Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]

PostWoj2007 | 11 Cze 2020, 01:04

wampum napisał(a):Hej.
Krótkie uzupełnienie po ostatnich obserwacjach terenowych.
Zenek pięknie punktuje w szrokim polu po sam brzeg z kątówką 2" i okularem Luminos 23mm.
Stało się też to, na co liczyłem.
Po założeniu nasadki bino jest ostrzenie z wkręconym barlowem jak i bez barlowa, co się rzadko zdarza w refraktorach.


Super sprawa, gratulacje Zenka :)
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

Postwampum | 16 Cze 2020, 10:23

Hej.
Wczoraj po raz pierwszy miałem sesję "planetarną" - czyli Jowisz i Saturn.
Najpierw krótko o widoku z SCT11". Powiem tak "du{y" nie urwało. Bardzo ciężko było wyciągnąć konkretny detal z tarczy Jowisza. Ogólnie obraz tarczy miał problemy z "kołowością" wszystko pływało i się gotowało. Przez ponad 0,5 godzinne wpatrywanie się w Planetę może z 2 razy na ułamek sekundy obraz wyostrzył się na tyle , że było widać postrzępione pasy równikowe, pociemnienie północne i południowe, oraz zgrubienie prawie na środku tarczy w dolnym pasie (nie sprawdzałem czy to WCP). Ogólnie tarcza planety była bardzo jasna i pastelowa, momentami robiło się tak, jakbym żarówką zaświecił sobie po oczach, trochę pomogło wkręcenie filtra Fringe Killer - obraz bardziej się zażółcił i skontrastował. Podejrzewam, że ze względu na położenie mojego balkonu, będę miał duży problem z uzyskaniem dobrego obrazu i detalu na tarczach planet. Mieszkam na ostatnim 4-tym piętrze a dokładnie przed sobą mam dach marketu, o poprawny seeing będzie bardzo ciężko w SCT11". Jeszcze chwilę o Saturnie - bardzo podobnie jak powyżej, oraz tarczy pływał jak w odbiciu na falach wody po rzuceniu kamieniem. Tarcza + pierścienie+ momentami wyskakująca przerwa Cassiniego od tyle.
Przyszedł czas na achromat 120/1000 czyli tytułowego ZENKA.
Obserwacje od razu zacząłem od przerzucenia kątówki pryzamtycznej Baadera uzbrojonej w ZOOM Baaderowski z filtrem Fringe Killer. Już od pierwszego podejścia widać było różnicę "wrażliowści" apertury na seeing. Owszem obraz tarczy też pływał w okularze, ale dużo mniej i krawędż nie gotowała sie do tego stopnia aby zniekształcać okrąg tworząc coś trapeziodalnego jak w SCT. Do tego na krawędziach nie było tak intensywnego "gotowania się" a momenty wyostrzenia obrazu były co chwilę i dłuższe. Co do samej jakości detalu, to począwszy od ogniskowej 24mm (x41) do 8mm (x125) widoczne były od razu oczywiście dwa pasy równikowe, postrzępione na całej długości, południowy mocno / pólnocny bardziej prosty ale też dało się zauważyć kilka nieregularności na jego długości oraz pociemnienia biegunowe. Sam obraz był dużo bardziej kontrastowy i detal wyskakiwał od razu z tarczy planety. Dołożyłem barlowa Baadera X2,25 aby pociągnać jak się dało do dużych powiększeń planetarnych. Od razu powiem, że warunki pozwoliły na obserwacje z max. około 187,5 (12mm) i totalny max. gdzie tarcza traciła ostrość na dłużej i bardziej pływała - ale były jeszcze momenty dobrej widoczności detali to x225 (10mm) , przy zoomie z nastawem 8mm z barlowem co daje x281,5 obraz był nie do poprawnego wyostrzenia, wszystko pływało i robiło się maślane. Wracając do użytecznego maksymalnego powiększenia czyli x187,5 wyskoczył piękny detal, pasy równikowe jeszcze bardziej nabrały postrzępień, widziałem też 2-3 owale na południowym pasie, pociemnienia biegunowe stały się wyraziste i pomiędzy pociemnieniem północnym a pasem równikowym momentami wyskakiwał jeszcze jeden cieniutki ciemny pas chmur jowiszowych, pomiedzy pasami widziałem też jakby inny odcien przerwy taki bardziej pastelowy - odcięty od pasów jasną kreską z obydwóch stron. Co do samiej aberracji oczywiście istniała, z filtrem Fringe Killer gdy patrzałem osiowo zanikała prawie całowicie, gdy patrzałem lekko poza osią pojawiała się na przeciwległej stronie jako rozmyta otoczka atmosfery na krawędzi tarczy. Bez filtra aberracja pojawiała się na całej tarczy jako taka rozmyta otoczka. Pamietam jak to wyglądało z SW 150/1200 - tam była dośc gruba konkretna fioletowa krecha, tutaj jest o wiele lepiej.
Saturn - to co mnie na starcie zaskoczyło, już przy minimalnym powiększeniu x41 była widoczna przerwa Cassiniego. Tutaj obserwacje były bez filtra, w zestawie jak powyżej na Jowiszu i powiększeniem jak powyżej. Przy maxie. x187,5 widać było pociemnienie chmur na tarczy i coś czego nie jestem pewien - chwilami wydawało mi się, że zaraz na przerwą Cassiniego po stronie zewnętrznej jest jeszcze jedna wąska przerwa, lub Cassini rozdzielił się na dodatkową przerwę.
Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Podsumowując - liczyłem że apertura z SCT11" pokaże mi taki detal, że mi szczęka opadnie - niestety może być tak jak napisałem powyżej - przy obserwacjach balkonowych warunki mogą mi na to nie pozwolić - jeszcze będę to sprawdzał.
Co do ZENKA powoli wychodzi mi na to, że na wielkość aberracji w achromacie ma też wpływ jakość optyki. Im lepiej wykonane soczewki tym aberracja jest jakby "łagodniesza" i lepiej kontrolowana. Albo też inaczej, jakość dawanego obrazu rekompensuje w jakimś stopniu zakłócenie wywołane przez aberrację.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postlolak89 | 16 Cze 2020, 10:52

Bardzo fajny opis, widać że nieduża soczewka sobie ładnie radzi w kiepskich warunkach i czuć zadowolenie ze sprzętu. Nie skreślaj jeszcze SCT, to duża kobyła, zamknięta tuba do tego miejska atmosfera. Zabierz go na wycieczkę w pole odpowiednio wcześniej studząc (o ile możesz), powinno pomóc. Ewentualnie można SCT używać tylko do DS :) przy łapaniu kłaków seeing nie straszny. Duże lustro nie oznacza też super widocznego detalu za każdym razem. U mnie często było tak, że widać podobny detal z małej apertury z lekką przewagą dużego lustra w ilości ale sama dostrzegalność, jasność już po stronie większego znacząco. Chodzi o to, że nie trzeba się tak dopatrywać, wszystko jest jasne i wyraźne tylko moja miejscówka to zabita dechami wioska gdzie gwiżdże tylko wiatr więc i lokalne warunki pewnie mam znacząco się różniące od Twoich. Uśredniając wyniki jestem w stanie powiedzieć, że nie miałem takiej sytuacji, żeby duży pokazał mniej niż mały co często się czyta na forum jak i w Twoim przypadku. Może mam inne warunki, każdy musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie.

Na czym wieszasz Zenona? Razem z SCT na tym SkyTee?
Edit: już widzę w stopce LX80 na dwie tuby, nieźle :)
lolak89
 

Postforem | 16 Cze 2020, 14:02

wampum napisał(a):Mieszkam na ostatnim 4-tym piętrze a dokładnie przed sobą mam dach marketu, o poprawny seeing będzie bardzo ciężko w SCT11".

Zostaw sct11 na balkonie na noc i zaatakuj planetki rano, gdy dach marketu i elewacja Twojego bloku wypuszczą co zebrały przez cały dzień. Przyciemnienie obrazu nasadką bino, ewentualnie filtrem planetarnym, również pomaga. Żarówa zabiła detal, seeing dołożył swoje, zdarza się ;) Zauważyłem u siebie, że przejrzystość powietrza (zapylenie) również mocno wpływa, więc zupełnie inaczej ten sct pokaże obraz planety w mieście, a inaczej na skraju wsi. W sprzyjających warunkach 11" na US to już są "widoki życia" 8)
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postwampum | 13 Wrz 2020, 13:23

Wczoraj miałem najlepszą sesję planetarną "ever", miałem już nie pisac o ZENKU bo jak znam ludzi, to zaraz bedzie, że chcę sprzedać (jest na giełdzie) i dopisuje sobie. Jednak nie moge się pozbierać po wczorajszym wieczorze.
Obserwacje od 22:00 do 0:00. Warunki - lekki cirrus, trochę przytłumiający blask planet, to bardzo pomagało - właściwie nie musiałem używać filrta Fringe Killer, aberracja w tak stabilnych warunkach była wręcz znikoma.
Jowisz był porównywalny z widokiem z ED/APO podczas sesji w Kudłaczach (było tam takie 40minut mego seeingu).
Byłem strasznie zaskoczony że z balkonu na czwartym piętrze bloku moge złapać taki detal. Różnica była taka, że w Kudłaczach widok był stały cały czas, a wczoraj były krótkie momenty rozmazania obrazu aby za chwilę wrócić do "zylety" z postrzępionymi pasami, owalami, bardzo wyraźną Czeroną Plamą, która jest już dużo mniejsza niż jeszcze rok czy dwa lata temu,(w pierwszej chwili myślałem, że widzę tranzyt jednego z Księzyców). Pięknie postrżępione dwa pasy, z wyraźnie widocznymi pojaśnieniami na nich - takie postrzępione sznureczki. Oczywiście dodatkowo pociemnienia biegunowe i różne odcienie- w szczególności pomiędzy pasami, ehhh planety sa piękne.
Najbardziej kontrastowy obraz uzyskiwałem za pomocą okular Angleeyes 12mm + barkow x2,25, powiększenie wynikowe X187,5. Dla mojego maxa x284 jest planeta jest już chyba za nisko, mimo że momenty ostrości były, jednak obraz już traci na jakości.

Jednak wisienką na torcie był Mars, może dlatego, że nigdy go tak naprawdę dokładnie nie widziałem, nie było warunków a jak były (opozycja ubiegłoroczna) przyszła sobie burza.
Już na dzień dobry wyraźnie widoczna czapa polarna i tak z 40% pociemniemnienia na globie. Nirwana przyszła przy założeniu Fringe Killera + jednej połówki z filtra polaryzacyjnego Oriona. Wyraźnie zwiększył się kontrast, znikneła aberracja, która akurat na Marsie była doś mocno widoczna w postaci niezbyt intesnywnych ale mocno rozległych filetowych pików startujących od tarczy i tworzących postrżępioną poświatę. Mars bez filtrów jest bardzo jaskrawy, wręcz rażąco zółty, widać detal ale to torchę tak jakby ktoś z drugiej strony walił w ciebie zółtym laserem. Przyciemmnienie tarczy w powyzszej konfiguracji filrtów dała idealny obraz. Tarcza w kolorze przytłumionej pomarańczy idelanie odcięta od tła, czapa bardzo wyraźna w kształcie małego owalu dość mocno swiecącego na tle globu. Pociemnienia na tarczy zaczęły się układać w kilka wzorów, jeden najbardziej ciemny obszar zajmujący około 35-40% globu na południowej stronie , obok przylegały bardziej jasne pociemnienia na północny zachód i południowy zachód, i coś czego nie jestem pewien - wydaje mi się, że tuż pod północnym biegunem też jkest poprzeczne pociemnienie, bardzo cieńkie w kształcie linni, nie wiem, odebrałem taki widok w kilku momentach ale zbyt krótko aby to stwierdzić na 100%.
Mars super w powiększeniu X187,5 (konfigueacje z Jowisza powyżej), jednak warunki pozwoliły na to, aby oglądac z bardzo dobrym detalem w maxie. czyli X284mm.

Żałuję jednego - nagrałem trochę filmików afokalnie smartfonem, ale nie trafiam w punkt ostrzenia, lub inaczej punkt ostrzenia przy Avikownaiu jest inny niż ten przy ustawianiu ostrości, skasowałem wszystko po zobaczeniu w ekranie monitora.

I znowu chce się obserwowac Planety. Tego potrzebowałem!.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwampum | 13 Wrz 2020, 15:57

wampum napisał(a):Wczoraj miałem najlepszą sesję planetarną "ever", miałem już nie pisac o ZENKU bo jak znam ludzi, to zaraz bedzie, że chcę sprzedać (jest na giełdzie) i dopisuje sobie. Jednak nie moge się pozbierać po wczorajszym wieczorze.
Obserwacje od 22:00 do 0:00. Warunki - lekki cirrus, trochę przytłumiający blask planet, to bardzo pomagało - właściwie nie musiałem używać filrta Fringe Killer, aberracja w tak stabilnych warunkach była wręcz znikoma.
Jowisz był porównywalny z widokiem z ED/APO podczas sesji w Kudłaczach (było tam takie 40minut mego seeingu).
Byłem strasznie zaskoczony że z balkonu na czwartym piętrze bloku moge złapać taki detal. Różnica była taka, że w Kudłaczach widok był stały cały czas, a wczoraj były krótkie momenty rozmazania obrazu aby za chwilę wrócić do "zylety" z postrzępionymi pasami, owalami, bardzo wyraźną Czeroną Plamą, która jest już dużo mniejsza niż jeszcze rok czy dwa lata temu,(w pierwszej chwili myślałem, że widzę tranzyt jednego z Księzyców). Pięknie postrżępione dwa pasy, z wyraźnie widocznymi pojaśnieniami na nich - takie postrzępione sznureczki. Oczywiście dodatkowo pociemnienia biegunowe i różne odcienie- w szczególności pomiędzy pasami, ehhh planety sa piękne.
Najbardziej kontrastowy obraz uzyskiwałem za pomocą okular Angleeyes 12mm + barkow x2,25, powiększenie wynikowe X187,5. Dla mojego maxa x284 jest planeta jest już chyba za nisko, mimo że momenty ostrości były, jednak obraz już traci na jakości.

Jednak wisienką na torcie był Mars, może dlatego, że nigdy go tak naprawdę dokładnie nie widziałem, nie było warunków a jak były (opozycja ubiegłoroczna) przyszła sobie burza.
Już na dzień dobry wyraźnie widoczna czapa polarna i tak z 40% pociemniemnienia na globie. Nirwana przyszła przy założeniu Fringe Killera + jednej połówki z filtra polaryzacyjnego Oriona. Wyraźnie zwiększył się kontrast, znikneła aberracja, która akurat na Marsie była doś mocno widoczna w postaci niezbyt intesnywnych ale mocno rozległych filetowych pików startujących od tarczy i tworzących postrżępioną poświatę. Mars bez filtrów jest bardzo jaskrawy, wręcz rażąco zółty, widać detal ale to torchę tak jakby ktoś z drugiej strony walił w ciebie zółtym laserem. Przyciemmnienie tarczy w powyzszej konfiguracji filrtów dała idealny obraz. Tarcza w kolorze przytłumionej pomarańczy idelanie odcięta od tła, czapa bardzo wyraźna w kształcie małego owalu dość mocno swiecącego na tle globu. Pociemnienia na tarczy zaczęły się układać w kilka wzorów, jeden najbardziej ciemny obszar zajmujący około 35-40% globu na południowej stronie , obok przylegały bardziej jasne pociemnienia na północny zachód i południowy zachód, i coś czego nie jestem pewien - wydaje mi się, że tuż pod północnym biegunem też jkest poprzeczne pociemnienie, bardzo cieńkie w kształcie linni, nie wiem, odebrałem taki widok w kilku momentach ale zbyt krótko aby to stwierdzić na 100%.
Mars super w powiększeniu X187,5 (konfigueacje z Jowisza powyżej), jednak warunki pozwoliły na to, aby oglądac z bardzo dobrym detalem w maxie. czyli X284mm.

Żałuję jednego - nagrałem trochę filmików afokalnie smartfonem, ale nie trafiam w punkt ostrzenia, lub inaczej punkt ostrzenia przy Avikownaiu jest inny niż ten przy ustawianiu ostrości, skasowałem wszystko po zobaczeniu w ekranie monitora.

I znowu chce się obserwowac Planety. Tego potrzebowałem!.


A jednak to był tranzyt Ganimedesa, zresztą też pierwszy raz tak naprawdę. No to teraz się nakręciłem na więcej...dziękuję Ci ZENKU.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postanatol1 | 13 Wrz 2020, 22:31

Zastanawiam się nad tymi białymi owalami. To są naprawdę niewielkie twory widoczne już w zasadzie w pociemnieniach biegunowych, o wiele mniejsze od Wielkiej Czerwonej Plamy.
Skoro pomyliłeś cień Ganimedesa z WCP to skąd pewność, że widziałeś te owale, które są kilkukrotnie mniejsze od WCP ?
I to jeszcze przy tak ekstremalnie niskim położeniu planety ?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postwampum | 13 Wrz 2020, 22:44

anatol1 napisał(a):Zastanawiam się nad tymi białymi owalami. To są naprawdę niewielkie twory widoczne już w zasadzie w pociemnieniach biegunowych, o wiele mniejsze od Wielkiej Czerwonej Plamy.
Skoro pomyliłeś cień Ganimedesa z WCP to skąd pewność, że widziałeś te owale, które są kilkukrotnie mniejsze od WCP ?
I to jeszcze przy tak ekstremalnie niskim położeniu planety ?


Może źle to ujałem, widzę w pasach takie postrzępienia z jaśniejszymi miejscami, w domyśle (wiedząc że są na pasach owale) tak to nazwałem, no bo to chyba to.

Co do tranzytu Ganimedesa, wczoraj po po prostu nie wiedziałemna co patrzę, sprawdzając dzisiaj rano, Stellearium nie pokazało tego co widziałem więc dlatego napisałem że to WCP. W Stellearium z komutera widać cień, ale sprawdzając na komórce nie - zresztą mi coś się porobiłe ze Stellarium na komórce, nie widzę lini gwiazdozbiorów i grafika np. właśnie Jowisza jest fatalna. Może dlatego.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postanatol1 | 13 Wrz 2020, 23:02

Na zdjęciu zaznaczyłem owale. One występują głównie w strefach przybiegunowych, na zewnątrz głównych pasów. Dość słabo kontrastują z otoczeniem. W większych teleskopach widoczne przy bardzo dobrym seeingu w postaci białych kropek (czytałem, że w ED120 ktoś je widział, ale jak Jowisz był wyżej).
Bardzo ważne jest aby precyzyjnie opisywać co się widziało, jak się pisze recenzję musimy mieć 100% pewność co widzieliśmy żeby nasz opis był wiarygodny. W końcu to jest recenzja, to jak relacja z meczu, nie można sobie pozwolić na snucie domysłów albo błędne informacje. :)
Załączniki
Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: z17734659V,Jowisz--gazowy-gigant--Najwieksza-planeta-w-ukladz.jpg
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostCzłeko | 13 Wrz 2020, 23:12

wampum napisał(a):
anatol1 napisał(a):Zastanawiam się nad tymi białymi owalami. To są naprawdę niewielkie twory widoczne już w zasadzie w pociemnieniach biegunowych, o wiele mniejsze od Wielkiej Czerwonej Plamy.
Skoro pomyliłeś cień Ganimedesa z WCP to skąd pewność, że widziałeś te owale, które są kilkukrotnie mniejsze od WCP ?
I to jeszcze przy tak ekstremalnie niskim położeniu planety ?


Może źle to ujałem, widzę w pasach takie postrzępienia z jaśniejszymi miejscami, w domyśle (wiedząc że są na pasach owale) tak to nazwałem, no bo to chyba to.

Co do tranzytu Ganimedesa, wczoraj po po prostu nie wiedziałemna co patrzę, sprawdzając dzisiaj rano, Stellearium nie pokazało tego co widziałem więc dlatego napisałem że to WCP. W Stellearium z komutera widać cień, ale sprawdzając na komórce nie - zresztą mi coś się porobiłe ze Stellarium na komórce, nie widzę lini gwiazdozbiorów i grafika np. właśnie Jowisza jest fatalna. Może dlatego.


Wampum, polecam Ci ten program do obserwacji - https://skyandtelescope.org/wp-content/ ... piter.html lub symulację z calsky.com dla Twojej lokalizacji, ja ostatnio swoim nowym nabytkiem, czyli refraktorem 103 ED Vixena przy powiększeniu 100 widziałem tranzyt WCP bez domyślania się czy to ona, być może wpływ na to miał okular Tele Vue Plossl 8mm, który naprawdę wyłuskuje detale i nie na darmo chwalą go na zagranicznych forach. Niestety tych owali nie widzę przy około 150, ale to już zadanie dla większych apertur sądzę.
ED120 SW, kątówki Baader Zeiss BBHS i GSO dielectric Quartz 2 cale
okulary: TV Radian 4mm, Pentax XL 5.2 i 21mm; Baader Morpheus 9mm; 2x Vixen LV 15mm i 25mm; 34mm Svbony 72; Vixen LVW 42mm;
Baader Maxbright II
EXOS 2, lornetka Levenhuk Sherman 10x50
 
Posty: 162
Rejestracja: 15 Cze 2020, 12:59
Miejscowość: Zamość

 

Postanatol1 | 13 Wrz 2020, 23:14

Te białe owale to jeden z moich celów obserwacyjnych obok szczeliny w Dolinie Alpejskiej na Księżycu. Od lat je wypatruję ale jeszcze nie udało mi się ich zauważyć.
Poniżej zamieszczam jeszcze zdjęcie kolegi Łysego z sąsiedniego forum - z góry przepraszam za "pożyczenie" zdjęcia bez pozwolenia, ale to w celach edukacyjnych (może dostanę mniejszy wyrok :wink: ). Widać te owale słabo w pociemnieniu biegunowym jako białe kropki - na podstawie tego zdjęcia można sobie uzmysłowić jak trudno je dostrzec.
Takie owale czasem są też obecne w głównych pasach, ale rzadko i jeszcze mniej wyróżniają się z kłębowiska chmur niż te w pobliżu biegunów. Ja, podobnie jak wampum również miałem czasami wrażenie, że widzę owale a to były splątane chmury w pasach.
Załączniki
Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: JUP07082020.png.bc320ecaed1cc6fc2b0c73cc60788c5d.png
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postanatol1 | 13 Wrz 2020, 23:17

Sorry Wampum za off-top, nie zmienia to faktu, że Zenek to zacne szkło. Gdybym miał akurat kasę to kto wie, może bym się skusił ...
A mam do Zenka jedynie 25 kilometrów. :D
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postwampum | 14 Wrz 2020, 00:13

Tak zgadzam się, ciężko (jak nie ma się jakiegoś 20 letniego doświaczenia) opisać dokładnie co się widzi, tym bardziej że widzi się to pierwszy raz tak dokładnie.
Mi bardziej chodziło o dwa pasy, równikowe, tam widzę przez chwilę jakieś struktury, które wyraźnie mają inne (jaśniejsze) odcienie - po prostu pas nie jest jednorodnie brunatny.
Pokażę jeszcze "ciepłe" z dzisiejszego Jowisza - warunki są bardzo dobre ale nie tak dobre jak wczoraj.
Zdjęcie nie oddaje widoku na żywo, nie umiem wyciągnąć wszystkiego co "dobre" z Avika a później to poprawnie obrobić, więc jest jak jest.
Projekcja afokalna, nagrywane avi smartfonem, ogniskowa 2250/ okular 8mm. + filtr fringe killer.

Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: jupiter_1309.jpg
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postforem | 14 Wrz 2020, 13:10

WCP w najgorszym przypadku powinna wyglądać w wizualu jak Wściekle Pomarańczowa Plama, jakby odpalić wyraźną i dużą intensywną kolorową diodę na tarczy. Tranzyt jeżeli jest czarny/bardzociemnoszary to jest wielkości około 1/10 powierzchni WCP. Raczej trudno pomylić jedno z drugim - nie tak wyglądają te rzeczy w tym ZENku? Jeżeli to arystokracja refraktorowa to noblesse oblige...
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postwampum | 14 Wrz 2020, 14:05

forem napisał(a):WCP w najgorszym przypadku powinna wyglądać w wizualu jak Wściekle Pomarańczowa Plama, jakby odpalić wyraźną i dużą intensywną kolorową diodę na tarczy. Tranzyt jeżeli jest czarny/bardzociemnoszary to jest wielkości około 1/10 powierzchni WCP. Raczej trudno pomylić jedno z drugim - nie tak wyglądają te rzeczy w tym ZENku? Jeżeli to arystokracja refraktorowa to noblesse oblige...


Rzeczywiście, strasznie dawno nie widziałem WCP. To bedzie mój najbliższy cel , ostatnie dwa podejscia z Soboty i wczoraj byla po drugiej stronie, a wczesniej warunki zniechęcały do szukania detalu....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwampum | 15 Wrz 2020, 00:18

wampum napisał(a):. Pociemnienia na tarczy zaczęły się układać w kilka wzorów, jeden najbardziej ciemny obszar zajmujący około 35-40% globu na południowej stronie , obok przylegały bardziej jasne pociemnienia na północny zachód i południowy zachód, i coś czego nie jestem pewien - wydaje mi się, że tuż pod północnym biegunem też jkest poprzeczne pociemnienie, bardzo cieńkie w kształcie linni, nie wiem, odebrałem taki widok w kilku momentach ale zbyt krótko aby to stwierdzić na 100%

I znowu chce się obserwowac Planety. Tego potrzebowałem!.


Potwierdzam, to co w ZENKU było chwilowymi majakami dzisiaj w SCT11" się potwierdziło, tam jest poprzeczny ciemny pas przy północnym biegunie, dodatowo jest połączony pionowym pasem z dużym obszarem cieni rozciągającym się od rownika na południe.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwampum | 24 Wrz 2020, 21:08

I po wielu walkach z Urzędem Celnym, w końcu jest...duży Zenek czyli właściwie ZENON. Parametry 150/1000 , około 10kg. OTA. Nie obyło się bez stresu i ingerencji w optykę na dzień dobry....wszystko się udało i jest pierwsze światło przebijające wysokie chmury dzisiejszego wieczoru. Szczegóły wkrótce....
Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: P00924-204917(1).jpg
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwitos | 24 Wrz 2020, 22:03

wampum napisał(a):I po wielu walkach z Urzędem Celnym, w końcu jest...duży Zenek czyli właściwie ZENON. Parametry 150/1000 , około 10kg. OTA. Nie obyło się bez stresu i ingerencji w optykę na dzień dobry....wszystko się udało i jest pierwsze światło przebijające wysokie chmury dzisiejszego wieczoru. Szczegóły wkrótce....
P00924-204917(1).jpg


Zenek świetny gratuluje.

O co chodzi z Urzędem Celnym ?
witos
 

PostKrzysztof_P | 25 Wrz 2020, 07:37

Cześć.
Ładnie wygląda. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDmitr | 25 Wrz 2020, 12:29

Przyłączam się do pytania Witosa, jakieś problemy celne z zakupami z Włoch?

Ładna armata :D
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

PostMike1345 | 25 Wrz 2020, 15:58

czyli czekamy na pogodę ;) Widok marsa w Zenku mnie osobiście powalił, więc jestem tym bardziej ciekaw ZENONA
Nikon Aculon 10x50
GSO 10"+ GSO 30,15,9 mm + UB 1,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 28 Mar 2016, 09:24
Miejscowość: Kalisz

 

Postwampum | 25 Wrz 2020, 23:45

Dmitr napisał(a):Przyłączam się do pytania Witosa, jakieś problemy celne z zakupami z Włoch?

Ładna armata :D


Na dzień dobry należy się słowo wyjaśnienia, skąd się wziął refraktor ZEN 150/1000.
Pojawiło się jakiś czas temu ogłoszenie na włoskiej giełdzie astro, dzięki uprzejmości i pamięci kolegi Zbyszka (Eternal), który mnie poinformował o tym fakcie, udało mi się kupić ten refraktor.
Człowiek od którego kupiłem to niejaki Riccardo (włoch z pochodzenia) mieszka i pracuje na codzień na Wyspach Kanaryjskich. Co ciekawe jest zawodowym astronomem i pracuje w obserwatorium astronomicznym na La Palmie. To czego nie byłem świadomy, to że Wyspy Kanaryjskie mimo że należą do Hiszpanii nie wchodzą w skład Unii Europejskiej i podlegają stawkom i procedurom celnym jak dla tzw. krajów trzeciego świata (Chiny itp.). BYło trochę kombinacji abym nie zapłacił cła i podatku od towaru na Urzedzie Celnym w Polsce. Suma sumarum po wielu telefonach, mailach i przetrzymaniu paczki przez prawie 3 tygodnie, wlepili mi tylko 250pln opłat operacynych gratis (musieli coś ściągnąć) więc nie krzycząlem i cierpiliwe czekałem na odebranie towaru. Ot cała sprawa, mam jeszcze pewne podejrzenia co do obchodziena się z teleskopem przez Urząd Celny ale najpierw muszę wymienić zdanie z dotychczasowym użytkownikiem....Niedługo zacznę recenzję budowy i optyki, na razie na sucho....bez obserwacji.
CDN...
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwampum | 01 Lis 2020, 14:46

Kilka osób pytało mi się o nowego ZENONA.
Na razie próbuje z nim dojść do ładu, częsciowo się to udało, musze jeszcze precyzyjnie skolimować mu obiektyw.
Na razie miałem okazję porównać obydwa achromaty, bo mam dwa montaże AZ. Fajne doświadczenie smigaie potych samych obiektach refratorami o tych samych ogniskowych 1000mm ale o innej aperturze. Nie chcę się za bardzo rozpisywać o jakości obrazu, ze względu na nieprecyzyjnie skolimowany obiektyw 150tki.
Na poczatek mała zajawka zdjęciowa.
Refraktor achromatyczny ZENEK [RECENZJA]: ZenekvsZenon.jpg
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostWoj2007 | 02 Lis 2020, 01:08

Zenon świetny. A używasz czasem jeszcze ATM Uniwersała (150/2800)?
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

PostKrzysztof_P | 02 Lis 2020, 15:42

Cześć.
Ja też czekam na relacje z oglądanka.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat