odpowiedź to -15°C. Przy niższych nie obserwuję bo to już ekstremum. Wyższa tolerancja w/w nowej celi niesie większe ryzyko rozkolimowania. Jak na razie po ok roku od operacji wszystko jest ok.
Cała operacja wraz z powtórnym montażem, kolimacją oraz przesyłką zajęła ok 6tygodni. Jak narazie testowałem w -5°C i problem nie występuje. Dopiero teraz teleskop w niskich temperaturach daje super ostre obrazy gwiazd.
Jak widać żadna firma nie jest wolna w 100% od błędów nawet Takahashi.
Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postfranek | 29 Lip 2018, 18:16

Czy przesuwanie w celi obiektywu, jednej soczewki,względem drugiej,też nazywa się kolimacją(wkręty na obwodzie celi obiektywu) :?:
Narazie myślałem,że kolimacja,to ustawienie celi obiektywu prostopadle do osi tuby(trzy pary śrub,co 120*,od czoła celi obiektywu).
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postmkowalik | 29 Lip 2018, 19:23

astrofan napisał(a):Gwiazdki zaczeły iskrzyć.


Hej, możesz doprecyzować co rozumiesz przez iskrzenie?
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postastrofan | 29 Lip 2018, 20:00

Cześć. Może iskrzenie to nie do końca odpowiednie określenia ale gwiazdy szczególnie te jasne dostawały rogi co 120°.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postmrjq | 30 Lip 2018, 22:19

astrofan napisał(a):Cześć. Może iskrzenie to nie do końca odpowiednie określenia ale gwiazdy szczególnie te jasne dostawały rogi co 120°.


Uznali, jako naprawa gwarancyjna ?
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postastrofan | 30 Lip 2018, 23:31

Hej. Oczywiście. Ewidentna wada produkcyjna. Popełnili błąd o tylko lub aż 0,06mm. :lol:
Oczywiście wybaczam im gdyż sam proces reklamacji przebiegł wzorowo i z szybkim odzewem na zadawane pytania mimo iż teleskop do tanich nie należy. Przesyłka pancerna i z pełnym ubezpieczeniem. Nawet do czasu naprawy nie mam zastrzeżeń z racji oczekiwania na wyprodukowanie celi w Japonii. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postmrjq | 31 Lip 2018, 15:02

Trochę offtopic, jak wypada porównanie z Maksutovem Mead ? Może oddzielny wątek ?
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postastrofan | 31 Lip 2018, 20:01

Cześć. Oczywiście takie porównanie mam w planach.
Ostatnio miałem wystawione oba sprzęty na Saturna i Księżyc. Apo celem ogólnych obserwacji a nowego maka celem sprawdzenia kolimacji.
Wiele nie mogę powiedzieć po jednej sesji. Seeing był słaby i nawet w 120mm apo falowało chociaż cassiniego było widać alre nie po obwodzie. Ciepły mak był użyteczny dopiero jako tako po godzince ale cassini majaczył. Z kwadransu na kwadrans poprawiała się ostrość obraz przed i za ogniskiem stawał się bardziej wyraźny. Prążki stawały się okrągłe. Krążków dyfrakcyjnych nie sprawdzałem. Tego wieczora dysponowałem powerem jedynie ok 170x. Na więcej chyba seeing i tak by nie pozwolił. Do poprawnej kolimacji potrzeba znacznie większego powera w tym systemie.
Chciałbym też usunąć żelazną przeciwwagę wewnątrz tuby która równoważy ciężar menisku ale też skutecznie blokuje fabryczny wentylator chłodzący. Czytałem że zimą praktycznie z tą przeciwwagą nie można dobrze schłodzić maka. Ten hantelek ma prawie 4kg i trzyma ciepło jak kaloryfer. Usunięcie przeciwwagi i deforkowanie tuby obniży drastycznie wagę i docelowo chcę powiesić oba teleskopy na moim montażu azymutalnym.
Co do kolimacji to chcę się pobawić w pokręceniem meniskiem w celu sprawdzenia najlepszej korekcji. Nie mam pewności że kiedyś ktoś czegoś nie kręcił choć nic na to nie wskazuje.
Mam pytanie do znawców tematu odnośnie " szukania" najlepszej pozycji menisku czy to w sct korektora celem znalezienia najlepszej korekcji obrazu. Na co zwrócić uwagę w obrazie. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Posttiger | 31 Lip 2018, 21:04

Ja w swoim SW MN-190 zakupionym w APM mam takie trzy ,,rysy", kreski po obwodzie menisku, jak i LG. Zawsze wg. ich ustawienia ,,paruję" menisk i LG. Z drugiej strony nie próbowałem tego przestawiać. Ponadto myślę, że aby wykryć różnicę w obrazach (przy różnych ustawieniach LG-Menisk), trzeba by robić fotki tych samych obiektów, w bardzo zbliżonych warunkach atmosferycznych do obserwacji.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Postastrofan | 31 Lip 2018, 21:47

Dzięki. U mnie jak wyjmowałem menisk z oprawą to oczywiście zaznaczyłem pozycję oprawy względem tubusu oraz menisku względem oprawy. Na menisku nie ma żadnych oznaczeń. Jest tylko szereg cyfr ledwo widocznych. Poszperałem i doszedłem że chodzi o model maka z powłokami EMC. Inna cyfrologia określa powłoki UHTC.
Na oprawie menisku znalazłem jedynie jedną białą kreskę. Co z tego jeśli nie ma drugiej? Wiem z kolei że została tam naniesiona fabrycznie bo identyczną znalazłem na fotce w necie. Zobaczę i zrobię foto gwiazdkom przed za i w ognisku w kilku położeniach co kilka dziesiąt stopni. Sam jestem ciekaw czy będą jakieś widoczne różnice.
Być może jest to widoczne dopiero na ławie optycznej z jakąś aparaturą? Jak nie będzie efektu to poskładam do pierwotnej konfiguracji :)
Najpierw czeka mnie wyciągnięcie żelastwa. Bez tego operacja się nie uda z racji braku chłodzenia.
Producet dał tu ciała. Zamontował wentylator a następnie zakrył dno grubym na 2cm złomem. :shock: .
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Użytkownicy przeglądający to forum: witos1 oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat