Łowcy meteorytów

Wiadomości, wydarzenia, kalendaria​, literatura, samouczki, Radio...

Postswordek | 13 Lis 2012, 00:53

z takich meteorów to aż prosi się wytopić żelazo w jakiejś starej dymarce :roll:

p.s. od wypadku jaki niedawno mialem stałem się meteoropatą. :roll:
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

Postastrokosmo | 13 Lis 2012, 01:45



Testowaliśmy ten wykrywacz wielokrotnie na meteorytach w terenie , to jeden z droższych ale najlepszych do poszukiwań meteorytów niezbyt głęboko zakopanych , do 1m.

Kto ma kasę niech kupuje , potrafi rozróżnić meteoryt kamienny wśród kamieni magnetycznych w 99% , aż trudno uwierzyć , tym bardziej że są miejsca takie jak pod Gostkowem gdzie kamienie magnetyczne leżą sobie średnio co 20 cm , bez takiego wykrywacza można zapomnieć o poszukiwaniach , ja po wykopaniu 100 dołkow dziennie w takim terenie dałem sobie spokój :)

Filmik z tego terenu http://www.youtube.com/watch?v=WHxQ0ifPWHM
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostJanusz_P. | 14 Lis 2012, 09:20

Jak widać Morasko okazało się bardziej przyjazne dla łowców bo za 3 doby poszukiwań wykopali meteoryt wielkości ludzkiej głowy o wadze ponad 30 kg i wartości rzędu 10-15 tyś USD czyli w sumie zwróci im się podróż służbowa z Ameryki i mają kasę na kolejną wyprawę :arrow: 8)

PS. Oczywiście znowu w Morasku znaleziono meteoryt na dużej głębokości prawie 2 metrów ale nie zabawkowym ani profesjonalnym wykrywaczem do płytkich poszukiwań tylko specjalną cewką o średnicy rzędu 2 m konieczną do głębokich poszukiwań czyli z zabawkami do podpowierzchniowego szukania nie ma się tam co wybierać, tym bardziej że to rezerwat i trzeba uzyskać najpierw płatne pozwolenie :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postriklaunim | 14 Lis 2012, 09:24

Plus gaża z Discovery. Przy dobrej oglądalności - spora.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Postacubenes | 14 Lis 2012, 15:59

Reklama odcinku była na tyle długo wałkowana że oglądalność napewno była spora.
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

PostAndrew525 | 16 Lis 2012, 15:43

Wrzucam odcinek z Pułtuska na YouTube. Link dam do godziny :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 95
Rejestracja: 10 Kwi 2012, 18:49
Miejscowość: Bielsko-Biała

PostAndrew525 | 16 Lis 2012, 17:35

Łowcy meteorytów - Pułtusk

http://www.youtube.com/watch?v=6SCxC9tMFm0 (LINK NIEPUBLICZNY)

Może jutro uda mi się dodać odcinek z Morasko.
Awatar użytkownika
 
Posty: 95
Rejestracja: 10 Kwi 2012, 18:49
Miejscowość: Bielsko-Biała

Postrobert_sz | 16 Lis 2012, 19:40

Dzięki za wstawkę, nie oglądałem tego odcinka :)
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

Postgemini71 | 18 Lis 2012, 12:25

Wracając do tematu Moraska, "Meteorite Men" nie zabrali z sobą największego okazu[34kg], pozostał w kraju, mają owszem "moraska" w swojej ofercie handlowej ale ceny mają iśce kosmiczne zobaczcie sami :arrow: [url]http://www.meteoritemen.com/catalog/meteorite-men-morasko.htm[/url] czyli średnio od ok.5$ do 7$ za gram..o zgrozo..Pojawiły się zdjęcia oczyszczonego ze zwietrzliny największego krajowego okazu Moraska, schudł do 261kg, ale pokazał za to "piękną powierzchnię" :arrow: [url]http://poznajpolske.onet.pl/gallery/poznan-najwiekszy-znaleziony-w-polsce-meteoryt,778,image,5.html[/url] ps. Gratulacje dla Janusza [Astrokosmo] z okazji odnalezienia "całego" pułtuska :D . Może też kiedyś tam się wybiorę... :mrgreen:
 
Posty: 15
Rejestracja: 12 Mar 2008, 21:52
Miejscowość: Kępno

 

Postastrokosmo | 18 Lis 2012, 14:04

No robi wrażenie to Morasko , co tom dech zapiera :) , pozwólcie że i ja sie pochwalę .

Po pięciu latach poszukiwań udało mi się w końcu znaleźć meteoryt pułtuski , a nawet 2 jednego dnia.
Najpierw był mały a ok. 30 min później drugi , trudno opisać uczucie radości jakie wtedy miałem .
Tego dnia pojechałem sam , dzieci były po chorbie a ja też nie najlepiej się czułem , jednak pojechałem .
Jak zawsze przygotowałem się do wyjazdu na rożne sposoby .
Po zrobieniu jednego kawałka przechodzę do następnego leżącego obok.
Szukam w terenie ogólnie znanym i wielokrotnie przeszukanym .

Image

Poszukuję pod sznurek a dokładnie dwa które wyznaczają mi trasę przeczesywania , jest to dość dokładna metoda minimalizująca możliwość ominięcia meteorytu , jest wolniejsza od tradycyjnych poszukiwań ale dokładniejsza. Taką metodą można szukać nawet po zmroku z latarką na głowie , bez sznurków chodzi się zygzakami i omija meteoryty. Tego dnia jednak nie miałem siły i nie szukałem pod sznurek , po prostu starałem się chodzić prosto i kontrolować czy nie skręcam .

Po kilku godzinach znalazłem pierwszy mniejszy meteoryt , po oględzinach byłem prawie pewien że nie jest to zwykły kamień , a po rzuceniu okiem przez okular było widać skorupkę obtopienną .

Image

Image

Radocha co niemiara , trochę mnie zdziwił kształt , ale domyśliłem się że to odprysk od większego fragmentu.

Po ok. 30 min. Znalazłem drugi tym razem większy , kształtem i ciężarem przypominający typowy meteoryt.

Image


UWAGA Film https://www.youtube.com/watch?v=P5WZxoP ... ature=plcp


Image

Image

Po umyciu już byłem pewien na 90% że to meteoryt ale wysłałem zdjęcia fachowcom którzy potwierdzili moje przypuszczenia .
Ten drugi znalazłem dzięki temu że starałem się kontrolować czy idę prosto czy skręcam , co jakiś czas oglądałem się za siebie i patrzyłem przed siebie orientując się na wybranych obiektach wyznaczających mi linię prostą, jakież było moje zdziwienie gdy w pewnej chwili odwróciłem się i zauważyłem że skręcam w bok , cofnąłem się więc parę kroków by wyrównać i po pierwszym machnięciu wykrywaczem dostałem mocny meteorytowy sygnał kopnąłem a on tam w dołku sobie leżał i czekał na mnie .

Niech to będzie dowód na to jak metoda pod sznurki jest dokładna i jak bez niej można ominąć nawet większy meteoryt.

Oba meteoryty leżały dość blisko siebie , nie są chyba jednak tym samym meteorytem , ale pokaże je jeszcze fachowcom do oceny.

http://images39.fotosik.pl/1835/b93a758408638915.jpg

Dużym ułatwieniem w poszukiwaniach stal się dla mnie nowy wykrywacz który można ustawić tak w dyskryminacji że widzi tylko meteoryty , a wszystko inne ignoruje .

W zaśmieconym terenie szczególnie wszelkiego rodzaju odłamkami jest to nie ocenione.
Oprócz tego że wykrywacz staje się cichy , oszczędza baterie , to kopie się o 80% mniej dołków , opiszę go jeszcze dokładniej później .
Podsumowując , warto szukać na terenach spadkowych , lecz trzeba się nastawić że jest to hobby a nie środek na zarabianie pieniędzy w przeciwnym razie można się szybko zniechęcić.
Oczywiście można szukać meteorytów wszędzie , szczególnie jeśli jakieś miejsca są podejrzane o dołki meteorytowe , ale prawdopodobieństwo w porównaniu z terenami spadkowymi że coś znajdziemy jest jeszcze mniejsze , mimo to zachęcam wszystkich do poszukiwań .

Ja nie mam zamiaru spocząć na laurach i będę szukał dalej .
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostJanusz_P. | 18 Lis 2012, 14:18

Czyli znalazłeś w Pułtusku więcej niż amerykanie, normalnie szacuneczek, napisz coś więcej o Swoim sprzęcie :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postendriu624 | 18 Lis 2012, 15:40

Janusz_P. napisał(a):Czyli znalazłeś w Pułtusku więcej niż amerykanie, normalnie szacuneczek, napisz coś więcej o Swoim sprzęcie :arrow: :roll:

Wykrywacz wygląda na poczciwą Minlab X-terę uzbrojoną w cewkę DD .Czyli górna półeczka sprzętowa.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postastrokosmo | 18 Lis 2012, 21:29

Janusz_P. napisał(a):Czyli znalazłeś w Pułtusku więcej niż amerykanie, normalnie szacuneczek, napisz coś więcej o Swoim sprzęcie :arrow: :roll:


Dzieki Januszu , pochwala z twoich ust podwojnie cieszy :D , trochę sie obawialem ich wizyty bo chodzili po terenie który wyznaczyłem sobie do przeczesania , na szczęście jednak zabrakło im szczęścia i cierpliwośći uff 8)

Jeśli chodzi o mój sprzęt ma swoje plusy i minusy, jak każdy .

Można o nim poszytać tu , gdzie kupiłem http://www.viking.waw.pl/hobby_.php?id= ... ucent_id=5

Może zacznę od minusów :

- cena , obecnie ok 2700 :roll:
- waga , nie najcięższy ale i nie najlżejszy , po całym dniu reka boli , a łapkę mam niezłą :D
- reaguje na meteoryty kamienne , ale równiez na kamienie magnetyczne ziemskiego pochodzenia , mocno zardzewiale gwoździe puszki czy inne żelazne śmieci znajdujące się w glebie jak również na rudę darniową , hematyty , magnetyty , a nawet niektóre cegły biorąc je za meteoryty dając sygnał meteorytowy.
- trzeba kopnąć każdy sygnal meteorytowy , oczywiście ten mocniejszy
- przy użyciu dyskryminacji wieksze przedmioty mogą przymaskować meteoryt , tzn. gwóźdź będzie niewidoczny dla wykrywacza , bo wykrywacz ma to wycięte (ustawienia ręczne) ale jeżeli leży blisko meteorytu sygnał meteorytowy się nie pojawi ( dotyczy to wielu wykrywaczy nawet tych z najwyższej półki) coś za coś.
- na all-metall może nie przymaskowac meteorytu ale reaguje na wszystko co leży w ziemi i non stop śpiewa jak kanarek :lol:
- przy nieco mocniejszych trawach (wysuszonych krzaczkach ) wzbudza się po uderzeniu w nie
- średni zasięg do 30 cm - płytkie zaleganie
- na all-metal - u baterie wystarczaja na dwa dni poszukiwań
- łączenie rurek często się zapiaszcza i zakleszcze utrudniając skladanie i rozkladanie wykrywacza
- potrafi pokazać że w ziemi leży srebro a to aluminium :?
- ma za szeroki uchwyt i dość niewygodnie się go trzyma , szczególnie po wielu godzinach machania
- ma za małą skale identyfikacji numerycznei , od -8 , do 46 , to znaczy że na różne przedmioty potrafi pokazać ten sam numer identyfikacyjny
To mniej więcej tyle , jak sobie coś przypomnę to mu jeszcze dowalę :wink:

Teraz zalety:

- dzięki możliwości ręcznej regulacji wielu segmentów i parametrów , wykrywacz jest wszechstronny
- ręczne strojenie do gruntu umożliwia maksymalne ustawienie czułości (rozstrojenie) , jest to bardzo przydatne w zasięgach i widoczności oraz głębokości zalegania kamieni magnetycznych (meteorytów)
- bardzo stabilna praca w trudnuch warunkach typu plaża , słony mokry piach zasmiecony teren odłamkami
- bardzo stabilny pod lińjami wysokiego napięcia
- polskie pieniążki typu 1 gr, 2 gr, 5gr, 10gr, 20gr, 50gr, 1 zł, 2zł , 5zł rożroznia z 99% dokladnością , szczególnie przydaje sie to na plaży , (mój rekord w Dziwnowie 100 zł w drobnych w ciągu 2 godzin szukania :shock: )
- dobrze namierza przedmioty , wskazując gdzie trzeba kopnąc lub wyciąć nożem , nie trzeba kopać dołu o średnicy 2m , wystarczy dolek o średnicy od 5 do 10 cm.
- podświetlenie wyświetlacza umożliwia pracę w nocy
- dużo trybów ustawień poprawiaqjących dokladność poszukiwań
- tryb prospecting do poszukiwań małych przedmiotow jak np samorodków złota ( złoty wielkości łepka odz szpilkki widzi z odległości 20 cm.
- mozliwość wylaczenia żelaza w trybie prospecting (airon mask)
- rożróżnianie żelaza w kilku numerach , w tym meteorytów kamiennych ( zawsze -8)
- możliwość używania jednego lub wielu tonów dla róznych przedmiotów , niskie żelazowe , wysokie meteale kolorowe
- pomoc w identyfikacji meteorytów kamiennych : podwojny basowy ton , cyfra -8
- jeżeli leży żelazo dające -8 daje 1 raz basowy dzwięk
- jeżeli leżą obok siebie dwa żelaza dając taki sam dzwięk jak meteoryt ( bum bum) właczamy pinpoint . jeżeli namierza przedmiot w trybie all-metal to znaczy że leżą obok siebie dwa kawałki żelaza i nie warto kopać , w tym trybie meteoryty są nie widoczne dla namierzania pinpointem (wszystkie nawet duże meteoryty kamienne)
- mozliwość ustawienia wykrywacza w dyskryminacji tak , że szuka tylko meteorytów , staję sie wówczas cichy i oszczędny jeśli chodzi o baterie wydłużajac ich prace o kolejne 2dni
- nawet przy zużywających sie bateriach o połowe nie spada zasięg ani nie wyłaczają się same parametry
- przy bardzo słabych bateriach dzwięk automatycznie sie zmniejsza ale nie spada zasięg , można zwiększyć moć dzwięku ale wówczas szybciej wysiądą baterie
- dzieki 4 trybom z dyskryminacja można ustawić sobie konkretny program na konkretne poszukiwania , meteoryty , monety militarka itp.
- po ustawieniu wykrywacza do naszych potrzeb wykrywacz zapamietuje wszystkie ustawienia nawet gdy wysiąda baterie czy też go wyłączymy
- jest gotowy do pracy natychmias po jego wlaczeniu , jeżeli chcemy wybrać inny program wystarczy jeden lub dwa przyciski i już jest gotowy
- ma niezły zasięg do plytkiej eksploracji , oczywiście zależy od wielkości przedmiotu , nawet do 1.5m dla samochodu

To też tak w skrócie o zaletach , nie jest to może jakiś idealny wykrywacz z najwyższej półki i jak dla mnie za drogi , powinien kosztować 500-700zł ale żyjemy w innych realiach ekonomicznych , tym niemniej jeśli chodzi o meteoryty kamienne postawił bym mu ocenę 4 .

Podkreslam że niektóre wykrywacze nawet za wieksze pieniądze nie reagują na meteoryty kamienne i tak np. ja szukałem meteorytu pułtuskiego przez 1.5 roku wykrywaczem który wogule na nie nie reagował (Garrett ACE 150).

Czasami bywam w sklepie z wykrywaczami i dzieki uprzejmości sprzedawców mogę je potestowac pod meteoryty , więc jak by ktoś sie pytał o konkretny model mogę to sprawdzić , pozdrawiam Janusz.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

PostJanusz_P. | 19 Lis 2012, 10:57

100 zł za godzinę pracy na plaży to dobry przelicznik, zapewne szukałeś w miejscach gdzie w lecie stała mała gastronomia typu lody czy hot-dogi :wink: :mrgreen:

Można się od Ciebie jak widzę i słyszę dużo dowiedzieć i nauczyć a jaki wykrywacz nabyłbyś teraz mając swoja wiedzę na temat poszukiwań meteorytów :arrow: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postburczas | 19 Lis 2012, 13:29

Janusz_P. napisał(a):100 zł za godzinę pracy na plaży to dobry przelicznik, zapewne szukałeś w miejscach gdzie w lecie stała mała gastronomia typu lody czy hot-dogi :wink: :mrgreen:

Można się od Ciebie jak widzę i słyszę dużo dowiedzieć i nauczyć a jaki wykrywacz nabyłbyś teraz mając swoja wiedzę na temat poszukiwań meteorytów :arrow: :?:

No , panowie . Na wczasy nad morze: bierzemy tylko ciuch, ustrojstwo do wykrywania pieniędzy , a pieniądze same się znajdą :lol:
..chwilowo, z braku lepszego zajęcia, zarabiam na życie...
-AZ 4, LXD75, skymaster 15x70, Bresser(lidl) 10x56, SW 10" dobson, SW 80/400, kilka szkiełek, UHC 2".
SPC 880nc, EOS 600D,
Awatar użytkownika
 
Posty: 288
Rejestracja: 23 Lis 2011, 23:21
Miejscowość: Czerwionka k/Rybnika

Postastrokosmo | 19 Lis 2012, 20:22

burczas napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):100 zł za godzinę pracy na plaży to dobry przelicznik, zapewne szukałeś w miejscach gdzie w lecie stała mała gastronomia typu lody czy hot-dogi :wink: :mrgreen:

Można się od Ciebie jak widzę i słyszę dużo dowiedzieć i nauczyć a jaki wykrywacz nabyłbyś teraz mając swoja wiedzę na temat poszukiwań meteorytów :arrow: :?:

No , panowie . Na wczasy nad morze: bierzemy tylko ciuch, ustrojstwo do wykrywania pieniędzy , a pieniądze same się znajdą :lol:


No nie tylko pieniądze , pierwszym wykrywaczem jaki miałem za 120 zł dla dzieci :) , znalazlem na plaże w Sopocie i biżuterię i zegarki i wiele innych fajnych fantów.
Mial malutką 6" sonde i tylko wydawał jeden dzwięk na wszystko co sie nawinęł na 10 cm , a co mówic profesjonalny wykrywacz , szukanie na plazy to prawdziwa rozkosz , fanty co chwile sie poawiają , nawet takie z przed kilku lat dlatego niektóre zniszczone słona woda , ale warto szukać :roll:
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postburczas | 19 Lis 2012, 20:25

Coraz większy smaczek na wykrywacz mi robita tymi postami ... :lol:
..chwilowo, z braku lepszego zajęcia, zarabiam na życie...
-AZ 4, LXD75, skymaster 15x70, Bresser(lidl) 10x56, SW 10" dobson, SW 80/400, kilka szkiełek, UHC 2".
SPC 880nc, EOS 600D,
Awatar użytkownika
 
Posty: 288
Rejestracja: 23 Lis 2011, 23:21
Miejscowość: Czerwionka k/Rybnika

Postastrokosmo | 19 Lis 2012, 20:36

Janusz_P. napisał(a):100 zł za godzinę pracy na plaży to dobry przelicznik, zapewne szukałeś w miejscach gdzie w lecie stała mała gastronomia typu lody czy hot-dogi :wink: :mrgreen:

Można się od Ciebie jak widzę i słyszę dużo dowiedzieć i nauczyć a jaki wykrywacz nabyłbyś teraz mając swoja wiedzę na temat poszukiwań meteorytów :arrow: :?:


Jest teraz sporo nowosci których nie testowałm , ale biorąc pod uwagę to co wczesniej napisałem o wadach i zaletach wykrywacza wybór nie jest łatwy , żeby było śmieszniej jak dla mnie jednym z najważniejszych warunków to jego waga.
Przy długich poszukiwaniach to bardzo ważne , w tym temacie najlepszy jest XP Deus , ma również przezprzewodowość , łącznie ze słuchawkami które maja również możliwość współpracy bezprzewodowej a nawet sterowania i identyfikacji.
Powiem tak świętego grala nie ma ale gdybym miał pieniadze bez wachania kupił bym White,s Spectra V3 , nie jest może najlżejszy , ale też nie najcięższy , ale przede wszystkim ma niesłychanie trafną identyfikację (również meteorytów)

Oczywiście żeby poznać dobrze mozliwości jakiego kolwiek wykrywacza trzeba z nim pochodzic co najmniej z rok , a wówczas okazuje się że ma spore możliwości niż wydawało nam sie na początku jego użytkowania.

Polecam wszelkie fora dotyczące wykrywaczy to kopalnia wiedzy .

Dużo też zależy czego chce się szukać , jedne są lepsze na monetki inne na meteoryty a jeszcze inne na złoto czy militarkę lub żelazo.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postastrokosmo | 20 Lis 2012, 21:37

Ostatnio byłem 2x w firmie Delta Optical , i skorzystałem z możliwości obejrzenia meteorytów pod mikroskopem.

Pierwsze zdjęcia pod mikroskopem stereoskopowym DO IPOS-810 w siedzibie firmy w Nowych Osinach gdzie oddawałem wypożyczony do testów telskop Newtona 16" z GT - recenzja tego sprzętu wkrótce.


Image

Image

Image

Image


Innego dnia odwiedziłem sklep w Warszawie , gdzie dzęki uprzejmości Przemysława Żołądka ( prezesa PKiM ) , mogłem ponownie obejrzeć meteoryty pod mikroskopem , tym razem nie zapomoca kamery i laptopa , ale wizualnie w okularach , widok bardzo ciekawy.


Kilka fotek z tej wizity .



Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Moje dzieciaki z którymi jeżdżę prawie zawsze i wszędzie :) , opędzlowały cały słoik cukierków w sklepie , tak że strach się tam teraz pokazywać ;D


Image


Wyższe rozdzielczości :

http://images33.fotosik.pl/468/d03159b990c85dcc.jpg

http://images39.fotosik.pl/1844/1afe3de0d643f6a5.jpg

http://images43.fotosik.pl/1638/7cd146e524fc72e9.jpg

Film , na którym Przemysław Żołądek ogląda meteoryty przez mikroskop http://www.youtube.com/watch?v=WzBF6BqA ... e=youtu.be
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postendriu624 | 20 Lis 2012, 22:12

Temat zrobił się bardzo ciekawy astrokosmo.
Ja nie miałem tego szczęścia jeszcze wyłuskać meteorytu,być może z powodu złych modeli wykrywaczy jakie dotychczas miałem.
Najdroższym wykrywaczem jaki miałem to był EuroACE ,a Pan Aleksander stanowczo mi odradzał zakup tej wykrywki.
I w tej cenie polecał mi Deltę 4000 ,i to był błąd że nie kupiłem Delty 4000 bo sugerowałem się opinią na forum że ten wykrywacz musi mieć siłę głosu ustawioną na max ,bo wtedy podobno nie słychać wyższego tonu.

Można zrobić listę polecanych wykrywaczy wraz z ceną które by się nadawały na meteoryty.
Wszystkie ACE odpadają oraz BH bo nie mają ID na cyferkach ,Wyjątkiem może być zamiast ACE 250 , F-2

Ja polecam testowany prze ze mnie najtańszy wykrywacz z dobrym ID cyfrowym.

Delta 4000 cena ok 1200-1300 zł [gwarancja 5 lat]

Image

Rurusa Proximę miałem w ręku tylko kilka godzin więc nie wypowiem się na jego temat chociaż zrobił na mnie pozytywne wrażenie.
[obecnie jestem bez wykrywki :evil: powoli kończę budowę Eldorado i będzie to na razie mój jedyny wykrywacz]
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postastrokosmo | 21 Lis 2012, 00:18

No tak , rozumiem cie wszystko rozbija sie o pieniądze , dlatego fajnie że budujesz i zachęcasz innych.

Z takich które testowalem pod meteoryty nadają się :

Rutus , stary i nowy model - 800-1800 zł
Garrett AT Pro
Niektóre Fishery
Niektóre Whites-y
Niektóre Minelaby
Podobno XP Deus - nie testowałem

Najlepszy zasięg w sklepie - test powietrzny , miał Whites Spectra V3 , potem Minelab X TERRA 705 , 305 , Fisher F75 , Garrett AT PRO , dlatego wybrałem Minelaba bo ma całkiem przyzwoitą ID cyfrową i cenę.

Ale nie idę w zaparte że nie ma lepszych od niego , trzeba potestować jeszcze inne modele , a w sklepie to nie to samo co w terenie , ale jakieś pojęcie się o tym ma.
Taka Spestra V3 ma nawet specjalny program na meteoryty , natomiast mozliwość przetważania otrzymywanego sygnału ma powalajacy inne wykrywacze.
Jest też nieźle skomplikowany , instrukcja obsługi to książka :mrgreen:

Mój wychowanek zainteresował sie poszukiwaniami , mam zamiar odwiedzić sklep i przetestować najtańsze modele Fishera i Whites-a pod meteoryty , to dam znac który sie nadaje , bo pod monetki to każdy .

Ceny nie małe ale na to nie mam zbyt dużego wpływu .
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postsenkju | 14 Sty 2013, 19:03

endriu624 napisał(a):Najdroższym wykrywaczem jaki miałem to był EuroACE ,a Pan Aleksander stanowczo mi odradzał zakup tej wykrywki.

Rutusa Proximę miałem w ręku tylko kilka godzin więc nie wypowiem się na jego temat chociaż zrobił na mnie pozytywne wrażenie.

Mam Proximę (wersja 4.0), z EuroAce chodzi moja żona. Ciężar Proxy jest za wielki dla niej, dla mnie wykrywka robi za siłownię, szkoda że tylko dla jednej ręki ;)
Ogólnie - oba sprzęty mogę śmiało polecać. Pierwsza seria EuroAce miała jakiś błąd fabryczny i wzbudzała się bez powodu, ale to już poprawiono.
Z takich luźnych uwag w temacie - z wykrywką jednak powinno się chodzić w słuchawkach, poleganie na głośniczku i/lub wyświetlaczu bywa zawodne. Nawet babę do tego przekonałem, znajdując najlepszą naszą monetkę jej własnym wykrywaczem, idąc po jej śladach, zabić mnie chciała :D
Endriu- bazowanie na wskazaniach, tych cyferkach identyfikujących, też jest czasem żałośnie odmienne od rzeczywistego znaleziska. Przynajmniej jeśli chodzi o meteoryty, powinno się chodzić na All Metal i kopać do bólu wszystko, o ile ma się podejrzaną miejscówkę.
SW 14", SW ED 100/EQ5, lidletka, SM 15x70
 
Posty: 366
Rejestracja: 26 Kwi 2012, 15:51

 

Postsuper_novy | 10 Lut 2013, 09:56

senkju napisał(a):
endriu624 napisał(a):Rutusa Proximę miałem w ręku tylko kilka godzin więc nie wypowiem się na jego temat chociaż zrobił na mnie pozytywne wrażenie.

Mam Proximę (wersja 4.0),...



Czyli jednak Rutus! Widzę, że idę w dobrym kierunku, jeżeli chodzi o wybór sprzętu. Zastanawiam się też, czy nie dobrze byłoby skalibrować taki sprzęt na różnych rodzajach meteorytów. Może łatwiej byłoby wtedy cokolwiek znaleźć?
12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 04 Mar 2009, 23:21
Miejscowość: Kraków

 

Postastrokosmo | 10 Lut 2013, 12:45

senkju napisał(a):
endriu624 napisał(a): Endriu- bazowanie na wskazaniach, tych cyferkach identyfikujących, też jest czasem żałośnie odmienne od rzeczywistego znaleziska. Przynajmniej jeśli chodzi o meteoryty, powinno się chodzić na All Metal i kopać do bólu wszystko, o ile ma się podejrzaną miejscówkę.


To zależy od wykrywacza i meteorytu , czy mówisz o żelaznym czy kamiennym , mój zawsze pokazuje taki sam numer na meteoryty kamienne różnych typów.
Dlatego mogę wyłaczyć wszystko i kopać tylko kamienie magnetyczne.

Oczywiście niektóre przedmioty udają meteoryty dajac taki sam dzwiek i numer więc kopnąc trzeba , ale i tak zamiast 100 dołków dziennie kopię 10.

W zaśmieconym terenie to jest podstawa .

Wejdź na pole na all-metal to zrozumiesz o co mi chodzi.
EQ6 , DK 12" , ASI 120 MM , obserwatorium
http://domdzieckawesola.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 738
Rejestracja: 05 Lis 2006, 22:39
Miejscowość: Warszawa - Wesoła

Postsenkju | 10 Lut 2013, 23:21

Super_novy, Rutus nie jest złą marką, przynajmniej na początek to sprzęt bardzo dobry: wydajny, głęboki, dorównujący osiągami wielu dużo droższym zachodnim wykrywkom. Najbardziej uniwersalny wydaje się Argo, myślę że gdybym teraz miał kupić coś nowego, wybierałbym właśnie Argo zamiast Proxy. Kapitalną zaletą Rutusów jest b. chwalony, szybki, tani, kompetentny serwis, lepszego serwisu nie ma żadna inna marka w tym kraju. Na szczęście nie musiałem do tej pory korzystać, więc to przytaczam z lektury for specjalistycznych. Ale gdy sam decydowałem co wybrać, to był decydujący argument.

Astrokosmo, ja właśnie po polach chodzę często w All Metal i jakoś nie żałuję. Dużo kopię, może i dużo za dużo, ale większą radość daje mi TAJEMNICA, niż wykopanie konkretnego znaleziska. Zresztą może mam inaczej niż wy w Warsiawce, ja mam po prostu CZAS :D i naokoło domu mnóstwo pięknych pól, po których wałęsamy się z przyjemnością, a nie goniąc jakiś konkretny cel. Nie żałuję tego All Metal też dlatego, że trafiam (rzadko, ale jednak) fajne przedmioty z żelaza, inaczej wykrywka by ich nie sygnalizowała.
SW 14", SW ED 100/EQ5, lidletka, SM 15x70
 
Posty: 366
Rejestracja: 26 Kwi 2012, 15:51

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat