CEM60

Postlawok | 31 Lip 2020, 17:58

Witam zakupiłem niedawno nowy montaż Ioptron CEM60. Podczas pierwszego otwarcia walizki miałem w pamięci Astro Jefa jak pokazywał to cudo i opisywał po kolei co i jak. Od samego początku wszystko się nie zgadzało : po pierwsze karteczki z ostrzeżeniami były podarte przez ostro zakończone części montarzu ( takie wyciśnięte kwadraty przez rogi siodła deklinacji ), po drugie jak się okazało deklinacja zamiast być w ustawieniu nieruchomym chulała sobie podczas wyciągania montażu z walizki , po trzecie oś RA powinna być tylko zabezpieczona śrubą i w pozycji disengage - u mnie była zabezpieczona śruba i dodatkowo unieruchomiona czyli engage co podczas gwałtownych ruchów całego montażu w transporcie chyba może mieć wpływ na mechanizm ślimakowy .W końcu przecież czytając manuala co chwile ostrzegają o możliwych uszkodzeniach. Pierwsze użycie na sucho montażu - mimo ,że nie jestem doświadczony to z dużym prawdopodobieństwem wydaje mi się ,że zatrzymuje się z lekkim drżeniem i hałasem silniczków w końcowej fazie ruchu ,odrobinę głośniej w osi deklinacji( ale tutaj nie jestem pewien czy to tak nie jest we wszystkich montażach ). Jak ktoś posiada takowy sprzęt to będę wdzięczny za krótką opinię co do moich obaw - czy są uzasadnione a może to tylko moja niewiedza i brak doświadzczenia. Póki co wyjeżdżam na krótkie wakacje i trochę szkoda bo w astroshop mają cholerne opóźnienia i kompletują moje zamówienie już ponad 2 m-ce z wysyłką na raty ( cóż widać,że koronawirus dał się we znaki również tej branży ) w przeciwnym razie miałbym już wszystko i mógłbym przetestować sprzęt pod mazurskim niebem.
Filmik z odgłosami mojego montażu:
https://www.youtube.com/watch?v=EAEb54plry0
Ostatnio edytowany przez lawok, 15 Sie 2020, 09:45, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 9
Rejestracja: 29 Maj 2020, 19:42

 

Postlawok | 31 Lip 2020, 23:18

Z tego wszystkiego zapomniałem dodać , że sprawa dotyczy prędkości MAX i 512x oraz podczas ruchu w osi RA i DEC na zachód przy prędkości 128x i 256 x a w niższych prędkościach odgłos staje się coraz cichszy a już przy prędkościach gwiazdowych czy planetarnych nic takiego nie ma miejsca. Z ciekawości przyjrzałem się napięciu paska osi RA ( DEC nie ruszałem bo trochę mam pietra i boję się grzebać w nowym montażu ) i wszystko wydaje się w porządku .....jak na filmie poglądowym Tysona. Przejrzałem dodatkowo mnóstwo filmików na youtube starając się wyłapać odgłosy tego montażu i nieco się uspokoiłem bo są one podobne , mogę też tylko jednoznacznie stwierdzić ,że montać CEM60 EC jest nieco cichszy od prezentowanych CEM 60 ( bez EC ). Póki co jakby ktoś posiadał w okolicach Łodzi bądź Skierniewic lub Łowicza taki montaż to jeżeli byłaby taka możliwość ,chętnie spotkałbym się w celach porównawczych oraz poznawczych (*◡*).
Ostatnio edytowany przez lawok, 15 Sie 2020, 09:47, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 9
Rejestracja: 29 Maj 2020, 19:42

 

Postlawok | 02 Sie 2020, 19:15

Chodzi mi dokładnie o taki sam dźwięk jak na poniższym linku:
https://www.youtube.com/watch?v=r9farYBEDRY
 
Posty: 9
Rejestracja: 29 Maj 2020, 19:42

 

PostAndrzej.Ch63 | 02 Sie 2020, 21:03

Zwróć uwagę na szóstą minutę tego filmu https://www.youtube.com/watch?v=RojLcqNqk2k
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 797
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postlawok | 11 Sie 2020, 22:23

Wydaje mi się, że znalazłem sensowne wytłumaczenie na cloudynights, otóż wibracje powstające w montażu wytwarza duże koło ślimakowe co szczególnie dobrze widoczne jest przy zdjętej pokrywie i przyłożeniu palców. Ponoć przyczyną było wysokie tarcie ślimacznic ( cokolwiek to znaczy), które po usunięciu oryginalnego smaru i zastosowaniu smaru litowego z dwusiarczkiem molibdenu lub wolframu dało rewelacyjne efekty po postacią pozbycia się tych wibracji. Smar ten również zapobiega zacieraniu i zużyciu elementów w strefie kontaktu pomiędzy zastosowanymi do budowy tego mechanizmu aluminium i mosiądzem. Przeprowadzono również serię testów ze smarami silikonowymi, które nie spełniają swojej roli, gdyż nie zapewniają gładkiego poślizgu na aluminium. Niestety procedury usunięcia starego i nałożenia smaru litowego już nie podano a podejrzewam że raczej nie jest to procedura łatwa i bezproblemowa. Póki co zamierzam używać montaż do obserwacji wizualnych i jego zużycie w perspektywie bliżej nieokreślonej przyszłości nie spędza mi snu z powiek, bardziej obawiałem się jakieś produkcyjnej wady.
 
Posty: 9
Rejestracja: 29 Maj 2020, 19:42

 

Postlawok | 15 Sie 2020, 09:29

Udało mi się wstawić film na youtub z odgłosami mojego montażu .Proszę o zwrócenie uwagi na odgłosy montażu przy prędkości 128x czyli na pilocie 5-tka i prędkość 256x na pilocie 6-tka.
https://www.youtube.com/watch?v=EAEb54plry0
 
Posty: 9
Rejestracja: 29 Maj 2020, 19:42

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat