APM APO-ED 152/1200mm.

PostKrzysztof_P | 07 Cze 2019, 03:36

Cześć.

Dzisiaj Jowisz i Saturn zaliczone.Trafiłem nawet nie wiedziałem że na tarczy Jowisza będzie WCP. Akurat była na środku , użyty sprzęt to Mak Intesa De Lux 8" , F10.Warunki gorsze niż ostatnio jak oglądałem Refraktorem APM 6". Przez Jowisza płynęła cały czas powoli "rzeka", Apertura Maka 8" też większa co na pewno przekłada się na dobre widzenie przy takim Seeingu. Ale obrazy przy około 120X z TV Naglerem T4 17mm i przy około 150X z okularem TV Delos 14mm do przyjęcia.No i Mak wypada w stosunku do Refraktora APM 6" znakomicie , piękne widoczki z masą detalu , bardzo dobrym kontrastem , ostrością i kolorkami.Wcale nie widzę specjalnej różnicy przy tych powerach 120X i 150X i Mak sprawdza się też znakomicie.Refraktor APM 6" daje , takie mam wrażenie ciut bielszy obraz samych jasnych stref Jowisza , ale detalu wydaje mi się więcej widać w Maku niż w APM.To jeszcze dokładnie będziemy sprawdzać w Obserwatorium jak obydwa instrumenty zawisną obok siebie.Nie było też warunków aby więcej pociągnąć z Maka.
Potem Saturn też ładniutki z Cassinim i schowałem sprzęt.
Oglądanko zaliczone na plus , pomimo takich sobie warunków Seeingowych.
Refraktor APM 6" zawiśnie w naszym obserwatorium koło Krakowa w Luborzycy na drugim montażu a Mak 8" pozostanie jako bardziej mobilny na moim balkonie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 18 Cze 2019, 16:09

Cześć.

Wczoraj byliśmy z kolegą Zbyszkiem ZP53 i kolegą Józkiem w Luborzycy w naszym Obserwatorium Roll Off.Zawiesiłem tam na stałe Refraktor APO-ED APM 152/1200mm na montażu CGEM w zastępstwie za Maka-Newtona Intesa 180/1080mm F6 , który teraz stoi sobie chwilowo w kącie Obserwatorium. Oglądaliśmy M13 i Jowisza pomimo chmurek i świecącego Księżyca. APM ładnie pokazuje gwiazdki w M13 , to już Aperturowo odpowiedni sprzęt , był też w użytku bardzo dobry optycznie SCT 9,25".Mamy na stałe w obserwatorium też wybrany optycznie z wielu egzemplarzy SCT Celestrona 11" , ale tej nocy zastąpił go też nasz na stanie sprzętu mniejszy SCT 9,25". Jowisz ładnie wyglądał przy około 140X w obydwu sprzętach , ale kontrastem szczegółów , ostrością i naturalną kolorystyką szczegółów z odcieniem tych kolorków obrazu był widocznie lepszy w Refraktorze APM.Przez chwilę Seeing był nawet przyzwoity i było widać sporo na tarczy Planety w obydwóch instrumentach.Jest to bardzo dobry Refraktor , bez dwóch zdań i sprawdza się na niebie znakomicie.W domu zostaje ze mną na balkonie mobilniejszy Mak Intesa 8".Refraktor APM będzie tam miał swój dom i zostanie na pewno lepiej wykorzystany na większej ilości obiektów nieba , niż na moim balkonie z mocno ograniczonym zakresem widocznego nieba.Refraktor APM przy pow. 240X pokazuje idealnie rozmieszczone Prążki Auriego , przy idealnym trafieniu w punkt ostrości występuje delikatny zafarb zielonkawy i czerwonawy przebłyskujący , ogólnie Refraktor daje znakomite obrazy bez widocznej AC Gwiazd i śmiało może być nazywanym dobrym Refraktorem APO-ED.Na Jowiszu trudno się doszukać czegokolwiek z AC przy idealnie ostrym obrazie.Tak samo na Księżycu nie stwierdziłem obecności AC przy powiększeniu 2D , 300X.Nie zdecydowanym osobiście Polecam zakup tej maszynki , zadowolenie gwarantowane a cena praktycznie przy tej jakości , mechanice i ogólnym wykonaniu oraz Design , moim zdaniem nie do pobicia.
Wrzucam z wczoraj trochę fotek z Obserwatorium jak i Maka Intesa 8", F10 w domku na balkonie:

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
APM APO-ED 152/1200mm.: Mak2.jpg
APM APO-ED 152/1200mm.: Mak.jpg
APM APO-ED 152/1200mm.: Księżyc Luborzyca 17 czerwca 2019r..jpg
APM APO-ED 152/1200mm.: Zachód Słońca 17 Czerwiec Luborzyca..jpg
APM APO-ED 152/1200mm.: 6.jpg
APM APO-ED 152/1200mm.: 5.jpg
APM APO-ED 152/1200mm.: 3.jpg
APM APO-ED 152/1200mm.: 4.jpg
APM APO-ED 152/1200mm.: 2.jpg
APM APO-ED 152/1200mm.: 1.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Kwi 2020, 23:19

Cześć.

Ostatnio sporo i najwięcej czasu spędzam w Obserwatorium z APO-ED APM 152/1200mm , powiem tak , jestem bardzo z tego Refraktora zadowolony.Kulki takie jak np. M3 to Piękny Gwiezdny Iskiereczek Pył. :D Wenus Piękna przy 2D-300X , czekam z niecierpliwością na Planety , jesteśmy przygotowani na Opozycję Marsa sprzętowo jak należy.Miałem w sumie kupić APO SW ESPIRIT 6" F7, ale ostatecznie zrezygnowałem , była okazja zakupu w dobrej cenie. Dobra jakość APO-ED APM 6" na razie w zupełności nam wystarcza.Jak będzie kiedyś jakaś zmiana , to myślę , aby był sens to co najmniej na Dobry Refraktor około 7". Tak aby w dawanych obrazach obiektów nieba i to wszelakich , były już jakieś istotne różnice. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat