Łuk Kerna

Postnatywna | 10 Paź 2010, 23:22

Witam wszystkich astromaniaków. :)

Chcialabym rozwiac tym postem swoje watpliwosci. Jestem praktycznie pewna, ze pare lat temu na szer. geogr. 51 N bylam swiadkiem zjawiska nazywanego Lukiem Kerna. Mialo ono miejsce w miesiacu zimowym (luty badz marzec), slonce znajdowalo sie juz dosc nisko nad horyzontem, ok. godz. 16 badz 17, choc dokladnie nie pamietam. W kazdym badz razie zaobserwowalam tecze dookola zenitu i dodatkowo jeszcze jeden luk styczny do tej teczy, tworzacy jakby korone z odwroconymi kolorami, cos na wzor astronomicznego symbolu Byka http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... us.svg.png . To chyba nazywa sie supralateral arc.
Czy na naszych szerokosciach w Polsce w ogole mozliwa jest obserwacja takich cudow natury?

Bardzo zaluje, ze nie mialam mozliwosci sfotografowania tego zjawiska, dopiero wtedy byloby sie czym pochwalic. ;)
 
Posty: 1
Rejestracja: 10 Paź 2010, 22:58

 

Postnevt | 11 Paź 2010, 09:25

Całkiem możliwe, tu jest Łuk Kerna nad Szczecinem
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo.
SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Awatar użytkownika
 
Posty: 75
Rejestracja: 29 Sie 2008, 15:57
Miejscowość: Reda, pomorskie

 

PostAurora | 20 Mar 2011, 00:37

Kilkanaście lat temu widziałem to zjawisko w Krakowie w pełnej okazałości.
wrażenia niesamowite. Zjawisko było bardzo krótkotrwałe nie zdążyłem wrócić do domu po aparat :x
Jest to niestety rzadkie zjawisko w Polsce. Uzależnione od kształtu kryształków lodu w chmurach typu cirrus gdzie dochodzi do załamania światła Słonecznego - konfiguracje tych łuków mogą być różne . Raz i to całkiem nie dawno , widziałem fragment takiego łuku - właściwie górny łuk styczny - w nocy przy jasnym księżycu . Niestety barw za specjalnie nie było nie było widać podobnie zresztą jak przy zjawisku tęczy w nocy .
Może na fotkach barwy by wyszły, ale zwykle jak coś się dzieje na niebie to nie mam aparatu przy sobie :?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 11 Maj 2014, 13:17

A tu skromny łuczek z zeszłego roku zrobiony z chodnika przed firmą:
Załączniki
Łuk Kerna: luk-Kerna.jpg
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat