Okulary Meade HD-60

PostMaxx | 09 Lis 2014, 22:18

Witam :)

Jako że wpadły mi w ręce w ramach testu tego typu okularki,
a z tego co wiem nie ma na ich temat zbyt wielu wiadomości tutaj
postanowiłem choć kilka słów napisać.

Posiadam w tej chwili okularek 25m i 9 mm ale myśle że ta rozpiętość ogniskowych
wystarczy by napisać o nich trochę faktów.

Przede wszystkim gabarytowo okularki jak na 1,25" są dość duże, ale są lekkie i poręczne.
Oferują 60 st pole widzenia i ER na poziomie 15 / 17 mm.
Muszla oczna wygodna - bardzo płynnie regulowana.
Duża soczewka oczna tak samo duża w okularze 25 mm jak i 9 mm.
I faktycznie w wypadku okularu 9 mm ER jest na tak samo wygodnym poziomie jak w okularze 25 mm.
Bez konieczności wciskania oka w okular widzimy całe 60 st pole które jest ładnie,
równo odcięte przy krawędzi.

Jakość dawanych obrazów mogę spokojnie oceniać na poziomie okularów Meade Plossl seria 5000.
Obraz jest czysty , bardzo ostry i dobrze wyważony pod kątem kontrastu i jasności.
Nie dopatrzyłem się śladów aberracji chromatycznej nawet na skraju pola.
Ostrość bardzo dobra w całym polu widzenia.
Żadnych odblasków , refleksów i innych zjawisk psujących obraz się nie dopatrzyłem :wink:

Okulary do tanich nie należą bo koszt 1szt to 499zł (cena sklepowa)
- na rynku wtórnym wiadomo taniej.
Jeśli jednak ktoś szuka bardzo dobrej alternatywy dla nieobecnych już na rynku
okularów Meade Plossl 5000 - to seia HD-60 jest tu idealnym rozwiązaniem.
Do tego jak wspomniałem okulary HD-60 niezależnie od ogniskowej oferują ten sam
bardzo komfortowy ER co z całą pewnością jest ich dużym atutem.

Poniżej fotki testowanych szkiełek
Pozdrawiam / Maxx
Załączniki
Okulary Meade HD-60: 25mm.jpg
Okulary Meade HD-60: 9mm.jpg
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostKrzysztof_P | 09 Lis 2014, 23:28

:D Cześć Jarku.

Dziękujemy za opis i tym samym cenne informacje.
Osobiście zakupiłem MEADE HD 12mm i czekam na dostawę , rozważałem zakup 25mm i generalnie po Twoim opisie i Teście Korekcji jestem już przekonany o jego zakupie.
U mnie akurat okular HD 25mm zajmie miejsce w Szukaczu F6.
Domyślam się iż okulary testowałeś w swoim Edku 100mm F9 , dlatego Dobrze by się stało gdyby ktoś napisał jak pracują dłuższe ogniskowe 18mm i 25mm np. w Newtonie F5-F6 , które są najbardziej popularnymi teleskopami u naszych Miłośników Astronomii.
Myślę iż pozostałe ogniskowe ze względu na parametry będą sobie Bardzo Dobrze Radziły w wymienionych stosunkowo Światło-Silnych Maszynkach.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 25 Lis 2014, 20:25

:D Witam.

Miałem na testach okular MEADE HD 25mm i nie Polecam osobiście do więcej niż F6 gdyż w szukaczu F5,8 jest kiepskawo i okularek powraca do sklepu skąd był pożyczony.
Gwiazdy punktował w około 65-70% Pola więc nie sprostał moim wymaganiom.
Transmisja Bardzo Dobra tym Samym Kontrast , wygodny ER i Kapitalny wygląd to jego Atuty , które moim zdaniem na tym się kończą.
Na pewno nie jest wart ceny którą trzeba za niego zapłacić w Polsce , gdyż korekcję ma podobną to Celestrona Xcel-LX z polem 60* , który kosztuje na wyprzedaży 250zł.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 26 Lis 2014, 01:32

Ja zawsze byłem ciekaw czy obrazy się czymś różnią między meade PL 5000 a meade HD :?:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 31 Gru 2014, 08:34

:D Witam.

Wczoraj testowałem Meade HD 12mm , którego nie dawno zakupiłem.
Powiem tyle: Świetne Szkiełko , Piękny Klarowny Obraz , moim zdaniem lepszy niż z TS HR Planetary.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Lut 2015, 02:08

:D Witam.

Okulary MEADE z Serii HD to Dobre Szkiełka do ogniskowej 12mm , powyżej , czyli 18mm i 25mm na pewno nie warte zakupu w tych cenach.
Generalnie dają Bardzo Dobre obrazy podobnie jak S-Plossle MEADE z Serii S5000 oraz Astygmatyzm jest lepiej skorygowany od S-Plossli MEADE.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 15 Maj 2015, 17:37

Witam.

Wczoraj porównywałem okulary MEADE HD 9mm , TMB Burgess Optical 9mm oraz TMB Planetary II 9mm w swoim Maku Intesa 180/1800mm.
Okazuje się iż MEADE HD 9mm ma okłamaną ogniskową , gdyż Jowisz jest sporo większy niż w Burgesie 9mm i TMB II 9mm a trochę mniejszy niż w TS HR 8mm.
Moim zdaniem jego ogniskowa to około 8,5mm a nie 9mm jak deklaruje MEADE.
Obrazy z MEADE HD 9mm Bardzo Podobne do tych jak z TS HR czy Burgess , jednak lepsze z lepszą transmisją niż w TMB Planetary II.
Przy tak długiej ogniskowej 1800mm różnica w wielkości Jowisza jest już Sporo Odczuwalna.


Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMeade;) | 13 Lut 2019, 15:56

Posiadam okular meade HD 18 mm i uzywam go w newtonie 8 cali. Porównując go jak miałem swego czasu SWA 24 mm z polem 68 to praktycznie róznicy w dawanym obrazie nie widziałem. Róznica wynikała tylko z szerokości pola na plus dla SWA. Jesli miałbym mozliwośc to mogłbym spokojnie nabyc cała serie jako docelowe do mojego sprzetu.
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat