Porównanie Okularów 5mm

PostKrzysztof_P | 17 Mar 2016, 10:49

Witam.

Miłośnicze Obserwatorium w Luborzycy , około 10 km na wschód od granic Krakowa.

Wczoraj warunki Seengowe w Krakowie były na początku nocy Doskonałe , działo się też wiele na tarczy Jowisza , dwa tranzyty Księżyców wraz z ich cieniami na dodatek na tarczy Plama i masa innych szczegółów , obrazy były naprawdę Bardzo Satysfakcjonujące jak i Księżyc też przedstawiał się chwilami wyśmienicie w Bardzo Dużych powiększeniach sięgających około 500 X w teleskopie Celestrona SCT 11 ".

Porównywanymi okularami w 120 ED były: ORTO BGO 5 mm , TS HR 5 mm i Pentax XW 5 mm.
Dają one powiększenie 180 X z Refraktorem ORION 120 ED i jest to najlepsze powiększenie dla tego Refraktora do oglądania szczegółów na tarczy Jowisza , gdyż żrenica wyjściowa wynosi około 0,67 mm i obraz jest jeszcze Doskonale: ostry , kontrastowy bez widocznej degradacji spowodowanej zbyt dużym powiększeniem w stosunku do małej apertury Edka która ma bowiem "Tylko" 120 mm. Ten Fakt stwierdziliśmy zgodnie wszyscy.
Aczkolwiek jest to już apertura typowo planetarna i w naszych krajowych warunkach Seengowych podczas większości nocy sprawdza się doskonale , ukazując nam wiele szczegółów zarówno na tarczach Planet jak i tarczy Księżyca.

Dobry Refraktor co najmniej ED lub najlepiej APO najlepiej nadaje się do porównań okularów przy dużych powiększeniach gdyż jego wady optyczne są praktycznie bardzo małe. Brak obstrukcji wysoka sprawność układu , klarowny , wysoce kontrastowy piękny obraz może bowiem dokładnie pokazać nam co dany okular sobą Reprezentuje.

Porównania okularów dokonaliśmy w cztery osoby: Koleżanka Małgosia , Zbyszek "ZP53" , Marcin "Snakersen" i ja Krzysztof "Krzysztof_P".

Zatem Powiększenie 180 X , naszym zdaniem najlepsze do oglądania detalu na tarczy Jowisza:

1.Okular TS HR Planetary 5 mm , obraz ostry , dobry kontrast , specyficzny ładny kolorek szczegółów który wprowadza ten okular , widoczna Duża ilość Detalu , tutaj obraz Jowisza z jego detalem kolorystycznie przypadł do gustu Małgosi i Zbyszkowi.

2.Okular Pentax XW 5 mm , obraz Bardzo Ostry , dla mnie osobiście najładniejszy kolorystycznie jak i dla Marcina co zgodnie stwierdziliśmy obaj , Widoczna Bardzo Duża ilość detalu na tarczy Jowisza , barwy pasów pięknie nasycone jak i innych szczegółów doskonale widocznych na tarczy planety.

3.Okular BGO ORTO 5 mm , Obraz Najostrzejszy z pośród wszystkich porównywanych okularów , obraz najjaśniejszy i praktycznie bez wprowadzania "Fałszywych Kolorów" detalu Planety , Bardzo Wysoki Kontrast , Ilość Detalu Bardzo duża , Obraz najbardziej zbliżony do Naturalnego.

Nasze Wnioski odnośnie danych cech okularów są następujące:

Wszystkie wymienione i porównywane okulary doskonale naszym zdaniem sprawdzają się w oglądaniu szczegółów na tarczy Jowisza.
Bezdyskusyjnie dla wszystkich Najlepszym okularem dającym obraz najbardziej zbliżony do naturalnego z masą Detalu okazał się okular ORTO Baadera BGO 5 mm , pomimo małego ER około 5 mm , można tym okularem wspaniale oglądać planety , ale warunkiem koniecznym jest dobry montaż z napędem przynajmniej w jednej osi.
Na drugim miejscu ląduje Pentax XW 5 mm któremu bliżej do obrazów z okularu ORTO 5 mm BGO niż okularowi TS HR Planetary 5 mm.
Ilość detalu w Pentaxie XW 5 mm jest taka sama jak w ORTO BGO 5 mm , jedynie Pentax XW wprowadza ładny nasycony kolorek detalu planety , dla mnie i Marcina najładniejszy z pośród wszystkich okularów z kolei Małgosi i Zbyszkowi kolor detalu Jowisza z okularem TS HR Planetary 5 mm przypadł bardziej do gustu.
Różnice w widoczności detalu we wszystkich sprawdzanych okularach były niewielkie , osobiście wyłapałem iż dwa białe małe owale widoczne w pasie zaraz przy pociemnieniu biegunowym jednego z biegunów Jowisza były dobrze widoczne zarówno w ORTO BGO 5 mm jak i Pentaxie XW 5 mm a w TS HR 5 mm niestety nie udało mi się ich dostrzec.
Wynika to moim zdaniem z ciut mniejszego kontrastu obrazu jaki daje ten okular , bowiem wymienione owale były naprawdę widoczne tylko chwilami w momentach bardzo dobrej stabilności atmosfery.
Ponadto Cienie Księżyców na tarczy planety jak i same Księżyce najlepiej były widoczne w ORTO BGO 5 mm i Pentaxie XW 5 mm pod względem kontrastu w stosunku do samej planety , Czarne jak Noc cienie i pięknie odróżniające się od tła same Księżyce.

Generalnie wszystkie z wymienionych okularów sprawdzają się Bardzo Dobrze jako planetarne szkiełka i nie tylko a wybór danego okularu pozostawmy według gustu , upodobań i możliwosci finansowych , tak czy siak różnice w obrazach pod względem ostrości obrazu w tych okularach są naprawdę niewielkie w Refraktorze 120 ED.

Dla mnie osobiście okularem łączącym w sobie najlepsze cechy okularu planetarnego jakim są: Bardzo Dobry Komfort Oglądania , Kontrast , Ostrość , Transmisja i Kolorystyka Obrazu jest okular PENTAX XW 5 mm , któremu tak naprawdę niewiele brakuje do ORTO BGO 5 mm -(Tylko Naturalność Barw) a obrazy jakie generuje ten okular są dla mnie Naprawdę Bardzo Satysfakcjonujące.
Na tym kończę nasze wspólne myślę praktyczne i ciekawe porównanie tych okularów oraz mam nadzieję iż pomoże ono miłośnikom nocnego nieba w wyborze planetarnego okularu dla siebie.

Pozdrawiam Krzysztof z Krakowa. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 17 Mar 2016, 11:28

Czyli kolejny raz potwierdza się, że bezkompromisowym rozwiązaniem do dobrych refraktorów są okulary ortoskopowe. A i Pentax potwierdził obiegową opinię doskonałego okularu.
Dzięki za test!
PS szkoda, że nie zrobiłeś jeszcze porównania z jakimś zwykłym 4 elementowym Plosslem.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 17 Mar 2016, 11:34

Cześć.

Postaram się zrobić takie porównanie o ile zdobędę Plossla 5 mm , gdyż porównanie z inną ogniskową choćby 6 mm czy 4 mm nie jest miarodajne ze względu na różnicę w dawanym powiększeniu i wypadkową żrenicę wyjściową.
Tak samo użycie Plossla 10 mm z Barlowem nie jest wskazane , gdyż soczewka Barlowa to dodatkowy element , który byłby nawet najlepszy , ale jednak zawsze coś wprowadza w obraz.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postarek_ol | 17 Mar 2016, 21:33

Krzysiu, następnym razem proszę do testu dołączyć TV Radiana 5, Esa 4,7 i jakiegoś lantana np. LVW od Vixena. :) dziękuję!

Potwierdzam bardzo dobry detal w Ed 120 przy użyciu orto BGO 5, niestety nie zatrzymałem go u siebie z uwagi na mały ER i niewielką soczewkę oczną- szybko się brudził od rzęs i konsensował parę wodną od blisko znajdującego się ciepłego oka. To maleństwo ma pazur, trzeba tylko zaakceptować jego wady, z drugiej strony charakteryzują one istotę konstrukcji, dzięki której otrzymujemy zalety! :)
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

PostKrzysztof_P | 18 Mar 2016, 00:02

Cześć Arku.

Myślę ze jeszcze nie raz coś napiszę odnośnie okularów , więc na pewno przewiną się wymienione przez Ciebie szkiełka.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat