Sky Watcher Virtuoso

PostDariusz.p | 16 Maj 2020, 13:15

Wstępnie otworzę recenzję głowicy Virtuoso. Głowicę kupiłem jako zestaw z Makiem 90. Wrażenie dotyczące tubki napiszę w bardziej odpowiednim miejscu. Wczoraj nie zdołałem ocenić precyzji prowadzenia za obiektem - totalny brak pogody. natomiast w warunkach pokojowych co udało mi się sprawdzić to mogę powiedzieć tak;
-Głowica jest dość stabilna i sztywna,
-chodzi dość płynnie przy zmianie kierunków - dotyczy obu osi
-W przypadku chęci zainstalowania na tym refraktora np 80 ED trzeba się liczyć z ograniczeniem wysokości do których można obserwować (było to dla mnie zresztą już wcześniej oczywiste) , wg moich dzisiejszych pomiarów da się do 55 stopni z kątówką dwa cale bądź do 60 stopni z kątówka 1,25 cala.
-Najprawdopodobniej można na tym powiesić nieco większego maka, myślę że przy ostrożnym używaniu ze 127 jeszcze da radę, zresztą na innym forum są opisy używania tego montażu z makiem 127 ze sporym powodzeniem

Na razie powiesiłem głowice na statywie Camrock ale nie jest to nazbyt sztywne rozwiązanie jeśli będzie wiaterek np. Myślę że poświęcę tu statyw LT1 od AZ3. Na tym powinno być już całkiem dobrze tylko muszę znaleźć odpowiednią śrubę by przykręcić.
tytułem wstępu to tyle
Załączniki
Sky Watcher Virtuoso: IMAG0659[1].jpg
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostDariusz.p | 06 Cze 2020, 21:31

W zasadzie dalszej recenzji już nie będzie. Jak już niektórzy wiedzą moje Virtuoso poszło do zwrotu ze względu na wadliwą tubę optyczną a w międzyczasie po przemyśleniu zrezygnowałem z niego całkowicie na rzecz montażu AZ GTi. Ale tytułem zakończenia napisze jeszcze, że mimo to, że z niego zrezygnowałem to całkiem mi przypadł do gustu. Uważam to generalnie za bardzo fajny niedrogi sprzęcik. Oczywiście trzeba brać pod uwagę te ograniczenia o których pisałem wyżej. Ustawia się go bardzo prosto i szybko a prowadzenie jest przyzwoicie precyzyjne. do precyzyjnego prowadzenia oczywiście potrzebne jest dość dokładne ustawienie na kierunek północny. Ja mam balkon na wprost na południowy zachód. Z ustawieniem kierunku radziłem sobie tak, że po prostu tył ustawiałem idealnie na południe a idealnie południe określałem wg gwiazdy która w danym czasie jest wg Stellarium idealnie na południu i sprawdzał się taki sposób postępowania znakomicie.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat