Obserwacje Jowisza

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postchondryt | 28 Kwi 2014, 20:00

Zobaczymy, niestety u mnie już o 21 Jowisz chowa się za blokiem więc będzie jescze trochę jasno ale może uda się coś zobaczyć.

Pozdro...
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postfreak78 | 28 Kwi 2014, 20:20

Witam, właśnie się szykuję pomału na lukanko planetarne, Ganimedes będzie nieco wyprzedzał WCP, zobaczymy czy tym razem uda mi się znów dostrzec WCP oraz Ganimedesa, okaże się, wszystko zależy od seeingu który pozwoli powerować lub nie... Ale myślę że w powerach oscylujących wokół 100 x już powinno być widać :)
Refraktor ATM PZO 66/800, ATM 5-elementowy okular 1,25 cala 26 mm 70 stopni, GSO Plossl 9mm, GSO Plossl 6 mm, Barlow TPL 2x Long profile, mikroskop JUNNAT-2P :) Krótki szybki refraktor ATM 80/310 :)
 
Posty: 150
Rejestracja: 07 Cze 2012, 12:35
Miejscowość: Łobez

 

Postchondryt | 28 Kwi 2014, 20:26

Właśnie zerkałem, jest jeszcze trochę jasno ale księżyc już dobrze widoczny natomiast WCP jeszcze nie udało mi sie wypatrzyć muszę jeszcze trochę poczekać aż się nieco ściemni.

Pozdro...
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postchondryt | 28 Kwi 2014, 23:43

Witam.
Obserwowałem Jowisza do 21:15 bo niestety na tyle pozwoliło miejsce obserwacji czyli balkon jednak mimo krótkich chwil ale z ostrym obrazem nie dostrzegłem WCP natomiast Ganimedes doskonale widoczny, przypuszczam że jeszcze jej nie było w przeciwnym razie powinienem ją zobaczyć {pow. 158x}.

Pozdro...
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postfreak78 | 29 Kwi 2014, 07:47

Witam, ja z kolegą Damon obserwowaliśmy wczoraj planetki, WCP wschodziła pomału już około 20:28, natomiast Ganimedes ją wyprzedzał, zaś zaczęliśmy obserwy z dreszczykiem nieco po 21 w asyście strzelających z ambony myśliwych, trzeba było oczywiście zaświecić czerwoną latarkę, aby nas nie uznano za zwierzynę na polu hi hi :), no i potwierdziło się to co przewidywałem - atmosfera falowała, ponieważ nagrzane za dnia powietrze unosiło się do góry i ochładzało się, no i jednak w achro 120/1000 w 212 x ani w PZO 68/800 w 180 x Jowisz nie powalał, w większym telepie mimo wyraźnie większej aberracji był nieco bardziej rozdzielczy, co zrozumiałe ale - wczorajszego wieczoru optymalne powery planetarne oscylowały w okolicach 112 x - 140 x, Ganimedes w obu telepach widoczny jako jasno szarawy punkt na skraju południowego pasa, WCP również widoczna, ale tym razem nie rzucała się w oczy, trzeba było się jej dopatrywać, Jowisz chwilami kluskowaty, późniejszym wieczorem już było nieco lepiej gdy atmosfera trochę ostygła, no ale muszę stwierdzić, że tym razem nasze "sprzęcicha" nie pokazały całych swoich możliwości, choćby swoim sprzęcikiem zdarzało mi się widywać znacznie lepszego Jowisza i Marsa niż wczoraj... No ale zobaczymy jak będzie dzisiaj :)
Refraktor ATM PZO 66/800, ATM 5-elementowy okular 1,25 cala 26 mm 70 stopni, GSO Plossl 9mm, GSO Plossl 6 mm, Barlow TPL 2x Long profile, mikroskop JUNNAT-2P :) Krótki szybki refraktor ATM 80/310 :)
 
Posty: 150
Rejestracja: 07 Cze 2012, 12:35
Miejscowość: Łobez

 

PostDariusz.p | 29 Kwi 2014, 22:47

Jakoś wczoraj odpuściłem sobie obserwacje, nie miałem natchnienia. Czytając jakie były warunki to może tak wiele nie straciłem. Dzisiaj mimo, że takich atrakcji na Jowiszu nie ma to za to warunki są rewelacyjne. Ogólnie do planet. Obrazy świetne jak żyleta. Jowisz przy 225x nawet jeszcze był przyzwoity choć oczywiście wolę mniejsze powiększenie w tym sprzęcie. Mars bardzo ostry dzisiaj ale prawie bez szczegółów. Natomiast Saturn mimo, że jeszcze nisko jest dzisiaj rewelacyjny- Przerwa Cassiniego jak na dłoni. Jak się jeszcze trochę wzniesie i warunki się nie zmienią to będzie boski chyba :mrgreen:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postfreak78 | 29 Kwi 2014, 23:19

Witam, potwierdzam, właśnie wróciłem z obserwacji ogródkowych, krótko: dziś seeing jeszcze gorszy, ale za to nie na całym niebie - Jowisz z początku straszna klucha w 180 x, potem już nieco lepiej, fakt, dziś nic specjalnego nie działo się, Mars tym razem odwrócił się do nas tą czerwoną stroną na której jest mniej ciemnych obszarów, czapa widoczna, seeing chwilami całkiem, całkiem, no i Saturn na wschodzie najlepszy mimo że nisko - chwilami zielonkawy pas chmur na planecie, oraz mimo małej apertury widoczna przerwa Cassiniego na bokach pierścieni które coraz lepiej układają się względem Ziemi oraz Tytan. Gołym okiem natomiast fajny widok trzech kolejnych planet US - Jowisz na zachodzie, Mars na południu i Saturn na wschodzie :)
Refraktor ATM PZO 66/800, ATM 5-elementowy okular 1,25 cala 26 mm 70 stopni, GSO Plossl 9mm, GSO Plossl 6 mm, Barlow TPL 2x Long profile, mikroskop JUNNAT-2P :) Krótki szybki refraktor ATM 80/310 :)
 
Posty: 150
Rejestracja: 07 Cze 2012, 12:35
Miejscowość: Łobez

 

Postkamil11111 | 30 Kwi 2014, 18:05

Ja wczoraj rozpocząłem obserwacje o około 21:30 , teleskop chłodził się od 21:05 lecz różnica wynosiło około 1C między polem a domem , wychodząc na niebie było dużo obłoków lecz nie zwykły bieluteńki lecz przez cały dzień widocznych burzowych grzybków ciemnych z których w każdym momencie mogło zacząć padać , lecz zaryzykowałem i rozpoczynając obserwacje od Marsa który widoczny był średnio lecz przeszła ogromna chmura a tam gdzie był Mars był przyciemniony i to dało niesamowite wrażenie chwile potem stabilność atmosfery się poprawiła było po prostu idealnie średnio raz na dwa-trzy miesiące zdarza się taki seeing :) .Wszystko było idealnie widoczne czapy itd. lecz powiększenie zbyt małe brakowało okularku 4,5mm dającego około 300x lecz gdy przestawiłem teleskop na Jowisza to była inna bajka seeing dalej niesamowity tylko tarcza sporo większa od Marsa logiczne ale takich psów na Jowiszu to może obserwowałem 3 razy w życiu takie ostra i nie było jakiegoś falowania normalnie jak w stellarium i zastanawiam się na okularem o ogniskowej 4,5 mm do synty 8 ponieważ przydarzał by się do takich idealnych warunków jak wczoraj B)
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Postchondryt | 05 Maj 2014, 19:54

Witam.
Wczoraj kiedy Jowisz był już poza zasięgiem obserwacji z mojego balkonu postanowiłem poobserwować Księżyc a seing był bd. i było na co popatrzeć, około godz. 21:40 zmieniłem okular aby mieć go całego w polu widzenia i tu miła niespodzianka. Widoczne dwie gwiazdki tuż przy ciemnej stronie tarczy i już po chwili nastąpiło ich zakrycie przez Księżyc w odstępie około 2 minut może trochę więcej i tu mam do Was pytanie. Czy może ktoś z Was również obserwował te zakrycia i orientuje się jakie to były gwiazdki ?

Pozdro...
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostRobert41 | 05 Maj 2014, 22:50

Stellarium podaje że w zbliżonym czasie było zakrycie gwiazd HIP 35219 B oraz HIP 35266 więc to pewnie one były :)
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postchondryt | 05 Maj 2014, 23:09

Dzięki. Pięknie to wyglądało i pomyślałem że trzeba mieć farta żeby coś takiego zobaczyć całkiem przypadkiem. Dzisiaj czekam na Saturna aż wzniesie się wyżej a myślę że warto bo seing tak jak wczoraj bd. , mam nadzieję że chmury się nie pojawią.

Pozdro...
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostRobert41 | 05 Maj 2014, 23:19

Parę razy też udało mi się tak całkiem przypadkowo trafić na zakrycia :)
Wczoraj Księżyc obserwowałem, ale wcześniej, widziałem że te gwiazdki były już dość blisko, ale przyszły chmury i na tym się skończyło.
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postchondryt | 05 Maj 2014, 23:25

No właśnie, wszystko było by fajnie gdyby nie te chmury choć u mnie ostatnio w ciągu dnia chmury a w nocy czysto ale 0 i niżej z temperaturą.

Pozdro...
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostDamian P. | 07 Sty 2015, 17:55

Witam tak na szybko trochę spostrzeżeń z wczoraj.Synta 12''. Okular głównie to 4,7mm.

Jowisza widziałem tylko raz teleskopem jakieś 3 miesiące temu.Wyglądał wtedy po prostu zle.Ledwo dwa pasy,obraz mętny i falujący do tego przenikliwy wiatr szybko mnie przegonił.Pomyślałem,że mam skopaną kolimację do tego pewnie warunki.Bałem się też,że coś jest nie tak z teleskopem.Wszystko się diametralnie zmieniło wczorajszej nocy.

Teleskop był na dworze jakoś od godziny 17.Początkowo nie było ciekawie ot dwa pasy i pociemnienia po obu stronach biegunów.Potem przerwa i znów wyszedłem na chwilkę.Parę minut po północy wyszedłem kolejny raz.Szybko zorientowałem się,że widać kolejne pasy i jakby strukturę w pociemnieniu w górnej części.Po chwili nad dolnym głównym pasem wyskoczyły chyba ze dwa bąble (jasne plamki) zaś pod nim jeszcze czerwonawa,malutka i nieco podłużna plama.Chwilowo pomyślałem,że może to...ale nie no chyba za mała :) Obraz coraz lepiej ostrzył a chwilami był trochę znów zamglony.Robiło się coraz ciekawiej a z każdą minutą dostrzegałem coś nowego.Nagle zobaczyłem u góry przy prawej krawędzi wielki owalny twór.WCP wylazła po cichu a ja zobaczyłem ją pierwszy raz na żywo.Obraz prawie nie falował.Zmieniłem power na 107 razy i plama również była widoczna,dwa główne pasy czerwone i dwa słabsze inne.W 60 razy WCP wtedy nie widziałem.Wróciłem do poweru 319 razy.Nawet nie chciało mi się pójść 30metrów do domu po rękawice których zapomniałem.Termometr pokazywał tylko –15 stopni.Nie było to mocno odczuwalne.Zero wiatru,cisza i spokój.Już tkwiłem tam z godzinę ale co zrobić jak widać coraz więcej? :) Co prawda było trochę zabawy pokrętłem ostrości ale gdy tylko złapałem punkt,wystarczyło czekać na dobre momenty.Plama widoczna cały czas jak na dłoni.Nagle obraz ustał.Jowisz bardzo ostry pokazuję dwa postrzępione pasy i jakieś plamki.Na górze cieniutki pasek lecący prosto do WCP a ona w jakiejś obwódce.Górna jej część pomarańczowa a dolna rozjaśniona.Patrzę a dolny główny pas z prawej strony się rozdwoił jakimś jasnym rowem a taki obraz był chyba z 10 sekund.Plama była jak narysowana,cały Jowisz jak obrazek.Przez tą godzinę Io i Europa połączyły się w jeden punkt i potem minęły.Było jakoś przed godziną 1.Zauważyłem też,że księżyc po lewej jest jakby większy,w domu okazało się,że to Ganimedes.Gdy wyszedłem kolejny raz za 15 trzecia,WCP mijała już środek tarczy.W pewnym momencie znów kilka sekund szału,obraz bardzo ładny widać wyraznie zniekształcone pasy,które mają jakieś plamy na sobie dłuższe i krótsze.WCP pomarańczowa i wygląda jak żółtko w białku przy jednej krawędzi do tego całość w kolejnej otoczce.Zmieniłem potem na 107 razy i pasy zrobiły się mocno czerwone i bardzo nakrapiane różnymi ciapkami i plamkami.Wyglądał tak niesamowicie soczyście.Skoro plama jest prawie na środku no to “kitowiec” 25mm.W powerze 60 razy WCP dostrzegalna była bez problemu i 4 pasy.Znów okular 14mm i Jowisz śliczny.Wracam do okularu 4.7mm.Jowisz piękny,WCP już blisko lewej strony,obraz stabilny tylko lekko drży na krawędziach.Z lewej krawędz była trochę przymglona.Detali było dużo i nie spodziewałem się tak pozytywnego widoku.Aż chciało się jeszcze czasem przypowerować.
 
Posty: 364
Rejestracja: 12 Sty 2014, 19:12

 

Postpasionat nieba | 07 Sty 2015, 21:08

Właśnie. Dzisiejszego poranka były bardzo dobre warunki obserwacyjne. Też obserwowałem Jowisza, od godziny 2.00. Wiało dość mocno, jak cichło pojawiał się piękny detal. Mi ostrzyło nawet przy 588x z Pentaxem 14 i Powermatex4 w Newtonie 22''. Zrobiłem szkic, więc się pochwale przy okazji. Jest z godziny 2.30-2.50. O 3.00 niebo zaczęło zasnuwać się mlecznym nalotem.
Załączniki
Obserwacje Jowisza: jowisz.jpg
 
Posty: 136
Rejestracja: 01 Lip 2013, 18:34
Miejscowość: Dobroń

 

PostOrzech | 07 Sty 2015, 21:35

Panowie zazdrościć. Targałem rano do pracy o 5 i lekko zamglone niebo, cisza od wiatru, od razu spojrzałem na "Jupka" Wiedziałem, że sa idealne warunki na jego obserwację.
Pamiętam jak za pierwszym razem WCP widziałem. Potem widok Jowisza podczas mgły. Bajka. Power 200 był wtedy zdecydowanie za mały.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postokroj | 07 Sty 2015, 21:49

Ja też podziwiam i czekam na takie warunki.Jowisz pechowy -udało mi sie 2 lata temu 240x a tak to zazwyczaj kończę na ostrym przy 129x.I to w ED 120 z Pentaxami -wszystko żyleta.Pech.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostDamian P. | 07 Sty 2015, 23:55

Ja myślałem,że mam za słabą kolimację by coś więcej wydobyć i wczoraj się mocno zdziwiłem.No ale to drugie obserwacje Jowisza teleskopem dopiero.Wczoraj jeszcze oprócz samego Jowisza dla ciekawostki wyłapałem wszystkie planety US lornetką.

Pasjonat nieba-Gdy wyszedłem tuż przed 3 to WCP właśnie była w podobnym położeniu jak na Twoim szkicu,może już ciut dalej na lewo.Pojawiła się po północy a o 3.30 była może o jedną jej wielkość od lewej krawędzi więc jej przejście na oko może trwało ze 4 godziny.
 
Posty: 364
Rejestracja: 12 Sty 2014, 19:12

 

Postwojciechus | 11 Sty 2015, 19:45

Ostatnio co trafiam na WCP na tarczy to zawsze dla mnie wygląda jak wielka różowa plama. Wydaje mi się, że w zeszłym roku była ciemniejsza. Nie wiem czy to tylko moje odczucie, czy ktos też to zauważył?
Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba...
 
Posty: 325
Rejestracja: 15 Lip 2006, 17:38
Miejscowość: Zawada 20km od Bydgoszczy

 

PostKrzysztof_P | 01 Lut 2015, 07:38

:D Cześć.

Dzisiaj w Krakowie około północy i nad ranem były znakomite warunki obserwacyjne.
Dzięki uprzejmości kolegi Zbyszka "ZP53" miałem do dyspozycji okulary 4mm i 5mm TMB , moje TS HR i ORTO niestety kończą się na ogniskowych 6mm i ostatnio brakło mi powiększenia do Jowisza i zakończyłem na około 250X.
Dzisiaj prawie upadłem jak zobaczyłem Jupka ostrego jak brzytwa przy około 400X z mojego Nowego Newtona
D-355mm F-4,3.
Jowisz powalał ilością i jakością detalu , białych małych plam widziałem co najmniej około pięciu , pasów i paseczków oraz innych tworów była cała masa , jednym słowem Bajka , obraz tak dobry jak na najlepszych fotkach Jowisza na forum.
Mój Maczek Intesa 180/1800mm okazał się za mały na dzisiejsze warunki obserwacyjne i stał w kącie na balkonie.
Poranny Saturn Dokończył Dzieła Wspaniałej Planetarnej Nocy , Cassini po obwodzie w 355mm Lustrze z pięknym Saturnem to też Wspaniała Sprawa.
Zmarzłem na balkonie prawie na kość , ale było warto , już dawno nie widziałem tak Pięknych Planet w Całej Swej Okazałości.

Życzę Wszystkim Wspaniałych Warunków Pogodowych i Pięknych Widoków Planet.

Pozdrawiam Krzysiek z Krakowa. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 02 Lut 2015, 12:09

Hej,

Możesz powiedzieć jakich filtrów używasz do Jupka na Newtonie i Maku, żeby dobrze WCP było widać?

MK
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postmarianowski | 02 Lut 2015, 13:18

W jasnym niutku wystarczy zmienny polar i już mocno kontrast wzrasta.W innych telepkach też wiele pomaga.Używam Oriona.
Czytałem kiedyś że Moon & Skyglow nieźle sobie w tej kwesti radzi,nie potrafie dziś znaleźć tych postów :(
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postmkowalik | 02 Lut 2015, 14:16

Hej,

We wczorajszych obserwacjach filtr M&S Baadera gorzej podnosił kontrast na Jowiszu niż filtr szary .
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 02 Lut 2015, 14:40

:D Cześć.

Zapytam kolegi , ma świetny patent z filtrem , który pokazuje Cz.Plamę w kolorze Ewidentnie Pomarańczowym , oglądałem ją tak w Naszym obserwatorium koło Krakowa i Wyglądała Niesamowicie.
Pamiętam że filtr ma inne zastosowanie , ale akurat na Jowiszu tak wyciąga kolor plamy i ją samą że nie do uwierzenia.
W wizualu coś Pięknego , wspaniale widoczna nawet dla "Gapiów" w ogóle nie interesujących się Astronomią.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7917
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 02 Lut 2015, 15:22

Jeśli możesz to zapytaj i koniecznie daj znać, bo czekam z niecierpliwością na odpowiedź.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 59 gości

AstroChat

Wejdź na chat