Proszę o pomoc...

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostShadowRAT | 01 Sie 2015, 00:25

Witam!
Posiadam teleskop Sky Watcher BK1141EQ1. Nie mam żadnej wiedzy o astronomii nie licząc jednej książki. Dzisiaj próbowałem swoich sił po złożeniu teleskopu a na pierwszy cel wybrałem Księżyc. I tutaj zaczynają się problemy... Po pierwsze w poradniku który oglądałem wyraźnie było powiedziane "teraz ustawiamy szukacz tak aby w teleskopie widoczne było to co w szukaczu". Oczywiście nie wiedziałem jak to zrobić a w poradniku nic więcej się nie dowiedziałem. A więc wyszedłem na dwór i rozstawiłem teleskop, na początku myślałem że mnie oszukano ponieważ nic nie było widać.. Poświeciłem latarką do środka patrząc się przez jeden z okularów, i widziałem światło... więc teleskop działał. Jakoś znalazłem księżyc ale był bardzo nie wyraźny i lepiej go było widać z lornetki. Dowiedziałem się już że ważna jest temperatura teleskopu. Posiadam 3 okulary (albo 2 i jeden co powiększa) Barlow Lens x2, SUPER 10mm oraz SUPER 25 Wide Angle Long Eye Relief. Więc prosiłbym pomoc z szukaczem, jak go ustawić itd, oraz jakich okularów używać do oglądania różnych rzeczy np innego do Księżyca a jeszcze innego do Saturna czy Jowisza. Z góry dziękuję i jeszcze raz proszę o odpowiedź. :)
Pozdrawiam
 
Posty: 14
Rejestracja: 31 Lip 2015, 23:53

 

Postatrix | 01 Sie 2015, 08:45

ShadowRAT napisał(a):Witam!
Posiadam teleskop Sky Watcher BK1141EQ1. Nie mam żadnej wiedzy o astronomii nie licząc jednej książki. Dzisiaj próbowałem swoich sił po złożeniu teleskopu a na pierwszy cel wybrałem Księżyc. I tutaj zaczynają się problemy... Po pierwsze w poradniku który oglądałem wyraźnie było powiedziane "teraz ustawiamy szukacz tak aby w teleskopie widoczne było to co w szukaczu". Oczywiście nie wiedziałem jak to zrobić a w poradniku nic więcej się nie dowiedziałem. A więc wyszedłem na dwór i rozstawiłem teleskop, na początku myślałem że mnie oszukano ponieważ nic nie było widać.. Poświeciłem latarką do środka patrząc się przez jeden z okularów, i widziałem światło... więc teleskop działał. Jakoś znalazłem księżyc ale był bardzo nie wyraźny i lepiej go było widać z lornetki. Dowiedziałem się już że ważna jest temperatura teleskopu. Posiadam 3 okulary (albo 2 i jeden co powiększa) Barlow Lens x2, SUPER 10mm oraz SUPER 25 Wide Angle Long Eye Relief. Więc prosiłbym pomoc z szukaczem, jak go ustawić itd, oraz jakich okularów używać do oglądania różnych rzeczy np innego do Księżyca a jeszcze innego do Saturna czy Jowisza. Z góry dziękuję i jeszcze raz proszę o odpowiedź. :)
Pozdrawiam


Ustaw teleskop w dzień na jakiś obiekt ziemski oddalony około 2 km czy 3 km. Załóż okular 25 mm i ustaw ostrość. Jeżeli obraz będzie ostry wszystko jest OK. Następnie spójrz w szukacz i skoryguj krzyż celowniczy jaki widzisz w okularze szukacza na obiekt który widziałeś w okularze teleskopu, pokręcając śrubami regulacyjnymi.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostPrzemysław93 | 01 Sie 2015, 21:35

Pierwsze próby wykonuj zawsze z okularem 25mm, który da Ci najmniejsze powiększenie. Jak kolega wyżej, najlepiej w dzień, choćby na lampie oddalonej o kilkaset metrów :) Jeżeli już załapiesz, to z Jowiszem czy Saturnem postępuj tak samo, najpierw 25mm, a następnie 10 mm, co da Ci większe powiększenie i większy szczegół. Wszystko stopniowo, powoli i z cierpliwością a dojdziesz do wprawy :wink:
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostShadowRAT | 02 Sie 2015, 11:27

Dziękuję za rady :) Wczoraj ustawiłem szukacz ( trochę problemów było... w końcu po 3 godzinach z pomocą papieru się udało :D) niestety w moim mieście nie była najlepsza pogoda... dużo chmur więc tylko Księżyc dało się oglądać. Dzisiaj mam zamiar zobaczyć Saturna (o ile to możliwe przy moich umiejętnościach). Boję się że nie znajdę go na niebie. Ściągnąłem program Stellarium, więc mam nadzieję że się uda :D
 
Posty: 14
Rejestracja: 31 Lip 2015, 23:53

 

Postatrix | 02 Sie 2015, 14:14

ShadowRAT napisał(a):Dziękuję za rady :) Wczoraj ustawiłem szukacz ( trochę problemów było... w końcu po 3 godzinach z pomocą papieru się udało :D) niestety w moim mieście nie była najlepsza pogoda... dużo chmur więc tylko Księżyc dało się oglądać. Dzisiaj mam zamiar zobaczyć Saturna (o ile to możliwe przy moich umiejętnościach). Boję się że nie znajdę go na niebie. Ściągnąłem program Stellarium, więc mam nadzieję że się uda :D


Saturna znajdziesz na południowym niebie, lekko na zachód, po 21 jest najwyżej i obraz będzie najlepszy. Jowisza teraz nie zobaczysz.
Dobrych obserwacji.
pzdr
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostShadowRAT | 02 Sie 2015, 22:16

Właśnie wróciłem z pierwszej obserwacji Saturna! Wspaniały widok. Oczywiście nie był to widok full HD lecz mała kropka z obwódką ale sam fakt się liczy :D Dziękuję za rady! A i mam kolejne pytanie.. Gdy zobaczyłem (po długim oczekiwaniu) Saturna gołym okiem, oczywiście skierowałem szukacz na "cel" a potem popatrzyłem przez okular 25mm ustawiłem ostrość z rozmazanego odbicia wnętrza teleskopu do małej kropki. Potem okular 10mm i to samo (kropka jest coraz większa :D) i okular 10mm z Barlow'em i widziałem kropkę z pierścieniem. I teraz pytanie Czy da się jakoś polepszyć obraz? Czy wszystko zrobiłem dobrze? Jak tak to co wybrać na kolejny cel? :D
 
Posty: 14
Rejestracja: 31 Lip 2015, 23:53

 

Postgoldlukas | 02 Sie 2015, 22:50

Jeżeli chodzi o jakość obrazu, to rozumiem że chcesz zobaczyć więcej szczegółów? Musiałbyś chyba zainwestować w trochę lepsze okulary a to już jest wydatek. Z doświadczenia wiem że tani barlow psuje jakość obrazu. Ja wolę zobaczyć coś w mniejszym powiększeniu i w wyższej jakości niż mieć duże powiększenie i gorszą jakość.
Skoro zobaczyłeś Saturna to może teraz zobacz M31 w Andromedzie. To łatwy do znalezienia obiekt.

Swoją drogą trochę dziwne, że przy okularze 10mm widziałeś tylko dużą kropkę bez pierścienia.
Celestron Cometron 12x70 + statyw Hama
Synta 8, Mak 127
Awatar użytkownika
 
Posty: 258
Rejestracja: 25 Mar 2015, 20:10
Miejscowość: Świebodzice

 

Postmarcin.p1 | 02 Sie 2015, 22:58

Spróbuj ustawień z różnymi okularami jak ustawisz na swój telep i mniej więcej będziesz wiedział jakiego obrazu można sie spodziewać ( przynajmniej poglądowo ). Swoją drogą mam to samo Saturna w swojej syncie obserwuje więcej okularem 6 niż 4 bo obraz mniejszy ale ostrość zdecydowanie lepsza.
http://teleskop.astromaniak.pl/
SW150/1200,150/750 Redcat 51, EQ5 SynScan GoTo
MPCC Mark 3, ZWO ADC
Optolong L-PRO 2", L-extreme 2"
GSO 2,5,TeleVue Powermate 2,5x
GUIDING: Asi 120 mini, Luneta 50/172
ZWO guider 30/210,
Asi 533MC-P, ASI 224 mc
CANON 300D,77D,1100d mod
Awatar użytkownika
 
Posty: 464
Rejestracja: 27 Gru 2013, 18:56
Miejscowość: Jasło

 

PostShadowRAT | 02 Sie 2015, 23:09

hmm w sumie to Saturna takiego jak tutaj http://teleskop.astromaniak.pl/ (wybrałem tam 1000mm na 114 i duże miasto) nie widziałem. To było coś w rodzaju kropki z zanikającymi brzegami. Możliwe że nie ustawiłem dobrze ostrości ale jak kręciłem w jedną stronę to się zmniejszała do takiego stopnia że nie było jej widać a w drugą się rozszerzała. Było też dosyć jasno nawet słońce jeszcze nie zaszło. Dopiero co go zobaczyłem to już obserwowałem. Pewnie gdybym się skupił zobaczyłbym całego Saturna itd. Czyli mówisz żeby jednak nie używać tego Barlowa? dał mi tylko trochę mocniejsze przybliżenie. Mieszkam w domu jednorodzinnym a obok jest ulica ze światłami. Musiałbym pójść za dom aby zobaczyć coś w zupełnej ciemności. A co do Księżyca to gdy próbowałem go oglądać, nie widziałem żadnych kraterów czy coś w tym rodzaju. Kiedy używałem Barlowa miałem za bardzo przybliżony obraz i bez ostrości. Najlepiej było go widać przez okular 25mm lub 10mm bez Barlowa.
Ostatnio edytowany przez ShadowRAT, 02 Sie 2015, 23:17, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 14
Rejestracja: 31 Lip 2015, 23:53

 

PostShadowRAT | 02 Sie 2015, 23:13

marcin.p1
Ustawiałem już swój teleskop itd. I Saturn u mnie wyglądał trochę inaczej. "Trochę" dlatego że było jasno. Pewnie gdybym oglądał go w ciemnej nocy oraz z dala od sztucznych świateł obraz byłby lepszy. Jutro spróbuję jeszcze raz, tym razem z doświadczeniem i trochę później. :D
 
Posty: 14
Rejestracja: 31 Lip 2015, 23:53

 

Postatrix | 03 Sie 2015, 10:45

ShadowRAT napisał(a):hmm w sumie to Saturna takiego jak tutaj http://teleskop.astromaniak.pl/ (wybrałem tam 1000mm na 114 i duże miasto) nie widziałem. To było coś w rodzaju kropki z zanikającymi brzegami. Możliwe że nie ustawiłem dobrze ostrości ale jak kręciłem w jedną stronę to się zmniejszała do takiego stopnia że nie było jej widać a w drugą się rozszerzała. Było też dosyć jasno nawet słońce jeszcze nie zaszło. Dopiero co go zobaczyłem to już obserwowałem. Pewnie gdybym się skupił zobaczyłbym całego Saturna itd. Czyli mówisz żeby jednak nie używać tego Barlowa? dał mi tylko trochę mocniejsze przybliżenie. Mieszkam w domu jednorodzinnym a obok jest ulica ze światłami. Musiałbym pójść za dom aby zobaczyć coś w zupełnej ciemności. A co do Księżyca to gdy próbowałem go oglądać, nie widziałem żadnych kraterów czy coś w tym rodzaju. Kiedy używałem Barlowa miałem za bardzo przybliżony obraz i bez ostrości. Najlepiej było go widać przez okular 25mm lub 10mm bez Barlowa.


Barlowa sobie daruj.Teleskop ustaw tam gdzie jest najciemniej. Ostrość ustawiaj dość powoli. Musisz się tego nauczyć :D
przy okularze 10mm masz powiększenie 100X, można coś już dostrzec. Na południowym niebie znajdziesz gromady otwarte. Takie plamki w szukaczu. Na północno - wschodnim niebie masz andromedę. Szukaj gwiazd widocznych jako W, i w prawo poniżej znajdziesz galaktykę Andromedy. Poczekaj jednak na ciemne niebo.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Posttasti | 03 Sie 2015, 11:22

Też jestem początkujący (teleskop mam jesieni ub.r.). W odnajdywaniu obiektów na niebie pomagam sobie smartfonem z programem Google Sky Map, a gdy zależy mi dokładnym położeniu obiektu to już posługuję się atlasem. Być może Tobie również pomógłby ten program.
 
Posty: 146
Rejestracja: 03 Maj 2015, 16:24

 

Postxun | 03 Sie 2015, 11:44

Na sam początek to nienajgorsze rozwiązanie - pozwala bardzo szybko coś zobaczyć. Ale ja po swoch doświadczeniach polecam korzystać jak najkrócej i jak najszybciej przejść do uczenia się nieba poprzez mapy. Satysfakcja ze znalezienia obiektu z mapy po pół godzinie szukania jest 100x lepsza niż na szybko wskoczenie z telefonu i rozczarowanie, że ta mgiełka sprzed minuty wygląda tak samo jak ta teraz ;)

W skrócie - dla mnie to jak jak z grami video. Jak się idzie na łatwiznę i "pożycza" masowo ze sklepu www.t****t.com to w każdą grę zagra się dzień, dwa i następna. A jak się poświęci trochę zachodu (w wypadku gier kaski i wpadają 2-3 na rok) to cieszą dużo dużo bardziej.

No i nie widziałem jeszcze tel. który nie psuje adaptacji wzroku ;)
pozdrawiam,
Łukasz N.
--
Nikon Action EX 10x50, MAK127 SW + AZ-4
ES82 14mm, Vixxen Barlow Deluxe, filtr polaryzacyjny
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 19 Cze 2011, 20:47
Miejscowość: Kraków

 

PostShadowRAT | 03 Sie 2015, 12:55

Bardzo dziękuję za rady. Po pierwsze muszę zobaczyć dzisiaj jeszcze raz Saturna bez Barlowa w ciemności i z dobrą ostrością, po drugie kupię sobie atlas nieba. Oczywiście ściągnę też Google Sky Maps lecz będę go używał jak będę naprawdę zdesperowany. Wyniosę teleskop za dom aby zyskać więcej ciemności. Podobno czerwone lub białe światło nie psuje tak adaptacji wzroku jak inne. Więc może znajdę gdzieś w domu czerwoną latarkę :D
 
Posty: 14
Rejestracja: 31 Lip 2015, 23:53

 

Postxun | 03 Sie 2015, 14:12

ShadowRAT napisał(a): Podobno czerwone lub białe światło nie psuje tak adaptacji wzroku jak inne. Więc może znajdę gdzieś w domu czerwoną latarkę :D


Tylko czerwone i tylko przy nie za dużym natężeniu ;) Białe psuje... bardzo psuje ;P
pozdrawiam,
Łukasz N.
--
Nikon Action EX 10x50, MAK127 SW + AZ-4
ES82 14mm, Vixxen Barlow Deluxe, filtr polaryzacyjny
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 19 Cze 2011, 20:47
Miejscowość: Kraków

 

Postzloty_2000 | 03 Sie 2015, 14:32

xun napisał(a):
ShadowRAT napisał(a): Podobno czerwone lub białe światło nie psuje tak adaptacji wzroku jak inne. Więc może znajdę gdzieś w domu czerwoną latarkę :D


Tylko czerwone i tylko przy nie za dużym natężeniu ;) Białe psuje... bardzo psuje ;P


Z mojego doświadczenia, to trafiłem w jakimś sklepie budowlanym na lampkę na diodach z magnesem. W zakresie są trzy możliwości świecenia: czerwone ciągłe, migające i białe. Czerwone dają diody na obrysie lampki i ich natężenie jak dla mnie jest OK, nie burzy adaptacji itp. Białe światło dają diody wewnętrzne i przydaje się to jak już się pakujesz :-) a sam magnes jest fajny, bo "przyklejam" np pod półeczkę między nogami statywu i oświetla mi pod nogami teleskop plus walizeczkę leżącą obok. A całość kosztowała jak pamiętam 11 złociszy :-)
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Posttasti | 03 Sie 2015, 14:49

ShadowRAT napisał(a):kupię sobie atlas nieba. :D

Poszukaj na forach astronomicznych linku do ściągnięcia "Atlasu Nieba" Andy Johnsona. Będzie darmowy. Wydrukuj go, a potem kartki włóż do teczki z koszulkami i będzie OK na wilgotne noce. Przy okazji: adaptacji wzroku nie psuje tylko czerwone światło; białe psuje.
 
Posty: 146
Rejestracja: 03 Maj 2015, 16:24

 

PostShadowRAT | 03 Sie 2015, 22:37

A więc tak. Jak zawsze wyszedłem godzinę przed obserwacją i postawiłem teleskop na dworze aby się wychłodził. O 21.30 zacząłem obserwację Saturna. No i tym razem wyglądał trochę lepiej. Nie wiem dlaczego, może kupiłem słaby teleskop albo to wina okularu 10mm, w którym był on malutką kropeczką z obwódką i wyglądał ładnie lecz przed nim zasłaniały go odbitki światła. Potem spróbowałem znaleźć Andromedę. Znalazłem to "W" i poszedłem wzrokiem lekko w dół i w prawo. Znalazłem niebieską kropkę wiec wycelowałem w nią szukacz a potem 25mm okular. Następnie 10mm ustawiłem ostrość i pomyślałem że albo to nie to albo mam gówniany teleskop/okular. Mój teleskop ma 1000mm/114mm więc nie wiem czy do dużo czy mało. Prosiłbym o odpowiedź czy to wina mojej głupoty, czy wina teleskopu lub okularu?
P.S.
Na niebie nic więcej nie było oprócz gwiazd.
 
Posty: 14
Rejestracja: 31 Lip 2015, 23:53

 

PostShadowRAT | 03 Sie 2015, 22:40

A i jeszcze jedno. Tubę teleskopu nie włożyłem chyba w dobry sposób, ponieważ wyciąg okularowy jest znacznie niżej niż na obrazku. Z tego też powodu miałem chyba te problemy z ustawieniem szukacza? Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.
 
Posty: 14
Rejestracja: 31 Lip 2015, 23:53

 

Postatrix | 04 Sie 2015, 00:00

ShadowRAT napisał(a):A więc tak. Jak zawsze wyszedłem godzinę przed obserwacją i postawiłem teleskop na dworze aby się wychłodził. O 21.30 zacząłem obserwację Saturna. No i tym razem wyglądał trochę lepiej. Nie wiem dlaczego, może kupiłem słaby teleskop albo to wina okularu 10mm, w którym był on malutką kropeczką z obwódką i wyglądał ładnie lecz przed nim zasłaniały go odbitki światła. Potem spróbowałem znaleźć Andromedę. Znalazłem to "W" i poszedłem wzrokiem lekko w dół i w prawo. Znalazłem niebieską kropkę wiec wycelowałem w nią szukacz a potem 25mm okular. Następnie 10mm ustawiłem ostrość i pomyślałem że albo to nie to albo mam gówniany teleskop/okular. Mój teleskop ma 1000mm/114mm więc nie wiem czy do dużo czy mało. Prosiłbym o odpowiedź czy to wina mojej głupoty, czy wina teleskopu lub okularu?
P.S.
Na niebie nic więcej nie było oprócz gwiazd.


Szukałeś w dobrym kierunku, jednak nie za dokładnie. W prawo i lekko w dół od "W" mas z trzy gwiazdki. W okolicy tej środkowej szukaj jasnej plamki, to jest własnie Andromeda. Do obserwacji stosuj okular 25mm. teleskop 1000/114 to mało, ale nie znaczy że nic nie zobaczysz.
Okular 10mm nadaje bardziej się do planet.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostShadowRAT | 04 Sie 2015, 00:11

Dziękuję :) Czyli teleskop nie jest najgorszy? To mój pierwszy wiec gdy go wybierałem patrzyłem na jak największe parametry czyli 1000 mm zamiast np 800. Wiem ze to był błąd ponieważ mogłem dopłacić trochę i kupić dużo lepszy. Czy jak na teleskop do 600 zł jest ok? A i czy można jakoś pozbyć się tego poblysku przed Saturnem? Przez niego w ogóle nie widać samej planety ;(
Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc ;D
 
Posty: 14
Rejestracja: 31 Lip 2015, 23:53

 

Postkamil11111 | 04 Sie 2015, 00:21

Hej, oczywiscie ze mozesz kup sobie filtr polaryzacyjny ze zmienna przepuszczalnascia swiatła wtedy sobie tak ustawisz filtr.ze bedzie blokował ci niepotrzebne swiatło
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

PostShadowRAT | 04 Sie 2015, 00:54

Trochę poszukałem i znalazłem taki http://teleskopy.pl/Filtr-polaryzacyjny ... -2023.html
Czy to o coś takiego chodzi?
I czy do tych okularów co mam by coś takiego pasowało?
 
Posty: 14
Rejestracja: 31 Lip 2015, 23:53

 

Postatrix | 04 Sie 2015, 21:36

ShadowRAT napisał(a):Dziękuję :) Czyli teleskop nie jest najgorszy? To mój pierwszy wiec gdy go wybierałem patrzyłem na jak największe parametry czyli 1000 mm zamiast np 800. Wiem ze to był błąd ponieważ mogłem dopłacić trochę i kupić dużo lepszy. Czy jak na teleskop do 600 zł jest ok? A i czy można jakoś pozbyć się tego poblysku przed Saturnem? Przez niego w ogóle nie widać samej planety ;(
Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc ;D


Pobłysk? Jak to wygląda? Nie powinno być nic takiego. Saturn nie jest tak jasny jak wenus czy Jowisz. Filtr tu zbędny jest.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

PostShadowRAT | 04 Sie 2015, 22:48

Witam! potrzebuję szybkiej porady ponieważ jestem w czasie mojej ostatniej obserwacji (jutro jadę na urlop, i ostatniej jesli chodzi o najblizsze 2 tygodnie) Znalazłem tak zwane W poszedlem w prawy dol i mam kilka gwiazdek lecz nie widze zadnej mgielki. Kiedy probowalem obejrzec to co myslalem ze to Andromeda to wygladalo jak gwiazdka. Zielona gwiazdka.
Moze mam zla pogode aby ja zobaczyc? czy w ogole mozna ja zobaczyc golym okiem?
 
Posty: 14
Rejestracja: 31 Lip 2015, 23:53

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 76 gości

AstroChat

Wejdź na chat