* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 76 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
 Temat postu: Dzienne obserwacje Wenus
PostWysłany: Wto Sie 02, 2011 1:27 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Chrzanów
Ostatnio przeczytałem ciekawy temat na forum, w którym padło stwierdzenie, że Wenus można obserwować również w biały dzień.
W związku z tym mam pewne pytanie.
Mianowicie jak należy zabrać się do takiej obserwacji? Wiadomo, że Wenus jest stosunkowo blisko Słońca na niebie. Jak więc mam trafić szukaczem na planetę, aby nie narazić się na uszkodzenie wzroku. Czy teleskop nie zbierze światła Słońca, gdy będę prowadził taką obserwację?

"Lies run sprints but the truth runs marathons."

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Dzienne obserwacje Wenus
PostWysłany: Wto Sie 02, 2011 1:44 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Tczewskie Imperium Light Pollution
To prawda, że Wenus można obserwować w dzień. Mi parę razy też się to udało, nie mniej Wenus była w większej odległości kątowej od Słońca niż jest obecnie. Za kilkanaście dni górna koniunkcja ze Słońcem, więc jeśli w obecnym okresie chcesz ją odnaleźć na niebie, to będzie to po prostu niemożliwe, bo separacja między Słońcem a planetą wynosi obecnie około 2 stopni i niebo jest zbyt jasne.

Co innego, jeśli elongacja planety wzrośnie na te kilkanaście stopni kątowych. Wówczas wiedząc, gdzie ją szukać, masz szansę na jej dostrzeżenie. Ale żeby nie było tak fajnie, potrzeba nie tylko bezchmurnego nieba, ale jeszcze możliwie dobrej przejrzystości powietrza, najlepiej po kilkudniowych opadach. Po uprzednim stwierdzeniu w jakiejś aplikacji gdzie powinno się jej szukać, w większości moich dziennych łowów na Wenus pomagała mi lornetka. Z racji pola widzenia, unikałbym do szukania planety teleskopu. Co dwoje oczu to nie jedno i wygodniej też się przez to szuka.

Potem tylko powoli, skrupulatnie i dokładnie przeszukiwać dany fragment nieba, i czekać aż na niebieskim tle zacznie majaczyć jasny punkt. Nie jest to zadanie zbyt łatwe, ale znowuż nie aż tak trudne, że niemożliwe. Tymczasem i tak trzeba poczekać kilka tygodni zanim Wenus trochę się oddali od Słońca :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sie 02, 2011 1:49 pm 
Awatar użytkownika

Dzięki, to znacznie rozjaśniło mi całą sprawę. Szkoda, że teraz obserwacje są nie możliwe, bo akurat padało przez kilka dni bez przerwy, aż tu nagle dzisiaj prawie bezchmurnie :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sie 02, 2011 1:51 pm 
Awatar użytkownika

Fakt, niebawem człowiek zapomniałby jaki kolor ma niebo przez tą lipcową pogodę :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sie 02, 2011 4:02 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Dobrym testem przejrzystości i czystości nieba w dzień jest popatrzenie gołym okiem na Słońce i zasłonięcie go kciukiem wyciągniętej ręki, jeśli niebo koło zasłoniętego kciukiem Słońca jet niebieskie lub jeszcze lepiej błękitne lub granatowe to masz duże szanse na dzienną obserwację Venus oczywiście za 2-3 tygodnie jak oddali się od tarczy słonecznej po koniunkcji 8)

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 24, 2012 11:00 am 

Witam, trochę odkopię, bo obecnie Wenus jest już w miarę daleko od Słońca więc można by zapolować, szczególnie że w czwartek za dnia znajdzie się niedaleko Księżyca co powinno znacznie ułatwić poszukiwania. Tylko pogoda....

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 24, 2012 12:22 pm 
Awatar użytkownika

No właśnie, ale - od czwartku prawdopodobnie powinniśmy już być w strefie syberyjskiego wyżu i szanse mogą rosnąć. Jeśli się nie uda w dzień znaleźć Wenus, to w zamian z młodziutkim Księżycem czeka nas całkiem miła koniunkcja po zachodzie Słońca, choć nieco rozległa bo z 5-cio stopniowym dystansem :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 24, 2012 4:04 pm 
Awatar użytkownika

Racja, też czekam na ten wyż, bo ostatnie obserwacje prowadziłem dobry miesiąc temu. Natomiast Wenus w dzień można było obserwować już kilka tygodni po rozpoczęciu tego wątku, ale teraz jest dalej od Słońca i cały czas rośnie jej średnica kątowa, więc warunki są z dnia na dzień coraz lepsze.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sty 27, 2012 5:03 pm 

Jakieś 30 minut temu patrzyłem na Wenus przez 10x50, czy to możliwe że dostrzegłem że jest faza? Tak mi się przynajmniej wydawało, kiedy zrobiło się ciemniej już zaczęła razić za bardzo i nie dałem rady tego dostrzec.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sty 27, 2012 5:14 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Tak fazy widać o wiele wyraźniej w lornetce jak Wenus jest na jeszcze jasnym niebie bo masz o wiele niższy kontrast jej obrazu z otoczeniem co umożliwia wygodną obserwację faz, szczególnie jeśli użyje się statywu 8)

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sty 27, 2012 5:32 pm 

a ja sądzę, że zdawało Ci się

Fazy widać w powiększeniu 10x, ale jak rozmiar kątowy jest rzędu 30" i faza ta jest połówką lub mniej, a nie 14" i zbliżone do 3/4 jak teraz

14" to jest maleństwo, 3x mniej niż aktualny rozmiar Jowisza, więc w lornetce będzie praktycznie ledwie widoczne w postaci tarczki, a i to tylko w wypadku gdy jak pisał Janusz P. przy obserwacji ze statywu i najlepiej za dnia.

http://mojeobserwacje.blox.pl

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lut 09, 2012 6:23 pm 

Dziś Wenus mnie zaintrygowała :D W mojej lornetce jest znacznie większą kulką niż Jowisz w opozycji. :lol: Nie wiem, czy mam się śmiać z mojej lornetki, czy z moich oczu, ale ze świadczącą o jakości tzw. punktowością obrazów nie miało to nic wspólnego.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lut 09, 2012 7:46 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Dęblin
Czyli w Newtonie 76x700 faza powinna być widoczna bez problemu? Pytam bo warunki miałam kiepskie i nie jestem pewna,a pierwszy raz patrzyłam na Wenus przez ten teleskop.( Przez jakikolwiek teleskop,tak na prawdę :lol: )

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lut 09, 2012 8:12 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kochanowice
Ja widziałem fazę lornetą 80mm więc teleskopem o podobnej średnicy powinnaś zobaczyć fazkę.
Czym prędzej po zachodzie słońca tym lepiej bo światło odbite od planety będzie przechodzić przez cieńszą atmosferę ziemską.

świadczę usługi wykończenia wnętrz.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 11, 2012 5:19 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź Dąb(rower)owa
przed chwilą popatrzyłem na Wenus, jej fazę można porównać do 3 kwadry księżyca :)
za to obok zauważyłem jakiś punkcik, jaka była moja radość, kiedy w Stellarium okazało się, że to... Uran! :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 11, 2012 6:09 pm 
Awatar użytkownika

Ano! Wczoraj i przedwczoraj mieliśmy ładną koniunkcję, dystans mniejszy od 40 minut. W lornetce złączenie z Uranem prezentowało się całkiem przyzwoicie :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Lut 11, 2012 6:17 pm 

Ja dzisiaj po raz pierwszy zaobserwowałem Urana. Był bardzo słabo widoczny ale się udało :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 19, 2012 6:37 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa
Hej, mam pytanko. Obserwuję sobie Wenus po zachodzie slonca gdy niebo jest jeszcze dość jasne. Oprócz poświaty naokoło niej, jest jakby nieostry obraz - rozmywa się leciutko. Moj teleskop to sky-watcher 114/900 eq2 i okular z zestawu 10mm. Moje pytanie : To kolimacja/wiatr/okular sprawia że planeta się jakby lekko rozdwaja i obrazy są średnie? Oczywiście Księżyc widać bardzo ostro, bez takich przypadłości. Właściwie to Jowisza ciężko mi "wyostrzyć" nawet w schłodzonym teleskopie i jak planeta jest wysoko (jak na tę porę roku). Patrzyłem trochę na kolimację i wyczytałem, że aby samemu ją wykonac nalezy wyjać lustro główne i na samym środeczku umieścić jakiś znaczek/kropkę. Trochę leniwy jestem szczerze mówiąc i jakos nie moge sie za to zabrać

PostWysłany: Pon Mar 19, 2012 9:17 pm 

Możliwe że to sprawka i pierwszego i trzeciego :wink: kolimacja jest ważna sprawą, więc jak tego nie masz dobrze ustawionego to psuje się komfort obserwacji. Kolimacje to tak jak piszesz, jak nie masz zrobionego znacznika to robisz sam kropkę na środku lustra głównego i bawisz się śrubkami :wink: ale tego się nie bój :) ja mam podobny sprzęt bo sky-watcher 114/500 eq1 i już chyba 3 razy go kolimowałem bo za każdym razem coś mi nie pasowało. Jak używasz zestawowych okularów to też szału widzieć nie będziesz :wink: jak ja zakładam 4mm (z zestawu) do swojego wyciągu to długo mi schodzi cokolwiek dostrzec na planetach jakieś szczegóły, bo najdłużej schodzi mi wyostrzyć obraz właśnie, ale grunt to się nie poddawać :) dwa pasy Jowiszowe złapane wraz z księżycami i fazy Wenus też już za mną :) myślę że wymiana okularu na lepszy znacznie poprawiła by obserwacje :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Kwi 25, 2012 5:39 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Witam !
Jest 18.40. Słońce jeszcze wysoko, co prawda na zachodzie. Sierp księżyca wysoko na niebie, a pomiędzy nimi...Wenus.
Doskonale widoczna nieopodal księżyca. Błyszczy mocno i wyraźnie. Gołym okiem widać ją doskonale. Przez Skymastera 15x70
mocno i wyraźnie widoczny sierp planety mimo jeszcze bardzo jasnego nieba. Jeśli ktoś ma czyste niebo, tak jak ja nad Krakowem, niech spieszy póki jeszcze czas !!! Widok naprawdę wart zobaczenia.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Kwi 25, 2012 6:07 pm 
Awatar użytkownika

19.05 widze Ksiezyc i przez lornetke kiepsko ale widze faze Wenus, ale trzeba miec ostrzejszy wzrok od mojego zeby zobaczyc planete golym okiem.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Kwi 25, 2012 6:37 pm 
Awatar użytkownika

no i zobaczylem Wenus golym okiem o godz. 19.35

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 12:01 pm 
Awatar użytkownika

dzisiaj okolo 12;20 gdy zobaczylem Ksiezyc na jasnym niebie, natychmiast pomyslalem o Wenus. najpierw Stellarium, potem lornetka 10x50 lidletka Auriol. Wenus widoczna doskonale, kontrasuje z jasnym niebem, wiec nie mozna jej przeoczyc. za chwile przyszedl czas na Skyluxa, w szukaczu latwa do znalezienia. potem ogladalem jej faze przy pow. 30x i 70x. faza widoczna o wiele lepiej niz na wieczornym niebie. wiec jezeli macie pogodne niebo to kierujcie swoje lornetki wyzej i na prawo od Ksiezyca. pozdrawiam.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 2:40 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Rzeszów
Wenus doskonale widoczna nieuzbrojonym okiem,przed momentem tj. o godz.15.30 ją obserwowałem,trzeba wysoko zadzierać głowę, znajduje się akurat niemal w zenicie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Kwi 26, 2012 4:11 pm 
Awatar użytkownika

u mnie znowu niepowodzenie. dlatego wynioslem Newtona6'' i nacelowalem na Wenus. pow.180x. powietrze oczywiscie faluje, ale obraz jest super. nic tylko ogladac Wenus za dnia.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 76 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości