Okular ES N2 24mm oraz ES N2 14mm.

PostKrzysztof_P | 14 Gru 2011, 21:59

Witam. :wink:

Nabyłem Te Wspaniałe szkiełka , właśnie zaliczają pierwsze światło w moim SN Meade
D-254mm , F-1016 , F4.
Z okularem 24mm mam pole 1,94* i żrenicę wyjściową 6mm , powiększenie 42X.
Z okularem 14mm pole 1,13* , żrenicę 3,5mm , powiększenie 72X.
Pierwsze wrażenia: Okulary Klasa , Wspaniałe pole i Na Pierwszy Rzut Znakomita Korekcja.
Gwiazdy punktują w 90% pola reszta Całkiem Do Przyjęcia , Doskonała Transmisja przez B. Dobre Powłoki , tym samym tło nieba Klasa jak w Pentaxach , które również posiadałem.
Plejadki całe z zapasem w 24mm , czekam aż wyżej wzejdzie M42.
Okulary warte zakupu i swojej ceny , Teleskop co prawda F4 ale to Schmidt Newton więc obarczony jest znacznie mniejszą komą itp. niż standardowy Newton F4 , raczej coś koło Newtona F5-F5,5.
Gwiazdy pięknie punktowe jak w refraktorze ze względu na brak pająka , stosunkowo nieduża obstrukcja też daje swoje na Planetach i Łysym. Ponadto Lustra o wysokim wsp. odbicia grubo ponad 90% też robi swoje.
Ogólnie jestem Bardzo zadowolony z Zakupu , Szczególnie z okularu 24mm , czternastkę kiedyś posiadałem i kupując ją wiedziałem co biorę i jak Dobrze pracuje z moim Telepkiem.
ER Komfortowy w obydwu okularach , bez problemów ogarniamy całe pole i nie kleimy oka do okularów , czego obawiałem się w przypadku 24mm.
Na razie na tym kończę , pierwsze wrażenia są Bardzo Pozytywne.

Pozdrawiam Krzysztof z Krakowa. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postj83k | 14 Gru 2011, 23:33

Co do ER w 24mm to dodam od siebie ze jest komfortowe ale po zwinięciu muszli ocznej. Przy rozwiniętej nie mogę ogarnąć całego pola widzenia "za jednym zamachem" po zwinięciu jest już bardzo ok. Co do reszty się zgadzam, wrażenia w F4,33 Newtonie są praktycznie identyczne, za wyjątkiem pola widzenia z dobrze skorygowanym obrazem, u mnie około 80%. Okularki jak najbardziej ok, jednak i w ChRL coś potrafią dobrze zrobić (i w miarę tanio)
13" ATM uzbrojony w system DSC; 130N; ES 14; ES 24; Bino SW i szkiełka; platforma paralaktyczna... Tento 7x50 ;)
783844447
Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 18 Kwi 2010, 16:58
Miejscowość: Okolice Lublina

 

PostKrzysztof_P | 15 Gru 2011, 00:08

:wink: Tak Jacku masz rację odnośnie ER , zapomniałem dodać iż miałem zwiniętą muszlę , Komfort jest naprawdę OK. M42 przez kwadrans czystego nieba była wspaniała w obydwu okularach , okular 24mm objął cały miecz Oriona. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postj83k | 15 Gru 2011, 00:25

To fakt, w M42 struktury widoczne w takim polu i powiększeniu robią niesamowite wrażenie, mimo że Księżyc nie jest tak daleko. Strach się bać co będzie w okolicach nowiu.
13" ATM uzbrojony w system DSC; 130N; ES 14; ES 24; Bino SW i szkiełka; platforma paralaktyczna... Tento 7x50 ;)
783844447
Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 18 Kwi 2010, 16:58
Miejscowość: Okolice Lublina

 

PostKrzysztof_P | 15 Gru 2011, 21:12

:wink: Podejrzewam również iż gromady otwarte takie jak HI-HA w Perseuszu Powalą mnie na kolana. :wink: Plejady też były Wspaniałe z dużym zapasem pola.
Pogody brak w Krakowie zachmurzenie , może po weekendzie coś się wyklaruje , ES 14mm pięknie pokazuje strukturę M42 , powiększenie jest już na tyle duże iż wspaniale ukazuje rozległą strukturę , tło nieba się przyciemnia , żrenica maleje do 3,5mm i mgławica kontrastuje z otaczającym tłem nieba. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postpiotrkusiu | 15 Gru 2011, 21:52

Krzysztof_P napisał(a)::wink: Podejrzewam również iż gromady otwarte takie jak HI-HA w Perseuszu Powalą mnie na kolana. :wink:

Mnie w 14mm powaliły :)
Posiadam 14mm i 6,7mm. Największą zaletą tych okularów jest niesamowity kontrast, wadą dosyć mały ER - głównie w 6,7mm - da się jednak z tym żyć.
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

Postj83k | 28 Sty 2012, 02:28

Krzysztof_P napisał(a)::wink: Podejrzewam również iż gromady otwarte takie jak HI-HA w Perseuszu Powalą mnie na kolana. :wink: Plejady też były Wspaniałe z dużym zapasem pola.



I jak tam Hiha? U mnie po dzisiejszej obserwacji opad szczęki wystąpił 8) Obraz mogę śmiało powiedzieć że jest bardzo porównywalny z tym który widziałem w zestawie ED80 + ES 100 stopni. Gwiazdki w 80% pola idealnie punktowe, mógłbym rzec że szpileczki. Piękne kolory, których w takiej ilości na próżno szukać w plosslu. M 42 wprost masakruje ilością detali, delikatne jasne i ciemne pasemka można liczyć długo, tak samo Płomyczek w porównaniu do plossla o wiele lepiej widoczny. Jednak kontrast jest bardzo istotny w DS... Dało się to też zobaczyć na triplecie Lwa, w którym w poszczególnych galaktykach mimo niskiej ich jeszcze wysokości nad horyzontem widać było już pewien detal. Duszków dzisiejszej nocy nie zauważyłem, podobnie odblasków (na Syriuszu jako testowej gwieździe, swoją drogą w takim lustrze okrutnie razi w oczy) Jedno jest pewne, przez ten okular nie zrealizowałem dziś listy, tak mi się to szerokie pole spodobało że latałem od jednego obiektu do drugiego, chcąc nacieszyć znów oko "starymi znajomymi" :) Już przez kilka(naście?) różnych typów okularów patrzyłem i śmiało mogę stwierdzić że te ES-y są docelowym typem w moim przypadku.
13" ATM uzbrojony w system DSC; 130N; ES 14; ES 24; Bino SW i szkiełka; platforma paralaktyczna... Tento 7x50 ;)
783844447
Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 18 Kwi 2010, 16:58
Miejscowość: Okolice Lublina

 

PostKrzysztof_P | 28 Sty 2012, 19:27

Witam. :D
Esy to Praktycznie docelowe szkiełka dla posiadaczy Światłosilnych Newtonów i nie tylko.
Aktualnie zmieniłem Sprzęcik na 10" SCT i planuję dokupić ES N2 18mm.
Z Okularów długoogniskowych mam Pentaxa 40mm , który jest równie Wspaniałym Szkiełkiem z Doskonałą Transmisją i Sporym Polem Własnym.
Jak pisałem wcześniej Osobiście Polecam , Nawet Szczególnie Wybrednym. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkombiii | 20 Lip 2017, 10:37

Pomimo, iż wczorajsze warunki nie napawały optymizmem (drobne chmurki, zamglone niebo) uparłem się, by przetestować mój nowy nabytek, czyli Explore Scientfic 14 mm - 82 stopnie. Zacząłem od Jowisza. Obraz ostry, kontrastowy nieczuły na nieosiowe patrzenie, komfort obserwacji wysoki - jak dla mnie ER dobrany w punkt. W mojej Syncie daje powiększenie 85x przy źrenicy wyjściowej 2,35 mm.

Pierwsza i najważniejsza rzecz, która zatyka dech w piersi to pole widzenia. Po skierowaniu telepu na zupełnie przypadkowy obszar nieba, ukazują się gwiazdy w nieznanej mi dotąd perspektywie i głębi. To tak, jakby odnaleźć inny wymiar postrzegania. Wrażenie jest niezwykłe i wywołuje przysłowiowe ciary na plecach. Saturn z dwoma księżycami otoczony gwiazdami to przepiękny widok, bez odblasków, ostry jak brzytwa. Ale ja tu gadu gadu a DS-y czekają.

Na pierwszy ogień "ćwiczebna" M13 w Herkulesie. Wcześniej widziana w kitowych 25 i 10 mm, teraz pokazuje całe swoje piękno. Następnie po raz pierwszy na moim niebie M92, znaleziona bez żadnego trudu, bardzo podobna do M13, choć chyba nieco ciemniejsza. Zachęcony łatwością obserwacji, porwałem się na M81 i M82. Obydwie galaktyki znalazły się... w jednym polu widzenia! Byłem zachwycony. Idąc za ciosem, skierowałem oko Synty na Andromedę, choć była stosunkowo nisko - M31 i M32 ukazały się w jednym polu, powalając mnie na łopatki.

Z całą pewnością jest to mój docelowy okular do obiektów głębokiego nieba, kupiłem go od kolegi szarego, którego z tego miejsca pozdrawiam. :wink:
ZWO Seestar-S50
Awatar użytkownika
 
Posty: 55
Rejestracja: 15 Maj 2017, 17:43
Miejscowość: Bielsko-Biała

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat