Walka z zaświetleniem nieba - jak jest u Was?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postkk | 19 Gru 2016, 20:40

U mnie sąsiedzi przynajmniej mają fantazję. Mam makietę albireo na horyzoncie :)
Image
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postwaldi1 | 22 Gru 2016, 17:35

 
Posty: 616
Rejestracja: 03 Kwi 2008, 19:30
Miejscowość: Stanowice koło Rybnika,Soblówka

 

Postokroj | 22 Gru 2016, 21:59

To każdy Burmistrz [jełop] powinien mieć nad głową.A za każdy kilowat wycelowany w niebo powinien płacić ze swojego portfela.Szlag mnie trafia jak jadę ul Tuszyńską w Rzgowie i takich kulek jest 1,5km by każdy trafił do centrum handlowego na wiosce. :D :D :D .Jak by tego centrum nie było widać. :oops:
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostPstrykaczkosmosu | 23 Gru 2016, 23:13

Z Katowicami coraz gorzej http://katowice.wyborcza.pl/katowice/5, ... rects=true
Dodatkowo wraz z remontem Wesołego Miasteczka planowane jest całonocne oświetlenie głównych alei w Parku Śląskim. :(
Tym gorzej, że zapanował nowy standard w modernizowaniu placówek związanych z kulturą.
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

PostMateuszW | 23 Gru 2016, 23:28

Nosz kur** mać! Co za durny tytuł:
Katowice rozświetlone milionem żarówek. Pięknie wyglądają nocą

Czy oni nas prowokują? Chcą się bić? Czy jak?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostPstrykaczkosmosu | 25 Gru 2016, 13:45

MateuszW napisał(a):Nosz kur** mać! Co za durny tytuł:
Katowice rozświetlone milionem żarówek. Pięknie wyglądają nocą

Czy oni nas prowokują? Chcą się bić? Czy jak?

No a ja w tym ,,syfie'' obserwacyjnym siedzę. Niestety nową polityką pana Krupy jest rozświetlenie Katowic do granic niemożliwości. Uwierz mi, wszędzie wtykają się z nowym oświetleniem. Po modernizacji rynku bije w niebo rynek, galeria handlowa razem z dworcem, centrum kongresowe i NOSPR. A modne stało się oświetlanie budynków pionowym słupem światła, jak ten dom kultury. Niestety jest znikoma świadomość społeczna piękna gwiaździstego nieba, ludzie bardziej wolą pięknie oświetlone place i budynki niż popatrzeć w gwiazdy i zobaczyć Drogę Mleczną. A nas traktują jak wariatów i krzykaczy, którym się poprzewracało. Dawno temu jeszcze w gimnazjum byłem z klasą na wykładzie w planetarium, nie ukrywam, że był to początek zainteresowania nocnym niebem, prezentację prowadził pan, który poświęcił jeszcze dodatkowo pół godziny na zagadnienie LP, no i dobitnie pokazał na przykładzie zdjęć, że na Śląsku jest coraz gorzej.
Tak to mniej więcej wygląda, widać, że jeszcze kościół rozbłysnął.
Image
A tak wygląda rynek, jestem już bezradny.
Image
A tak nowe obiekty:
Image
Co jeszcze gorsze planują i już zaczęli zupełną przebudowę Wesołego Miasteczka, na razie wygląda nocą tak:
Image
A ma być sporo nowych urządzeń, a cały teren ma być oświetlony 24 h, czyli stworzenie nocnego oświetlenia parku.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postchavez1976 | 26 Gru 2016, 20:30

W mieście Rawicz właśnie otwarło się okienko pogodowe.
Ze względu na awarię lub wyłączenie zasilania wszystkich latarni mam w tej chwili widok jak z lasu :)
Wniosek z tego, że światła okolicznych domków jednorodzinnych nie są takie szkodliwe jak oświetlenie miejskie.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostPrzemysław93 | 26 Gru 2016, 22:11

chavez1976 napisał(a):Wniosek z tego, że światła okolicznych domków jednorodzinnych nie są takie szkodliwe jak oświetlenie miejskie.


Tak właśnie ale obecnie (nawet na wsiach) ludzie mają słabości do świątecznych lampeczek i dekorowania domów. Może nie jest to potężne źródło rozproszonego światła ale na własnym przykładzie wiem, że mocno uprzykrza obserwacje w relatywnie małej i ciemnej wsi. :mrgreen:

PS. Chociaż dzisiaj w zachodniej PL większym problemem jest Barbara, która dmucha wiatrem jak szalona. Byłem na 2h sesji i przed chwilą wróciłem. Chmurki zasuwają po niebie, raz bezchmurnie by 5 minut później padał ulewny deszcz. Itak na zmianę. Radzę uważać :)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Postchavez1976 | 26 Gru 2016, 22:18

Nie ma co mieć za złe sezonowych świątecznych światełek.
Gorzej z podświetleniem nowobogackich domów wycelowanym niezdarnie na czoło i w niebo i świecących cały rok.
Sat24 pokazuje mi w Wielkopolsce burze z piorunami. U mnie jeszcze widać trochę gwiazd ale już pomiędzy chmurkami...
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostPrzemysław93 | 26 Gru 2016, 22:22

chavez1976 napisał(a):Nie ma co mieć za złe sezonowych świątecznych światełek


Fakt, w skrajności nie można popadać :) No pogoda bardzo dynamiczna chociaż w przerwach między chmurkami przejrzystość powietrza bardzo dobra.
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostMateuszW | 27 Gru 2016, 00:27

Pstrykaczkosmosu napisał(a):No a ja w tym ,,syfie'' obserwacyjnym siedzę. Niestety nową polityką pana Krupy jest rozświetlenie Katowic do granic niemożliwości.

To już wiesz na kogo nie głosować w przyszłych wyborach :)
Najbardziej mnie dziwi postawa Obserwatorium w Chorzowie. Czy oni nie mają nic do gadania choćby w sprawie parku? Czy ich po prostu nikt nie słucha i ignoruje, czy to oni nic nie robią i siedzą z założonymi rękami? Co jak co, ale to spora placówka kulturalna. W Niepołomicach mamy niestety to samo - obserwatorium nie robi absolutnie nic na rzecz ochrony ciemnego nieba, nie negocjuje z władzami, właścicielami budowli. Tutaj chyba po prostu brak kogoś, kto potrafiłby (lu chciał) się tym zająć. Ale to malutkie obserwatorium w porównaniu z Chorzowskim.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostPstrykaczkosmosu | 27 Gru 2016, 16:15

MateuszW napisał(a):
Pstrykaczkosmosu napisał(a):No a ja w tym ,,syfie'' obserwacyjnym siedzę. Niestety nową polityką pana Krupy jest rozświetlenie Katowic do granic niemożliwości.

To już wiesz na kogo nie głosować w przyszłych wyborach :)
Najbardziej mnie dziwi postawa Obserwatorium w Chorzowie. Czy oni nie mają nic do gadania choćby w sprawie parku? Czy ich po prostu nikt nie słucha i ignoruje, czy to oni nic nie robią i siedzą z założonymi rękami? Co jak co, ale to spora placówka kulturalna. W Niepołomicach mamy niestety to samo - obserwatorium nie robi absolutnie nic na rzecz ochrony ciemnego nieba, nie negocjuje z władzami, właścicielami budowli. Tutaj chyba po prostu brak kogoś, kto potrafiłby (lu chciał) się tym zająć. Ale to malutkie obserwatorium w porównaniu z Chorzowskim.

Planetarium i obserwatorium w Chorzowie stanowi już zaledwie cień swojej dawnej chwały. Nikt i nic już nie daje i nie inwestuje w tą placówkę, która **** coraz bardziej. Planetarium zostało już zepchnięte na ubocze i dogorywa. Nawet gdyby ktoś z Obserwatorium zaczął psioczyć na temat LP, uwierz mi nikt by się z nim nie liczył. Z Parkiem jest jeszcze jeden problem administracyjny, park niby leży pół na pół w granicach Katowic i Chorzowa, ale w praktyce powoduje to tylko przerzucanie się problemami nawzajem przez samorządy. Szczerze i władza i 90 procent społeczeństwa ma nas i astronomię tam gdzie siedzi i jak już wspomniałem wobec zerowej świadomości wszelkie inicjatywy poległy by na samym starcie.
Próbowali sytuację zmieniać wielokrotnie ale wszystko wyglądało jak na tym kabarecie od 4:31 https://www.youtube.com/watch?v=Dx-qPSO9eIM
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postrobi | 20 Mar 2017, 23:34

Mieszkam na wsi ok. 30 km od Wrocławia. Warunki do obserwacji całkiem niezłe. Otwieram balkon na poddaszu i widzę Drogę Mleczną. Do pełni szczęścia brakuje mi unieszkodliwienia sodówki na ulicy... No ta franca... Czy ktoś z Was załatwiał z gminą na swoim terenie montaż wyłącznika w sodówce na swój koszt? Albo słyszał o takiej akcji? Jakieś linki/namiary?
Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; TS Marine 28x110;
ATM 28x,44x 110/532; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1281
Rejestracja: 02 Wrz 2014, 12:59

 

PostAramil_Liodon | 10 Kwi 2017, 14:11

Kujawsko-pomorskie. Dokładniej Bydgoszcz to tragedia. nawet na przedmieściach z domkami jednorodzinnymi pomarańczowa łuna bije jakby wraże wojsko szło i paliło wsie. Widać tylko najjaśniejsze gwiazdy (ewentualnie oriona/plejady jako mgły ledwo widoczne). Problem potęguje się jeszcze jak uświadomi się sobie że mamy drugie prawie takie samo miasto Kilkadziesiąt kilometrów na wschód czyli Toruń. Pozostaje ucieczka na północ w kierunku morza.
Mniej więcej tak to wygląda. https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=9&lat=7011822&lon=2006568&layers=B0TFFFFF
Omegon Reflector 203/1000mm | Sky-Watcher ED72 | SW EQ-6 Pro | ZWO ASI294 MC-P
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 22:40
Miejscowość: Bydgoszcz

 

PostSoczi | 17 Paź 2017, 21:18

___
Ostatnio edytowany przez Soczi, 03 Gru 2019, 21:52, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postrobert_sz | 17 Paź 2017, 22:38

Fajnie że wylałeś żółć z siebie tutaj na forum ale wiesz że niczego to nie zmieni? Takie rzeczy to się pisze do władz lokalnych. A tak to napisałeś coś, przeczyta to kilkaset osób i tyle.
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostblackMasoon | 18 Paź 2017, 08:31

Tak w temacie. Właśnie w ramach wrocławskiego oddziału PTMA od ponad roku pracujemy nad pierwszym naszym projektem badawczym, którego celem jest monitorowanie poziomu zaświetlenia nieba. Projekt nosi nazwę ALPS (AllSky Light Pollution Survey) i był już prezentowany na zjeździe PTA w Zielonej Górze we wrześniu. Dziś będzie prezentowany w Warszawie. Pracujemy właśnie nad stroną intenretową, na której dla różnych lokalizacji będzie dostępny widok z kamery allSky na żywo oraz wykres pomiarów jasności powierzchniowej nieba :) Jak tylko dopracujemy stronę, na pewno tu o niej napiszę. Znajdziecie też pewnie obszerny artykuł w Uranii.

pozdrawiam :)
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

PostSoczi | 18 Paź 2017, 10:28

___
Ostatnio edytowany przez Soczi 06 Gru 2019, 23:07, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostPstrykaczkosmosu | 19 Paź 2017, 12:03

To nie tyle kwestia funduszy co społecznej presji na włodarzach. Ludzie chcą, żeby wszystkie ulice były oświetlone, ponieważ to zapewnia mi złudne poczucie bezpieczeństwa. Prawda, brak funduszy unijnych spowolniłby inwestycje w infrastrukturę, ale czy byłby to dobre? Nie sądzę. Wzrost LP i tak byłby odczuwalny, może spowolniony nie o kilka, ale o dekadę.
Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 27 Sie 2013, 11:05

 

Postheweliusz | 03 Lis 2017, 22:57

Światło na ulicach powinno mieć czujniki ruchu i być używane tylko w przypadku ruchu aut czy pieszych - gdy nie ma wzmożonego ruchu - jeśli przerwa między kolejnymi autami jest większa niż powiedzmy 45sek światła uliczne powinny przygasać lub się wyłączać
(do tej pory nie mogę zrozumieć że takie proste rozwiązania pozwalające na oszczędność energii w XXI wieku są tak trudne do wprowadzenia - Nawet w ubikacjach na stacjach benzynowych wchodzić światło się zapala, wychodzisz gaśnie. Podobnie w domach na noc wyłączamy światła w pokojach i włączamy kiedy naprawdę ich potrzebujemy. Przecież nikt w domu nie zostawia włączonego światła w pokojach bo może się przyda - i tak powinno być na ulicach, po co światła mają świecić się całą noc jeśli i tak w bardzo wielu przypadkach oświetlają tylko asfalt).
Wciąż brakuje mi obliczeń ile w skali roku w Polsce można zaoszczędzić energii, pieniędzy jeśli zastosowałoby się inteligentne systemy oświetlenia (zwłaszcza na wsiach gdzie puste ulice często oświetlane są całą noc) - no chyba że światła mają się świecić bo to powiększa zarobki branży energetycznej.
Ciekawe co ustalono na konferencji http://noc.edu.pl/ i ciekawe czy przełoży się to na jaką poprawę sposobu myślenia o oświetleniu w Polsce
(według mnie póki w kraju oświetleniem kierują ludzie w wieku 50-60 lat o mentalności typu : "a niech się świeci co to komu przeszkadza, jak mogłoby być inaczej" to ciężko będzie coś zmienić).
Ostatnio edytowany przez heweliusz, 03 Lis 2017, 23:11, edytowano w sumie 1 raz
heweliusz, H-alfa 6cm, refraktor 9 cm, 127mm Maksutov, lornetka 25x70, , H-Beta, UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 93
Rejestracja: 28 Wrz 2006, 16:55
Miejscowość: 51°29′24.4″N, Łódzkie,

Postmkowalik | 03 Lis 2017, 23:08

Elektrowni nie wyłączysz i nie włączysz w 45 sekund, bo mimo, że żarówka nie świeci to prąd nadal jest produkowany przez elektrownię, więc nie jest tak prosto z tym oszczędzaniem. Podobny problem jest ze źródłami OZE, które dają do sieci chwilowe piki prądu, których czasem nie ma na co wykorzystać. GDzieś przeczytałem, że na giełdzie energii czasem prąd sprzedają w ujemnych cenach ;-).
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postheweliusz | 03 Lis 2017, 23:24

mkowalik napisał(a):Elektrowni nie wyłączysz i nie włączysz w 45 sekund, bo mimo, że żarówka nie świeci to prąd nadal jest produkowany przez elektrownię, więc nie jest tak prosto z tym oszczędzaniem. Podobny problem jest ze źródłami OZE, które dają do sieci chwilowe piki prądu, których czasem nie ma na co wykorzystać. GDzieś przeczytałem, że na giełdzie energii czasem prąd sprzedają w ujemnych cenach ;-).


Ktoś płaci za elektryczność pieniądze i kiedy nie jest używana, marnowana w nocy to są oszczędności w gminach które można by przeznaczyć na coś innego. Jest zbyt mała świadomość wśród Polaków o zanieczyszczeniu nocnego nieba światłem i niekorzystnych efektach z tym związanymi.
heweliusz, H-alfa 6cm, refraktor 9 cm, 127mm Maksutov, lornetka 25x70, , H-Beta, UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 93
Rejestracja: 28 Wrz 2006, 16:55
Miejscowość: 51°29′24.4″N, Łódzkie,

PostSoczi | 04 Lis 2017, 00:22

___
Ostatnio edytowany przez Soczi, 06 Gru 2019, 23:10, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostKrzysztof z Bagien | 04 Lis 2017, 02:02

heweliusz napisał(a):Ktoś płaci za elektryczność pieniądze i kiedy nie jest używana, marnowana w nocy to są oszczędności w gminach które można by przeznaczyć na coś innego. Jest zbyt mała świadomość wśród Polaków o zanieczyszczeniu nocnego nieba światłem i niekorzystnych efektach z tym związanymi.


Czasami nawet w dzień się latarnie zapala (i robi sporo innych, wydawałoby się, dziwnych rzeczy), żeby jakoś zużyć prąd, który został wyprodukowany, a nie ma z niego pożytku - bo to taniej i wbrew pozorom "czyściej", niż wyłączyć jeden blok w elektrowni. Jak mkowalik napisał - tutaj się nie da tak hop-siup, a póki co nie umiemy efektywnie magazynować dużych ilości energii.
Zanieczyszczenie światłem to zupełnie inna bajka, nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostJanusz_P. | 04 Lis 2017, 15:20

Soczi napisał(a):...Teraz jeszcze te ohydne przymusowe przepisy o całkowitym zakazie palenia w piecach. To koniec świata dla mojego budżetu. Niektórzy pewno sie cieszą bo jak zniknie smog to niebo zimą będzie pewno z minimalną łuną. Taka kolejna "dobra" zmiana.

Problemem nie jest opalanie piecem ale piecem z niecałkowitym spalaniem czyli dymiących starego typu bez nadmuchu i spalaniem gównianych, zasiarczonych paliw z dużą zawartością siarki jak węgle brunatne i wszelkie floty i miały węglowe, jak z tym nie skończymy to będziemy się sami truli tym gównem bo wprawdzie Twój dym pójdzie do sąsiada ale jego dym wejdzie do Twojego domu i na Twoje podwórko oraz do Twoich płuc więc wszyscy muszą zaniechać takich procederów trucia środowiska z paleniem odpadowych paliw w tym śmieci włącznie :arrow: :shock:
A swoją drogą nawet przy dużym oświetleniu miasta i dróg i czystym, przejrzystym powietrzu LP będzie dużo mniejsze bo światło ucieka w kosmos i nie wraca do nas rozproszone na smogu jako rozjaśnienie tła nieba :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 70 gości

AstroChat

Wejdź na chat