Obserwacje Jowisza

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postwampum | 23 Kwi 2018, 08:20

Mija bezpowrotnie prawie 2 tygodnie bardzo dobrego seeingu.
Ja praktycznie w ogólne nie skorzystałem z tych dobrodziejstw - po prostu w tygodniu nie mam czasu ani siły a w Weekend wybrałem się 2x ale seeing był bardzo słaby.
Wiedząc, że dzisiejsza noc jest ostatnią szansą na dobre warunki, bo idzie załamanie pogody w końcu się rozstawiłem ze sprzętem na balkonie.
I to było to! takiego Ksieżyca i Jowisza w życiu nie widziałem.
W końcu mogę powiedzeć że widziałem WCP, zawirowania w pasach i bardzo dobry detal i szczegóły na Jowiszu.
Wiele razy czytałęm takie rewelacyjne opisy Waszych obserwacji - drodzy koledzy i już zacząłem się zastanawiać czy mój achromat da kiedykolwiek chociaż część takich widoków....no i w końcu dał, jestem bardzo zadowolony.
Przy okazji przetestowałem różne konfiguracje setupowe: kątówki lustrzana vs pryzmat, różne okulary planetarne (Ortho, ES, a nawet dobrej jakości Huygens), oraz wariant barlow x2 GSO ED + mój najlepszy okular Antares Sp Wr17mm. No i najlpeszy detal i jakość otrzymałem właśnie z zestawu z barlowem. No i mam kolejną zagwozdkę....niby barlow ble....a jednak.
Seeing był na tyle dobry że przeskoczyłem akceptowalną źrenicę wyjściową i zapiąłęm ES 6,7 i ortho 7mm w barlowa x2, no i też dało się oglądać - detal trochę uciekł już ale wielkość Jowisza trochę to nadrabiała.
Stawiam pierwsze kroki w avikowaniu. Oto stack, lekko podrasowany w Widosowej przeglądarce.
Obserwacje Jowisza: Jupek.jpg
Załączniki
Obserwacje Jowisza: 00_20_33_g5_ap26_conv.tif
00_20_33_g5_ap26_conv.tif (159.98 KiB) Obejrzany 11585 razy
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 23 Kwi 2018, 08:39

Cześć.

Więc sam widzisz , jak ogromny wpływ na to co widzimy na Planetach ma Seeing , gdy jest bardzo dobry to wtedy dopiero pojawia się masa detalu , subtelnego i drobnego , którego normalnie nie widać , gdyż jest skutecznie zacierany przez naszą atmosferę.Przy takich Świetnych warunkach nasze sprzęty stają się jak całkiem inne sprzęta , można naprawdę bardzo pozytywnie się zaskoczyć , co wtedy potrafimy dojrzeć naszym sprzętem.Przy tych bardzo dobrych warunkach jak przypatrzyłem się Księżycom Jowisza to widać było już nie kropy a maleńkie tarczki o różnych rozmiarach , ekstra okrąglutkie i z ostro zarysowanymi krawędziami.Doskonale było widać różnice w wielkości poszczególnych satelitów Jowisza , tak dobrze że mogłem je spokojnie uszeregować w wizualu od najmniejszej do największej tarczki. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 27 Kwi 2018, 22:48

Szykowałem się na Jowisza i przed chwilą wyszedłem zobaczyć jak to wygląda a tu piękne chmurki i tyle w temacie. Cienkie ale pokrywa pełna i do widzenia olbrzymie. Tak to jest z pogodą.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostPoszukiwacz15 | 28 Kwi 2018, 00:55

U mnie co jakiś czas jakieś cienkie chmury przelatują. Gdzieś o północy seeing był naprawdę niezły, Jowisz wyglądał niesamowicie w powiększeniu 214x. Widać byłi zarysy wirów i małych pasów obok bieguna. WCP była wyraźna i oddzielała się od pasa. Pod nią, na drugim pasie znajdowało się małe okrągłe zgrubienie które nieco przypominało miniaturową WCP.
Seeing dość szybko się pogorszył, od 00:25 - 1:00 widać było prawie łysą tarczę.
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

Postlolak89 | 28 Kwi 2018, 07:24

Mam dokładnie takie same wspomnienia z wczoraj. Jowisz super pomimo cienkich chmur ale im później tym gorzej dla niego co wydało mi się dziwne bo był coraz wyżej. Księżyc za to dawał czadu.
lolak89
 

PostJohnyBravo | 29 Kwi 2018, 04:18

A ja przed chwila spojrzalem. Co jakis czas powietrze burzylo ostrosc, ale ogolnie nie bylo najgorzej. Ale tego antycyklonu moim 70/700 chyba nie da rady dostrzec. Tylko dwa glowne pasy + ksiezyce. Ale i tak super :)
Spinor Optics 70/700 (prawdziwy potwor)
 
Posty: 8
Rejestracja: 17 Kwi 2018, 21:30

 

PostPoszukiwacz15 | 03 Maj 2018, 12:53

Obserwowałem dziś Jowisza o godzinie 00:30. Obraz nie pływał zbyt mocno, za to był rozmyty. Ciężko było wyostrzyć planete w powiększeniu 214x. Z detalu widać tylko niewyraźne pasy równikowe i ślady pociemnienia na biegunach. Ogólnie nic ciekawego.
Przed zakończeniem obserwacji skierowałem teleskop na księżyc, który był jeszcze niżej na niebie od Jowisza. Potowrnie pływał i nie dał się dobrze wyostrzyć.
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

Postlolak89 | 03 Maj 2018, 14:15

Zaliczyłem wczoraj pełną sesje obserwacji zaćmienia słońca na Jowiszu której autorem był Io. Według informacji cień wkroczył na tarcze około 21:30 jednak z racji niskiego położenia planety cień dopiero był w pełni widoczny od 22:00 do końca zjawiska. Ostatnich 5 minut zjawiska już nie obserwowałem a szkoda bo powinienem sprawdzić czy dam radę wyzerkac cień do samego końca. Seeing był dość łaskawy, mydlił obraz jednak przez większość czasu można było podziwiać piękna WCP na jednym pasie i cień Io na drugim dokładnie na wprost siebie, wędrowały razem przez całe zjawisko.
Pod koniec przedstawienia (ostatnie 30 minut) obok cienia w miejscu gdzie powinien być Io, pojawił się drugi delikatniejszy cień, raczej 150 Mak nie ma szans pokazać Księżyca na tarczy tym bardziej w przeciętnych warunkach. Czekam na zdjęcia z tranzytu żeby to wyjaśnić. Ustawiłem budzik na 3:30 żeby sprawdzić co tam u Saturna, Marsa i oczywiście zerknąć na Jowisza. Zmarnowalem 10 minut życia:) takie syf wisiał że ledwie widziałem pasy na Jupku plus bezksztaltne tarcze Marsa i Saturna, totalna porażka.
lolak89
 

Postlolak89 | 04 Maj 2018, 00:11

Oooooh, niech żałuje ten co dziś nie oglądał Jowisza. Super widoki, nawet w tym małym lustrze dwa razy mi zamigotał szary owal (choć mógł to być równie dobrze paproch w oku:)) w pociemnieniu biegunowym, tym południowym od strony grubszego pasa równikowego, a dokładniej w takim pasie chmur, tzn pierwszej warstwie pociemnienia biegunowego. Pokazał mi się tu taki pas, o dziwo tylko na połowie szerokości planety miał wyraźny brudny kolor, reszta zlana kolorystycznie z pociemnieniem. Właśnie w tej "bromarańczowej" części pasa zamajaczył mi szary obszar (pewnie jednak to oko). Jestem mega zadowolony. Co prawda nie dało rady wskoczyć wyżej niż 140x ale widoki przednie.
lolak89
 

Postkolimator | 04 Maj 2018, 09:01

mnie udalo sie uzyskac powiekszenie ok 200x i były widoczne ksiezyce , przemykajacy Io nad powierzcnia Jupka no i passy , najlepsza widocznosc byla w przed 2 w nocy .nie myslałem ze w ciagu godziny czy dwóch konfiguracja ksiezyców tak sie szybko zmienia.udanych obserwacji.
Awatar użytkownika
 
Posty: 168
Rejestracja: 26 Sie 2017, 06:54

 

PostPoszukiwacz15 | 04 Maj 2018, 22:36

Ale mam wyczucie, po doświadczeniach z wcześniejszych nocy z kiepskim seeingiem nawet nie spoglądałem na Jowisza. Zamiast tego posiedziałem trochę z lornetką. Właśnie szykuje się do obserwacji, może teraz trafi się stabilna atmosfera. :)
 
Posty: 184
Rejestracja: 01 Paź 2017, 12:59
Miejscowość: Sosnowica

 

Postkurp | 04 Maj 2018, 23:38

Cześć. Obserwowałem Jowisza od 23.00 do 23.30. Widoczne wielokrotne pasy chmur ( około 6-ciu lub 7-miu ). Najlepiej widoczne dwa główne pasy , które dzieliły się zawirowaniami na cieńsze, zwłaszcza pas dolny. Dobrze widoczna WCP z fajnym pomarańczowym kolorkiem i zawirowaniem wokół niej. Nie wiem czy widzieliście taki cienki pas chmur zaraz pod owalem WCP, przebiegającym wzdłuż planety, zaś w pasie górnym nad Wielką Plamą też było takie ciemne zawirowanie. Doskonale rozróżnialna wielkość księżyców. Ogólnie warunki nie były takie złe. Okular Vixen LV 6 mm co dawało powiększenie x150 i najlepiej mi się nim obserwowało.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 05 Maj 2018, 07:55

Trzeba się spieszyć z Jowiszem bo teraz są najlepsze dni do jego obserwacji a Ziemia właśnie zaczęła go wyprzedzać w swoim ruchu orbitalnym, za to zaczynają się dni najlepszego Saturna.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postlolak89 | 06 Maj 2018, 00:14

Jak tu oglądać cień Europy skoro on sam ten cień prawie zasłania swoim cielskiem?:) opozycja na dniach, pozostaje się cieszyć i korzystać póki pogoda.

Edit: kurka, ostatnio niedowierzalem ale MCT 150 pokazuje mi teraz Europe na tarczy Jowisza. Myślałem że takie rzeczy to tylko w 10" +.
lolak89
 

Postchondryt | 06 Maj 2018, 00:18

lolak89 napisał(a):Jak tu oglądać cień Europy skoro on sam ten cień prawie zasłania swoim cielskiem?:) opozycja na dniach, pozostaje się cieszyć i korzystać póki pogoda.

Edit: kurka, ostatnio niedowierzalem ale MCT 150 pokazuje mi teraz Europe na tarczy Jowisza. Myślałem że takie rzeczy to tylko w 10" +.


Cześć.
Cień pojawi się nieco pózniej. Ja też go widzę ale już w głębi tarczy może się zatrzeć jego widok.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postlolak89 | 06 Maj 2018, 00:28

Cień wszedł pierwszy na tarcze a później Europa. Chodzi mi o to, że mało tego cienia widzę bo mi tarcza tego Księżyca zasłania:) dlatego nie jest to tak fajny widok, cień ledwie widoczny przez tarcze Księżyca a i sama tarcza dostrzegalna "jakotako" jako jasna plamka pośród pociemnienia biegunowego. Nie ta aperturan żeby to był mak 180 to pewnie nie musiałbym wysilać tak wzroku żeby dojrzeć ta malusienka tarczke.
Pewnie im bliżej środka tym bardziej mi będzie ginąć z oczu tak jak mówisz.

Edit: już cień i Europa przebyli 20 procent drogi a ja w dalszym ciągu w chwilach lepszej stabilności atmosfery widzę tarczke Księżyca, jestem pod wrażeniem.
lolak89
 

Postchondryt | 06 Maj 2018, 00:40

lolak89 napisał(a):Cień wszedł pierwszy na tarcze a później Europa. Chodzi mi o to, że mało tego cienia widzę bo mi tarcza tego Księżyca zasłania:) dlatego nie jest to tak fajny widok, cień ledwie widoczny przez tarcze Księżyca a i sama tarcza dostrzegalna "jakotako" jako jasna plamka pośród pociemnienia biegunowego. Nie ta aperturan żeby to był mak 180 to pewnie nie musiałbym wysilać tak wzroku żeby dojrzeć ta malusienka tarczke.
Pewnie im bliżej środka tym bardziej mi będzie ginąć z oczu tak jak mówisz.

Edit: już cień i Europa przebyli 20 procent drogi a ja w dalszym ciągu w chwilach lepszej stabilności atmosfery widzę tarczke Księżyca, jestem pod wrażeniem.


Cień bardzo dobrze widać {czarna kropka}, obserwuję w pawerze 120x niestety więcej się nie da.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postlolak89 | 06 Maj 2018, 00:52

Ja już nic prawie nie widzę:( cień widoczny jako szara plamka a ostatni potwierdzony widok Europy mam o godzinie 00:40.

Edit: pomyliłeś się we wpisie w temacie mak makowi nie równy. Jesteśmy przed opozycja a więc teraz cień wchodzi pierwszy przed tarcza, zresztą widziałem na własne oczy:) po opozycji będzie na odwrót (tak mi się wydaje);)
Ostatnio edytowany przez lolak89, 06 Maj 2018, 01:02, edytowano w sumie 1 raz
lolak89
 

Postchondryt | 06 Maj 2018, 01:01

lolak89 napisał(a):Ja już nic prawie nie widzę:( cień widoczny jako szara plamka a ostatni potwierdzony widok Europy mam o godzinie 00:40.


U mnie cień jeszcze dobrze widoczny jednak Jowisz już nad blokiem, obraz zaczął pływać i znacznie się pogorszył. Jeśli pogoda się utrzyma to zapoluję na Saturna i Marsa

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postlolak89 | 06 Maj 2018, 01:16

Ja kończę na dziś. Pomimo, że warunki się poprawiły i cień zaczął wyglądać bardziej jak kropka niż szary majak nie dałem rady już wypatrzec Europy. Za to zobaczyłem coś intrygujacego. Czy może ktoś poszperac czy obok Jowisza o godz 01:12 przesuwala się jakaś planetoida? Widziałem jakiś wolno zmieniający pozycje obiekt, naprawdę wolno, przesunął się o długość Jowisza z Ksiezycami w jakieś 5-6 sekund i podryfowal w stronę przeciwna niż wędruje cień Europy z nią sama. Nie był to z pewnością odblask:) bo gonilem go dobre 30 sekund. Ciekawe co to było.
lolak89
 

PostSnejk | 06 Maj 2018, 03:31

Właśnie wróciłem z dłuuuugich, bo trzygodzinnych obserwacji Jowisza. Zacząłem jeszcze przed tranzytem Europy, a raczej od minięcia się Europy i Kallisto (ok. 23:30). Sprzęt zacząłem pakować dopiero wtedy, gdy Europa przestała całować Jowisza, a między tymi dwoma ciałami pojawiła się cieniutka, czarna kreska. :)

Obserwowałem oczywiście Makiem SW 180 na EQ5, który wreszcie pokazał swoją planetarną MOC w tym sezonie, ale... po kolei!

Dziś w okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej momentami miałem seeing 8/10 lub nawet 9/10. Zdarzały się dłuższe, bo kilkunastominutowe momenty niezwykle spokojnej atmosfery (zwłaszcza między północą a 1:00). Nawet granice tarczy Jowisza nie były wówczas rozedrgane i pływające. Patrząc na całokształt dzisiejszych obserwacji, seeingowi muszę wystawić notę 7/10. Niestety, mocno popsuł się pod koniec obserwacji, około 2:00. :(

Przejrzystość na mniej więcej stałym poziomie - 6/10. Nie widziałem dziś wyraźnej Drogi Mlecznej gołym okiem, a często mi się to zdarza w tej miejscówce.

Co zobaczyłem?

Gdy atmosfera się uspokajała, obserwowałem zarówno cień Europy w postaci ostrej, czarnej kropy, jak i sam księżyc. Przypominał subtelną gwiazdkę na tarczy Gazowego Olbrzyma i snuł się zaraz za swoim cieniem. Najostrzej widziałem tę parkę w okularze Celestron Ortho 18 mm (pow. 228x) i Vixen Ortho 12,5 mm (pow. 158x). Vixen Ortho 9 mm (pow. 317x) mocno rozmywał te detale, nawet przy dobrych, stabilnych warunkach seeingowych.

Podobnie rzecz miała się w przypadku samej tarczy. Najlepszy widok zapewniał Celestron 18 mm, ale do 1:30, bo później warunki były coraz gorsze...

Jowisz pokazywał dziś 7-9 pasów atmosferycznych. Po jednym z nich - cienkim i szarawym - sunęła Europa ze swoim Księżycem. Oprócz niego, oczywiście dwa pasy równikowe z licznymi "ubytkami", zawirowaniami, zatoczkami i poszarpaniami. Jak zwał, tak zwał, ale to właśnie pas bliższy tranzytu był mocniej "zmasakrowany". :D

Widziałem też jasną smugę pod drugim z pasów równikowych. Powiedziałbym, że w kolorze śmietankowym. Poniżej tego białego pasa przestrzeń raczej szara, a następnie kolejny bardzo wyraźny, brązowy pas pełen poszarpań. Przyglądałem mu się dłużej i wyraźnie dostrzegałem, że zajmuje tylko połowę tarczy. To wrażenie nasiliło się w miarę obrotu planety, gdy ciemna smuga stawała się coraz krótsza.

Poza tym, proporcje pozostałych księżyców galileuszowych były widoczne od razu. Kolor planety? Cóż, takie słabe cappuccino. :D

Reasumując, moje Maczysko 180 spisało się na medal i wreszcie trochę bardziej rozwinęło skrzydła. Jestem bardzo zadowolony!

Mam też jakieś aviki z aparatu, ale jutro na nie zerknę. Teraz trzeba odespać. :)

* * *

Mam już wyostrzony stack (celowo za mocno, żeby pokazać białe owale pod jednym z pasów). To pierwsza fotografia planety jaką wykonałem. Nagrałem Jowisza aparatem Nikon 1 J1, obciąłem film w Castratorze, a później wrzuciłem do Registaksa 6. Wyszło coś takiego:

Obserwacje Jowisza: jowisz_6maja2018_ostro.png
Ostatnio edytowany przez Snejk 06 Maj 2018, 12:06, edytowano w sumie 2 razy
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

PostJohnyBravo | 06 Maj 2018, 04:50

Pozazdroscic Wam tych lokacji. W Warszawie z balkonu przed 4 rano (wtedy zwykle patrze na Jowisza) widac zawsze to samo. Mocno rozmywajacy sie obraz. Miejscami widac dwa glowne pasy i to wszystko. Zapewne wina teleskopu (70/700), ale mam wrazenie, ze przy x70 widac ciut lepiej niz przy x140 z barlowem. Ale nic poza tymi dwoma glownymi pasami nigdy nie widzialem, a chcialem chociaz ten antycyklon dostrzec :P moze w przyszlosci...
Spinor Optics 70/700 (prawdziwy potwor)
 
Posty: 8
Rejestracja: 17 Kwi 2018, 21:30

 

Postkurp | 06 Maj 2018, 08:10

Cześć. Wczoraj też obserwowałem całe zjawisko. Bardzo ładnie wyglądał bąbel Europy, który wszedł na tarczę Jowisza. Dobrze widoczny był tranzyt księżyca na okręgu olbrzyma a to ze względu na kontrast pomiędzy skrawkiem cienia a samą Europą. Kąt teraz jest taki, że cień w większości jest zakrywany poprzez sam księżyc. Około godziny 0.30 atmosfera zaczęła pływać. Dodam, że wieczorem zerknąłem na Wenus i o dziwo w powiększeniu x150 dość dobrze widoczna planeta z fazą w jakiej jest obecnie. Nawet nie było jakichś wściekłych przebarwień.
Ostatnio edytowany przez kurp, 06 Maj 2018, 09:27, edytowano w sumie 1 raz
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostXyloos | 06 Maj 2018, 09:19

Sobota. Przez lornetkę 8x42 widać było Jowisza i trzy księżyce a potem już tylko dwa. Widoczność faktycznie była super. Nie zdecydowałem się znosić i ustawiać teleskopu i chyba był to błąd. Miejsce obserwacji wieś pod Grodziskiem Mazowieckim niestety przez jej środek biegnie ulica z jasnymi latarniami co trochę przeszkadza.
..............................................
W niedzielę w nocy było całkiem całkiem. Dobrze widoczny Jowisz, oba pasy, cztery księżyce jak na dłoni.
Niestety z mojego refraktora nie ma chyba szansy zobaczyć WCP choć usilnie jej wypatrywałem. Powiększenie x150, w nowym WA-66-6mm na którym psy wieszają a u mnie było całkiem przyzwoicie. Muszę jakiś lekki filtr kupić bo aż za jasno było :wink:

Minolta 7x35 (11°)
Orion Mini Giant 15x63 (3,7°)
Sky-Watcher BK 90/900 - AZ3
Awatar użytkownika
 
Posty: 102
Rejestracja: 28 Mar 2018, 21:50
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

 

Postlolak89 | 07 Maj 2018, 08:14

Wczoraj warunki były albo takie, że ledwo parka 18 BCo ostrzyła przy 140x albo ładowałem kellnera 4 mm i przy 450x cień Ganimedesa był świetne widoczny jak i on sam. Przednie widoki, jestem mega zadowolony, Ganimedes zawsze daje duży i wyraźny cień. A jak jeszcze pomyślę, że to przy nie do końca perfekcyjnej kolimacji to jestem aż zdumiony:)
Czekam na relacje innych i pozdrawiam.
lolak89
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Sliwa oraz 111 gości

AstroChat

Wejdź na chat