Owalę są passé ?

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postmkowalik | 30 Paź 2022, 22:22

Krzysztof_P napisał(a):Rozmawiałem teraz z kolegą telefonicznie , został kupiony na indywidualne zamówienie Refraktor Takahashi APO-Fluoryt 8".
Ponoć masakruje Jowisza obrazkami jakie daje , widać już ponoć patrząc na wprost struktury w Wielkiej Czerwonej Plamie.
Nie znam żadnego teleskopu który pokazał by to w wizualu. Zapewne tej wielkości Super APO Premium Taka 8" FL , pokazuje ten detal który może pokazać raczej tylko instrument z wysokim MTF.
Takie większe APO Refraktory Takahashi za masę pieniążków , to można kupić tylko wykonane na indywidualne zamówienie.
:


Czy koledzy, którzy kilka dni temu obserwowali Jowisza dużym Newtonem 14"-20" z kamieniołomu, mogliby się odnieść do widoczności "detalu WCP" tzn. czy był widoczny? Wiem, że owale były i to w dużej liczbie, ale nie wiem jak było z WCP. Nie widze przeszkód aby większy średnicowo Newton nie pokazał detalu WCP, ale wolę spytać czy tak rzeczywiście było.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 30 Paź 2022, 23:06

Marcinie.
Proszę , Marcin utworzył nowy temat , więc tutaj jak najbardziej można na takowe tematy pisać.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostOrzech | 31 Paź 2022, 08:07

Ciężko się odnosić do kolejnego APO, który masakruje wszystko. To zapewne jest świetny teleskop ale chyba nikt z nas obecnych i obserwujących w środę nie chce się do tematu odnosić, bo wywołało by to niepotrzebne emocje :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2022, 09:16

Cześć.
Jak mieliście świetne warunki to duży Newton pokazuje bardzo dużo szczegółów Planet.
Pamiętam Jowisza w moim byłym Newtonie z figurą Pana Stefana , D-360mm , F-4,2.
Też był pod tym względem bardzo dobry i pomimo średniego kontrastu obrazu , pokazywał bardzo dużo na tarczy Jowisza.
Było naprawdę co oglądać i w co się wpatrywać , pamiętam te obrazki w Okularze Pentax XW 3,5mm przy pow. około 430X.
Warunek świetny Seeing , mając teleskop z co najmniej przyzwoitą optyką.
WCP w dużym Newtonie jeszcze się dokładnie przy świetnych warunkach nie przyglądałem.
Muszę to zrobić przy co najmniej dobrych warunkach. Myślę że moje obecne Niutki 12" i 16"na optyce figury Pana Stefana , też pięknie pokażą dużą ilość detalu na tarczy Jowisza.
Co prawda moim zdaniem do takich szczegółów uważam iż lepszy jest większy MAK lub większy Refraktor.
Ale przy takowej okazji sprawdzę i porównam jak się uda , co i w czym lepiej wypada na Jowiszu z widocznego detalu.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 31 Paź 2022, 09:21

Krzysztof_P napisał(a):Marcinie.
Proszę , Marcin utworzył nowy temat , więc tutaj jak najbardziej można na takowe tematy pisać.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Żadnego tematu nie utworzyłem, tylko został utworzony bez mojej wiedzy.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2022, 09:24

Marcinie pisząc , miałem na myśli Marcina "Lukacz" , nie ciebie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 31 Paź 2022, 09:40

Orzech napisał(a):Ciężko się odnosić do kolejnego APO, który masakruje wszystko. To zapewne jest świetny teleskop ale chyba nikt z nas obecnych i obserwujących w środę nie chce się do tematu odnosić, bo wywołało by to niepotrzebne emocje :)


Nie pytałem złośliwie. Ponieważ nie miałem możliwości z Wami jechać, pytam z ciekawości jakie detale widzieliście na tarczy Jowisza przez dużego Newtona na optyce Pana Stefana? Wiem, że warunki były wtedy bardzo dobre, więc szczegółowa relacja co udało się zaobserwować będzie bardzo ciekawa dla mnie i osób, które mają konika na punkcie planet. Mateusz mówił o wielu owalach, które nie dały rady się schować przez Newtonem, ale o detalu WCP nie wspominał - mógł nie zwrócić na to uwagi. Z tego co słyszałem na poprzednim Waszym spotkaniu, z jeden z uczestników bardzo roczarował się możliwościami ED100 na planetach w porównaniu do tego co pokazał duży Newton. Niestety oficjalnej relacji o tym zdarzeniu zabrakło, a pojawiła się tylko jako doniesienie szeptane od ucha do ucha, tak jakby za wpis o tym na forum groziły tortury i wykluczenie ze środowiska. Szkoda, że takie rodzynki są zachowywane tylko dla siebie i że pytanie co udało Wam się zaobserwować za pomocą używanego teleskopu skutkuje odpowiedziami
...nie chce się do tematu odnosić, bo wywołało by to niepotrzebne emocje....
Przez takie wpisy "wiem, ale nie powiem", albo "teleskop ma pewien myk zapewniający bdb obrazy, o którym można poczytać sobie w internecie (o ile się go znajdzie)" moja wiara w przydatność tego forum i szczerość oraz bezinteresowność niektórych użytkowników zaczyna ****. Świadomie skazujecie nowych użytkowników na błądzenie w wyborze odpowiedniego teleskopu i niepotrzebne koszty. Przykre.

I znowu pół strony pisania, żeby uzyskać odpowiedź, czy duży Newton pokzał stukturę WCP. Straszne ;-(
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postmkowalik | 31 Paź 2022, 09:42

Krzysztof_P napisał(a):Marcinie pisząc , miałem na myśli Marcina "Lukacz" , nie ciebie. :wink:


Więc powinieneś używać jego ksywki z forum, albo on powinien ją zmienić na "Marcin". Wprowadzasz niepotrzebne zamieszanie, bo nie każdy wie że Lukacz to Marcin.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostOrzech | 31 Paź 2022, 10:22

mkowalik napisał(a):
Orzech napisał(a):Ciężko się odnosić do kolejnego APO, który masakruje wszystko. To zapewne jest świetny teleskop ale chyba nikt z nas obecnych i obserwujących w środę nie chce się do tematu odnosić, bo wywołało by to niepotrzebne emocje :)


Nie pytałem złośliwie. Ponieważ nie miałem możliwości z Wami jechać, pytam z ciekawości jakie detale widzieliście na tarczy Jowisza przez dużego Newtona na optyce Pana Stefana? Wiem, że warunki były wtedy bardzo dobre, więc szczegółowa relacja co udało się zaobserwować będzie bardzo ciekawa dla mnie i osób, które mają konika na punkcie planet. Mateusz mówił o wielu owalach, które nie dały rady się schować przez Newtonem, ale o detalu WCP nie wspominał - mógł nie zwrócić na to uwagi. Z tego co słyszałem na poprzednim Waszym spotkaniu, z jeden z uczestników bardzo roczarował się możliwościami ED100 na planetach w porównaniu do tego co pokazał duży Newton. Niestety oficjalnej relacji o tym zdarzeniu zabrakło, a pojawiła się tylko jako doniesienie szeptane od ucha do ucha, tak jakby za wpis o tym na forum groziły tortury i wykluczenie ze środowiska. Szkoda, że takie rodzynki są zachowywane tylko dla siebie i że pytanie co udało Wam się zaobserwować za pomocą używanego teleskopu skutkuje odpowiedziami
...nie chce się do tematu odnosić, bo wywołało by to niepotrzebne emocje....
Przez takie wpisy "wiem, ale nie powiem", albo "teleskop ma pewien myk zapewniający bdb obrazy, o którym można poczytać sobie w internecie (o ile się go znajdzie)" moja wiara w przydatność tego forum i szczerość oraz bezinteresowność niektórych użytkowników zaczyna ****. Świadomie skazujecie nowych użytkowników na błądzenie w wyborze odpowiedniego teleskopu i niepotrzebne koszty. Przykre.

I znowu pół strony pisania, żeby uzyskać odpowiedź, czy duży Newton pokzał stukturę WCP. Straszne ;-(


Wpadnij kiedyś do nas na obserwacje, sam zobaczysz co i jak :)
Już od dość dawna przestałem się udzielać (jak wielu innych) na forum, bo prawie każdy temat kończy się mniejszą lub większa awanturą a ja wolę spędzić ten czas z rodziną lub na obserwacjach.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postmkowalik | 31 Paź 2022, 10:29

Orzech napisał(a):Już od dość dawna przestałem się udzielać (jak wielu innych) na forum, bo prawie każdy temat kończy się mniejszą lub większa awanturą a ja wolę spędzić ten czas z rodziną lub na obserwacjach.


Ale nikt Orzechu nie każe Ci brać udział w dalszej dyskusji . Zadałem pytanie co udało Wam się zaobserwować, a Ty zamiast merytorycznie odpowiedzieć na pytanie piszesz o awanturach narzekając na jakość forum. :(.

Za zaproszenie dziękuję, jak będę mógł to przyjadę.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2022, 11:20

Do mnie argument stosunkowo małej apertury Refraktora 100ED do dużego Newtona nie przemawia.
I to żaden argument , porównywać maleństwo do Newtonów zapewne stanowczo większych.
Takie porównania to nieporozumienie i Janusz już dawno o tym pisał na Forum.
Jak takie argumenty mają być używane to ja dziękuje , ale to nie moja bajka.
I taka dyskusja w ogóle nie ma dla mnie sensu i moim zdaniem szkoda w ogóle czasu na takie dyskusje.
P.S.
Polecam też przy tej okazji sprawdzić w praktyce optykę Pana Zygmunta i Pana Staszka.
Tu bowiem może być mała niespodzianka w porównaniu z Refraktorem 100ED. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 31 Paź 2022, 12:04

Krzysztof_P napisał(a):Do mnie argument stosunkowo małej apertury Refraktora 100ED do dużego Newtona nie przemawia.
I to żaden argument , porównywać maleństwo do Newtonów zapewne stanowczo większych.
Takie porównania to nieporozumienie i Janusz już dawno o tym pisał na Forum.
Jak takie argumenty mają być używane to ja dziękuje , ale to nie moja bajka.
I taka dyskusja w ogóle nie ma dla mnie sensu i moim zdaniem szkoda w ogóle czasu na takie dyskusje.
P.S.
Polecam też przy tej okazji sprawdzić w praktyce optykę Pana Zygmunta i Pana Staszka.
Tu bowiem może być mała niespodzianka w porównaniu z Refraktorem 100ED. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Czytasz bez zrozumienia (1) oraz jesteś niekonsekwentny (2)

1 - pytałem o strukturę WCP w dużym Newtownie, ponieważ pisałęś że w 8" APO taką strukturę widać. Z ciekawości spytałem czy koledzy też to zaobserwowali. Po co wywołujesz niepotrzebną dyskusję APO vs Newton? Pytałem tylko o wyniki obserwacji przez dużego Newtona bez prośby o zbędne komentarzy co lepsze.

2 - Jeszcze tak niedawno twierdziłeś, ze 130mm APO było lepsze od 8" Newtona budowanego pod planety, a dziś twierdzisz, że rozmiar ma znaczenie. Już nie wspominam o tym, że według Ciebie Newton nigdy nie będzie miał kontrastu widocznego w APO, co było wielokrotnie przez Ciebie tutaj podkreślane. Weź się zdecyduj.

2* - kolega, który kupił ED100 ponoć zrobił to za namową "porad" z forum, więc takie porównania ED100 vs duży Newton są jak najbardziej potrzebne. Brak obiektywnych wypowiedzi powoduje, że nowi userzy wpuszczani są w kanał, naraża się ich na niepotrzebne koszty oraz ROZCZAROWANIE efektem dawanym przez zakpiony sprzęt. Rozczarowanie ED100, które miało ponoć miejsce niedawno, jest obiektywnym przykładem, że na forum dzieje się źle, a administracja powinna dołożyć starań i zacząć wreszcie usuwać niemerytoryczne wypowiedzi, a w szczególności te, w których autorzy wspominają o mykach poprawiających obraz, ale bez podania szczegółów jak działa ten myk, albo sugerują wysyłkę do nich teleskopów na "uruchomienie", jeśli nowicjusz zwraca się z prośbą o pomoc kogoś z okolicy, który by pokzał jak się teleskop rozkłada i go używa.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2022, 12:16

Widzisz Marcinie.
Ja nie wiem co widać w 8" APO Takahashi w WCP , napisałem bardzo ogólnie na podstawie bardzo ogólnych stwierdzeń. Nic nie sprecyzowałem , tego nie robię jak sam nie zobaczę.
Wszystko też zależy co porównujemy.
Detalem myślę przy bardzo dobrych warunkach kolega od 100ED mógł być w porównaniu do większego Newtona zawiedziony. Natomiast co do innych cech obrazu , to już nie koniecznie. Jako może mniej doświadczony też nie na wszystko dokładnie zwracał uwagę , jest bowiem tego bardzo wiele w generowanym obrazie.
Tu trzeba naprawdę dużo praktyki i czasem nawet masę obserwacji i porównań , aby takowe wnioski czy wyrobione własne zdanie było nie tylko powierzchownym wnioskiem i zdaniem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 31 Paź 2022, 12:21, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostPiotrek K. | 31 Paź 2022, 12:18

Nie skupialismy się na oglądaniu WCP pod kątem jej detali, bardziej polowalismy na księżyc na tarczy planety i całe zjawisko tranzytów. Nie waliliśmy w Jupka kosmicznymi powerami 430x bo nie mialo to kompletnie sensu przy warunkach, gdzie optymalne powiększenie to bylo ok 180-200x. Przypuszczam że gdybyśmy skupili się na WCP to na bank byśmy wydlubali z niej cos więcej niż samą plamę. Na pewno przy kolejnych wypadach obserwacyjnych podejmiemy próby przyjrzenia się WCP dokładniej.
Co do Edka 100 vs 16" w Glanowie, to raczej oczywiste ze Edek zostal zmieciony. Warto zaznaczyć że tutaj było porównywane raczej 100 mm z 150mm, na niutku była założona przeslona pozaosiowa, więc obraz z niutka był bez jakiejkolwiej OC. W tym przypadku róznica 50 mm apertury przy podobnych powerach jak i podobnej źw byla kolosalna na korzyść niutka, no ale to też raczej jest oczywiste.
Nie chcę wywoływać tutaj kolejnej gównobórzy, ale:
Krzysztof_P, teraz do Ciebie (sorry ale nie moglem się powstrzymać). Wyjdź kiedyś ze swojego balkoniku z super seeingiem i pojedź z nami w teren z jakimkolwiek swoim wspanialym refraktorem. Zróbmy porównania z przyciętym niutkiem do jakiejkolwiek apertury, jest taka możliwość. Porównajmy w jakichkolwiek konfiguracjach te niutki z Twoimi refraktorami. Pisanie ze "Ty widziałeś i wiesz i tak jest" wcale nie oznacza że inni widzą tak samo, albo że inni nie potrafią oglądać bo nie mają doświadczenia. Zapewniam Cię że mógłbyś się conajmniej zdziwić po takich terenowych i wielokrotnych testach sprzętów. Do Glanowa czy kamieniolomu daleko nie masz, zapraszamy ;)
Nadmienię, że regularnie jeździmy w kilkanaście osób, bywają również i u nas refraktory wszelakiej maści (nie, nie wrzucamy ich do basenu czy rzeki, nie masz się czego obawiać), i spostrzezenia tych ludzi są daleko rozbieżne w stosunku do Twoich. Może wreszcie pora żebyś zakosztował obserwacji z terenowym seeingiem a nie "lukaniem" z balkonu z domu. Piszę to też dlatego że sam oglądam makiem z balkonu, ok 2 km w linii prostej od Ciebie i jeszcze dodatkowo kilkanascie metrów wyżej, i jak czytam o Twoich wspanialych warunkach przy porównaniach sprzętów na Twoim balkonie, to u mnie jest co najwyzej średnio, z okresami powidzmy tylko dobrego seeingu. Rewelacyjnych bym ich nie nazwał na pewno, i na pewno bym nie porównywał do tych z dala od miasta. Jest jeszcze jedna mala ale istotna różnica, ja w przeciwienstwie nie mam przed sobą zabudowań w kierunku obserwacji.
Generalnie fajnie by bylo Krzyśku, gdybys sobie zweryfikował i nieco poprawił metodologię swoich poriwnań i testów, i przede wszystkim nie wystawiał oceny na temat danego sprzętu po jednych 15 minutowych obserwach. Takie testy są w moich (i jestem pewien ze nie tylko moich) oczach malo rzetelne i wiarygodne. Tyle z mojej strony, zachęcam do dalszych, ale obiektywnych wpisów bo temat ciekawy, szkoda to psuć kolejnymi przepychankami.
ATM 13", ATM 16", ATM 20", Mak SW 180/AZ-EQ5GT, 10 kg okularów i inne duperele :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 569
Rejestracja: 16 Gru 2016, 12:40
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2022, 12:34

Cześć Piotrze.
Oczywiście warunki poza miastem są widocznie lepsze , ale jak pisałem wielokrotnie mieszkam na wzniesieniu powyżej Krakowa i sam jestem nieraz zdziwiony jakie potrafią być u mnie dobre warunki Seeingowe.
Co do pozaosiowego teleskopu to na pewno jest bardzo dobrze , sam miałem kiedyś przesłonę 135mm w większym Newtonie i znam też takowe obrazki.
Generalnie mam takie zdanie że im większa apertura , ale też bez przesady to pokaże nam więcej , są też różnice w jakości tychże generowanych obrazów , jak i pewne rzeczy lepiej i łatwiej dostrzec na tarczach Planet np. w mniejszym Refraktorze niż w większym Newtonie.To nie jest tylko moje zdanie , często spotkałem się z takimi opiniami na zachodnich Forach. W sumie to dla mnie osobiście większa część tych starych i dawno znanych w Świecie stwierdzeń się sprawdza i je potwierdzam. Nie tworząc przy tym, swoich nowych teorii.
Aby zobaczyć wiele , od pewnej apertury wzwyż wystarczy nam świetny Seeing , ale to musi być większa apertura , na pewno nie 4". Jest pewna granica którą wyznaczają warunki , nawet jak z pozoru idealne , to wszystko nadal jest przez atmosferę.Dlatego czasem mniejszy instrument może się nam sprawdzić lepiej i pokazać więcej wbrew prawom teoretycznym.Na to ma wpływ bowiem bardzo wiele i przede wszystkim istniejące warunki.
P.S.
Kiedyś do was wpadnę na oglądanko i wtedy wspólnie pooglądamy i możemy sobie w trakcie wiele spraw przedyskutować.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 31 Paź 2022, 12:47, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMateusz F | 31 Paź 2022, 12:47

Cześć Krzysztof

Ja dokładam się do sugestii Piotrka , jedź z nami w teren , porównajmy teleskopy , ja bardzo chętnie wytargam któregoś ze swoich newtonów i pooglądajmy razem , tak żeby było również kilku niezależnych obserwatorów. Nawet wezmę refraktor APO do porównań jak będzie potrzeba.

Ja jestem pewien tego co widać w dobrym newtonie przy dobrych warunkach. Obserwuje czasem z balkonu i wpływ okolicznych budynków jest ogromny ( nie niekorzyść ) . Obserwacje terenowe w dobrym miejscu to inna liga a seeing nie jest stały , w trakcie nocki trwającej kilka godzin można trafić na te 5 minut gdzie planeta jest jakby "zamrożona" a detal sypie się obłędnie.

Myślę że tu leży przyczyna forumowych nieporozumień , w kapciach z balkonu na 10 minutowych obserwacjach nie ma szans , powtarzam najmniejszych szans ! zobaczyć tego co widać przez ten sam teleskop w terenie , nie mówiąc już o większych aperturach i lepszej optyce niż seryjny synciak.
Newtony : ATM 12" F/6 , ATM 10" , ATM 8" F/9
Refraktory : WO 98 FLT , Vixen 81 SD, 70 APO , Achromat ATM 80 F/15
Awatar użytkownika
 
Posty: 619
Rejestracja: 07 Sie 2017, 09:44
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 31 Paź 2022, 12:53

Cześć Mateuszu.
Na pewno wiele poróżnień i nie zrozumienia wynika z różnych niedomówień czy błędnej interpretacji osób biorących udział w dyskusjach.Trudno czasem się dobrze porozumieć pisząc. Rozmowa jest bowiem stanowczo lepszą formą kontaktu i wymiany zdań. Dlatego może często dochodzić podczas pisania do nieporozumień. W złe odgórne intencje raczej nie wierzę i myślę pozytywnie na ten temat podczas wypowiedzi. Co innego kiedy ktoś ewidentnie sobie pogrywa , co do jakichś tam małych żartów nie widzę w tym problemów.
Zapewne was odwiedzę , jak napisałem Piotrowi powyżej , zawsze to w większym gronie oglądających pewne wnioski też są pełniejsze.
Pięknego Nieba!!!
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKoszy89 | 31 Paź 2022, 13:16

A wiec jako wolny sluchacz roznych dyskusji kibicuje spotkaniu by sie odbyło jednoczesnie załując że mam tak daleko :(
człowiek mysli o wymianie sprzetu , polukałby przez rozne sprzety...
moze w przyszłym roku uda sie na kudłacze wybrac z wami
pozdrawiam
GSO 10''/Dob*Mak127/EQ*SW120/600/AZ
Swan33,NPL30,LET28,ES24,BCO18,MV14,FHD-OR12,5,BCO10,OEII10,UOO9,LVW8,ES6,7/4,7,GSOEDx2,
SvbOIII7nm,Op-L-enh, SvbUHC
Grab&Go Zrt457na1,25'',statywFoto
Revue7x35/Pallas7x35-11*/DOe7x50/DOs10x50/Newcon10x50, 8x32
 
Posty: 898
Rejestracja: 31 Gru 2020, 13:11
Miejscowość: Szczecin

 

Postmegrez23 | 31 Paź 2022, 18:35

Cześć, ja również kibicuję szanownym kolegom. Na sprzęcie zupełnie się nie znam, po prostu robię, tak: "jak widzę jakiś teleskop, to podchodzę i patrzę", a czy na Jowiszu są owale czy nie to dla mnie sprawa drugorzędna. Albo mi się obraz podoba, albo nie i tak tutaj rządzi Król Wszelkich Możliwości, łaskawy Seeing.
Tak bardziej serio, super by było gdyby udało się porównać teleskopy różnych układów o tej samej aperturze, wtedy i tylko wtedy ma to sens merytoryczny. Np. ED100, MAK102, Newton 4 cale z pająkiem oraz taki przysłonięty gigant z niecentralną przysłoną 10 cm.
Albo APO16 cali z Newtonem 16 cali z optyką made by legendarny Pan Stefan.

Czekam na efekty porównań.

Pozdrawiam Jarek
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostLukacz | 31 Paź 2022, 19:02

Buduje mnie widoczna w tym wątku chęć porozumienia, trzymam mocno kciuki za próby poprawienia atmosfery na forum.

Krzysztof_P napisał(a):Na pewno wiele poróżnień i nie zrozumienia wynika z różnych niedomówień czy błędnej interpretacji osób biorących udział w dyskusjach.
Nie sposób odmówić racji, trzeba w ogniu dyskusji czasem wziąć głębszy oddech i spróbować precyzyjniej wyrażać, z szacunkiem dla rozmówców, swoje zdanie do którego każdy ma prawo.

mkowalik napisał(a):Przez takie wpisy "wiem, ale nie powiem", albo "teleskop ma pewien myk zapewniający bdb obrazy, o którym można poczytać sobie w internecie (o ile się go znajdzie)" moja wiara w przydatność tego forum i szczerość oraz bezinteresowność niektórych użytkowników zaczyna ****. Świadomie skazujecie nowych użytkowników na błądzenie w wyborze odpowiedniego teleskopu i niepotrzebne koszty. Przykre.
Mocne ale szczere, miewam podobne odczucia, warto wziąć spostrzeżenia Marcina pod uwagę.

Orzech napisał(a):Już od dość dawna przestałem się udzielać (jak wielu innych) na forum, bo prawie każdy temat kończy się mniejszą lub większa awanturą a ja wolę spędzić ten czas z rodziną lub na obserwacjach.
Może pora to zmienić? Na forum są teraz moderatorzy, na pewno pomogą w uspokojeniu zbyt mocno rozgorzałych dyskusji.
Ale najbardziej do poprawy atmosfery na forum przyczyni się wzajemny szacunek i zrozumienie między rozmówcami, jeśli takiego brakuje to, moim zdaniem, trzeba nad nim pracować.
Forum to dyskusja, bez niej nie będzie miało siły rozpędu.


P.S Ja też czekam na relacje z obserwacji, tym bardziej że jako "balkonowiec" ze srogiego blokowiska ani nie mam warunków ani nieba na skorzystanie z tak zacnych apertur :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postmkowalik | 31 Paź 2022, 19:11

megrez23 napisał(a):Cześć, ja również kibicuję szanownym kolegom. Na sprzęcie zupełnie się nie znam, po prostu robię, tak: "jak widzę jakiś teleskop, to podchodzę i patrzę", a czy na Jowiszu są owale czy nie to dla mnie sprawa drugorzędna. Albo mi się obraz podoba, albo nie i tak tutaj rządzi Król Wszelkich Możliwości, łaskawy Seeing.
Tak bardziej serio, super by było gdyby udało się porównać teleskopy różnych układów o tej samej aperturze, wtedy i tylko wtedy ma to sens merytoryczny. Np. ED100, MAK102, Newton 4 cale z pająkiem oraz taki przysłonięty gigant z niecentralną przysłoną 10 cm.
Albo APO16 cali z Newtonem 16 cali z optyką made by legendarny Pan Stefan.
Czekam na efekty porównań.


Kompletnie nie zrozumiałeś o co tu chodzi! Tu nie chodzi o to, który teleskop jest lepszy, tylko o pisanie PRAWDY i nie KOLORYZOWANIE opisów (....pod np. handel....) i tego co się zobaczyło przez teleskop oraz co dany teleskop potrafi pokazać. Od roku jest awantura o to, że 8" calowy Newton planetarny Mateusza w mojej ocenie zjadł 130 mm APO Daniela na Saturnie na śniadanie. Różnica była oczywista po 1 sekundzie spojrzenia w okular.

Jest sens merytoryczny porównań ED100 z 16" Newtonem. Telskop o większej średnicy pokaże więcej detalu na tarczy i jeśli ktoś twierdzi, że np. 7" APO pokaże najlepiej tarcze planet od wszystkich dostępnych przeciętnemu człowiekowi teleskopów to mija się z prawdą.

Zakładając taką samą jakość optyki, przy tej samej aperturze wygra zawsze konstrukcja bez obstrukcji, ale np. 6" Newton z bardzo dobrą optyką i w dobrym wykonaniu może śmiało konkurować z cal mniejszym APO, przy tym będzie tańszy i lżejszy.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postmegrez23 | 31 Paź 2022, 19:41

Ok mkowalik masz rację, kompletnie nie zrozumiałem o co chodzi w tematach "moja-mojsza" :D Spadam do teleskopu rozmyślać, jak to możliwe, że 16 cali pokaże więcej od 4 cali. :D

Pozdrawiam Jarek
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

PostLukacz | 31 Paź 2022, 19:47

W oczekiwaniu na detaliczną relację z njutków, zamiast wyciągania trupów z szafy, proponuje krótki seansik klik ! :)
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postmegrez23 | 31 Paź 2022, 19:57

Lukacz napisał(a):W oczekiwaniu na detaliczną relację z njutków, zamiast wyciągania trupów z szafy, proponuje krótki seansik klik ! :)

:D
Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5, GSO Dobson 12" DeLuxe oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów
 
Posty: 350
Rejestracja: 07 Kwi 2006, 21:36

Postmkowalik | 31 Paź 2022, 23:11

Lukacz napisał(a):W oczekiwaniu na detaliczną relację z njutków, zamiast wyciągania trupów z szafy, proponuje krótki seansik klik ! :)


Jeszcze raz podkreślam, że jedynie o co mi chodzi to o obiektywne opisywanie sprzętu bez faworyzowania rozwiązań. Sam mam dwa refraktory, których używam i mnie nie "grzeje" hasło "Newtony są lepsze". Nie chce mi się po raz setny pisać, że porównałem 130mm APO z 200mm planetarnym Newtonem i zdecydowanie wygrał Newton. Gdyby to APO wygrało, to napisałbym, że jednak APO było lepsze - ale tak nie było. Linkowanie do fragmentów "debaty" z jakiegoś polskiego filmu jest żałosne, bo odnosi się do kłótni, że czerwony kolor jest ładniejszy niż biały, a nie do problemu, że 2+2 to 4, a nie 5.

A o rzetelności wypowiedzi kolegi KrzyśkaP świadczy choćby jego odpowiedź na prośbę o pomoc nowego użytkownika (patrz screenszot). Jak dla mnie udzielona porada jest kompletnie oderwana od rzeczywistości i administrator powinien na nią jakoś zareagować, jeśli zależy mu na jakości forum, ale oczywiście po zgłoszeniu jest cisza. Potem się dziwić, że w prywatnych rozmowach inni forumowicze stwierdzają, że nie ma już sensu pisać na astromaniaka. Chyba każdy z nas widzi, że mniej osób już pisze, prawda?
Załączniki
Owalę są passé ?: astromaniak_porada.jpg
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 57 gości

AstroChat

Wejdź na chat