Okular Delta Optical Planetary 6 mm z sw1309EQ2

PostRaduchfoto | 28 Gru 2013, 23:49

24.12.2013r "Gwiazdor" (bo tak się u nas mówi na św. Mikołaja ;)) wręczył mi mały, pięknie zapakowany prezencik - nie wierzyłem własnym oczom co ujrzałem po rozpakowaniu paczuszki! - moja żona sprawiła mi niesamowitą przyjemność i zakupiła okular 6mm Delta Optical Planetary. Muszę tu tylko wspomnieć, że dziewczyna nie ma zielonego pojęcia o astronomii, sprzęcie, optyce itp. - bardzo mocno zaryzykowała i do ostatniej chwili bała się jaka będzie moja reakcja i czy to coś co zakupiła będzie w ogóle pasowało do mojej tubki.... Oczywiście ucieszyłem się jak dziecko..... :lol: , ale przejdźmy do opisu samego okularu bo jak się nie mylę jestem pierwszym użytkownikiem forum który go posiada , no przynajmniej pierwszy który opisuje.

Okular Delta Optical Planetary 6 mm

-Okular zapakowany w elegancki czarny kartonik który z powodzeniem może służyć do bezpiecznego przechowywania sprzętu.
- Wykonanie:
Całość sprawia bardzo solidne wrażenie. Obudowa cała aluminiowa -252g z gustownym niebieskim paskiem z opisem parametrów.
Muszla oczna z miękkiej gumy z możliwością złożenia - bardzo wygodna.
W komplecie oczywiście 2 zaślepki, dolna (od wyciągu) plastikowa, górna od muszli ocznej gumowa, idealnie pasująca.
Całość BARDZO solidna, nic nie trzeszczy, nie stuka.

Troszkę się bałem ,że mój standardowy wyciąg będzie miał problem z taką wagą ale nie pa kompletnie problemu, wszystko chodzi jak należy, nawet nie ma wyczuwalnych luzów.

OBSERWACJE:
26.12.2013r - ok godz 22.00 - obserwacja z centrum 18tyś. miasta - z ogródka - jakieś 15m do najbliższej latarni. niebo z lekkim zachmurzeniem - seinning słaby. Gołym okiem widoczny praktycznie tylko saturn.
Więc pierwsze strzały poszły na Jupka:

Planeta o bardzo ostrych ,wyrazistych konturach, widoczna z 3 księżycami. Księżyce okrągłe bez jakoś zniekształceń. Jeśli chodzi o samego Jowisza to padłem z wrażenia. Widoczne bez najmniejszego problemu 2 pasy oraz jakieś delikatne szczegóły i detale. Widoczne również różne odcienie na samych pasach - takie postrzępienia. WCP niestety nie widziałem ale nie sprawdzałem czy była widoczna tego dnia o tej porze. Wielkiej skali porównawczej nie mam bo dysponuję tylko kitowcami 10 i 25mm ale obraz mnie zachwycił.
Teraz zdecydowanie wiem, że widziałem pasy i jakieś szczegóły na Jowiszu a nie domniewam czy aby na pewno widziałem tak jak w Super 10mm lub tylko zerkaniem. Tu obraz jest bardzo kontrastowy i ostry. W ogóle sprawia wrażenie 3D - Jowisz to spora kula zawieszona w przestrzeni wraz z księżycami (mam nadzieję ,że wiecie o jaki efekt mi chodzi ).

Kolejny dzień obserwacji - 27.09.2013r - godz ok 23.30
Niebo bezchmurne, seinning niezachwycający - ledwo widoczna m42 gołym okiem, miejsce obserwacji to samo.

Oczywiście znów Jowisz - pięknie widoczny 4 księżyce + idealnie widoczna struktura planety - wcp nie widziałem.
Tego dnia PIERWSZY raz odnalazłem M31, najpierw w lodnetce, potem 25mm, następnie 10mm i jeszcze zdecydowałem się na nową 6stkę - i dała zdecydowanie radę. W 25 mm M31 widoczna MOŻE zerkanie lekko spiralna budowa, w 10mm jako mleczna eliptyczna mgiełka, w 6mm trochę ciemniej ale również widoczna, zajmowała jakieś 40% pola widzenia. Ogólnie nie nastawiałem się na M31 ale jak już ją odnalazłem to postanowiłem wycelować :)
No chyba że mnie poprawicie i M31 to nie była tylko któraś z jej satelitarnych galaktyk bo nie jestem do końca pewien czy w 6 mm (55 stopni pole widzenia) powinna zmieścić się cała w kadrze (pierwszy raz ją odnalazłem dlatego wątpliwość).

Jeszcze jedna sprawa to spore pole widzenia jak na 6mm, praktycznie tak jak bym patrzył przez 10mm tylko z większym powerem :)

Moja skala porównawcza i odniesienie po innych sprzętów jest niewielkie, jedna z całą pewnością mogę stwierdzić że ten okular daje radę. Ja jestem jak nadazie bardzo zadowolony :) czekam na Saturna i przerwę Cassiego :)
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

PostRaduchfoto | 29 Gru 2013, 00:05

Jeszcze kilka zdjęć opisywanego szkiełka:

Image
Image
Image
Image

No i gabarytowo w porównaniu z Super 10mm i 25mm :)

Image
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

PostKrzysztof_P | 29 Gru 2013, 02:08

:D Witam.

Taka Żona to Skarb i Gratuluję Trafionego Prezentu.


Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostBoma | 29 Gru 2013, 11:42

Bardzo fajny rzetelny opis okularu - gratuluję okularu i żonki .
 
Posty: 81
Rejestracja: 10 Lis 2013, 15:57

 

PostKarol | 29 Gru 2013, 11:59

Raduchfoto napisał(a):Tego dnia PIERWSZY raz odnalazłem M31, najpierw w lodnetce, potem 25mm, następnie 10mm i jeszcze zdecydowałem się na nową 6stkę - i dała zdecydowanie radę. W 25 mm M31 widoczna MOŻE zerkanie lekko spiralna budowa, w 10mm jako mleczna eliptyczna mgiełka, w 6mm trochę ciemniej ale również widoczna, zajmowała jakieś 40% pola widzenia. Ogólnie nie nastawiałem się na M31 ale jak już ją odnalazłem to postanowiłem wycelować :)
No chyba że mnie poprawicie i M31 to nie była tylko któraś z jej satelitarnych galaktyk bo nie jestem do końca pewien czy w 6 mm (55 stopni pole widzenia) powinna zmieścić się cała w kadrze (pierwszy raz ją odnalazłem dlatego wątpliwość).


Miałeś dość słabe warunki. Pod niebem 6 mag i lepiej M31 nie mieści się w polu 1 stopnia okularu a Ty masz 0,36 stopnia. W lornetce zajmuje jakieś 2-2,5 stopnia.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postokroj | 29 Gru 2013, 13:26

I na tym polega prezent ,by zadowolić obdarowanego.Skarb nie Żona. :D .To pierwszy opis tego szkła na który trafiłem.Podziękowania i pogratulować opisu obserwacji.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostRaduchfoto | 29 Gru 2013, 14:02

W pierwszym poście napisałem że widoczny był tylko Saturn - oczywiście miałem na myśli Jowisza :) a żona .... fakt skarb :)
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

PostRaduchfoto | 31 Gru 2013, 02:01

Dziś wycelowałem w M42, tak od niechcenia bo czy 6mm pokaże ją lepiej niż 25mm? SZOK!!! Pierwszy raz ujrzałem tak dokładną strukturę mgławicy, oczywiście nie zmieściła się cała w kadrze jednak szczegółowość obrazu mnie powaliła! Fakt, że seing był dziś świetny :)

ujrzałem coś podobnego tylko w kolorach granatowo niebieskich i kadr ciaśniejszy:
http://deltasky.pl/wp-content/uploads/2011/06/m42_teleskop.jpg
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

PostKrzysztof_P | 31 Gru 2013, 20:27

:D Większe powiększenia ujawniają strukturę mgławicy i przyciemniają tło gdyż maleje żrenica wyjściowa oczywiście bez przesady , wszystko z uwzględnieniem parametrów posiadanego sprzętu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat