Astygmatyzm a obserwacje - jak...?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostMarek_B | 01 Maj 2007, 15:28

Mam dwa pytania w związku z moją wadą wzroku - jestem krótkowidzem z dość dużym astygmatyzmem:

1. Jak to się objawia w okularze teleskopu i czy w Newtonie wada ta się powiększa czy odwrotnie?
2. I - w zależności od odpowiedzi na pierwsze pytanie - jak z tym walczyć wyłączając okulary i soczewki kontaktowe (nie ma jednodniowych cylindrycznych soczewek a innych nie opłaca mi się kupować)

Z góry dziękuję za rady!
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 04 Paź 2006, 22:15
Miejscowość: Brzeszcze

Postzbyszek | 01 Maj 2007, 16:18

Sadze, ze nie powinno byc problemu z znalezieniem po sasiedzku jakiegos astroamatora i sprawdzic samemu jak widac .
Bilsko B.B mieszka Mario2005 . Moge Cie z nim skontaktowac.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostMarek_B | 01 Maj 2007, 18:13

Przepraszam, że nie napisałem, że mam już teleskop - faktem jest jednak to, że nigdy nie patrzyłem przez inny i chętnie porównałbym wrażania z kimś doświadczonym a na zloty niestety nie mam czasu, więc może prywatnie byłoby się łatwiej umówić.

Co do moich powyższych pytań to chętnie dowiedziałbym się jak to wygląda z teoretycznego punktu widzenia.
Meade LB 8" Dobs
Erfle 40mm; Super Plossl 26mm; Plossl 8mm; Orto 6mm
Barlow 2x/2"
Filtry: Orion UB 2"; Polaryzacyjny Orion 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 04 Paź 2006, 22:15
Miejscowość: Brzeszcze

PostMirek D. | 03 Maj 2007, 11:31

Witam,

Krótkowzroczność nie przeszkadza ponieważ można ją skorygować ustawieniem ostrości. Po prostu dla ciebie ostrość będzie w innym miejscu
wyciągu niż dla kogoś innego.

Astygmatyzm to dużo poważniejsza sprawa.

Najbardziej będzie widoczny przy obserwacjach przy małych powiększeniach kiedy teleskop będzie miał dużą źrenicę wyjściową. Wtedy najlepiej uwidaczniają się wszystkie wady oka, ponieważ używana jest cała powierzchnia soczewki.

Przy dużych powiększeniach gdy źrenica wyjściowa teleskopu zmniejszy się do 1mm (lub poniżej) twoja wada może przestać być w ogóle zauważalna. Wiąże się to z tym, że wykorzystasz tylko centralny 1mm soczewki swojego oka. A raczej nie masz tam zbyt wielkich abberacji.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 04 Maj 2007, 08:28

Można też u optyka zamówić soczewkę o średnicy nieco wiekszej od wylotu okularu adekwatną do twojego astygmatyzmu i zamocować ją tam np pod muszlą oczną.
Nie zapomnij tylko wtedy zaznaczyć kierunku osi cylindra soczewki bo astygmatyzm to wada kierunkowa :!:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMarek_B | 04 Maj 2007, 19:21

Bardzo ciekawy pomysł Janusz tyle, że wtedy okularek będzie tylko do mojego użytku...

Ale może można zrobić coś, co wkręcałbym tak jak filtry, przed okularem - możliwe?
Meade LB 8" Dobs
Erfle 40mm; Super Plossl 26mm; Plossl 8mm; Orto 6mm
Barlow 2x/2"
Filtry: Orion UB 2"; Polaryzacyjny Orion 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 04 Paź 2006, 22:15
Miejscowość: Brzeszcze

PostSzymon J. | 08 Maj 2007, 14:27

Witam
Podłączę sie do dyskusji bo sam mam podobny problem. Też jestem krótkowidzem (pół biedy :? ) i niestety też astygmatykiem (większy próblem :( )
W związku z tym zmuszony jestem do patrzenia w okularach. Dlatego zawsze szukam sprzetu z dużym ER, który zapewnia wygodne obserwacje bez konieczności zdejmowania okularów.Wiadomo, że sama optyka (lornetka/okular teleskopowy) nie zniwelują wrodzonej wady.
W wypadku lornetek nie jest to łatwe zadanie.
Sprawdzone Tento, Kronosy czy stare Carl Zeissy z tego co widziałem ER mają rzędu góra 12 mm. To za mało (może ktoś wie jak sobie radzą okularnicy z cenionym bpc 20x60. czy mozna zdjąc muszle oczne etc. ) Dla okularnika znalezienie w miare przyzwotej i w miarę taniej lornetki z dużym ER to trudne zadanie. (jedynie DO silver albo znacznie droższe minolty albo nikony w cenie bliskiej 1000 zł)
W wypadku okularów do teleskopów to trzeba szukać tych z dobrym ER (ale cena moze tu wzrosnąć) albo... ten pomysł Janusza z zamówieniem szkiełka cylindrycznego niwelującego astygmatyzm to niezły pomysł :idea: Tylko muszę chyba brać pod uwagę lewe oko :P
pozdrawiam
Nicon Action Ex 10x50 czas i dobre chęci...
Awatar użytkownika
 
Posty: 86
Rejestracja: 29 Wrz 2006, 10:33
Miejscowość: Bydgoszcz

PostJanusz_P. | 08 Maj 2007, 17:14

Marek_B napisał(a):Bardzo ciekawy pomysł Janusz tyle, że wtedy okularek będzie tylko do mojego użytku...

Ale może można zrobić coś, co wkręcałbym tak jak filtry, przed okularem - możliwe?


Pewnie że można takie szkiełko naprawić jak filtr okularowy tylko trzeba zaznaczyć oś cylindra lub kręcić okularem dla zminimalizowania astygmatycznej wady wzroku co w teleskopie z wymiennymi okularami rozwiązało by astygmatykom problem okularów korekcyjnych :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMarek_B | 08 Maj 2007, 23:51

:D

To może zakład optyczny dla Astromaniaków astygmatyków? :wink:

W ofercie soczewki korekcyjne w oprawie 2'' i 1,25'' i badanie wzroku 8)

Najczęściej patrzę lewym okiem, więc muszę sobie zrobić soczewkę korekcyjną na to właśnie oko - jak już ją będę miał to podzielę się wrażeniami z "współcierpiącymi" :)

Pozdro!
Meade LB 8" Dobs
Erfle 40mm; Super Plossl 26mm; Plossl 8mm; Orto 6mm
Barlow 2x/2"
Filtry: Orion UB 2"; Polaryzacyjny Orion 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 04 Paź 2006, 22:15
Miejscowość: Brzeszcze

PostJaLe | 09 Maj 2007, 08:13

Cześć Marku !

Tak się składa , że i ja jestem astygmatykiem. Nie mam jednak rzadnych problemów z prowadzeniem obserwacji.
Napisz może, w jaki sposób objawia się astygmatyzm podczas obserwacji ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 09 Maj 2007, 08:32

Jeśli nie obserwujesz perfekcyjnie skorygowanym Naglerem, wolnym od astygmatyzmu to astygmatyzm oka tylko dokłada się trochę do astygmatyzmu tańszych okularów i nie widać w sumie większej różnicy jeśli wada oka jest niewielka lub nawet spora do +2,5.
Jeśli zaś obserwuje się perfekcyjnym w korekcji długoogniskowym Naglerem to już obserwatorzy z astygmatyzmem +1 mówią o wyraźnym dyskomforcie który usuwa specjalna soczewka robiona i zakładana na okular od strony oka wymyślona właśnie specjalnie dla astygmatyków :idea:
Astygmatyzm własny oka tym silniej przeszkadza w obserwacjach im większa jest źrenica wyjściowa teleskopu i przy obserwacjach planetarnych z reguły nie przeszkadza ale przy obserwacjach DS gdzie źrenica jest spora i w polu widzenia są jasne gwiazdy jest już boleśnie obnażany.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMarek_B | 09 Maj 2007, 15:50

JaLe,
jak pisałem na samym początku- nie wiem za bardzo jak objawia się astygmatyzm, m.in właśnie o to pytałem.
Przy obserwacjach erflem 40mm mam wrażenie, że nie do końca dobrze skolimowałem optykę, przy małych okularkach nie widzę takiego efektu (kolimację korygowałem już kilkakrotnie bo jestem "nowy" i wciąż mam wrażenie, że trzeba coś poprawić- taki już mam charakter...) stąd wzięło się moje pytanie.

nie używam Naglerów bo mnie nie stać, więc chyba dam sobie spokój z tym astygmatyzmem...
pozdro!
Meade LB 8" Dobs
Erfle 40mm; Super Plossl 26mm; Plossl 8mm; Orto 6mm
Barlow 2x/2"
Filtry: Orion UB 2"; Polaryzacyjny Orion 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 04 Paź 2006, 22:15
Miejscowość: Brzeszcze

PostNeofita | 09 Maj 2007, 16:14

Witam
Pozwalam sobie na dołączenie się do dyskusji ,bo choć nie stwierdzono u mnie astygmatyzmu,to także nieustannie mi się wydaje,że z kolimacją teleskopu mam coś nie tak np.przy idealnych prążkach dyfrakcyjnych na rozogniskowanym okularze w miarę wyostrzania nie pojawiają mi się piękne igiełki gwiazd, tylko [na granicy percepcji] kometki z lekkim jednostronnym rozmyciem.Czy to astygmatyzm,czy autosugestia,czy może czepianie się niedoskonałej wszak optyki?
Pozdrawiam Marek Spodzieja
MAK 80/1000 ,Messier R 152 S.
Awatar użytkownika
 
Posty: 58
Rejestracja: 08 Wrz 2006, 12:18
Miejscowość: Pilchowice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 95 gości

AstroChat

Wejdź na chat