Księżyc Nieznany

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postforem | 16 Kwi 2019, 08:29

Tak się złożyło, że ostatnie dni to obserwacje dzienne, popołudniowo-wieczorne :) Piękna pogoda, świeci słońce, jeszcze ciepło - 17:00, więc dlaczegóż by nie? Intensywny kolor czystego nieba, który płynnie przenika w bladą powierzchnię Księżyca (Oceanus Procellarum) posiada niesamowity, wręcz malarski walor estetyczny. Napiszę tylko, że sprawiło to, że nie mogłem się powstrzymać od strzelenia komurką pierwszych w życiu astrofot. Nie skłoniła mnie ku temu M42, nie Plejady, nie M57 czy inne hity nad hitami, ale właśnie Łysy w dzień :D

Księżyc Nieznany: WP_20190415_001.jpg

Księżyc Nieznany: WP_20190415_002.jpg

Księżyc Nieznany: WP_20190415_003.jpg

Księżyc Nieznany: WP_20190415_006.jpg


ps. przepraszam za byle-jakość fot, ale to był czysty spontan :wink:
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postkurp | 16 Kwi 2019, 20:09

Ja nie katowałem żadnych konkretnych obiektów tylko napawałem się widokiem całej okolicy wzdłuż linii terminatora. Widoki były bajeczne , ostre i bardzo wyraźne. Najlepiej obserwowało mi się w powiększeniu x100 zestawem złożonym z połówki filtra polaryzacyjnego Celestrona i włożonym w jego tuleję orciakiem 9 mm V-circle (Vixen ). Filtr osłabił światło Księżyca co dało krystaliczne obrazy. Używałem też orciaka 6 mm co dało power x150 ale najbardziej lubię okolice powiększenia rozdzielczego teleskopu.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 20 Kwi 2019, 08:14

Taka ciekawostka obserwacyjna, - jak Księżyc jest około pełni i mocno świeci to skierujcie teleskop na wierzchołki drzew albo obrzeża gałęzi, które znajdują się pomiędzy wami a Łysym. W tym świetle, podświetlone od tyłu wyglądają niesamowicie z widocznymi drobnymi pajęczynkami, owadami i innymi szczegółami a wszystko lśni tajemniczą poświatą. Naprawdę warto.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postlukaskot779 | 21 Kwi 2019, 16:29

Bardzo ciekawie to musi wyglądać, w życiu bym na to nie wpadł, aż spróbuję dzisiaj :)
__________________________________

Sky-Watcher N-254/1200 SYNTA 10 DOBSON Pyrex

Baader Scopos 35 mm 2"
Maxvision 18mm
Meade 5000 UWA 8,8mm
ES 4,7mm 82°

Filtr mgławicowy UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 40
Rejestracja: 13 Kwi 2013, 08:37
Miejscowość: Leszno (wlkp)

 

PostJSC | 22 Kwi 2019, 20:04

lolak89 napisał(a):Wczoraj Księżyc był świetnym obiektem do obserwacji, warunki dobre i stabilne, ostre krawędzie kraterów.
Jednym z najfajniejszych efektów było wypełnienie się krateru Gassendi światłem w ciągu zaledwie 2 godzin !!! :)
To było super, na początek oświetlone tylko szczyty i odrobinę wnętrza by już koło 22:00 światło wlało się strumieniem do środka ukazując piękną rzeźbę terenu poprzecinaną siatką szczelin, kraterów i pagórków. Zachwyciłem się tym widokiem.

Dużą część czasu poświęciłem na Zatokę Tęczy gdzie wspaniale wyrysowane były szczegóły "półksiężyca", nie mogłem się zdecydować czy wolę ten widok w 140x czy w 90x :) Za każdym razem jak zmieniałem okulary zachwycałem się od nowa i nie mam zwycięzcy.
Na południu za to niezliczone ilości kraterów, masa rożnych form. Zawsze próbuję sobie wyobrazić jak wyglądają "z góry" a nie pod ostrym kątem widziane z Ziemi gdzie większość kojarzy mi się z ziemniakiem :)

Jako, że warunki sprzyjały to postanowiłem pobawić się z Plato. Spędziłem sporo czasu wpatrując się w niego i zmieniając konfigurację okularów. Pozwolę sobie podzielić się wnioskami:

1. Patrząc Mono mogłem szybciej i pewniej wyłapać 3 kratery wewnątrz Plato niż patrząc z bino. Przy korzystaniu z bino również je widziałem ale tak jakby 90% czasu widzianego w mono. Z pewnością na wynik miał również fakt, że mono było trochę jaśniej i błyskały do mnie "pewniejszym" światłem.

2. Przy 90x jak i przy 140x widziałem te same detale powierzchni. Zarówno w Pentaxach 12 XF jak i 8 mm BST wyłapywałem 3 kratery w Plato jak i mini struktury które obierałem za cel w Zatoce Tęczy. Wniosek? Zdolności rozdzielczej nie przeskoczymy Powerem :) aczkolwiek trochę łatwiej mi było rozdzielić dwa, ciasne obiekty przy 140x niż przy 90x.

3. Mono może być efektywniejsze ale jest okropnie męczące. Przy wyłuskiwaniu delikatnego detalu skupiamy się na 100%, oko zaczyna się poddawać, zaczyna łzawić. Patrząc obuocznie mamy podniesiony komfort, oczywiście też się wytężamy, żeby dostrzec coś na granicy możliwości sprzętu ale robimy to naturalnie parą oczu więc i wysiłek jest mniejszy, może trwać dłużej.
Stąd też wniosek, że obserwacje mono będą efektywniejsze ale tylko w rękach (oczach) doświadczonego obserwatora. Początkującemu powinno być łatwiej wyłuskać detal w bino z racji wygody i mniejszego zmęczenia oczu, które odwraca uwagę od wypatrywania szczegółu.

4. Przypomniałem sobie o najważniejszym wniosku :) 140x w mono wygląda jak 90x w bino :) Jest tak ogromna różnica w odbieraniu widoku, że ma się wrażenie dużo większej krotności powiększenia.


Plato oddał mi w moje oczy 3 kratery, po powrocie do domu sprawdziłem na fotce którą zamieszczam poniżej, które to były i na którego zapoluję następnym razem.

Załącznik post.jpg nie jest już dostępny


1. Widoczny cały czas na wprost.
2. Widoczny 95% czasu, jak się okazało na zdjęciu są tam dwie sztuki :) u mnie jako jeden.
3. Tego musiałem często zerkać, czasami znikał w falowaniu atmosfery. Trochę częściej wychodził w mono.
4. O tym łobuzie, przyklejonym do krawędzi, nie wiedziałem a wydaje się być w zasięgu mojej setki, zapoluję na niego następnym razem.
5. W tym miejscu ciągle mi się wydawało, że coś widzę. Pewnie to złudzenie bo na zdjęciu wygląda jakby to był jaśniejszy obszar. Niby jest tam kilka kraterków obok siebie, które mogły by zlać się w jeden ale... no raczej poza zasięgiem tej soczewki. Co o tym myślicie?
6. Czy ta sztuka jest jeszcze w zasięgu soczewki 102 mm przy idealnych warunkach? Zastanawiam się czy jak będę znał jego miejsce to czy uda się go dostrzec, jest niewiele mniejszy niż numer 3.


Całe obserwacje uważam za mega udane, sporo się dzięki nim nauczyłem. Teraz tylko zbierać na Achromat 150/2250 :)
Pozdrawiam
Łukasz


Takie relacje czyta się z zapartym tchem :) Dzięki!

Z tego co wyczytałem, to bino sprawdza sie przy źrenicach od 1mm wzyż. Pewnie dlatego przy mniejszej źrenicy (powiekszenie 140x) mogłes wyłapać wiecej szczegółów (lub inaczej mówiąc, mogłeś byc ich bardziej pewny ;) ).
Z moich obserwacji utkwił mi obraz kraterka nr 4 (w formie obwarzanka z dziurką, a nie w formie punkciku), o dziwo widocznego w 80mm, wiec w stówce powinno to byc bez problemu widoczne, ale pewnie w gre - jak zwykle - wchodzi odpowiedni światłocień.
Gdzies widziałem na ClodyNights opis tych kraterków przy testach Starwave 102/1100 lub Bressera 102/1350. Moze jak znajdę chwikę czasu to uda mi sie to donaleźć, co oni tam widzieli w swoich seteczkach.

Widziałeś w Gassendim szczeliny w formie literki A z dwoma kraterkami? Fajna sprawa. Ja to w "80" przy dobrym seeingu widze mniej wiecej tak jak na tym poniższym zdjeciu, wykonanym zreszta z mojego Vixena 80/1200 :) , (chociaż nie mam za bardzo nerwów do zdjęć, bo to i prowadzenie potrzebne i laptop i kamerka i dziesiątki prób ustawień w prgramikach :mrgreen: , no i na pewno mozna to zrobic jeszcze lepiej niz ja)
Księżyc Nieznany: gas.jpg


Kraterki w Plato widze mniej wiecej jak te szare plamki na powyzszym zdjeciu w prawym dolnym rogu, a jak Ty je widziałeś? W formie plamki czy moze obwarzanka (lub częsciowego obwarzanka), tak jak np. te dwa kraterki wewnatrz Gassendiego?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 22 Kwi 2019, 22:17

Nie, tylko w formie punktu jak te jasne kropeczki, nawet ten największy nie wykazywał nic więcej choć następnym razem się przyłożę bardziej bądź tak jak mówisz, jest to kwestia światłocienia. Zastanawiam się czy przy zmniejszającej się fazie, któryś z kraterków nie będzie łatwiejszy do wyrwania, mówię tu o numerze 4 i 6 w Plato z mojego załącznika :)
Dlatego dziś zostawiam furę na balkonie i wstaję rano, niby seeing ma być do kitu ale zobaczę, najwyżej wrócę do łóżka.

Gassendi był piękny i chyba właśnie te dwa kraterki razem z "rzekami" mnie zauroczyły. Całe jego wnętrze jest mega fajne.
U mnie wydaje mi się, że zdjęcie trzeba by było odwrócić stronami prawa-lewa. Tak mi się wydaje, że wyglądało to w okularach.
Dzięki za odpowiedź :)
Pozdrawiam.

P.S. I tak uważam za sukces dostrzeżenie 3 kraterów bo czytałem opis z wielokrotnych obserwacji Takiem 100 i też tylko 3 kraterki z czego ten największy z ciemną częścią, stąd wnioskuję, że soczewka TS jest naprawdę przyzwoitej jakości. Dopiero 150 F15 achromatu pokazało 6 sztuk :) Zbierać kasę na takie achro.

Edit: Wstałem ale nie było warto, wiało i mrużyło, za parę dni ma się uspokoić więc będą większe szanse na udane obserwacje.
lolak89
 

PostJSC | 23 Kwi 2019, 07:56

Trzeba próbować z seeingiem (i przejrzystością powietrza), bo nawet dla 80mm jest on kluczowy w wyłapywaniu tych kraterków. Oczywiście ważny jest tez światłocień.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 11 Maj 2019, 19:46

Chodzą słuchy że będę miał trochę bezchmurnego nieba. Trzeba wykorzystać :)
Załączniki
Księżyc Nieznany: Resized_20190511_195140.jpeg
lolak89
 

Postkurp | 11 Maj 2019, 22:36

Przed chwilą ( około 22.34/35 ) patrząc przez lornetkę widziałem jakiegoś jasnego satelitę, który poruszał się nad północnym krańcem Księżyca i pomknął w kierunku Południowo Wschodnim. Był bardzo dobrze widoczny gołym okiem. Przez ostatnie dwa dni wieczorami zerkałem przez teleskop na Łysego ED-kiem z okularem Vixen NPL 15mm. Ten Vixenik dawał bardzo dobrze skorygowany obrazek, dużo lepszy od Erfli GSO i Explore Scientific. Wolę już mniejsze pole ale dobry i przyjemny w odbiorze obraz.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 15 Maj 2019, 14:21

Cześć Krzysztof.

Gdzie wy macie pogodę w Krakowie całkowita porażka.
Tak Plossle Vixena to dobre okulary.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 18 Wrz 2019, 07:29

Dziś popatrzyłem o 3 nad ranem na Księżyc lornetką 10x50. Wichura okropna ale warto było przypomnieć sobie jaki jest w 3 kwadrze. Nie chcę zapeszyć pogody ale przydałoby się trochę bezchmurnego nieba w najbliższym tygodniu, ciemne noce zaczynają się już wcześnie a w środku nocy zawsze można zachwycać się Księżycem z jego rzadko oglądaną fazą. Dodatkowo jest bardzo wysoko na niebie, większe szanse na życiowy seeing.
Oby dziś była pogoda, spróbuję poobserwować w nocy o ile mnie wiatr nie zwieje z balkonu.
lolak89
 

Postkurp | 16 Paź 2019, 13:20

Wczorajszy Księżyc w lornetce 10x50 po prostu mnie zachwycił. Obraz był doskonały bo przyciemniała go cieniutka warstwa chmur, która stanowiła świetny filtr naturalny. Trzeba też powiedzieć, że i same chmury w świetle Księżyca wyglądały jak ubita pianka ze śmietany zmieszana z jakimiś pajęczynami. Śmiem twierdzić, że w dobrej lornetce Łysy wygląda lepiej przyciemniony cienkimi chmurkami niźli waląc pełnym światłem po oczach podczas pełni. W tym zaświetlonym niebie lornetka wyłapywała jak rodzynki świecące iskierki gwiazd, które okraszały ten nocny Niebioskłon. Naprawdę przednie widoczki.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 16 Paź 2019, 23:32

Dzisiaj są bardzo dobre warunki do obserwacji Księżyca. Spokojnie używałem Orciaków 7 i 6 mm chociaż jakoś wygodniej mi było z tym 7 mm. BGO Ortho 7 mm pokazał świetne widoki,- było czysto, klarownie i ostro.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postekolog | 18 Paź 2019, 01:11

ROBACZA rozwala system :D

Siema
Załączniki
Księżyc Nieznany: jarczy.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postnkmarek | 18 Paź 2019, 14:17

kurp napisał(a):W dniu dzisiejszym były znakomite warunki do obserwacji Księżyca. Spokojnie używałem powiększeń rzędu x180. Pięknie nasz Łysy prezentował się na linii terminatora a jego powierzchnia ukazywała wspaniały szczegół. Podobała mi się bateria małych kraterów pomiędzy Ptolemeuszem a Müllerem. Można było zobaczyć nawet cienie wewnątrz nich rzucane przez ich obrzeża. Widać je na zdjęciu ilustracyjnym. To była jedna z lepszych obserwacji Księżyca do tej pory.


Jak Wy robicie tak ostre zdjęcia tak małych obszarów ? Jak by seeningu nie było !
MAK 127 + okulary 17, 10 i 6 mm, reduktor x0.5, lunetka biegunowa, EQ3-2 alu z prowadzeniem w jednej osi,
Canon 200D, kitowce: zoom 18-55, zoom 55-250, Jupiter-M21 4/200,
filtr zielony, Badera, księżycowy, UHC Astronomic wąskopasmowy
 
Posty: 209
Rejestracja: 24 Sty 2010, 16:23
Miejscowość: Nysa

 

Postkurp | 03 Lut 2020, 23:00

Cześć. Wczoraj i dzisiaj w godzinach 16.00-19.00 obserwowałem Księżyc. Po wielu bezowocnych dniach w końcu niebo się otworzyło i mogłem zaprząc do pracy teleskop. Świetne widoczki. Skupiłem się na okolicach krateru Copernicus gdzie bardzo dobrze prezentowały się promieniście wyrzucone masy skalne powstałe podczas tworzenia się krateru. Dzisiaj też widziałem w rekordowej odległości od linii terminatora jakiś oświetlony wierzchołek góry Księżycowej. Był naprawdę daleko po jego ciemnej stronie. Około 19-tej nadciągnęły... :evil: i nastąpił koniec obserwacji.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 28 Mar 2020, 23:31

Dzisiaj wieczorem był bardzo dobry obraz Łysego. Pomimo jego dość niskiego położenia widoki były świetne. Mnie szczególnie podobał się południowy koniec sierpa gdzie linia terminatora stawała się cieniutka jak ostrze szpilki. Przepiękne koraliki i światełka zanikające w ciemności. Ja uwielbiam takie krystaliczne widoczki kiedy wszystkie drobne szczegóły tarczy Księżyca widoczne są jak na doskonałej fotografii o dużej rozdzielczości.
Ostatnio edytowany przez kurp, 29 Mar 2020, 07:41, edytowano w sumie 1 raz
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postm_314 | 28 Mar 2020, 23:43

Mam nadzieję, że mój wpis pasuję do tego miejsca. Z racji pięknego nieba nad Toruniem, wg. meteoblue seeing 4-5, skierowałem swój SW 90/910 na księżyc, próbując zobaczyć, cóż to achromadełko pokaże. Obserwacja z balkonu, w zasadzie w centrum miasta. Okular standardowe 10mm z kątówką 45', pow. 91x. Jeżdżąc po wyrazistym sierpie stanąłem na Mare Crisium, i zacząłem szukać, Picard, Peirce, Greaves, Swift, Cleomedes F, widoczne bez problemu z indentyfikacją, ale według Virtual Moon Atlas najmniejszy z nich ma wymiary 12x12km, trzeba szukać mniejszego. I chyba jest Cleomedes H (6.0x6.0km)

Image

Zdjęcie pokazuje, jak to mniej więcej widziałem, zamazałem całe zdjęcie, ale chodziło tylko o ukazanie krateru, było ostre.
Obserwacje dokonywałem na standardowych parametrach, oraz na przysłoniętym obiektywie. W pełnej aperturze 90mm, księżyc na krawędziach delikatnie faluje oraz jest lekko zażółcony. Po przysłonięcia obiektywu do 76mm, uzyskaniu f/12 w stosunku do f/10, obraz przestał falować na krawędziach, zniknęło zażółcenie, oraz obraz stał się minimalnie ostrzejszy, zaznaczam minimalnie.
Cleomedes H w zmniejszonej aperturze widoczny jest cały czas jako mini-mini czarna plamka, w pełnej aperturze pojawia się i znika, można to nazwać miganiem.
Czekam na Plato i test kraterów.
Synta 8" Dobson była 2 razy, SW 102 Mak był, SW 80/400 był, Celestron 102/500 był, SW 114/900 był, Bresser 80/640 nano az
Jest Skylux 70/700
 
Posty: 136
Rejestracja: 08 Lut 2013, 20:23

 

Postkurp | 30 Mar 2020, 21:07

Księżyc dzisiaj jest bardzo wyraźny i dobrze wraz ze szczegółami widać jego powierzchnię. Najlepiej obserwowało mi się przez ES-a 8,8 mm. Pięknie widoczna cała tarcza Łysego a na niej drobniuteńkie kratery, uskoki, góry i inne elementy powierzchni, wprost wyłaził z okularu. Całe wieczorne niebo dało piękny popis w wykonaniu Wenus, Księżyca, Plejad, Oriona i innych jasnych gwiazd gdzie wszystko to było niedaleko od siebie i pięknie się na to patrzyło nieuzbrojonym okiem. Na deser około godziny 21.02 z zachodu na wschód gęsiego pędziło około 7-8 satelitów ,- jeden za drugim w takiej samej odległości a pod trochę innym kątem , bardziej na południe, ISS Zarya. Świetny widoczek. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postastrofan | 01 Kwi 2020, 00:59

Witam. Spoglądał kto na Księżyc tego wieczora? U mnie była rewelacja. Powiększenie skromne bo tylko 90x, ale widok jak z najlepszych zdjęć. Pomiędzy 22-23 seeing bite 9/10. Żadnego ruchu obrazu mimo delikatnego czasem powiewu wiaterku. Mur-beton. Już dawno nie widziałem tak stabilnego obrazu. Nawet po 24-ej mimo niskiego już położenia Łysego tylko delikatne jakby mrowienie ale na samej drobnicy. Soczewa chłodziła się ponad godzinę, ale się nie zawiodłem w przeciwieństwie do ostatniego razu.
Gdyby nie blask Księżyca nie wiem czy znalazłbym szczękę? :mrgreen: Tylu szczegółów dawno nie widziałem. Po ostatnim razie myślałem już że coś z kolimacją mojego tripletu :lol: . Dzis odzyskałem wiarę. Napawanie się niezliczoną ilością detali przerywane było co rusz zakryciami słabych gwiazd przez ciemną strone tarczy. Fajnie wyglądał Ptolemaeus kiedy światlo zaczęło delikatnie co dopiero muskać jego dno. Najpierw dostał na dnie jakby delikatnych świetlnych rys na powierzchni. Potem zaczęły się jakby rozlewać w róznych kierunkach.
W takich warunkach uwidacznia się ten potencjał dobrego refraktora. Warto czekać tych chwil. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postkurp | 01 Kwi 2020, 07:02

Potwierdzam. Obraz był bardzo stabilny, szczegółowy i piękny. Przez ostatnie 2-3 dni były bardzo dobre warunki do oglądania Łysego.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postdefaa | 01 Kwi 2020, 20:27

Właśnie obserwuje Księżyc, seeing jest dzisiaj świetny!! Brakuje powiększenia :(
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

Postdefaa | 02 Kwi 2020, 04:31

Naprawdę dawno nie pamiętam takiego seeingu. Była to noc jedna z kilku w ciągu roku. W okularze Meade UWA 5,5 mm obraz piękny, czysty, ruch powietrza minimalny na tarczy Księżyca, ale ten detal zapierał dech. Długo, długo wpatrywałem się w Księżyc i żałowałem że nie posiadam okularu, który dalby jeszcze większy power :)
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

Postkurp | 04 Kwi 2020, 22:12

Piękny Księżyc jest dzisiaj. Moją uwagę przykuł zespół małych kraterków położonych w kraterze Schiller-Zuchius Basin. Dzisiaj rzuciły mi się w oczy, bo były sprzyjające warunki do ich obserwacji. Były nawet widoczne cienie rzucane wewnątrz nich, maleńkie ale jednak dało się je zauważyć.
Załączniki
Księżyc Nieznany: Schiller.jpg
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 06 Kwi 2020, 21:40

Cześć.

Też teraz oglądam naszego Satelitę , warunki nie najlepsze i 150X-180X dzisiaj musi wystarczyć.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 89 gości

AstroChat

Wejdź na chat