VIXEN "Lisica" APO-ED SD 103SWT JAPAN.

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2020, 05:10

Witajcie. :D

Nagły zakup i stosunkowo szybka dostawa.Refraktor APO Dublet SD: D-103mm , F-795mm , F-7,7.Kupiłem sprzęcik aby go poznać , pooglądać nim i potem może pójdzie do ludzi.
Refraktor prezentuje się znakomicie , wykonany w Japonii włącznie z obiektywem , nie Chiny czy Taiwan , wyrób made in Japan.
Przeczytałem sporo recenzji i relacji o tym Refraktorze.Zbiera bardzo wysokie noty.Lekka tubka i wcale nie tak długa jak EDKI SW 100mm , sama OTA waży 3,6kg , są diafragmy i w środku "czarna noc".Odrośnik ściągany , dekiel zakrywający obiektyw wkładamy wewnątrz założonego odrośnika , średnica tuby to 115mm.Refraktor z założonymi obejmami i dovetailem Vixen jest bardzo lekki , przypomina mi moje byłe APO Japan BORG 5".
Wyciąg R&P 2" z Microfocuserkiem 1:8.Były w sprzedaży też wersje bez Micr. 1:8.Trafiłem na szczęście z Microfocuserkiem.Jako dodatek do wyciągu Microfocuser kupowany osobno jest dość drogi.Wyciąg posiada po lewej stronie na stałe gniazdo pod szukacz a po prawej stronie miejsce z otworami na przykręcenie dodatkowego gniazda pod stopkę szukacza.Zakupiłem OTA z obejmami , dovetailem Vixen , rączką do przenoszenia.Bez szukacza i Flip-Mirror Diagonal.Obiektyw czyściutki piękne powłoki , to Dublet Fluorytowy , zbierający wysokie noty.Vixen w opisie podaje że "całkowicie wolny od AC" w co nie tak do końca wierzę. Z opisów które przeczytałem w sieci wypada znakomicie.Właściciele Poweróją ponoć grubo ponad 200X i Refraktor daje piękne ostre , wysoce kontrastowe i ubarwione obrazy Planet i Księżyca , bez widocznej AC do powiększeń około 3D. Czekam na pogodę i pierwsze światełko z nowego Refraktora.Jak sobie policzyłem z N31mm da mi Pow.około 25X Żr. około 4mm i około 3,2* POLA. :D A z Pentaxem XW 40mm jeszcze więcej. :D Planetki myślę około 160X z Pentaxem XW 5mm aby obrazy były jak należy a nie tak jak co po niektórzy "lubią oglądać farfocle z oka" i ciemne pozbawione detalu obrazy Księżyca czy Planet. Z TV DE LITE 4mm wyjdzie około 200X i na tym stanowczo zakończę. Ponoć obiektyw posiada jako Dublet Bardzo Dobrą też korekcję pola , co mnie też dodatkowo cieszy.Szybsze chłodzenie w stosunku do Trypletów to też jego atut.FS 102mm Takahashi to na pewno nie jest , ale lepszy od Edków SW 100mm pod względem parametrów Optyki , Mobilności jak i jeszcze paru innych atutów.Vixen jak to Vixen , Firma cieszy się Dobrą Renomą i Refraktory z tej Stajni są bardzo dobre optycznie.Mój ostatni Refraktor Vixen Schuttle Scope Japan 100/640mm jako niby Refraktor AC był Rewelacyjny , koledzy będący na Zlocie Kudłacze 2018r. sami widzieli jak niski potrafił posiadać poziom AC i jak dobre obrazy Jowisza i Saturna pokazywał nam przy około 160X.Tak samo Refraktory Vixena Dublety 81S wypadają widocznie lepiej od Edków SW 80mm , pod względem kontrastu , ostrości i kolorystyki Planet.O tym też dużo się pisze w sieci.Aktualnie pogody w Krakowie brak , ale może na weekend się rozpogodzi.Niebawem wstawię Fotki Refraktora , jakieś spostrzeżenia i wnioski z oglądania. :D

https://www.astroshop.de/teleskope/vixe ... ota/p,4461

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
VIXEN "Lisica" APO-ED SD 103SWT JAPAN.: Vixen SD 103S Wykres..jpg
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 04 Cze 2020, 16:06, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 14 Maj 2020, 06:06

Cześć Krzychu
To mega zakup -cieszę się z Tobą.
Wiadro okularów batdzo przydatne przy zabawie sprzętami
Trzmaj się ciepło i czekamy na emocje.
Pozdrawiam
Krzychu
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2020, 06:14

Cześć Krzysztof.

Są nawet dwa wiaderka przeróżnych szkieł. :D
Ze Zbyszkiem razem jeżdzimy do Obserwatorium , więc na pewno będzie porównanko.WO 98FLT to Klasa APO , Trojaczek z Rosyjskim Obiektywem Firmy ASTREYA i może być ciężko. :D WO wytrzymał ponad 300X z bielutką Wenus bez jakiejkolwiek domieszki AC i Super Ostrym Obrazem.Porównamy zobaczymy , ja tam nie będę szalał , tak jak pisałem powyżej , 200X to dla mnie całkowity Max. i jak nie będzie domieszki AC to mi wystarczy.Ważne są dla mnie inne walory obrazu , zobaczymy jakie: Kolorki Planet , Kontrast , Ostrość , Czarne Tło Nieba , Kolorki Gwiazd i ich intensywność , nasycenie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 04 Cze 2020, 15:01, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 14 Maj 2020, 15:31

Cieszę się razem z Tobą tą piękną Lisiczką, już się nie mogę doczekać spostrzeżeń po obserwacjach, powinna być tak dobra jak Takahashi FS 102 :) Jak corona trochę ustąpi to napewno porównamy je do mojego FS-a albo trochę większego FS-a.
witos
 

PostKrzysztof_P | 14 Maj 2020, 18:49

Cześć Tomaszu. :D

Tomaszu Dziękuje , poluj na FS 128mm TAKA lub 130mm TAKA , AP , LZOS.Chyba że uda się czego Ci osobiście Życzę , jeszcze coś większego z Ekstra APO. :D
Pooglądamy zobaczymy , nie ukrywam że mam nadzieję że będzie zadowolenie z zakupu.Tak jak pisałem , to bardzo dobry Refraktor i myślę że to taki kompromis pomiędzy Edkiem SW 100mm a Fs-em 102mm Taka.Aktualnie jak to zwykle ja , dokonywane są pewne niezbędne prace i mały serwis.Cieszą mnie bardzo na razie przyjemne rozmiary , mała waga i ładny wygląd , Design. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 18 Maj 2020, 23:49

Cześć i gratulację. Spieszę tylko sprostować iż to dublet sd na szkle fpl53 a nie dublet fluorytowy. To różnica 8) .
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 19 Maj 2020, 19:35

Cześć.

Tak jeden z elementów tego Dubletu SD to szkło FPL53 , natomiast drugi to prawdopodobnie też coś z Fluorytu , ale nie znamy gatunku szkła.Czytając recenzje i wypowiedzi zachodnich właścicieli takie są domysły.Poskładam Refraktor po serwisie i się przekonamy.Edki SW 100 dają niebieską poświatę przy Pow. 2D w której są zanurzone np. dzielone układy podwójne i wielokrotne Gwiazd a z opisów Vixena 103 SD takowej nie ma , więc to też świadczy o lepszej korekcji AC i tym samym użytym innym szkle w tym Dublecie.Edki znam doskonale miałem kilka sztuk.Obecnie mam też Equinoxa 120 ED i mam z czym porównać obok siebie na montażu AZ EQ5 SW GO-TO , co zrobię.
Vixenkiem oglądałem wczoraj Jowisza z wyciągiem Moonlite Focuser i daje doskonałe obrazy , co prawda wyciąg był trzymany w ręce z założoną złączką kątową 90* Dielectric 99% i włożonym w nią okularem , gdyż nie mam jeszcze wykonanej złączki Refraktor-Wyciąg.
Starałem się trzymać osiowo ale wiadomo jak to z tym w ręce trzymaniem. :D Czekam na oryginalny wyciąg , do którego jest dorabiana złączka pod kątówkę 2". :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Maj 2020, 21:17

Cześć.

Wyciąg oryginalny od Vixenka już w domku , przywiozłem go przed chwilą.Kolega dotoczył mi fachowo na tuleję złączkę 2" z trzema moimi śrubkami co 120*. Za chwilkę składam i czekam na pogodę , muszę wyregulować dobrze wyciąg , tak aby focuserek z przełożeniem pracował jak należy. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Maj 2020, 21:40

Cześć.

Tak wyglądają obydwa Refraktory , Vixen103 SD lekki w stosunku do Equinoxa 120 ED. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
VIXEN "Lisica" APO-ED SD 103SWT JAPAN.: Vixen SD 103S..jpeg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 19 Maj 2020, 21:46

Jaka jest różnica kg między lisiczką a równonocą. Testowałeś już równonoc ?
witos
 

PostKrzysztof_P | 19 Maj 2020, 21:50

Cześć Tomaszu. :D

Poważę sprzęty , Kolega Zbyszek ZP53 kupił niedawno dokładną wagę do 10kg.
W specyfikacji Vixenka pisze , sama tuba bez obejm 3,6kg.Obejmy i Dovetail w standardzie Vixen są stosunkowo lekkie , więc cały Setup jest leciutki i świetnie się go nosi trzymając za oryginalną rączkę przykręconą do obejmy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Maj 2020, 22:01

astrofan napisał(a):Cześć i gratulację. Spieszę tylko sprostować iż to dublet sd na szkle fpl53 a nie dublet fluorytowy. To różnica 8) .


Cześć. :D

Może warto też porównać wykresy Vixena 103S i SW 100ED.Wstawiłem wykres Vixena ze strony sklepu , może ktoś wrzuci tu wykres 100ED.
Nie posiadam teraz na stanie Refraktora 100ED , ale wiem jak pamiętam , dawał na niebiesko poświatę na Gwiazdach podwójnych przy Pow.180X z okularem 5mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Maj 2020, 22:03

witos napisał(a):Jaka jest różnica kg między lisiczką a równonocą. Testowałeś już równonoc ?


Tomaszu w Krakowie całkowite zachmurzenie , muszę poczekać na pogodę i zawieszam obok siebie obydwa Refraktory.
Testy i porównania w toku.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 21 Maj 2020, 03:01

Cześć.

Jowisz i Saturn Lisiczką SD 103S dzisiaj zaliczone , co prawda nie długo ale jednak.Przyszły chmury i po oglądaniu.Okular TV Delos 6mm , Pow.132,5X bardzo ładne kolorki Planet , zarówno Jowisza jak i Saturna.Już wiem że obrazy są bardziej intensywne w kolorki niż z Refraktora 100ED co mnie bardzo cieszy.Nie ma tak intensywnych kolorów Planet jak w APO WO 98 FLT Tryplet FPL53 ASTREYA , ale jest bardzo ładnie i nie tak szaro jak w 100ED.Czekam jeszcze może przejdą chmury , choć zaniosło się na całym niebie.Przy lepszej przejrzystości powietrza jeszcze raz porównam sobie kolorki , ale jestem już na pewno pewien że jest bardzo dobrze.Wystarczy spojrzenie i widać co jest w temacie.Refraktor ma potencjał , Seeing dzisiaj nie rozpieszczał.Kolorki Planet muszę potwierdzić przy lepszej przejrzystości powietrza.Powinno być moim zdaniem jak będzie czysto , jeszcze lepiej.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 21 Maj 2020, 23:04

Cześć. :D

Tak jak zapowiadałem wcześniej będą opisy , mam pierwsze wyniki z oglądania Lisiczką Vixen SD 103S. :D
Vega w Lutni nawet przy 2D nie pokazuje otoczki Pow.198,75X z okularem TV DE LITE 4mm , ani poświaty w postaci niebieskiej chmurki wokół Gwiazdy jak to się ma w przypadku Refraktorów SW ED.Obraz Vegi biały z białą poświatą , obrazy za i przed ogniskiem białe , nie wpadają w zafarb.EDKI SW dają brązowy zafarb np.Jowisza detalu , czego nie daje Vixena Lisiczka. :D Moje przypuszczenia na podstawie zachodnich Recenzji i Relacji właścicieli potwierdziły się.To znakomity Refraktor i stojący pod względem korekcji AC wyżej od Refraktorów Dubletów SW na szkle FPL53 a na pewno jak pisałem niżej od TAKA FS np.102mm.Kolorki Gwiazd są moim zdaniem ładniejsze od Refraktorów SW ED bardziej nasycone kolorem.Mam swojego SW Equinoxa 120ED jako porównanie w domku na stałe. Epsilonki w Lutni już w TV Naglerze 22mm T4 pokazują że są podwójną parką przy Pow.około 36X , już nam majaczą jako zlepki iskiereczki a z TV Naglerem 17mm T4 są rozbite przy Pow.około 47X.Obrazy Dyfrakcyjne Bardzo Dobre , okrągłe Krążki AIRY i Symetryczne , tylko Seeing chwilami zaburza widzenie.Kolimacja i osiowość po złożeniu Refraktora WZOROWA , rozebrałem Refraktor na części pierwsze wszystko umyte i doprowadzone do ładu , Piękny Obiektyw , czyściutki , bardzo dobre powłoki , wyciąg poprawiony , Focuserek pracuje.Tylko oglądać i cieszyć się Refraktorem. :D Nie żałuję zakupu , to udany strzał w dziesiątkę.Piękne pola z Naglerami i około 3,2* z TV Naglerem 31mm , Pow.25,64X , Żrenica 4mm.Jest Świetnie. :D Rzuciłem też okiem na M13 w Herkulesie w TV N 17mm T4 w szerszym polu Gwiazd , co się rzuca od razu w oczy to piękny pomarańczowy kolor prawej Gwiazdki w stosunku do lewej z którymi M13 tworzy ten charakterystyczny trójkącik będąc pomiędzy nimi na wierzchołku tego trójkąta.
Mam dzisiaj sporo pracy ze sprzętem , kolimacja kolegi Maka Intesa 150/1800mm F12 MK66 i tam jeszcze inne zadanka , myślę zdążyć przed Planetami , aby Planetki pooglądać Vixenkiem.Dwa następne Maki Intesy F10: 5"127mm i 7"180mm czekają w kolejce.Ale to już moje sprzęciki i mogą spokojnie poczekać na kolimację.Tak to już jest jak się lubi robić ze sprzętem. :D
Czekam dzisiaj na poranne Planety z Vixenkiem.W Krakowie Piękna Pogoda. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
VIXEN "Lisica" APO-ED SD 103SWT JAPAN.: L1..jpeg
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 04 Gru 2020, 01:30, edytowano w sumie 3 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Maj 2020, 04:17

Cześć.

Planety wyglądają znakomicie , mają bardzo ładną kolorystykę nic ująć nic dodać.Refraktor spisuje się bardzo dobrze , jak i pięknie dzieli układy Gwiazd , podwójne i wielokrotne. :D Czekam teraz na Księżyc , myślę że wszystko będzie również bardzo dobrze.Polubiłem Vixenka nową Lisiczkę. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 22 Maj 2020, 11:07

Super że jesteś bardzo zadowolony ze swojej nowej ,,zabawki". Jeśli Twojej SD 103S nie dużo brakuje do FS 102 to będziesz zachwycony obrazem księżyca :)
witos
 

PostKrzysztof_P | 22 Maj 2020, 12:48

Cześć Tomaszu.

Znam Refraktory Taka.Moja Lisiczka Vixena nie jest tak dobra , ale jest lepsza moim zdaniem od Edka 100mm i też jest znakomita , to nie ta półeczka cenowa i jakościowa , niestety...

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Cze 2020, 14:42

Cześć.

Po wielu sesjach z Lisiczką Vixena 103SD , oglądaniu wszelakich obiektów nieba , stwierdzam że optycznie jest lepsza od Edków SW pod względem korekcji AC.Nie daje niebieskiej poświaty wokół Gwiazd przy ponad 2D , jak i pięknie , ostro i kontrastowo pokazuje zarówno Księżyc i Planety.Kolory Gwiazd też są bardziej nasycone niż w Refraktorach SW ED.Zachodnie Recenzje nie kłamią , to taki pośredni Refraktor APO-ED Dublet na lepszej kombinacji szkieł w tym jednego FPL53 od SW 100ED.Optycznie myślę kompromis cenowy i jakościowy pomiędzy znakomitym Takiem FS 102 Dublet Fluorytowy a SW 100ED Dubletem FPL53.Cena Refraktora w sklepie jest jaka jest , ale jak najbardziej adekwatna do własności optycznych tegoż Refraktora.Na przykład Edki SW przy Pow. 2D pokazują już na obrzeżach czarnych cieni gór na Księżycu delikatnie jak czerń wpada w ciemny niebieski kolorek a Lisiczka nie.Cienie gór przy Pow.2D są nadal czarne bez żadnej domieszki niebieskiego , przez co kontrast obrazu jest lepszy.Ostrość Brzytwa jak i kolimacja Wzorowa.Generalnie świetny lekki i mobilniejszy od 100ED Refraktor ze światłem F-7,7 i czynną w pełni Aperturą D-103mm.Planety i Księżyc są w Lisiczce Vixena 103SD znakomite i prezentują się przy dobrym Seeingu Pięknie.Można też uzyskać szersze bardzo dobrze skorygowane pola gwiazd w porównaniu do Refraktora 100ED który ma ponad 100mm dłuższą ogniskową.Tak samo te wszystkie pseudo APO Dublety Omegony F-6 itp. mogą zapomnieć o tak dobrej korekcji AC , którą oferuje nam Refraktor Dublet SD Vixena.Niestety ale te Refraktory tak "ładują" niebieskim że w praktyce są bardziej jak Semi-APO.Te wszelkie Dublety D-102 F-7 to też widocznie niższa półeczka jakościowa , cóż takie są fakty a nie inne i najlepiej samemu naocznie się o tym przekonać.Jest pełno zdjęć astrofoto z Lisiczki Vixena z dedykowanymi korektorami Vixena.Te Refraktory często wykorzystywane są jako dobre Astrografy , właśnie ze względu na bardzo dobrą Korekcję AC.Warto pooglądać fotki z Lisiczek Vixena na AstroBin.Warto też dodać i napisać parę słów o mechanice wyciągu R&P Vixena.Po dobrym wyregulowaniu , wyciąg pracuje ładnie i płynnie , to wyciąg półka wyżej od wyciągów standardowych SW R&P.Wyciąg Vixena posiadający trzy prowadnice po których bez widocznego przesunięcia obrazu ładnie i gładko pracuje tuleja wyciągu.Co do najtańszych i najprostszych Crayfordów SW w Edkach to śmiało można te wyciągi klasyfikować na równi a materiały użyte do wykonania wyciągów Vixena też są lepszej jakości i moim zdaniem prezentują się lepiej.W końcu Refraktor Vixen to w pełni produkcja Japan a nie najtańszy chiński czy taiwański wyrób.

Generalnie Refraktor Polecam , tym którzy chcą mieć trochę lepiej niż w 100ED a nie stać ich na zakup np. Taka FS 102mm. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: kurp oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat