Wyprawa do Egiptu - marzec 2006

PostMirek D. | 02 Kwi 2006, 09:09

W związku z koszmarną pogoda w Polsce podczas poprzedniego zaćmienia słońca, tym razem z Bogdanem Jarzyną wybraliśmy się do Egiptu.

Nasz wybór padł na hotel Le Meridien położony w zatoce Makadi Bay nad Morzem Czerwonym. Byłem tam już 2 lata temu i pamiętam piękne niebo i dosyć dobry seeing.

Mój plan był taki aby pooglądać trochę DS-ów nieba północnego (Panna, Psy Gończe) oraz zapolować na Omegę Centauri, widoczną 20 stopni nad horyzontem.

Bogdan nastawiał się na zdjęcia Jowisza, który jest tam bardzo wysoko.

Sprzęt:
Taurus 270, Nagler 31mm, SWA 14mm, Zoom Soligor 8-4mm, SW70 5.7mm, filtr Lumicon UHC
Celestron SCT 20cm, Montaż SVP, kamerka ToUCAM i kamerka LU-075

Z transportem sprzętu nie było problemów. Taurus pojechał w walizce pomiędzy ciuchami, skrzynka z lustrem w bagażu podręcznym.
SCT podróżował w firmowym pudle, zabezpieczony gąbką. Statyw pod SVP w kordurowej torbie.
Ponieważ jechaliśmy z żonami to zmieściliśmy się spokojnie w limicie bagażu. Na lotnisku wystarczyło powiedzieć, co jest w walizkach i obsługa traktowała je z należytym szacunkiem.

Niestety po dojechaniu na miejsce okazało się, że warunki atronomiczne znacznie się pogorszyły od mojej ostatniej wizyty.
Powstające obok hotele rozświetliły niebo, a wiatr znad pustyni dodatkowo osłabił przejrzystość atmosfery oraz popsuł seeing.

Mimo to każdego wieczoru dzielnie walczyliśmy. Dla mnie najważniejsze były obserwacje Omegi Centauri.
Ta wielka gromada kulista (20 minut kątowych) w okularze teleskopu wielkością dorównuje Księżycowi. W pierwszej chwili jest to prawdziwy szok, ponieważ gromady kuliste, które znamy są raczej obiektami małymi.
Pomimo małej wysokości nad horyzontem i stosunkowo jasnego tła
nieba, Taurus bez problemu rozdzielił całą gromadę na gwiazdy. Gromada nie ma wyraźnego jądra, a gwiazdy rozłożone są w miarę równomiernie. W okularze SWA 14mm zajmowała całe pole widzenia.

W porównaniu z Omegą Centauri M13 wygląda na maleńką gromadkę, pomimo, że ma jaśniejsze gwiazdy.

W pierwszą noc odwiedził nas kierownik hotelu zainteresowany naszą dziwną działalnością. Okazał się fajnym, otwartym facetem. Od tej pory codziennie wygaszał w nocy oświetlenie naszej części hotelu żeby poprawić nam warunki. Dodatkowo do pokoju podsyłał mi newsy z NASA.

W ostatni dzień pobytu obserwowaliśmy zaćmienie Słońca. Na terenie hotelu faza maksymalna wynosiła 75%. Większość ludzi (99%) w ogóle nie zorientowała się, że coś się dzieje i radośnie opalali się na plaży na "przykręconym grillu".

My także przegapiliśmy początek zjawiska. Dopiero Bogdan zorientował się, że już się zaczęło.
Szybko rozstawiliśmy Taurusa zaopatrzonego w filtr Badeera i przystąpiliśmy do obserwacji.
Mała grupa 3 plam i pole pochodni przy brzegu tarczy Słońca znacznie uatrakcyjniały całe zjawisko. Bogdan strzelał zdjęcia z mojej malutkiej cyfróweczki, z ręki w projekcji okularowej. Nie wyszły najlepiej ale pamiątka jest.

Już planujemy kolejną wyprawę, tym razem na Wyspy Kanaryjskie

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 02 Kwi 2006, 09:38

Czyli wypoczynek i obserwacje Omegi zaliczone, to czego więcej chcieć od fajnego urlopu :idea:
Jak widzę pustynia nie dała za wygraną i następną wyprawę zaplanujemy na Canary island, to pojedynczye wyspy ostro wystające z morza i można spokojnie wyjechać drogą ponad 2km w górę a seeingi bywaja tam dla nas po prostu cudowne, dlatego też powstało w tej okolicy kilka dużych obserwatoriów 8)

Zresztą można sobie o tym poczytać:

http://www.ing.iac.es/PR/index.html

http://www.ing.iac.es/~nom/seeing.html
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 02 Kwi 2006, 10:51

Mirku Ty to potrafisz zaskoczyć. Cisza, cisza i nagle Afryka !!!

A wyspy Kanaryjskie to moje astronomiczne marzenie.
Ale w moim przypadku szybko się nie spełni. Pozostaje tylko czytac takie piekne relacje z wypadów astroturystycznych.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 02 Kwi 2006, 23:08

Pozostaje mi jeszcze dodać, że wizualnie zaliczyliśmy jeszcze Krzyż Południa który skośnie wbity jak na polu bitwy widoczny był na horyzoncie pustyni!!! Wysoko nad nim po lewej stronie górował Skorpion w całej okazałości. Co za piękny widok!!!

Jeszcze parę fotek:
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 02 Kwi 2006, 23:38

Ale mieliscie fajnie chlopaki! Bardzo lubie czytac takie relacje. Takie wypady to polaczenie tego co przyjemne, z tym co przyjemne i poznawcze. :)
Gregory
 

PostJanusz_P. | 03 Kwi 2006, 08:43

Mirku, tak zupełnie przy okazji rozwiązaliście zagadkę czerwonego Syriusza, jak pamietasz kapłani egipscy opisywali jego heliakalny wschód zapowiadający wylew życiodajnego Nilu jako wschód czerwonej gwiazdy dnia 19 miesiaca Thot w porze Achet którą rozpoczynał czyli początku pory wylewu.
Obecnie wedle kalendarza gregoriańskiego byłby to 15 czerwca :lol:
Syriusz przy horyzoncie nazywany Sopdet jest tam wtedy czerwony jak krew od zawieszonego w powietrzu pyłu który zozprasza mniejsze długości fali promieniowania elektromagnetycznego i przepuszcza tylko czerwony koniec widma widzialnego 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBogdan J. | 03 Kwi 2006, 18:36

A ja idąc z Żoną na kolację pokazywałem Jej Saturna w zenicie który nie różnił się kolorem od Marsa!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostPawelK | 15 Maj 2006, 00:25

Kurde Bogdan nie mów ze na tej pierwszej focie podziwasz Jupka.


,,,,,,,,,,,,,,,,,




zazdroszczę
Pozdrawiam
 
Posty: 66
Rejestracja: 28 Lip 2005, 02:07
Miejscowość: Roztocze

PostBogdan J. | 15 Maj 2006, 17:27

Tu akurat Saturna!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Posttiger | 26 Paź 2012, 22:15

Jeśli jeszcze kiedyś, raz udam się do Egiptu to na pewno ,nie bez jakiegoś ,,odpowiedniego sprzętu" ,lornetka to za mało ,aby przegapić to co tam w nocy widać.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat