Stare kotlety Baadera

Postwampum | 23 Cze 2018, 15:57

Cześć.
Jestem po pierwszych obserwacjach przez mało popularne okulary Baadera.
Bohaterami recenzji będą.
Baader eudiascopic 35mm.
Baader e-diascope 25mm.

Najpierw zdjęcia porównawcze.
Stare kotlety Baadera: IMG_20180623_150457.jpg

Stare kotlety Baadera: IMG_20180623_150526.jpg

Stare kotlety Baadera: IMG_20180623_150552.jpg

Stare kotlety Baadera: IMG_20180623_150606.jpg

Stare kotlety Baadera: IMG_20180623_150619_1.jpg


Okulary kupiłem ze względu na przejście na standard 1,25", oraz oczywiście jak każdy, szukam "złotego graala" spośród okularów dla mojego refraktora.
Okulary są lekkie (średnia waga to 200-300 gram), nieduże, i kompaktowe.
Jakość "baaderowska" czyli nie ma do czego się przyczepić.
To co cechuje te okulary to bardzo duże przeloty optyczne i małe obcięcie difragmą w tulejce - wg producenta przelot maksymalny dla okularu 35mm wynosi 29mm.
Pierwsze obserwacje na Ksieżycu i Planetach (Jowisz,Saturn) wykazały niesamowity wręcz kontrast i ostrość obrazu.
Okular 35mm. daje wręcz niespotykaną ostrość (jak do te pory dla mnie), wręcz aż trochę za ostry obraz, Księżyc wręcz kłuje w oczy kontrastem i kraterami. Prawdopodobnie to jest kwestia przyzwyczajenia, ale jest bardzo ostro i kontrastowo.
Nie chcę za bardzo pisać o wadach, bo te pewnie są...ale ze względu na moją wadę wzroku moje odczucia i spostrzeżenia mogą być nieobiektywne.
Na razie z tego co zauważyłem to obydwa okulary są bardzo wrażliwe na nieosiowe patrzenie - obraz szybko ucieka i się rozjeżdża gdy tylko zejdziemy z osi patrzenia. Dodatkowo w 35-tce po zejściu z osi od razu pojawia się spora obwódka aberracji na tarczy Księżyca, która znika całowicie jak patrzymy w osi.
Powyższe wady mogą być jednak spowodowane moją wadą, bo rozjeżdzanie obrazu występuje u mnie w każdym okularze - dlatego też poczekam na 100% potwierdzeniem przez kolegów młodszych i o sokolim wzroku.
Teraz trochę o polu widzenia.
W dobie pogoni za jak największym polem ja.....zrezygnowałem z okularów o polu 70 czy 80 stopni.
Mam prowadzenie goto i lornetkę z polem 4 stopnie, która w każdym jednym przypadku zamiata polem i obrazem mój refraktor i tak postanowiłem to zostawić.
Wg mnie (po zrobieniu symulacji na tutejszym symulatorze i obrazie Księżyca) wyszło mi że:
35mm - ma pole około 55 stopni.
25mm - ma pole około 50 stopni.

Aby objąć te pola i swobodnie oglądać trzeba niejako zawisnąć nad krawędzią okularu opierając krawędź oczodołu o muszę oczną. Więc jest inaczej niż w ES-ach itp. gdzie trzeba wręcz wcisnąć się okiem w krawędź osłony okularu.

Ok. na tą chwilę wszystko, z czasem będę opisywał dalsze wrażenia.
To co mnie męczy na tą chwilę to porównanie z jakimś ortoskopem o zbliżonej ogniskowej, ale w pobliżu nie ma.
Na koniec zdjęcie Ksieżyca z wczoraj. Robione smartfonem przyłożnym do okularu (z ręki) ale i tak już chyba widać namiastkę tego jako obraz dają te okulary.
Stare kotlety Baadera: IMG_20180622_235316.jpg

A dodatkowo zdjęcie po zestackowaniu pliku mp4. też ze smartfona i obrobione (tak jak umiałem) w Registaxie.
Stare kotlety Baadera: mooniek.jpg
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwiechu | 23 Cze 2018, 16:28

Te stare kotlety to dokładnie to samo, co Orion Ultrascopic, Celestron Ultima (5-el.), Parks Gold Series itd. Z nowoczesnych designów do wszelkich mgiełek nic im nie podskoczy. Jo, jo, mają "za małe pole", ale za to idealnie skorygowane, a słabiuchne kłaczki mgławic rysują tak, że to co słabo widoczne w takim Naglerze jest oczywiste w "kotlecie". Do planet i gromad z kolei jednak muszą być orto, RKE, dobre Plossle, choć są tacy, którzy uważają, że lepszego Saturna niż w Ultimie to się nie zobaczy. Mam Ultimy od 10 do 30 mm i jakoś nie zauważyłem nadmiernej wrażliwości na nieosiowe patrzenie. W sumie dowiedziałem się co ten termin oznacza, gdy porównałem (dawno temu) z SW SWA.
Gratuluję wyboru i zakupu.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostMichalKaczan | 27 Cze 2018, 21:27

Wtrącę swoje 3 grosze. Nie patrzyłem co prawda przez 35mm, ale mam i używam Celstrony Ultimy 30mm, głównie do obserwacji dwuocznych.
To naprawdę świetne okulary i mają nadspodziewanie duże pole widzenia. Widok Księżyca jest jak z sondy kosmicznej, choć ciut ostrzejszy obraz Księżyca i planet uzyskałem w Plosslu Baadera 32mm. Jednak nie było takiego efektu przestrzenności. Najlepiej jednak radzą sobie na obiektach DS. Pomimo dużej absorbcji światła przez nasadkę udaje mi się w nich wyłapać niektóre słabizny. Świetnie też współpracują z soczewką barlowa.
Do wad zaliczyłbym wrażliwość na osiowe patrzenie. Na początku mi to przeszkadzało i wynikało głównie z tego, że nasadka bino z GPC 1.7x odsuwa trochę źrenicę. Jednak po dorobieniu dłuższych muszli ocznych ten problem zniknął.
Taurus 16" Nagler T5 26mm, Delos 14mm,8mm Delite 11mm,5mm, barlow TMB ED 1.8x
 
Posty: 53
Rejestracja: 09 Lis 2016, 19:55
Miejscowość: Jelcz Laskowice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat