Celestron X-Cel LX 5mm

Postkurp | 21 Kwi 2018, 22:34

Od paru dni dojeżdżam taki okular podczas obserwacji Księżyca i planet. Okular jest dość spory i ma wykręcaną muszlę oczną. Wykonany jest solidnie i muszę powiedzieć , że muszla chodzi precyzyjnie i z należytym oporem oraz można ją zatrzymać w dowolnym położeniu. Soczewa oczna jest spora i ma wygodne ER. No i to najważniejsze, jak działa w teleskopie ( SW 100 ED ). Otóż udało mi się zakupić Vixena NLV 5mm no i mogłem porównać te dwa urzadzenia. Otóż Celestron serii LX to bardzo dobry okular. Niewiele ustępuje Vixenowi, różnica jest w zasadzie znikoma. Lantan chyba jakoś tak szybciej daje się doostrzyć ale czy tak jest na pewno, nie wiem. Celestron ma za to wyraźnie większe pole ( 60* ) i jest chyba trochę jaśniejszy. Obydwa okulary są bardzo dobrze skorygowane i gwiazdki i w jednym i w drugim są szpilkami aż po diafragmę. Księżyc w LX-ie jest kontrastowy i ostry w całym polu bez jakichkolwiek zniekształceń. Zero jakichkolwiek chromatyzmów, obraz jasny i czyściutki aż po sam brzeg. Dobra praca Celestronów serii LX wynika z tego, że ponoć to to samo co Meade HD tylko w innym opakowaniu. Jestem pozytywnie zaskoczony bardzo dobrą pracą tego okularu w teleskopie i to przy bardzo dużych powiększeniach, rzędu 180 razy. Któryś z nich trafi na giełdę i chyba to będzie Celestron ale z czystym sumieniem polecam bo jest to bardzo dobry okular. Jeszcze raz zwracam uwagę, że to były powiększenia x180 gdzie słabe szkło odpada w przedbiegach. Ja jestem nim pozytywnie zaskoczony i jeżeli tak się sprawuje cala seria Celestronów LX to warto je kupić. To bardzo dobre okulary.
Załączniki
Celestron X-Cel LX 5mm: Celestron (1).JPG
Ostatnio edytowany przez kurp, 27 Kwi 2018, 14:05, edytowano w sumie 1 raz
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostPiotr K. | 22 Kwi 2018, 08:38

Potwierdzam - mam LXy 7 mm i 25 mm, i bardzo je sobie chwalę. Świetne małe i lekkie okularki (w porównaniu z Naglerem 31 :) ), 25 mm bardzo dobrze sprawuje się w achromatach f/5 do szybkiego przeglądu nieba, a 7 mm fajnie pokazuje Księżyc w achromacie 120/600.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostKrzysztof_P | 22 Kwi 2018, 10:47

Witajcie.

To dobre szkiełka , piszą często na zachodzie że to MEADE HD w innej obudowie i ponoć dużo w tym prawdy.
Posiadałem , oglądałem i istotnych zalet się doszukałem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat