Południe Wrocławia - non-stop świetny seeing planetarny :)

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostPiotr K. | 21 Maj 2017, 21:57

Słuchajcie, czy jeszcze ktoś z was ma w mieście tak genialny seeing na planety jak ja? Mieszkam na południowym krańcu Wrocławia, na gęsto zabudowanym osiedlu domów jedno- i wielorodzinnych, wszędzie dookoła są dachy i inne nagrzewające się powierzchnie. A mimo to noc w noc (o ile jest pogoda :evil: ) bez najmniejszego problemu wyciągam powiększenia, które ponoć zdarzają się w Polsce kilka razy do roku.

Siedzę sobie właśnie z moim GSO Deluxe 10" na patio pomiędzy budynkami, w wyciągu mam jak zwykle okular Baader Hyperion Zoom 8-24 Mk III z dedykowanym Barlowem 2,25x, i obserwuję Jowisza. W powiększeniu 234x widać rewelacyjnie, obraz jasny i kontrastowy. Wprawdzie są jakieś drobne falowania atmosfery, ale minimalne - Jupek jest ostry jak brzytwa, bez problemu widzę liczne drobne jaśniejsze smugi w dolnym, szerszym pasie. Powiększenie 351x - to samo, planeta ostra jak brzytwa, chociaż kontrast trochę spada, więc wolę ustawiać zooma na wartości pomiędzy 234x a 351x. Ale i w 351x jest ekstra.

Tak czytam o tym, jakie to w Polsce są straszne warunki na planety, i że bardzo rzadko udaje się wyciągać większe powiększenia, a tymczasem wychodzi na to, że u mnie z domu na południu Wrocławia świetny seeing to standard, a nie wyjątek. Szczerze powiedziawszy tu na miejscu mam o wiele lepsze warunki na planety niż z tych miejscówek poza Wrocławiem, na które jeździmy z kumplami obserwować pod ciemnym (w miarę) niebem.

No więc jak to jest? Czy jeszcze ktoś z was ma w mieście na planetach powiększenia rzędu 230-350x w sprzęcie 10"? A poza miastem? Jak często używacie takich powiększeń? Bo u mnie to jest standard, i nie wiem, czy to jest coś wyjątkowego, czy może wcale nie...?
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2889
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Użytkownicy przeglądający to forum: astronomb oraz 121 gości

AstroChat

Wejdź na chat