Czy to złom, a może coś więcej...

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postpiotr1989 | 19 Wrz 2017, 22:48

Hej,

Na wstępie chciałbym się z wami przywitać!:)Trafiłem na forum trochę z potrzeby chwili nie mniej jednak bardzo lubię astronomię od strony czysto laickiej no i uwielbiam i podziwiam ogrom wszechświata jak tylko mam na to czas:). Amatorsko zajmuje się fotografowaniem drogi mlecznej z szerokiego kąta(jak jakieś się nada to podrzucę na forum:)

Jednak co mnie tu sprowadza, to pewien "kamień". Chciałbym zasięgnąć rady czy oddać to złomiarzowi, czy może zainteresować się nim bardziej.

Znalazłem go detektorem tydzień temu na polu siostry w okolicach Lęborka. Wskazania detektora były mniej więcej w połowie skali, trochę szalał. Pozostałościami po hutach, żużlach itp nawet bym nie śmiał wam głowy zawracać, bo tego znajdowałem kilogramy;). Zainteresował mnie trochę inny kształt niż podobne obiekty, jego większa waga od kamieni tej samej wielkości. Pozwoliłem go sobie trochę zeszlifować w warunkach warsztatowych tarczą kamienną:) Niestety nie mam w zanadrzu porządnego magnesu(taki z lodówki nie przyciąga kamlota). Po zeszlifowaniu wyszedł metaliczny kolor i jakimś solidnym czarnym obiektem który był widoczny jeszcze przed zeszlifowaniem. Kamień, ma ciemną skorupkę, która dosyć łatwo się kruszy.

Niestety nie posiadam na razie kwasu azotowego aby spreparować roztwór do wytrawienia, no i nie wiem, czy w ogóle opłaca się i nie mam do czynienia z kawałkiem żelastwa.

Uważacie, że warto to przekroić na pół, czy oddać na złom?:D
Załączniki
Czy to złom, a może coś więcej...: 5.jpg
Czy to złom, a może coś więcej...: 3.jpg
Czy to złom, a może coś więcej...: 2.jpg
Czy to złom, a może coś więcej...: 1.jpg
 
Posty: 3
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 22:40

 

PostJanusz_P. | 20 Wrz 2017, 17:19

Poczekaj aż oglądanie go więcej osób z doświadczeniem terenowego zbieracza bo okaz jest ciekawy ale szansa że to Meteoryt jednak niewielka :arrow: :roll: :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSnejk | 20 Wrz 2017, 18:24

Wygląda ciekawie, ale gdyby był meteorytem, przyciągnąłby mocno nawet lodówkowy magnes... :(


Sporadyczny brak polskich znaków. Piszę z Tapatalka.
MÓJ BLOG METEORYTOWY: http://skarbykosmosu.pl/
Awatar użytkownika
 
Posty: 308
Rejestracja: 13 Paź 2015, 17:12
Miejscowość: 26 km na pd. zach. od Krakowa

Posttomeczekkk | 21 Wrz 2017, 15:48

Witam
Raczej mi nie wygląda ma meteoryt, za szybko ściemniał-utlenił się po przecięciu. Pamiętaj przecinając znalezisko nie stosuj tzw. „kątówek”, szlifierek itp. musisz robić to wolno (przeważnie ręcznie) bo niszczysz struktury Widmanstattena meteorytu. Później nawet trawienie meteorytu kwasem nic nie pokażę. Jak będziesz w okolicy Zielone Góry daj znać, to sprawdzę twego „fanta”. PS. Uważaj, bo od nowego roku przepisy się zmieniają i za latanie z „wykrywką” będą duże problemy.
„Darzdół” Tomek
 
Posty: 4
Rejestracja: 15 Gru 2016, 13:14
Miejscowość: Nowa Sól

 

PostEl Mecánico | 21 Wrz 2017, 19:10

Co się zmieni w przepisach?
Soligor MT-800 na HEQ5, Orion SkyGlow 2", vixen LV 18mm, Plossle 4, 10 i 25mm, filtr księżycowy, obecnie w Obserwatorium w Sopotni Wielkiej.
http://www.polaris.org.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 401
Rejestracja: 09 Wrz 2008, 17:25
Miejscowość: Chrzanów

 

Postpiotr1989 | 22 Wrz 2017, 10:51

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Postaram się zeszlifować jeszcze obiekt zgodnie z wskazówkami na stronach(tj. papierami ściernymi ręcznie). Użyłem szlifierki, bo chciałem zobaczyć czy w środku nie ma pustych przestrzeni.


El Mecánico

Tutaj więcej o nowych przepisach:
http://zdziennikaodkrywcy.pl/rzad-zaost ... y-skarbow/
 
Posty: 3
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 22:40

 

PostJanusz_P. | 22 Wrz 2017, 13:13

No dobrze ale Meteoryty nie mają statusu zabytków, czy ich poszukiwanie też stanie się w Polsce nielegalne :arrow: :roll: :?:
Drugi przykład, przy sianokosach zgubiłem gdzieś w trawie pęk kluczy od domu czy nie mogę go odszukać wykrywaczem do metalu na swoim własnym polu ?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postpiotr1989 | 25 Wrz 2017, 23:27

Podejrzewam, że to prawo będzie tak samo egzekwowane jak mandat za zbieranie runa leśnego.
 
Posty: 3
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 22:40

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 72 gości

AstroChat

Wejdź na chat