Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]

PostXyloos | 08 Cze 2018, 01:14

Dzisiaj dotarła do mnie nowa lornetka Orion Mini Giant 15x63. Made in Japan & Fabrique in Japan :D . Kosztowała mnie 1000zł w niemieckim Amazonie.

Teraz podzielę się garścią uwag (kompletnego laika) a na dokładniejsze oceny przyjdzie czas w miarę poznawania lornetki. W najbliższy weekend umówię się z kolegą Jokerem który zdecydowanie bardziej profesjonalnie obada i porówna tę lornetkę. Będzie rozwinięcie wątku, zdjęcia itd. Na razie początek... na gorąco.

Lornetka ta w Polsce kosztuje 1199zł https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 3%2009466e w Amazonie Niemieckim 229 euro a w USA też 229 tylko, że dolarów... :shock: i jeszcze mieli w US promocję -25% OFF a u nas?! :cry:

Przesyłka gratis, pozostaje wybór czy kupić od razu płacąc w złotówkach po średnio atrakcyjnym przeliczniku czy zapłacić w euro zdając się na koszty przewalutowania w swoim banku. Płatność tylko kartą Master lub Visa. Czas na zwrot do Amazona 30 dni. Gwarancja producenta 5 lat.

Lornetka zamówiona i opłacona 5.06 dotarła do mnie 7.06. Podróżowała do mnie z Holandii za pośrednictwem firmy TNT. W mojej ocenie była spakowana dość słabo. Kartonik owinięty taśmą, niezbyt szczelnie a w środku 9 dmuchanych poduszek i pudełko właściwe z lornetką. Wysyłał bezpośrednio producent a nie Amazon. Dzięki Bogu wewnątrz pudełka dobrej jakości futerał z utwardzanymi bokami. Miałem obawy co do tego jak przeżyła podróż (kolimacja). W/g mnie chyba się udało, ostatecznie jednak oceni to kolega Jacek czy jest tak jak powinno i czy dobrze mi się wydaje... sam już nie wiem.

Sama lornetka zrobiła na mnie dobre wrażenie (choć chyba o to nie trudno...). Sprawia wrażenie solidnej choć jest dość lekka 1180g. Trzyma się ją wygodnie i jest przyjemna w dotyku. Muszle oczne są gumowe można je odwinąć. Ostrość ustawiana centralnie + prawy okular. Z moją wadą wzroku -4,25 / - 3,75 daje radę podobno do 5 dioptrii. Wolę oglądać bez okularów choć tu odsunięcie od oka soczewki to 19mm czyli dla okularników przyzwoicie. Mostek metalowy. Nic się nie ugina. Miałem w ręku niedawno DO SkyGuide 15x70 i moja jest wyraźnie od niej lżejsza. Centralne ostrzenie i ostrzenie w prawym okularze chodzi dość lekko jednak z wyczuwalnym oporem. Powłoki odblaskowe są w/g producenta na wszystkich elementach optycznych i są to FMC. Pasek lornetki jest szeroki i wygodny.

Spędziłem w nocy 1,5h patrząc to tu to tam. Jowisz widoczny tak jak trzy jego księżyce które udało mi się dostrzec. Wenus widoczna. Widać masę nowych gwiazd których wcześniej przez lornetkę nie widziałem przez 8x42.
Droga mleczna też widoczna słabo ale jest. Gwiazdy punkowe, choć dłuższą chwilę zajęło mi "wyczucie" ostrzenia centralnego i w okularze. Trzeba od czasu do czasu korygować ostrzenie patrząc w różne miejsca na niebie w nocy, podobnie jest w dzień. Wzrok mam dość marny to też może być przyczyną. Sporo lata u mnie samolotów więc w dzień i w nocy było woow! porównując do tego co widziałem w 8x42.

Już wiem, że ta lornetka prosi się o statyw. Nie wiem czy jestem już starym dziadem czy z emocji trzęsą mi się łapy ale przy x15 jest to problem u mnie przy obserwacjach prowadzonych z ręki. Po jakimś czasie gwiazdy szczególnie te jaśniejsze stają się ruchliwymi żmijkami czy jak kto woli wiercącymi się plemnikami co jest denerwujące. Co do ostrości to wydaje mi się że obraz jest ostry i wyraźny w jakiś 75% pola widzenia (subiektywnie i nie fachowo). Dalej dość szybko traci na jakości w kierunku krawędzi przy których jest już fatalnie.

Teraz trochę ponarzekam co by nie było że każda Pliszka swój ogonek chwali... Zakrywki generalnie do dupy! Te na muszlach ocznych spadają od samego patrzenia na nie. Te duże siedzą mocno ale mają od środka wypustki które cudownie znaczą ranty lornetki... Maskownica nakręcana która zasłania śrubę do przykręcania adaptera lornetkowego jest plastikowa i ma identyczny znaczek jak ten w lornetkach Ecotone. No chyba mogła by już być metalowa...

Tyle ile potrafiłem napisałem. Pomyślałem, że może to być ciekawe bo na krajowych forach nie znalazłem nic o Mini Giancie 15x63. Jest trochę opinii pochlebnych na forach astronomicznych zachodnich np. US i Kanada. Opierając się na tych opiniach zdecydowałem się kupić tę lornetkę. Przekonała mnie jej niska waga oraz to, że zostałą wyprodukowana w kraju Kwitnącej Wiśni co w tej cenie jest rzadkością. Czas pokaże czy to była dobra decyzja.

Teraz proszę spokojnie czekać na miażdżące i do bólu rzetelne opinie kolegi Jokera... :mrgreen:
Załączniki
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: IMG_20180608_100153.jpg
Po pierwszych nocnych obserwacjach pierwsze pyłki... Statywu!!! ;-)
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: IMG_20180608_100113.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: IMG_20180608_095759_1.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: IMG_20180608_095740.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: IMG_20180608_095616.jpg
Ostatnio edytowany przez Xyloos 08 Cze 2018, 10:37, edytowano w sumie 2 razy

Minolta 7x35 (11°)
Orion Mini Giant 15x63 (3,7°)
Sky-Watcher BK 90/900 - AZ3
Awatar użytkownika
 
Posty: 102
Rejestracja: 28 Mar 2018, 21:50
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

 

PostJOKER | 08 Cze 2018, 07:53

już dotarła ? :)

lornetka jest dość kompaktowa , made in Japan,FMC... widziałem ja przez parę minut w Teleskopy.pl
Orionik zaskoczył Edz-a z CN ale tylko opiniami - 5 gwiazdek ... to chyba trochę za dużo wg. niego :?
zresztą poleciały później :" noże i siekiery" bo jeśli tak jest to co z Fuji,Zeiss o podobnych parametrach ? :lol:

https://www.cloudynights.com/topic/2040 ... inoculars/



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postkurp | 08 Cze 2018, 08:19

Jakość pracy i optyki dobrej lornetki to widać dopiero w nocy podczas obserwacji rozgwieżdżonego nieba bo dzienne obserwacje nie pozwalają tego ocenić. Dobre szkło bez problemy wyciąga tysiące gwiazd i obiektów mgławicowych dając klarowny i czyściutki obraz, aż się chce patrzeć bo to czysta przyjemność. Ostatnio znowu przewaliłem kilka lornetek i generalnie były niezłe ale po dziennym i nocnym spojrzeniu w Silvera ... :mrgreen: Dobra optyka i dobre warstwy FMC robią swoje. Jak się trafi dobra lornetka to lepiej się już z nim nie rozstawać. Z własnego doświadczenia powiem, że ciężko znaleźć dobry egzemplarz i model.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJOKER | 08 Cze 2018, 08:48

No to cie Kurp zaskoczę bo wady optyczne typu : źle osadzone pryzmaty,brak zbieżności torów optycznych, odmienny spadek ostrości w obu obiektywach, dystorsje ,mechanikę idealnie sprawdza się właśnie w dzień :) .
Jak znajduje już na tym etapie badan duże poziomy wad to nie testuje ją w nocy , oczywiście lornetka może być idealna do dziennych obserwacji a w nocy już wypaść miernie ale warunki początkowej kontroli są zasadnicze :|


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postkurp | 08 Cze 2018, 09:53

Joker, Ty mnie niczym nie zaskoczyłeś. Doskonale umiem ocenić jakość optyki i mechaniki lornetki. A różnica jest taka, - gorszy sprzęt pokazuje niebo, gwiazdy i je widać. Dobry sprzęt, - spoglądasz i masz wrażenie , że ktoś zabrał sprzed oczu lekko zadymioną szybę, pojawia się klarowny i bardzo czysty obraz nieba z tysiącami punktowych gwiazd oraz obiektów mgławicowych i innych niezidentyfikowanych gromad, które po prostu wyłażą z nieba. Tyle w temacie.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 08 Cze 2018, 10:30

Xyloos napisał(a):Dzisiaj dotarła do mnie nowa lornetka Orion Mini Giant 15x63. Made in Japan & Fabrique in Japan :D . Kosztowała mnie 1000zł w niemieckim Amazonie.

Teraz podzielę się garścią uwag (kompletnego laika) a na dokładniejsze oceny przyjdzie czas w miarę poznawania lornetki. W najbliższy weekend umówię się z kolegą Jokerem który zdecydowanie bardziej profesjonalnie obada i porówna tę lornetkę. Będzie rozwinięcie wątku, zdjęcia itd. Na razie początek... na gorąco.

Lornetka ta w Polsce kosztuje 1199zł https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 3%2009466e w Amazonie Niemieckim 229 euro a w USA też 229 tylko, że dolarów... :shock: i jeszcze mieli w US promocję -25% OFF a u nas?! :cry:

Przesyłka gratis, pozostaje wybór czy kupić od razu płacąc w złotówkach po średnio atrakcyjnym przeliczniku czy zapłacić w euro zdając się na koszty przewalutowania w swoim banku. Płatność tylko kartą Master lub Visa. Czas na zwrot do Amazona 30 dni. Gwarancja producenta 5 lat.

Lornetka zamówiona i opłacona 5.06 dotarła do mnie 7.06. Podróżowała do mnie z Holandii za pośrednictwem firmy TNT. W mojej ocenie była spakowana dość słabo. Kartonik owinięty taśmą, niezbyt szczelnie a w środku 9 dmuchanych poduszek i pudełko właściwe z lornetką. Wysyłał bezpośrednio producent a nie Amazon. Dzięki Bogu wewnątrz pudełka dobrej jakości futerał z utwardzanymi bokami. Miałem obawy co do tego jak przeżyła podróż (kolimacja). W/g mnie chyba się udało, ostatecznie jednak oceni to kolega Jacek czy jest tak jak powinno i czy dobrze mi się wydaje... sam już nie wiem.

Sama lornetka zrobiła na mnie dobre wrażenie (choć chyba o to nie trudno...). Sprawia wrażenie solidnej choć jest dość lekka 1180g. Trzyma się ją wygodnie i jest przyjemna w dotyku. Muszle oczne są gumowe można je odwinąć. Ostrość ustawiana centralnie + prawy okular. Z moją wadą wzroku -4,25 / - 3,75 daje radę podobno do 5 dioptrii. Wolę oglądać bez okularów choć tu odsunięcie od oka soczewki to 19mm czyli dla okularników przyzwoicie. Mostek metalowy. Nic się nie ugina. Miałem w ręku niedawno DO SkyGuide 15x70 i moja jest wyraźnie od niej lżejsza. Centralne ostrzenie i ostrzenie w prawym okularze chodzi dość lekko jednak z wyczuwalnym oporem. Powłoki odblaskowe są w/g producenta na wszystkich elementach optycznych i są to FMC. Pasek lornetki jest szeroki i wygodny.

Spędziłem w nocy 1,5h patrząc to tu to tam. Jowisz widoczny tak jak trzy jego księżyce które udało mi się dostrzec. Wenus widoczna. Widać masę nowych gwiazd których wcześniej przez lornetkę nie widziałem.
Droga mleczna też lepiej widoczna niż w Aculonie 8x42. Gwiazdy punkowe, choć dłuższą chwilę zajęło mi "wyczucie" ostrzenia centralnego i w okularze. Trzeba od czasu do czasu korygować ostrzenie patrząc w różne miejsca na niebie w nocy, podobnie jest w dzień. Wzrok mam dość marny to też może być przyczyną. Sporo lata u mnie samolotów więc w dzień i w nocy było woow! porównując do tego co widziałem w 8x42.

Już wiem, że ta lornetka prosi się o statyw. Nie wiem czy jestem już starym dziadem czy z emocji trzęsą mi się łapy ale przy x15 jest to problem u mnie przy obserwacjach prowadzonych z ręki. Po jakimś czasie gwiazdy szczególnie te jaśniejsze stają się ruchliwymi żmijkami czy jak kto woli wiercącymi się plemnikami co jest denerwujące. Co do ostrości to wydaje mi się że obraz jest ostry i wyraźny w jakiś 75% pola widzenia (subiektywnie i nie fachowo). Dalej dość szybko traci na jakości w kierunku krawędzi przy których jest już fatalnie.

Teraz trochę ponarzekam co by nie było że każda Pliszka swój ogonek chwali... Zakrywki generalnie do dupy! Te na muszlach ocznych spadają od samego patrzenia na nie. Te duże siedzą mocno ale mają od środka wypustki które cudownie znaczą ranty lornetki... Maskownica nakręcana która zasłania śrubę do przykręcania adaptera lornetkowego jest plastikowa i ma identyczny znaczek jak ten w lornetkach Ecotone. No chyba mogła by już być metalowa...

Tyle ile potrafiłem napisałem. Pomyślałem, że może to być ciekawe bo na krajowych forach nie znalazłem nic o Mini Giancie 15x63. Jest trochę opinii pochlebnych na forach astronomicznych zachodnich np. US i Kanada. Opierając się na tych opiniach zdecydowałem się kupić tę lornetkę. Przekonała mnie jej niska waga oraz to, że zostałą wyprodukowana w kraju Kwitnącej Wiśni co w tej cenie jest rzadkością. Czas pokaże czy to była dobra decyzja.

Teraz proszę spokojnie czekać na miażdżące i do bólu rzetelne opinie kolegi Jokera... :mrgreen:


Cześć.

Gratuluję zakupu , taką Lornetę musisz już użytkować na statywie , do ręki stosujemy lżejsze lornetki o powiększeniach do 10X inaczej obraz zawsze goni jak szalony. 15X powiększenia to już koniecznie statyw.Ciemnych nocek.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostXyloos | 08 Cze 2018, 10:39

Pierwsze obserwacje nocne i dzienne. W dzień obraz klarowny czysty bardzo naturalny. Ostrzenie jest bardzo czułe zarówno w okularze jak i centralnie. Pokrętło do ostrzenia bardzo wygodne i duże. Lornetka radzi sobie z moją wadą wzroku tj. -4,25 / - 3,75 co mnie cieszy bo nie muszę patrzeć w okularach choć też się daje. Odsunięcie od źrenicy 19mm.

W nocy widać znaczną przewagę "mocy" nad Aculonem A211 8x42. Przez Oriona swobodnie widzę Saturna i jego księżyce (ostatnio 3). Gwiazdy które teraz są podwójne... Na swojej podmiejskiej wsi widzę drogę mleczną i wiele gwiazd których wcześniej przez lornetkę nie widziałem...

Należy wspomnieć, że lornetka obok warstw FMC na każdej części optyki z obu stron jest dobrze wyciemniona w środku. Nie widać żadnych placków z kleju.

W mojej ocenie mimo, że lornetka jest generalnie lekka potrzebuję statywu do obserwacji nocnych. Zauważyłem też że producent odszedł od pokrowca ze sztucznej błyszczącej skóry na rzecz materiałowego czarnego ale dość grubego i dodatkowo usztywnionego (wkładki w ścinkach torby na rzepa). Całkiem porządnego i chyba dobrze chroniącego lornetkę. Co ciekawe ścianki przy dostawie są złożone po włożeniu ich na miejsce w futerale powoduje, że wyjęcie futerału z lornetką z pudełka jest trudne.

Na sugestię kolegi Jacka informuję jak "fachowo" zapakowana przyszła przesyłka od dostawcy amazona.de Co najmniej średnio i miałem obawy, że mogło coś się jej stać po drodze. Cienki kartonik na zewnąrz a w środku 9 poduszeczek powietrznych i właściwe pudełko kolorowe (cieniutkie) zawierające futerał z lornetką. Prawdopodobnie ten futerał uratował sprawę. Jak bym od razu wiedział o tym to nie wiem czy bym zamówił ale z drugiej strony 30 dni na odesłanie... robi swoje.

Loretka jest sprawna, obejrzana i przejrzana w nocy i dzień przeze mnie i co ważniejsze przez kolegę Jokera. Decyzja zapadła, lornetka zostaje u mnie i jej nie wymieniam choć nie jest zupełnie idealna ale to już w szerszej ocenie którą za jakiś czas zamieści Jacek.

Przeglądaliśmy ją w dzień oraz w nocy oraz wstępnie porównaliśmy dawane obrazy z kilkoma lornetkami m.in. Fujinonem 10x50, lidletką z pierwszego rzutu i stareńkim Zaissem. Spostrzeżenia myślę będą ciekawe.

CDN.
Załączniki
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: IMG_20180610_110952.jpg
IMG_20180610_110952.jpg (37.4 KiB) Obejrzany 15366 razy

Minolta 7x35 (11°)
Orion Mini Giant 15x63 (3,7°)
Sky-Watcher BK 90/900 - AZ3
Awatar użytkownika
 
Posty: 102
Rejestracja: 28 Mar 2018, 21:50
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

 

PostJOKER | 11 Cze 2018, 08:20

Bawiliśmy się nią trochę pod rozświetlonym niebem pobliskich latarń i latających trzmieli :)

Lornetka spisuje b. dobrze pod miejskim niebem ,mocno przedostaje się przez "miejską tęcze zanieczyszczeń atmosferycznych" sięgając dużo dalej i głębiej niż Fuji 10x50 ale to jest chyba zrozumiale 8) .
Obraz jest bardzo ostry i utrzymuje się w granicach 70-75% pola soczewki, b.niski poziom A.C. /Fuji 16x70 ma dużo większe A.C/.

Przeprowadziliśmy bardzo prosty test na FMC patrząc na rozświetlone latarnie tzn. szukając : odbić,duszków ,flar, itp.
I tu znaleźliśmy chyba "piete Achillesową Fujinona" a wiec wyższość FMC NA EBC :shock:

-Lorenka Zeiss 6x30 bez warstw : b.duza ilość odbić,duszków,flar.
-Lidletka 10x50 MC: bez duszków ale są flary.
-Fuji 10x50 EBC : pojedyncza flara pojawia się w promieniu światła z latarni .
-Orion 15x63 : Brak flar,duszków, itp. !!!

Nie pierwszy raz już spotykam się z tym ,ze prawdziwe FMC /a Orion ma na 100% FMC/ jest lepszym zabezpieczeniem od innych systemów coated- warstw. :?
Raczej Lornetka nie służy do obserwacji tak silnie oświetlonych obiektów no ale dzięki temu prostemu testowi wyszło na jaw to co nigdy by nie zostało ujawnione pod ciemnym niebem...być może FMC ma jakiś wpływ na gorszą transmisje dalekich obiektów o niskiej jasności pow. co by ratowało reputacje Fujinona :wink:

Parametry techniczne

• powiększenie: 15x
• średnica obiektywów: 63 mm
• pole widzenia: 3,7° / 65 m / 1000 m
• pozorne pole widzenia: 55,5°
• odsunięcie źrenicy wyjściowej: 19 mm
• źrenica wyjściowa: 4,2 mm
• minimalna odległość obserwacji: 6 m
• warstwy: FMC (optyka w pełni pokryta)
• pryzmaty: BAK-4, porro
• zakres rozstawu źrenic: 58 - 72 mm
• wysokość: 21,8 cm
• waga: 1,2 kg

ponizej znajduja sie zdjecia lornetki, na jednym zdjeciu jest moj fuji celem porownania wyczernienia
Załączniki
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: wyczernienie orion.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: wyczernienie fuji.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: wejscie na stop1.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: wuejscie na stopke.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: o ring.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: wyposazenie.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: waga orion.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: pokrowiec.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: pokriawiec z lornt.jpg
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJOKER | 15 Cze 2018, 07:47

Źrenice wyjść. lekko pościnane :( winetka centralna daje znać o sobie ...

Kolor warstw zbliżony do Fuji
Załączniki
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: warstwy orion.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: warstwy fuji.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: orion zrenic wyjsc 3.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: orion zren wyjsc 4.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: orion zrenic wyjs2.jpg
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostXyloos | 15 Cze 2018, 08:00

Dodam jeszcze jeden parametr dla mnie bardzo istotny a w opisach często pomijany, korekta dioptrii +4,5/-4,5 dla osób lubiących oglądać niebo bez okularów korekcyjnych czyli tak jak ja... 8)
Ostatnio edytowany przez Xyloos, 16 Cze 2018, 07:45, edytowano w sumie 1 raz

Minolta 7x35 (11°)
Orion Mini Giant 15x63 (3,7°)
Sky-Watcher BK 90/900 - AZ3
Awatar użytkownika
 
Posty: 102
Rejestracja: 28 Mar 2018, 21:50
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

 

PostJOKER | 15 Cze 2018, 08:27

Wielkość pryzmatów i czynna średnica .
Załączniki
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: wymiar pryzm2.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: wymiar pryzm.jpg
Orion Mini Giant 15x63 [RECENZJA]: srednica czynna.jpg
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJOKER | 15 Cze 2018, 09:32

-15x jest dość ciężko utrzymać w reku bez degradacji obrazu ale jest to mozliwe
-Punktowosc gwiazd na niezłym poziomie ale bez fajerwerków, Jowisz wykazał małą A/C .
-Płynność fokusowania bez zgrzytów itp., niezła głębia ostrości, dość dobra korekta dystorsji.
-Ostrość pola max. do 70% - co jest niezłym osiągnięciem .
-Dobre wyczernienie korpusów
-Odzwierciedlenie bieli jak w Fuji
-Lornetkę dość dobrze trzyma się w reku
-Zatyczki obiektywów podobne do tych z ros.lornetek typu Kronos,BPC.
-Ekonomiczne pryzmaty
-Miękkie muszle oczne

Gdyby nie te ścięte źrenice to 8/10 pnkt. :)
dość dobre rozwiązanie dla tych co szukają lornetki o dużym powiększenie dającą się jeszcze utrzymać w reku.



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostXyloos | 23 Cze 2018, 23:25

Już jakiś czas ją używam i mogę tylko potwierdzić, że jestem z niej bardzo zadowolony. Wczoraj w "zimną noc" spoglądając na księżyc i kratery w okolicach terminatora mogę potwierdzić, że były niezwykle plastyczne i wyraźne takie 3D na 100% Używam do obserwacji astro statywu.

Co mi się nie podoba? Już piszę. Zakrywki muszli ocznych jak i soczewek obiektywów. Wyglądają jak zdjęte z ruskiej lornety a te pierwsze wciąż spadają. Ponad to zaślepka gwintu do mocowania statywu jest plastikowa i jej nakręcanie pozostawia sporo do życzenia - pwnie plastikowy gwint się wyrobi. Poza tym dla mnie wad zauważalnych lornetka ta nie posiada. Muszę chyba poszukać zamienników zakrywek...

Minolta 7x35 (11°)
Orion Mini Giant 15x63 (3,7°)
Sky-Watcher BK 90/900 - AZ3
Awatar użytkownika
 
Posty: 102
Rejestracja: 28 Mar 2018, 21:50
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

 

PostXyloos | 02 Wrz 2018, 16:57

Uzupełniam recenzję. Dochodzę do wniosku po jakimś czasie używania lornetki, że regulacja ostrości na mostku i w prawym okularze działa na mój gust zbyt lekko a jednocześnie jest czuła i nie wiele trzeba by ją przestawić.

Minolta 7x35 (11°)
Orion Mini Giant 15x63 (3,7°)
Sky-Watcher BK 90/900 - AZ3
Awatar użytkownika
 
Posty: 102
Rejestracja: 28 Mar 2018, 21:50
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

 

Postkrzysiek.p | 11 Wrz 2018, 15:06

Jaki jest IPD lornetki -
Maksymalny rozstaw źrenic ?
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

PostXyloos | 22 Wrz 2018, 09:40

58-72mm

Minolta 7x35 (11°)
Orion Mini Giant 15x63 (3,7°)
Sky-Watcher BK 90/900 - AZ3
Awatar użytkownika
 
Posty: 102
Rejestracja: 28 Mar 2018, 21:50
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

 

Postbarti | 11 Lut 2019, 07:55

A czy mógłbyś potwierdzić na gwiazdach pole widzenia?
Na zagranicznym forum ktoś napisał, że ma realnie ok 4 stopnie widzenia a nie 3,7.

Jaka jest szerokość/ średnica gum na okularach?
 
Posty: 2
Rejestracja: 09 Maj 2018, 11:56

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

AstroChat

Wejdź na chat