150/1200 vs 60/910

Postbenek1815 | 17 Lut 2024, 20:55

Witam serdecznie wszystkich –a zwłaszcza przyjaciół z forum.
Na kanwie ostatniej dyskusji na temat refraktora 102 /1000 –i różnych opinii O REFRAKTORACH –również RADYKALNYCH –że krótki tylko do DS a długi do PLANET -zdecydowałem się na mały test .Pogoda pozwoliła –WRESZCIE –z piątku na sobotę było ładne niebo nad KRAKOWEM –dzisiaj już w normie –czyli ,, tzw góralska mgła’’(gównowidać :lol: )……
Do konfrontacji stanął f8 150/1200 achro Sky Watcher przeciwko f15 achro 40 letniemu- Dai Ichi Kogaku 60/910….
Dla tych –co uważają ,że ,,apertura rządzi ‘’ wynik jest przesądzony już na starcie…
No zobaczmy :wink:
Mam dwa wdzięczne obiekty do takich porównań- Księżyc i Jowisz –czyli najwięcej aberracji możemy się spodziewać .
Obydwa teleskopy na posterunku –balkon na południowy zachód. Środek miasta,zaświetlenie- blok –czyli duże wahania temperatur przy budynku.
SW –kątówka Dura brighte 2’’/1,25’’ dielektric –Japoniec z kolei kątówka baader pryzmat lustrzany –ten z przelotem 32 mm.
Reszta osprzętu taka sama –
Okulary
vixen ortho 25 -18 -12,5- 9 -7 -6 -5 i 4 mm
Edmund Optics 28 -15-12-8 mm
Oraz ciekawy Kellner 4 mm –nabyty przy okazji zakupu ,,astrozłomu’’ na forum(natychmiast zauważyłem piękne powłoki –nie miał tulejki –znalazłem mu )
zaczynamy.

JOWISZ
Pierwszy poszedł na ogień 60/910 –prawie zaraz po wystawieniu –obraz koszmarny –już pomyślałem –że coś nie gra z teleskopem.Dałem mu pół godzinki na wychłodzenie-drzwi balkonowe zamknąłem –pomimo że ma balkon 6 m –może jakieś powietrze ciepłe wpadać z mieszkania.
Druga próba –nie ma porównania -w okularach do 9 mm przepiękne widoki-ostre kontury –kolorystyka niezwykle kontrastowa –pasy na Jowiszu w brązie ,a sama tarcza pomarańczowa -odcienie i detale.
W 7 mm jeszcze wszystko wyrażne –6 mm już zacierają się zarysy planety.Ale spokojnie powiększam nawet w 5mm –z tym ze widok już rozmyty na brzegach.W 4 mm już kulka duża –ale bez detali ładnych.
Żadnych problemów z wyostrzeniem lub utrzymaniem w polu widzenia.

Teraz 150 SW -WYJECHAŁEM nim- określenie prawidłowe -bo jest na kołach :D –praktycznie od startu pojawia się aberracja-przysłaniam obiektyw do 120 mm. Dużo lepiej .Ale test jest pod tym kątem –więc widzę jeszcze małą kolorystykę –Daję filtr polaryzacyjny pojedynczy –a póżniej zmieniam na kontrast booster .Obraz bez aberki w obu –NIEZŁY -również kolorowe typu niebieski dają fajne widoki i detale …ale robię coś co wymyśliłem kiedyś …obiektyw przysłaniam do 80 mm- pseudo f15 (ANATOL mi zrobił –kolega z forum)zdejmuję filtry –i obraz chyba jeszcze ładniejszy –żadnego kolorku–piękna ostrość detali. ZDECYDOWANA poprawa .
Zaczynam zakładać po kolei okulary –cudo .
7 mm czyli 180 x jest pięknie.Powyżej nieco zagubione kontury –ale kulka zamglona z pasami widoczna bez jakichś kolorków z boku .Do 4 mm dociągnąłem –cały czas widać obraz planety –nie mniej to już jak przez mgłę

KSIĘŻYC-.(weżcie pod uwagę ,że był koło księżyca pierścień światła i mgły –więc mogło też zakłócać)

-tutaj –powiem w skrócie -4 mm w KOGAKU to 227 x-obraz PRZEPIĘKNY kraterów i powierzchni .
Żadnych przekłamań kolorów –mało tego –czarne jest czarne –szczegóły i detale bez rozmazania.
SW –w przysłonie do 80 mm -4 mm to 300 x –praktycznie jakość wzorowa –ale… odnoszę wrażenie ,że KOGAKU daje coś –czego nie wychwytuję na razie …ale może kwestia zbliżenia …
Robię test maksymalny jaki mogę –okular 4 mm + Barlow 1,5x (celestron x2 –używam soczewkę samą i myślę ,że tyle daje-najlepszy jaki miałem tego typu i ma gwint filtrowy)
Czyli 1200/2,7 mm = prawie 450 x …oglądam kratery i powierzchnię –żadnych drgań ,falowań –piękne detale …
Teraz Kogaku –to samo …340 x !!!!!!!!!!!!! – żadnego zniekształcenia –rozmycia –ładne kolory i kontury.

Testy pokazały –że w 60/910 lepiej sprawują się vixen ortho niż Edmundy Kellner(tylko 28 EDMUND mm powala)
w SW było już bardziej wyrównane –chociaż pole widzenia wydaje się bardziej komfortowe i ER w EDMUNDACH.
Księżyc jest łatwy –ale –hm ............

I wreszcie okular/znajda 4 mm KELLNER…
piękne powłoki –wydaje mi się –że trzy kolory światło odbija –dwa na pewno

W SW nawet z barlowem 1,5x –kontrast bez zarzutu –trochę słabiej w Kogaku.(ale dalej obraz akceptowalny)

PS. Pakowałem sprzęt ale wyłonił się ORION –uwielbiam na niego patrzeć …
DLA MNIE NAJPIĘKNIEJSZY OBIEKT NA NIEBIE
I nie połapałem się –że patrzę w dwucalowych 40,33 i 25 swanach WO –z przysłonięta aperturą do 80 mm….
I to jest BARDZO ważne –bo to jest zaleta refraktora z dwucalowym wyciągiem ….że jest wszechstronny...

Trzeci mój refraktor nie wziął udziału w rywalizacji -80/400 z dołączoną lornetką 3x50 jest wszechstronnego zastosowania -również w dzień .

POZDRAWIAM :D
Załączniki
150/1200 vs 60/910: P1060251.JPG
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 444
Rejestracja: 26 Lis 2021, 21:48
Miejscowość: KRAKÓW

 

Postkurp | 17 Lut 2024, 22:04

Cześć. Gratuluję sprzętów, które wytrzymują powiększenia rzędu x450 i x340. Zwłaszcza wycisnąć doskonały obraz przy " powerze " x340 z 6 cm refraktora to istny kosmos. Mam taką uwagę - sprawdź przy jakim powiększeniu rzetelnie rozdzielasz Epsilonki w Lutni ? Ja swoim ED-kiem w średnich warunkach rozdzielam je przy x72 i to z różnicą wielkości składników górnej pary.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostScaiter | 18 Lut 2024, 00:06

Myślałem że 315x z 80 mm achromatu to dużo,ale 340x z 60 mm ? Źrenica wyjściowa 0.17 mm to chyba nawet księżyc musi zgasić.
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 835
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysiek.S | 18 Lut 2024, 13:07

Gratuluję dobrego wzroku, ja przy źrenicy poniżej 0.5 widzę projekcje mentów z oka. Wygląda to tak jakby soczewkę jakieś pierwotniaki oblazły.

Edit: Generalnie nie schodzę poniżej 1mm ZW z wyżej opisanego powodu.
 
Posty: 100
Rejestracja: 28 Lip 2020, 10:04

 

Postbenek1815 | 18 Lut 2024, 17:32

Ten max powiększeń był wyciągnięty na KSIĘŻYCU -pamiętajcie o tym :D -i może zgrane dobrze okulary ze sprzętem ? To są lata różnych porównań i dobierania.Nie boje się kupić czegoś co nie znam -bo jak nie sprawdzę -to się nie dowiem.Poza tym-mam TYLKO dwa rodzaje okularów planetarnych -vixen ortho(plossl asymetryczny) i edmund RKE-dwie różne konstrukcje na różne okazje.Co to daje ? Ano ładując najdłuższy -mogę zmienić na najkrótszy -praktycznie bez ostrzenia- czyli wiem ,że w optymalnym miejscu jestem .Największy błąd w tej kwestii -jako początkujący -popełniałem -że każdy okular był z innej parafii-i w innym miejscu ostrzył -często nie wiesz -czy optymalnie ustawiłeś ...To samo zresztą z długimi 2 ''.Mam (doradził Krzysztof swego czasu i dobrał mi idealnie SWANY WO 40-33-25 mm) - jako uzupełnienie baader zoom 8-24 mm -i jest super-tak uważam.
Może dobre warunki były ,a może miałem też dobry dzień ? nie kłamię -bo i po co ? Na Jowiszu dużo mniejsze były zbliżenia ,żeby mi się podobał -i powiem tak szczerze -że w tym 150/1200 widywałem go już dużo lepiej i ładniej-( I CHYBA TO BYŁO 150 X Z NIEBIESKIM FILTREM) ale test miał właśnie maksa wyciągnąć-ile się da .I pod kątem aberracji w achro. I jak jej zaradzić.Poza tym -każdy ma inną tolerancję obrazu -wad .Robaczki w oku ? No pewnie że w tym maksie coś przeleci..ale podkreślam-chciałem wyciągnąć maksymalne ile się da zbliżenie -i żeby było fajnie popatrzeć....
A chciałem pokazać tylko niezdecydowanym w zakupach -że niewielka średnica achromatu -ale z długą ogniskową i dobranymi dobrze okularami może zdziałać wiele...albo bardzo wiele...
Poza tym -zwróćcie uwagę -że 40 lat temu -dołączano okulary 4 mm seryjnie do 60 mm refraktora-i były to w standardzie 0,965 '' -często dużo słabsze jakościowo -niż póżniejsze już w 1,25''. Jeśli trafi się taki teleskop w naprawdę dobrym stanie -(taki jak mnie)to gwarantuję ,że zaskoczy ...mają znakomitą optykę...(ten ma coś takiego -w wizualu ,czego nie potrafię zdefiniować na razie -kolor ,kontrast -sam nie wiem) -miałem kilkadziesiąt różnych achromatów-te po prostu wybrałem dla siebie -tak samo -jak pod nie wybierałem okulary...
U mnie obserwacje są kiedy pogoda pozwala(KRAKÓW ma swoją specyfikę -cały dzień słońce -ani jednej chmurki -przychodzi wieczór -ołów na niebie -i rano od nowa kryształ ...) -i praca -często w nocy właśnie pracuję i dla mnie taka gwiażdzista noc i wolny dzień to wygrana na loterii...więc może też przez to jakieś wady czy mankamenty po prostu mi umykają ...
Jak kilka miesięcy mam patyk za szafą -po czym w marcu ruszam za pstrągiem-to zdarza się ,że dopiero po powrocie do domu zauważam -że but się rozkleił, albo potargałem spodnie :D :D :D
pozdrawiam wszystkich :D
achromaty Sky Watcher 150/1200 , Meade 80/400 , Dai Ichi Kogaku 60/910 + lornetka Bresser Saturn 15x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 444
Rejestracja: 26 Lis 2021, 21:48
Miejscowość: KRAKÓW

 

Postanatol1 | 18 Lut 2024, 18:08

Cieszę się, że dekielek zmniejszający aperturę działa. To jest siła dłuuuugiej ogniskowej. Np. refraktor SW120/600, który jeszcze mam z pełną aperturą do DS-ów jest wymiataczem ale przy obserwacjach planetarno-księżycowych to chromatyzm wymiata. Ale po zmniejszeniu apretury, np. do 5 cm (otwór z dekielku, F/12) dzieją się cuda, obraz robi się ostry i kontrastowy a to nadal ten sam teleskop.
Te wszystkie japońskie 60 mm refraktory F/15, Telementor Zeissa (63/840) czy nasze PZO 67/800 to świetne przykłady co robi się z obrazem przy małej światłosile. Oczywiście apertura szukaczowa nie pozwala na wiele, ale nawet jak się ma większy, dobry teleskop to warto czasami spojrzeć na skarby nieba w mniejszej skali.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysiek.S | 18 Lut 2024, 19:32

Oczywiście że warto obserwować przez różne sprzęty i porównywać rezultaty. Miałem okazję obserwować np przez wspomniany Telementor Zeissa. Kupiłem sobie stare achro 80mm f15 bo chciałem przekonać się co faktycznie widać przez długa chudą rurę :)

Sprawdziłem i wiem że wolę większa aperaturę najlepiej z bino. W wiejszej aperaturze widać po prostu więcej a równoczesne postrzeganie wrażeń z obydwu oczu powoduje złożenie ich w jeden, lepszej jakości obraz. Tak to wygląda u mnie. Oczywiście można próbować robić z dużego DSowego achro sprzęt do obserwacji planetarnych ograniczając aparaturę. Jest to jakieś rozwiązanie no ale w większym widać więcej jeśli pozbawiony jest podstawowej wady dużego achro czyli abery.
 
Posty: 100
Rejestracja: 28 Lip 2020, 10:04

 

PostJSC | 19 Mar 2024, 18:53

Ciesze się, ze ludzie robią takie eksperymenty i porównania ( i mają czym je robić).
Dawniej bylo krotko " jesteś idiotą lub bezczelnym kłamcą, bo poniżej żerenicy 0.8mm ( czasem było 1mm, a nawet 2,3mm) niedasie, bo obraz jest rozmyty, ciemny, zamglony ...". Ile ja tu wojenek natoczyłem... :D , ale ludzie sami zaczęli sprawdzac w różnych teleskopach i to co niemożliwe okazuje się często jednak możliwe.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysiek.S | 19 Mar 2024, 19:32

Oczy też mamy różne więc trzeba testować aby się przekonać co dla mnie jest ok a co nie.

Taki przykład z ostatnich obserwacji: ten sam teleskop (dobson 12"), te same okulary, warunki itp. Generalnie obserwujemy z kolegą na zmianę planetarki które padaja jedna za druga jak w manufakturze. Jeden sprawdza położenie, wstępnie ustawia dobsona na laser i podje okulary a drugi szuka podejrzanych gwiazd ;) Kolega rozpoznaje mgławice planetarne po kolorze, ja za cholere nie wiedzę tego koloru ale za to mrugaja one do mnie :) Po zwiększeniu powiększenia zwykle okazuje się ze obaj typujemy prawidłowo choć zupełnie innaczej.
 
Posty: 100
Rejestracja: 28 Lip 2020, 10:04

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat