TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]

Postdaniel | 27 Paź 2019, 16:07

Witajcie drodzy astronomowie.
Długo zastanawiałem się jak napisać recenzję najdroższego sprzętu jaki nabyłem w życiu - wymarzone APO.
No właśnie. Czy cena jest wyznacznikiem jakości? Czy żałuję wydanych, uczciwie i niełatwo odłożonych pieniędzy. Czy to wszystko było warte zachodu?
Zapraszam do lektury.

Jestem miłośnikiem planet i szerokich pól. Trudno pogodzić jedno z drugim. Temat na tyn forum "Światłosilne APO do planet" wzbudził zainteresowanie i kontrowersje. Trudno o uniwersalny sprzęt. W dodatku mobilny i wyśmienitej jakości.

Od 2017 roku posiadam najlepszy dotąd refraktor- ED 100 dedykowany do planet i Księżyca. Jego stosunek jakości do ceny uważam za idealny. Trudno mi było wyobrazić sobie lepszy refraktor.

Minęły dwa wspaniałe lata i się zaczęło...
Planety nisko. Sięgać EDka za bardzo mi się nie chce. Długa tubka. Obrazy świetne ale planety mamy dwie, trzy w porywach do pięciu.
Zacząłem szukać czegoś do przeglądu nieba. Trafił się obiektyw asioli. Ale to tylko 63mm. A może EDek 80? Wreszcie padło na achromat 120/600. I jakimś cudem sięgałem jeden i drugi i kładłem na montażu na zmianę- raz ED100 do planet. Za chwilę 120/600 na przegląd DSow.
Zaczęło mnie to trochę martwić. Zaczęła mnie przytłaczać ilość sprzętu którego nawet nie do końca potrafiłem wykorzystać.

Z tyłu głowy świtała mi myśl by sprzedać to wszystko i kupić jeden refraktor- APO.

Problemy nie zniknęły. Wszystkie teleskopy sięgałem na chwilę. Tylko EDek dał mi radość z planet. Ale kurde sięgać teleskop i zobaczyć dwie planety? Bez sensu.

Na giełdzie pojawił się TMB LZOS 115/805

Nie znałem tego szkła. Zadałem pytanie koledze tomeczz co to za szkło. Dowiedziałem, się że bardzo dobrej jakości i cena (która mnie przerażała) jest wyjątkowo niska.
Zanim podjąłem decyzję o ostatecznym zakupie- wiadomo- brak takiej sumy, kombinowanie że sprzedażami etc refraktor zdążył się sprzedać co mocno mnie dobiło. Myślałem, że tak miało być.
Zacząłem czytać recenzje których u nas jak na lekarstwo.
Na zagranicznych forach ceny sięgały 5000 ale nie złotych a Euro. Tym bardziej nie mogłem odżałować, że nie kupiłem go. Napisałem temat z nadzieją, że jednak wróci na giełdę.
W międzyczasie pojawił się EDek 80 na którego się zdecydowałem.
Trudno mi było się umówić na odbiór osobisty i z piątku przełożyliśmy spotkanie na poniedziałek.
W sobotę sprawdzam astromaniaka i otrzymuję PW, że LZOS wraca na giełdę. :shock:

Szybko odwołałem ED 80 z poczuciem jakiegoś skrępowania.

Nie mogłem przestać myśleć o tym LZOSie.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 27 Paź 2019, 16:15

Nie czekałem długo. Zadzwoniłem, umówiłem się i we wtorek pojechałem wraz z kolegą Wojtkiem- głosem rozsądku- go obejrzeć i ewentualnie kupić.
Pierwsze wrażenie- ładna maszynka. Szkła przezroczyste. Wycelowaliśmy w latarnię. Zero aberki. Potem wyjąłem EDka. Obraz całkiem podobny. Miałem spore wątpliwości czy gra warta świeczki.
Gwiazdy przepiękne ale na jasnym tle nieba. Więc trudno było powiedzieć, że bez dwóch zdań dokładam spore pieniądze bez cienia wątpliwości, że to jest to.
Byłem w rozsypce. Mój montaż AZ4 przyjął tą tubkę i dał radę.
Pomyślałem, że nie po to jechałem kawał drogi by go nie kupić. "Najwyższej sprzedam".

Urzekła mnie jego jakość wykonania. Po odkręceniu tulejki wyciągu i schowaniu odrośnika to całkiem zgrabna tubka.
Walizeczka wielkości może takiej jak od EDka 80.
Kupiłem.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 27 Paź 2019, 16:20

Obserwacje

Do domu wróciłem o 5:00 rano. Księżyc wybijał się z mgły. Wrzałem z ciekawości. Przeżyłem szok.
Księżyc w ES 30 wyglądał przepięknie. Na pierwszy rzut oka pole wydaje się płaskie a księżyc taki przestrzenny. Nieskazitelnie czysty. Jakby ten obraz był pozbawiony optyki. Kratery czarne jak smoła a oświetlony rogalik rysował się jakbym był bliżej niego i widział go naturalnego.

Na drugi dzień a raczej wieczór- chichoty. Dużo gwiazd. Piękne kolorowe. Najbardziej urzekły mnie te malutkie- no jak brokacik. Niezwykłe.
W ES 30 pole płaskie usiane gwiazdkami. Przestrzenne. Bardzo punktowe gwiazdy aż do samuteńkiej diafragmy.

Saturn- za cirusami. Ostry jak zyleta. Piękny pas widoczny od razu. Cień planety na pierścieniach. I pierścieni na planecie. Pięknie się rysowała Cassini. Ewidentnie widziałem glob w naturalnych barwach. Bez żadnego zażółcenia. Taki pastelowy. Cudo.

Plejady- ostre. Zimnej barwy. Krystalicznie czyste. Błyszczały, barwy gwiazd takie klarowne, żywe. Doslownie chciało się ich dotknąć. Jak diamenciki.

CD nastąpi
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 27 Paź 2019, 20:22

Cześć Danielu.

Gratulki zakupu Świetnego APO LZOS. Wszystko dopiero przed Tobą.Planety teraz nisko a w przyszłym roku jak pojawią się na nowo to dopiero wtedy zobaczysz co posiadasz za Ekstra Sprzęt.Będzie też Mars , ale będziesz miał radości z oglądania , sam zobaczysz tylko spokojnie poczekaj do przyszłego roku.
Czystego Nieba.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 27 Paź 2019, 20:31

Teraz trochę techniki.
Teleskop jak na swoje parametry jest na prawdę zgrabny. Moim zdaniem zasuwany odrosnik to jego wielki atut. Całość mieści się w niewielkiej walizce. Jedyną "wadą ( pod względem mobilności to waga około 10kg. Sam goły tubus bez obejm i szukacza waży 8.40kg.
To co zwróciło moją uwagę to ścianki. Ich szerokość jest duża. Na pewno nie obcinają w żaden sposób średnicy soczewki o czym czasem czytam w przypadku innych refraktorów. Tu mamy pełne 115mm
Jedyne co mnie martwi w budowie ścianek to trzy śruby, które w żaden sposób nie są wyczernione.
Tubus jest bardzo pięknie wyczerniony w środku. Z zewnątrz ma kolor hmm kości słoniowej(?) Ma bafle. Obiektyw jest praktycznie przeźroczysty ale pod kątem widać piękne fioletowe warstwy.
Kolejną zaletą jest wyciąg 3" :shock: jest możliwość obrotu 360* ale tylko zgodnie z ruchem wskazówek zegara co uważam za drobną wadę.
Ma bardzo duże i mocne śruby które pięknie dociskają clamp ringi. Ani okulary ani kąówki nie obracają się i trzymają osiowość. Po za tym niebywałą zaletą tego wyciągu jest możliwość wykręcenia tuleji co umożliwia stosowanie nasadki bino bez konieczności skracania tuby.

Generalnie zadziwia mnie, że stary teleskop, taki masywny, jest tak dopracowany. Choćby wspomniany wyciąg. Niby rozwiązanie nie wygląda nowocześnie a jakże to przemyślane. Ma to wszystko swój niepowtarzalny urok. Teraz te teleskopy są upiększane ale mi się podoba ten duch teleskopu. Prostota, klasyka bez wydziwnień i bez wszelkich brandów.

Generalnie jestem bardzo zadowolony. Nie żałuję tych pieniążków na ten sprzęt.
Załączniki
TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]: 5F48126A-FA93-4E47-A183-C4AF97A3120B.jpeg
TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]: 60B5FDA9-7D90-4BFE-9B17-6BDA629FDBEC.jpeg
TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]: B22DC2AB-E2FB-43C1-ACFD-8EFD82EAA569.jpeg
TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]: 7968D157-E3D7-4AEC-9B6F-47A1DA066E94.jpeg
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 30 Paź 2019, 21:51

Sobota/ niedziela 26/27.10.2019
Tejże wspaniałej nocki niebo było przejrzyste a powietrze suche. To zdecydowanie ułatwiło obserwacje bo optyka nie parowała jak poprzednimi nockami.
Cóż mogę powiedzieć. Przede wszystkim zaskakuje mnie fakt, że apertura jest większa tylko o 15 mm w stosunku do ED 100.
LZOS zdecydowanie lepiej rozbija M13, ale różnice te są widoczne dopiero w większych powiększeniach.

Chichotki utkwiły w mej pamięci. W TMB 115 zdecydowanie widać ich więcej i szczerze mówiąc są bardziej klarowne. Z tła nieba wybijają się takie drobniutkie gwiazdki, które w ED 100 nie są widoczne wcale lub nie są widoczne od razu. Sprawiają wrażenie jakby były bardziej przygaszone i mniej kolorowe. Szczególnie utkwiły mi z TMB te drobniutkie gwiazdki.

M45- Jeśli chodzi o plejady, one dosłownie błyszczą. Są takie lodowe. Klarowne. Czyste. Punktowe. Białe.Mają swój urok, zwłaszcza gdy górowały.

M42- tutaj zupełnie zaskoczył mnie ten LZOS. W tym przypadku powiedziałem- było zdecydowanie warto dołożyć do APO. M42 wygląda po prostu bosko. JAk z krainy lodu. Gwiazdki piękne diamentowe, klarowne, żywe a sama mgławica zdecydowanie jaśniejsza niż w ED 100. Różnice widoczne były od razu. Zwłaszcza gdy z TMB spojrzałem przez ED 100. Od razu zauważyłem spadek jasności. Mogę śmiało powiedzieć, że w ED 100 tło nieba było ciemniejsze, sama M42 oczywiście też była piękna ale mam wrażenie, że EDek faktycznie lekko przyciemnia obraz z celu wyeliminowania aberracji. W TMB obraz był zdecydowane jaśniejszy i widać było od razu więcej gwiazd.

Czy te różnice były warte tych pieniędzy? ED 100 używany koszuje około 2k. TMB LZOS używany kupiłem za około 6 K. Czy żałuję? NIE!
Ale to też zależy co weźmie się pod uwagę.
Po pierwsze TMB LZOS zaspokoił moją potrzebę uniwersalności. Powiedziałbym, że EDek jest zdecydowanie dedykowany do planet i księżyca. TMB jest dobry zarówno do szerokich pól, jak i do obserwacji planet i Księżyca zachowując w jednym i drugim typie obiektów doskonałą jakość.
Kolejną zaletą jest stosunkowo niewielka długość tuby oraz walizki. Po prostu chce mis ie ją sięgać.
Za to cenięsobie LZOSa

Natomiast różnice w obrazach w stosunku cena/jakość jest bardziej adekwatna w EDku. Trudno o lepszej jakości teleskop w tej klasie cenowej.
Zaś LZOS wypada też świetnie ze względu na szersze zastosowania ale nie zapłaciłbym chyba za to ponad 15k -ceny rynkowej.
Mi sięudało go kupić za około 6 k i uważam, że było warto. :wink:
Dzisiejszy Saturn przepiękny.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 30 Paź 2019, 21:54

Jeszcze jedno.
Powiększałem gwiazdy z okularem 4.7 i sprawdzałem krążki dyfrakcyjne. Przed i za ogniskiem obraz gwiazd wygląda tak samo. Dopatrzyłem się tylko jednej linii w krążku co podobno też świadczy o jakości optyki bo im ich mniej, tym lepiej.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 01 Lis 2019, 12:41

Dokładnie tak jest jak taki widoczek jest przy wyostrzonym obrazie przy dużym Powerze.Im mniej tym lepsza optyka i więcej światła skupione w centrum , jeżeli tak jest to optykę masz Pierwszorzędną. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 03 Lis 2019, 10:27

W nocy znów poprowadziłem obserwacje. Porównałem bezpośrednio z ED 100. Niby M42 w obu sprzętach wygląda podobnie ale w LZOS wyraźniej widać jej strukturę. W ED100 jest także piękna, kontrastowa ale centrum bardziej przygaszone i słabiej widoczna struktura.
Na koniec się okazało, że kątówka się zablokowała w wyciągu. Kto wymyślił clamp ringi :oops:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 05 Lis 2019, 01:41

daniel napisał(a):Sobota/ niedziela 26/27.10.2019
Tejże wspaniałej nocki niebo było przejrzyste a powietrze suche. To zdecydowanie ułatwiło obserwacje bo optyka nie parowała jak poprzednimi nockami.
Cóż mogę powiedzieć. Przede wszystkim zaskakuje mnie fakt, że apertura jest większa tylko o 15 mm w stosunku do ED 100.
LZOS zdecydowanie lepiej rozbija M13, ale różnice te są widoczne dopiero w większych powiększeniach.

Chichotki utkwiły w mej pamięci. W TMB 115 zdecydowanie widać ich więcej i szczerze mówiąc są bardziej klarowne. Z tła nieba wybijają się takie drobniutkie gwiazdki, które w ED 100 nie są widoczne wcale lub nie są widoczne od razu. Sprawiają wrażenie jakby były bardziej przygaszone i mniej kolorowe. Szczególnie utkwiły mi z TMB te drobniutkie gwiazdki.

M45- Jeśli chodzi o plejady, one dosłownie błyszczą. Są takie lodowe. Klarowne. Czyste. Punktowe. Białe.Mają swój urok, zwłaszcza gdy górowały.

M42- tutaj zupełnie zaskoczył mnie ten LZOS. W tym przypadku powiedziałem- było zdecydowanie warto dołożyć do APO. M42 wygląda po prostu bosko. JAk z krainy lodu. Gwiazdki piękne diamentowe, klarowne, żywe a sama mgławica zdecydowanie jaśniejsza niż w ED 100. Różnice widoczne były od razu. Zwłaszcza gdy z TMB spojrzałem przez ED 100. Od razu zauważyłem spadek jasności. Mogę śmiało powiedzieć, że w ED 100 tło nieba było ciemniejsze, sama M42 oczywiście też była piękna ale mam wrażenie, że EDek faktycznie lekko przyciemnia obraz z celu wyeliminowania aberracji. W TMB obraz był zdecydowane jaśniejszy i widać było od razu więcej gwiazd.

Czy te różnice były warte tych pieniędzy? ED 100 używany koszuje około 2k. TMB LZOS używany kupiłem za około 6 K. Czy żałuję? NIE!
Ale to też zależy co weźmie się pod uwagę.
Po pierwsze TMB LZOS zaspokoił moją potrzebę uniwersalności. Powiedziałbym, że EDek jest zdecydowanie dedykowany do planet i księżyca. TMB jest dobry zarówno do szerokich pól, jak i do obserwacji planet i Księżyca zachowując w jednym i drugim typie obiektów doskonałą jakość.
Kolejną zaletą jest stosunkowo niewielka długość tuby oraz walizki. Po prostu chce mis ie ją sięgać.
Za to cenięsobie LZOSa

Natomiast różnice w obrazach w stosunku cena/jakość jest bardziej adekwatna w EDku. Trudno o lepszej jakości teleskop w tej klasie cenowej.
Zaś LZOS wypada też świetnie ze względu na szersze zastosowania ale nie zapłaciłbym chyba za to ponad 15k -ceny rynkowej.
Mi sięudało go kupić za około 6 k i uważam, że było warto. :wink:
Dzisiejszy Saturn przepiękny.


Danielu podobne różnice i odczucia jak Ty mam w stosunku do 100ED w porównaniu z moim APO WO 98 FLT Tryplet.Gwiazdki iskiereczki w Chichotkach pokazują lepiej i żywiej kolorki jak i kontrast cieni gór na Księżycu jest bardziej czarny.Kolor Detalu Planet i kontrast samego detalu jest lepszy w WO 98mm w stosunku do 100ED a to praktycznie te same Apertury.Co Dobre APO to APO.Nie ma o czym mówić i pisanie że nie warto zapłacić więcej za te piękniejsze widoki jest dla mnie nieporozumieniem. Moje "maleńkie" APO WO 98mm z rosyjskim obiektywem daje obrazy tak podobne do Dubletu Fluorytowego Taka 102 FS że w praktyce trudno by było je odróżnić.Saturn był tak piękny , żywo kolorowy i ten kontrast pasa i pociemnienia biegunowego widocznie lepszy niż w 100ED.Księżyc to samo , miód malina pomimo tylko Apertury powiedzmy 4". Wszystko to stwierdziliśmy w większym gronie będąc na ostatnim naszym spotkaniu na Kudłaczach i nie są to żadne tylko moje wymysły i wychwalanie sprzętu , tylko niezbity Dowód i Fakt , Wyższości Dobrego APO nad chińskimi Refraktorami ED. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 13 Lis 2019, 02:03

daniel napisał(a):W nocy znów poprowadziłem obserwacje. Porównałem bezpośrednio z ED 100. Niby M42 w obu sprzętach wygląda podobnie ale w LZOS wyraźniej widać jej strukturę. W ED100 jest także piękna, kontrastowa ale centrum bardziej przygaszone i słabiej widoczna struktura.
Na koniec się okazało, że kątówka się zablokowała w wyciągu. Kto wymyślił clamp ringi :oops:


Cześć. Czytajac Twój opis Danielu, również przypomniała mi się ostatnia obserwacja M42 spod mojego domu. Mimo przeciętnego nieba SQM 19,98, widok Oriona wywołał u mnie Woow. Nie wiem, byc może powietrze było b. przejrzyste. Seeing był także dobry. Najpierw władowałem delite 18,2mm. Coś pięknego. Jak na 4,7" naprawdę masa detalu widocznego na wprost. Dopiero jak zapodałem pentaxa 10xw co dało 90x, przyprawiło o gęsią skórkę. Muszę się wybrać pod naprawde ciemne niebo. Dla mnie cała mgławica była dosłownie trójwymiarowa z niesłychanie dużym kontrastem. Bardzo dużo zaobserwowalem też jakby odcieni szarości samej struktury. Nie jako pojedyncza jasna plama ale raczej każdy jej zakamarek i kawalek swiecił z inną mocą :shock: -. Naprawdę ten widok wypalił mi się w pamięci. Informuję że nic nie piłem :D . Pozdrawiam.
Aha. Odnośnie clamping ringów. Odkąd mam taka, wcale ich mi nie brakuje. Tak ma dwie śrubki mocujace, ale te elementy są tak spasowane iż działa jak masełko. Wszystkie gwinty suną jak smarowane. Nie ma żadnych zacięć, pisków itp. Ma to też wady. Oczywiście kaleczy akcesoria. Ja na to nie zwracam uwagi bo tego nie widać przecież tylko bałbym się używać lub pożyczyć coś z obawy przed tym.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postlolak89 | 13 Lis 2019, 11:22

Danielu, z tego co czytałem to ten TMB jest również "binofriendly", możesz to potwierdzić na 100%? Masz nasadkę bino?
Ostatnio edytowany przez lolak89, 13 Lis 2019, 13:05, edytowano w sumie 1 raz
lolak89
 

PostJOKER | 13 Lis 2019, 12:54

Świetne opisy... ale najbardziej podoba mi się klarowacz opisu w tym wszystkim 100ed :mrgreen:
czytając właśnie te porównania mamy najbardziej precyzyjny obraz tego czym 100ed jest... bez :) ochów,achów , i ze wszystko w 100ed jest przepiękne i najlepsze . :lol:



pozdr




J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostLukacz | 13 Lis 2019, 14:25

JOKER, nie zapominaj o "klasie cenowej" :wink:


Warto czasem "cofnąć się w czasie" :D
viewtopic.php?f=10&t=46976

daniel napisał(a):Nie miałem okazji porównać wszystkich jednocześnie ale mam EDka 100 i żaden mak ani żaden inny teleskop do tej pory nie pokazał tak czystych tarcz planet. Kolega który spojrzał przez EDka byk w ciężkim szoku. A widział tylko Księżyc i czuję że będzie szukał takowego dla siebie. Nie mogę się doczekać okresu widoczności planet. Ale żaden mak mu nie dorownal pod kątem jakości obrazów. Efekt 3D zwłaszcza na księżycu w cirusach. Wreszcie mam porządny teleskop który wiem że był wart każdej wydanej złotówki. W makach SW w wersji czarnej nigdy nie widziałem dobrych obrazów planet. Jedynie dobrze a nawet bardzo dobrze wspominam maka 90 w wersji niebieskiej. Ale czułem troszkę że brakowało mu średnicy. Po jego sprzedaży nie mogłem odżałować jego straty. EDek wynagrodził mi to wspaniałymi ostrymi do diagramy obrazami. Nie wiem czy trzeba w APO zainwestować żeby bylo lepiej? Ale w tej klasie cenowej warto zbierać choćy rok! …


Danielu to już wiesz? :)

Pozdro
Lukacz
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostJOKER | 13 Lis 2019, 15:19

no właśnie jakość już tak nie idzie szybko w gore jak cena.
Jeśli LZOS jest 2 lub 3 krotnie droższy od 100ed to taką samą ilosc razy powinien być lepszy... ale to mala różnica i może być równowaga.

Pomyśl o sprzęcie, który jest np. 10x droższy... czy obraz będzie 10x lepszy ? wątpię... :?

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKarol | 13 Lis 2019, 15:33

JOKER napisał(a):no właśnie jakość już tak nie idzie szybko w gore jak cena.
Jeśli LZOS jest 2 lub 3 krotnie droższy od 100ed to taką samą ilosc razy powinien być lepszy... ale to mala różnica i może być równowaga.

Pomyśl o sprzęcie, który jest np. 10x droższy... czy obraz będzie 10x lepszy ? wątpię... :?

J


Im lepsza jakość tym potrzeba bardziej zaawansowanej technologii, która jest nie proporcjonalna do uzyskanej poprawy jakości. Dlatego ceny rosną nie proporcjonalnie do lepszej jakości. Ot, cała tajemnica.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKrzysztof_P | 13 Lis 2019, 21:32

Cześć.

A apetyt w miarę jedzenia rośnie i jak poznajemy coraz to lepsze sprzęty w praktyce to i zmieniają się nasze utwierdzenia i podejście do sprawy.
Zawsze będziemy dążyć aby mieć coś lepszego , to chyba naturalna sprawa w każdej Pasji. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 13 Lis 2019, 22:50

Lukacz napisał(a):
JOKER napisał(a):Świetne opisy... ale najbardziej podoba mi się klarowacz opisu w tym wszystkim 100ed :mrgreen:
czytając właśnie te porównania mamy najbardziej precyzyjny obraz tego czym 100ed jest... bez :) ochów,achów , i ze wszystko w 100ed jest przepiękne i najlepsze . :lol:



pozdr




J


JOKER, nie zapominaj o "klasie cenowej" :wink:


Warto czasem "cofnąć się w czasie" :D
https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=46976

daniel napisał(a):. Nie wiem czy trzeba w APO zainwestować żeby bylo lepiej? Ale w tej klasie cenowej warto zbierać choćy rok! …


Danielu to już wiesz? :)

Pozdro
Lukacz


Tak. Uważam, że było warto.
Różnice w obrazach owszem nie są proporcjonalne do ceny. Ale wszechstronność zastosowań w połączeniu z mobilnością pomimo sporej wagi. Biorąc to wszystko pod uwagę uważam, że dobrze zainwestowałem i ten teleskop cieszy mnie bardzo!
W edku ta radość trwa nadal! On w swojej klasie cenowej daje świetne obrazy! Moim zdaniem edek ma zastosowania głównie planetarne a LZOS do przeglądu i do planet.

Potwierdzam, że można patrzeć przez Bino zarówno z wkręconym barlowem jak i bez niego. Tranzyt Merkurego niezapomniany!
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJOKER | 14 Lis 2019, 08:55

Karol napisał(a):
JOKER napisał(a):no właśnie jakość już tak nie idzie szybko w gore jak cena.
Jeśli LZOS jest 2 lub 3 krotnie droższy od 100ed to taką samą ilosc razy powinien być lepszy... ale to mala różnica i może być równowaga.

Pomyśl o sprzęcie, który jest np. 10x droższy... czy obraz będzie 10x lepszy ? wątpię... :?

J


Im lepsza jakość tym potrzeba bardziej zaawansowanej technologii, która jest nie proporcjonalna do uzyskanej poprawy jakości. Dlatego ceny rosną nie proporcjonalnie do lepszej jakości. Ot, cała tajemnica.


No nie bardzo , obróbka takiego fluorytu przez firme Zeiss/Zeiss APQ 130-1000 / z olbrzymia dokładnością jak i cały proces utrzymania nienagannej optyki jest właśnie odzwierciedleniem jakości...
zobaczcie na wykresy analizy... :roll: tej 130 made in Zeiss i porównajcie z innymi... 8)
http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... KgKZ96FDHg

wydaje mi się ze cały proces uchwycenia tak wielkiej jakości kończy się przez jakość odbiornika ,który najczesciej jest oko ludzkie obarczone wieloma błędami optycznymi.
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postdaniel | 22 Lis 2019, 12:16

Nie wiem na ile oko ludzkie jest obarczone błędem ale wydaje mi się że nie jedno oko jest odbiornikiem zanim teleskop będzie złożony.

Dla mnie najważniejsze jest to, że teleskop mnie wyciąga i zachęca do obserwacji a nie ja jego. Innymi słowy jest w nim coś co sprawia, że odkrywam wszechświat na nowo.

Z resztą kilka osób z tego forum miało okazję nim poobserwować.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostMichał N. | 26 Lis 2019, 17:31

Hej za oceanem jest do kupienia większy brat LZOS 130/780
https://www.cloudynights.com/classified ... LZOS%20F/6
teleskopy: GSO 12" ; SCT 9,25'' ; 6" ; 120ED Equinox ;Vixen 60/910/ Meade LX80/AZ4
okulary: Nagler 31; 20; Ethos 13; Lunt XWA 9 100*; Pentax XW 7; 5; 3.5; Lumicon O-III
bino: W.O.TV PL 2x25
lornetki: Bresser 10x50; Lunt 16x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 05 Gru 2015, 18:09
Miejscowość: Książenice koło Rybnika; PTMA Gliwice.

 

Postdaniel | 17 Sty 2020, 14:18

Michał N. napisał(a):Hej za oceanem jest do kupienia większy brat LZOS 130/780
https://www.cloudynights.com/classified ... LZOS%20F/6


Już widzę jaki byłby wielki i ciężki. Ale te widoki to zapewne wynagrodziły by wszystko. Ten LZOS mnie zaskakuje!
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostDominik Woś | 31 Sty 2020, 20:13

Wygląda na to, że trafiłeś Danielu na mój stary TMB, który kupiłem od Markusa Ludesa z APM w 2005 roku i sprzedałem w 2006 roku (po zakupie TEC140). :wink:

TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]: img_4772_r640.jpg

TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]: img_4773_r640.jpg

TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]: img_4780_r640.jpg

TMB APO LZOS 115/805 [RECENZJA]: dome-final_2004.jpg


Faktycznie jest bardzo dobry optycznie a jedynymi wadami są wyciąg, już trochę nie na czasie i spora waga jak na 115mm soczewki. Mam jeszcze do niego oryginalną przedłużkę wyciągu, którą zapomniałem dać poprzedniemu właścicielowi. Może być przydatna jeśli zdecydowałbyś się fotografować (znacznie mniej wysuwa się wtedy wyciąg, przez co jest sztywniejszy).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof_P | 02 Lut 2020, 17:31

Cześć.

Jak widać Świat wbrew pozorom bardzo mały jest.Sprzęt migruje w naszym gronie miłośników nocnego nieba i często tak chyba jest że widujemy własne byłe sprzęty u kolegów z Forum i nie tylko. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postjerzej | 05 Lut 2020, 20:58

Wygląda na to, że trafiłeś Danielu na mój stary TMB, który kupiłem od Markusa Ludesa z APM w 2005 roku i sprzedałem w 2006 roku (po zakupie TEC140).

Dominik tak z ciekawości. Jaki sprzęt obecnie posiadasz oprócz Fsq i Epsilona?
TEC140 zakupiłeś w 2006... to musiał być wyśmienity teleskop.

Pozdrawiam
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], witos1 oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat