Zasięg gwiazdowy głowym okiem

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Posttowerfox | 01 Cze 2017, 02:38

Witam.
Dzisiaj po obserwacjach Księżyca, kiedy ten chylił się już ku zachodowi, popakowałem sprzęt do samochodu i wyciągnąłem lornetkę, żeby bez celu poczesać przez chwilę niebo. I przypomniałem sobie, że od dłuższego już czasu chciałem zobaczyć, jaki jest zasięg gołym okiem na mojej miejscówce, ale wcześniej jakoś mi to wypadało z głowy. Zasięg sprawdzałem w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Nie chciało mi się wygrzebywać z dna plecaka kartek, więc zapamiętałem 3 gwiazdki, zaznaczone poniżej strzałkami. Teraz po przyjeździe do domu chciałem sprawdzić w Stellarium, jaką mają jasność i program podaje 2 wartości. Druga wartość to jasność po uwzględnieniu ekstynkcji (wartości w nawiasach). I teraz którą wartość mam brać pod uwagę chcąc zmierzyć zasięg swojej miejscówki gołym okiem? Gwiazdę 5,7 mag (5,84 mag) widziałem tylko zerkaniem.
Pozdrawiam.
Mateusz.
Załączniki
Zasięg gwiazdowy głowym okiem: zg.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Postdark | 01 Cze 2017, 06:26

Tą pierwszą. Zawsze lepiej przyjąć wartości mniejsze niż takie które mogą okazać się niemoźliwe do dostrzeżenia nieuzbrojonym okiem lub takie na które wpływ na inny czynnik. O ile dobrze myślę to ekstynkcja jest parametrem związanym z absorbowaniem światła przez atmosferę. Czyli ten drugi parametr to wielkość bez atmosfery. Jednak dokładnie tego nie wiem. Jeśli ktoś zna sprawę to proszę mnie poprawić lub potwierdzić moje rozumowanie.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 78 gości

AstroChat

Wejdź na chat