Krótkie porównanie kilku okularów o ogniskowej ok 30mm

Postkjacek | 24 Maj 2017, 15:43

Miałem ostatnio możliwość przetestować kilka okularów w granicach 30mm.
Były to:
1. Tele Vue 32mm vide field (70deg ?),
2. Tele Vue Plossl 32mm 50deg,
3. University Optics Konig 32mm 88deg,
4. Explore Scientific 28mm 68deg 2" Argon
5. SkyWatcher UWA 30 mm 2 80deg
6. Proxima 31mm

Testowałem w refraktorach SW 150/750 (F5) i TS Individual 102/714 (F7).
Porównywałem głównie okulary TV, w późniejszej kolejności ES i UO Konig. SW UWA i Proxima porównywałem najmniej.

W mojej subiektywnej kwalifikacji wygrywa Tele Vue 32 mm vide field. I tego zostawiam sobie.
Z tego co wyczytałem w sieci - okular z lat 80-siątych. Chwalony na cloudynights. Niektórzy zastępują go nowszymi Panoptic'ami.
To szkło daje takie same, moim zdaniem identyczne, obrazy jak tak chwalony tu na forum Tele Vue Plossl 32 mm, jednak ma większe pole.
O Tele Vue Plossl 32 mm Krzysztof_P pisał:
'Plossl TV daje Super ostre obrazy jak i Pierwszorzędną Transmisję , to Klasa szkiełko.
Super Okular, Obraz Ostry i czysty jak Kryształ z tego okularu, generalnie Najlepszy Plossl jakiego kiedykolwiek miałem z polem własnym 50*.
Odnośnie jego korekcji to też jest Bardzo Dobra i zostawia inne Plossle w tyle.'
Mogę tylko zgodzić się z Krzysztofem.
Fajnie się przez niego patrzy przez oba okulary TV 32 mm (vide field i plossla).

Tele Vue Plossl 32mm poszedł w dobre ręce.
Pozostałe okulary jak dla mnie są podobnej jakości (z wyjątkiem SW UWA 30mm i Proximy 31mm, który są słabszymi okularemi od pozostałych), każdy ma swoje wady i zalety.

Wychodzi mi na to, że pole dawane przez Tele Vue 32 mm vide field jest bardzo podobnE do pola ES 28mm 68deg.
Ale w TV obraz jest bardziej hymm... surowy i zimny, czysty i wyraźny. W ES obraz jest bardziej ciepły, przyjemny w odbiorze, z ciemniejszym tłem może ciut (źrenica wyjściowa).
Muszę zdecydować, który okular sobie zostawić. Może zostaną oba :-). Decyzja pewnie będzie jesienią.

University Optics Konig 32mm 82deg - no pole ma duże, transmisja też rewelacja ale niestety nie ma całkiem płaskiego pola zwłaszcza w F5. Albo centrum ostre albo brzeg a centrum trochę mniej.
Poprzedni właściciel napisał o nim 'UO Konig 32mm stan super-pole to praktycznie 88*. Jakość obrazu na poziomie Pentaxa. Korekcja tak f-6 90% OK.W f-5 70%.'. Potwierdzam, daje ładne obrazy.
Gdyby to pole było całkiem płaskie, to byłby moim faworytem.
Chcę jeszcze sprawdzić jak będzie zachowywać się w SCT 8" (F10) (będę mieć do niego dostęp dopiero na początku czerwca, a wtedy jest już u mnie strasznie jasno).
Pewnie będzie winietować. Jeśli tak będzie to okular pójdzie na giełdę.

SkyWatcher UWA 30 mm 2 80deg - najsłabszy z testowanych wyżej, co nie znaczy, że jakiś tragiczny. Po prostu pozostałe są znacząco lepsze.
Daje trochę mydlany obraz nie tak ostry jak pozostałe okulary, słabsza transmisja.

Proxima 31mm - ten ERFL był podobny do SkyWatcher UWA 30 mm 2 80deg, może ciut lepszy. Wg jednego z moich kolegów był trochę wrażliwy na nieosowe patrzenie, ale ja tego nie stwierdziłem.
Załączniki
Krótkie porównanie kilku okularów o ogniskowej ok 30mm: Tele Vue 32 mm vide field - 01.jpg
Krótkie porównanie kilku okularów o ogniskowej ok 30mm: Tele Vue 32 mm vide field - 02.jpg
Krótkie porównanie kilku okularów o ogniskowej ok 30mm: Tele Vue 32 mm plossl - 01.jpg
Krótkie porównanie kilku okularów o ogniskowej ok 30mm: Proxima 31mm.jpg
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

AstroChat

Wejdź na chat