Księżyc Nieznany

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postkurp | 23 Lut 2019, 08:23

Tez wczoraj pozwoliłem sobie na obserwacje Księżyca ale tak od godziny 22.40 do 23.40. Był wtedy jeszcze stosunkowo nisko. Nawet dobry seeing i niezłe widoki. Mnie w tej fazie bardzo podoba się poszarpana krawędź Łysego i jakieś obrzeżne kratery i góry, które dzięki takiemu oświetleniu wyglądają jakby wisiały w czarnej nicości i miejscami się z niej wyłaniały. Jednak ostatnio jednego z najlepszych widoków Księżyca dostarczyła mi lornetka 10x50 podczas " około pełni " i to wczesnym wieczorem przy bezchmurnym niebie. Zobaczcie sami, - nisko położony i wielki Łysy wygląda wtedy jak irracjonalnie zawieszony w niebieskiej nicości. Zawsze wtedy nasuwa mi się pytanie : - jak on tam wisi ? co go tam trzyma ?
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postlolak89 | 12 Mar 2019, 08:17

Nie wiem jak Wy ale ja wczoraj trochę pomęczyłem Księżyc w półgodzinnej przerwie między chmurami. Pięknie ostre szczegóły. Pociągnąłem do 220x wpatrując się w pewien krater gdzie w środku miał jakby "kocią łapę" złożoną z mniejszych kraterów. Seeing nie rozpieszczał ale widok bardzo przyjemny, również cienka warstwa chmur rozpraszała światło Księżyca tworząc wkoło niego halo ale dla wygłodniałego obserwatora wystarczy :)
lolak89
 

Postlolak89 | 13 Mar 2019, 09:41

Ależ wczoraj była przejrzystość :) Księżyc jak łza, 220x i czyściutki ostry obraz w bino. Gra światłe i cieni przy terminatorze nigdy się nie znudzi :) Szkoda, że seeing nie był najlepszy ale w sumie lepiej mi się oglądało przy 140-220x niż przy 44x gdzie cały Księżyc delikatnie mrużył i było widać każdy bąbel powietrza. Przy większym powerze jakoś jest to mniej uciążliwe, co chwilę jest ostro.
lolak89
 

Postkurp | 13 Mar 2019, 15:51

Potwierdzam. Około 18.10 Księżyc miał lany i spokojny obraz. Swobodnie używałem powiększeń rzędu x150. Pięknie widoczne kratery Aristoteles i Eudoxus. Gra świateł i cieni w kraterze Alexander wyglądała jakby w niego trafiła gigantyczna bomba i wszystko się rozprysło na tysiące kawałków. Po 30 minutach nadeszły chmurwy.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 14 Mar 2019, 23:14

Pięknie wczoraj prezentował się Mount Piton, którego bielutki wierzchołek wyłaniał się z czarnej nicości.
Załączniki
Księżyc Nieznany: Mons Piton.jpg
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 15 Mar 2019, 03:09

Cześć.

Ja jutro pooglądam jak pogoda się utrzyma. Mam teraz też fajnego Maczka Celestron 127mm na EQ3-2 , taki dobry optycznie znany mi egzemplarz.
Jowisz był w nim bardzo ładny , więc myślę że Księżyc też wypadnie dobrze.Będzie mały test.
Dzisiaj Księżyc zaszedł mi za dom , ale jutro myślę pooglądam go z balkonu jednym i drugim Makiem.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 15 Mar 2019, 09:08

Trzeci dzień z kolei wpatruje się w Księżyc ale wczorajszy seeing mógłbym określić mianem kaszy kuskus :) Niby ładnie nawet przy 200x ale jak wycelowałem na Syriusza to trząsł się jak galareta tak. Przedwczoraj za to nawet malusieńki Mars przy 220x pokazał mi ciemniejszy obszar. Szkoda, że dziś nie będzie nieba bo Kopernik wychodzi z cienia.
lolak89
 

Postkurp | 16 Mar 2019, 23:42

Piękny widok Księżyca dzisiaj podziwiałem. Skupiłem się głównie na okolicy Hippalus Rilles i Ramsden Rilles. Obraz był stabilny i bardzo dobry, bez problemu wyciskałem powiększenia x180 i to w doskonałej jakości. Łysy też znakomicie wyglądał w ES-ie 11 mm i to jeszcze przed zachodem Słońca , kiedy wisiał sobie w granatowej przestrzeni. Na południowym krańcu wyglądał jakby go ktoś porozgryzał i pokruszył. Widok był krystaliczny.
Załączniki
Księżyc Nieznany: Do Photo.jpg
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkurp | 17 Mar 2019, 19:48

Cały dzień albo spacerowałem z żoną albo przełaziłem na działce bo była prawie Wiosna ( pora roku
:D ). Od 15.30 obserwowałem Księżyc i powiem, że do 18.10 było bardzo dobrze bo potem niebo się zamgliło. Pełen zakres kolorów nieba i powiększeń dla Łysego. ED-ek stał przez parę godzin a ja w przerwach pomiędzy rodzinnymi rozmowami zerkałem na naszego Satelitę. Jedna z lepszych astro-wypoczynkowych Niedziel. Pozdrawiam. :!: :arrow: :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postlolak89 | 17 Mar 2019, 20:08

Nie to żebym się jakoś chwalił centymetrami ale ta długa rurka ma w sobie sporo magii i seksapilu :) seeing teraz jest kiepski ale mnie to nie męczy, Księżyc pięknie się prezentuje zarówno w 35 jak i 220 powiększeniu. Po jaśniejszej stronie Księżycafiolet trochę wchodzi na tarcze, przy terminatorze nadal zero kolorów.
Polecam taki księżycowy relaks przed jutrzejszym powrotem do wyścigu szczurów.
Załączniki
Księżyc Nieznany: IMG_20190317_185446.jpg
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 18 Mar 2019, 00:42

Cześć.

Ja też sobie dzisiaj Księżyc pooglądałem Maczkiem Celestrona 127mm , ładny obraz.Pentaxa XW 40mm z tym Makiem przy okazji testowałem. Świetnie bo w ogóle nie winietuje i ładne pole około 1,75* przy około 40X powiększenia.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 28 Mar 2019, 03:15, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 23 Mar 2019, 17:04

Modlitwa do Taurusa 20" o dobry seeing na Księżycu :) w wyciągu bino maxbright z parką 8 mm BST ED i barlowem 1.6x z bino WO. Power coś około 400x i szczęka zostawiona w domu żeby nie zgubić :) totalna petarda, te drobne szczegóły i kratery na krawędziach innych kraterów :) jak fotografia.
I pomyśleć że to nawet nie pracuje cała apertura. Już niedługo wyposażymy Byka w bino z powerswitchem o minimalnym powerze 1.2x i porządnym OCS który mam nadzieję zbierze już całą wiązkę.
Załączniki
Księżyc Nieznany: part000001(1).jpg
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 23 Mar 2019, 19:12

Seeing to podstawa , potem sprzęt.Ekstra że miałeś takie warunki.Pamiętam kiedyś Księżyc z mojego byłego SCT MEADE 10" przy około 450X. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 23 Mar 2019, 20:27

Nie no warunki były słabe ale od czasu do czasu ostrzylo tak pięknie że brakowało tchu :) apertura robi swoje.
lolak89
 

Postkurp | 23 Mar 2019, 21:22

Jak by nie było 20" to już jest petarda, mnóstwo światła a co za tym idzie rozdzielczość. Ja dzisiaj nie mogę niczego pooglądać bo ledwo widać kilka najjaśniejszych gwiazd.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postforem | 26 Mar 2019, 10:02

lolak89 napisał(a):Power coś około 400x i szczęka zostawiona w domu żeby nie zgubić :) totalna petarda, te drobne szczegóły i kratery na krawędziach innych kraterów :) jak fotografia.

Mnie przy 466x najbardziej rozłożyły pasma górskie, a konkretnie rzeźba ich zbocza. Przy takim powiększeniu powstaje wrażenie oglądania Księżyca z perspektywy kapsuły PMS (polish moon station) znajdującej się 10x bliżej powierzchni Księżyca niż Ziemi. Jest to bardzo silne złudzenie, a nie wyobraźnia. Widok bardzo podobny do obrazów z filmów i zdjęć, gdy ISS mija Himalaje, ale znacznie silniejszy w ekspresji, gdyż widziany nie na ekranie monitora, a rzeczywisty, bezpośredni :) Czekam na dobre warunki.
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postkurp | 01 Kwi 2019, 09:53

Po paru bez obserwacyjnych dniach postanowiłem zerknąć na Księżyc. Wczoraj wieczorem były doskonałe warunki do kosmicznego zerkania więc zachęciło mnie to do rannego wstania aby popatrzeć na Łysego. Opłaciło się, pomimo jego, niskiego położenia widoki były naprawdę dobre. W ES-ie 8,8 mm były dobrze widoczne okolice kraterów Andersson i Spencer. Widoczna była fajna gra świateł na ich obrzeżach oraz malutkie kratery położone w ich wnętrzach. Cienie linii terminatora doskonale uwidaczniały szczegóły tych obiektów. Zaintrygowały mnie też widoki w okolicy kraterów Aitken, Geiger i Heviside. Zwłaszcza pięknie wyglądało ciemne wnętrze Geigera na styku z kraterem Aitken. Warto było też zerknąć na duży krater Korolev ale on znajdował się z dala od linii terminatora i widok nie był już tak plastyczny. Rankiem nieźle też prezentowały się Saturn i Jowisz. Widoczne były pierścienie Saturna wraz z przerwą Cassiniego a na Jowiszu zaobserwowałem główne pasy równikowe wraz z z trzema pasami pobocznymi po każdej stronie równika. To był udany poranek obserwacyjny, poranne wstawanie opłaciło się.
Załączniki
Księżyc Nieznany: Anderson i Spencer.jpg
Anderson i Spencer.jpg (44.61 KiB) Obejrzany 15319 razy
Księżyc Nieznany: Aitiken.jpg
Aitiken.jpg (38.79 KiB) Obejrzany 15319 razy
Księżyc Nieznany: Korolev.jpg
Korolev.jpg (68.04 KiB) Obejrzany 15332 razy
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postforem | 09 Kwi 2019, 09:06

Godzina 20, spojrzenie za okno, na południowym zachodzie wąski sierp Księżyca. Nie mogłem odpuścić sobie ostatniego ładnego nieba w tym tygodniu :) Po 10 minutach z okiem przy różnych okularach stwierdziłem, że warunki są całkiem przywoite. Większość czasu spędziłem przy 186x i 311x, dużej różnicy ostrości nie było. Przy 466x już niestety tak. Rozpocząłem od 70x i całej tarczy. Oświetlony był jej północno-wschodni obszar, Mare Crisium i okolice, dokładnie 13% jego tarczy. Filtry były zbędne. Przechodziłem stopniowo na coraz większe przybliżenie. Światło pięknie "grało" podkreślajac rzeźbę terenu i akcentowało detale ukryte w kraterach tego rejonu. Po godzinie moje oko na tyle się nacieszyło widokiem, że zmieniłem "beczkę" na lornetkę 8x30 i szerokie pole. Później złapałem teleskopem jeszcze parę spektakularnych gromad, pożegnałem odchodzącą M42 i koniec.

Ale to nie był koniec :) Idąc do domu zatrzymałem się na chwilę, by ostatni raz zerknąć lornetką. Ziemia skumulowała sporą ilość ciepła promieni słonecznych, było wręcz gorąco jak latem (10-12 stopni?). Zapadła natychmiastowa decyzja. Z tarasu wziąłem leżak i żuraw, wskoczyłem do domu na sekundę po Nikona 12x i tak obserwowałem oraz przeglądałem ocean nieba do 22:30. Nooo, właśnie tego mi brakowało przez całą zimę! 8)
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postkurp | 09 Kwi 2019, 20:52

Przepięknie dzisiaj wyglądał sierp Księżyca. Przez godzinę zaczynając o 19.50 obserwowałem naszego naturalnego satelitę. Południowy kraniec sierpa z widoczną perełką jakiejś samotnej góry wyglądał " the best ". Używałem ES-a 11 mm i przy niskich położeniach obiektów US ten okular sprawuje się doskonale.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postastrofan | 12 Kwi 2019, 19:09

Witam. Załączam fotkę Księżyca ze środy. Testowałem wtedy mój nowy nabytek, Edka 80mm. jakość zdjęcia nie oddaje jakośći obydwu teleskopów. Jest zrobione metodą afokalną, więc cała masa szkła po drodze, ale pokazuje aktualną fazę. Seeing był wyśmienity. Cała tarcza wyglądała jak zamrożona, zero ruchu powietrza. Już dawno nie obserwowałem takiego Księżyca. Światłocienie nabrały jeszcze większej głębii a cienie kraterów były tak czarne, że aż nienaturalne. Mnóstwo drobnicy widocznej światłem ciągłym. O dziwo 80ed dużo nie odbiegał od większego 120mm. :shock: Do średnich powiększeń dzielnie się trzymał i byłem pod wrażeniem małego edka. Cieszę się, że go nabyłem. Nie wiadomo jak długo będzie na rynku z tym szkłem a cena naprawdę atrakcyjna. 8) Poydrawiam.
Księżyc Nieznany: IMG_1307.JPG
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postkurp | 14 Kwi 2019, 16:56

Wczoraj obserwowałem Księżyc obuocznie przy powerze x1 wracając z warsztatu na rowerze. Otóż na jednośladzie też da się obserwować. Co prawda krótkimi rzutami na obiekt bo drogi też trzeba pilnować ale jednak. Widoki niezwykle krótkie ale zaprawione dawką adrenaliny , z obawy, że jak popatrzę za długo to się wypi...ę. Było fajnie.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postlolak89 | 14 Kwi 2019, 20:59

Piękna noc, Księżyc jak malowany, seeing jest dziś bardzo dobry, do 140x jest ostro i tylko nieznacznie faluje. Polecam zerknąć na satelitę.

TS 102 wyciąga 2 kraterki w Plato korzystając z bino i dwóch pentaxow XF 12 mm co daje około 90x. Oczywiście żadnych tarcz nie ma tylko świetlne punkty.
Kopernik i okolice miażdży ostrością i klarownoscią. Świetny wieczór na relaks z teleskopem, wygodnie na krześle i z bino :)
lolak89
 

Postkurp | 14 Kwi 2019, 21:47

Potwierdzam. Przepiękne widoki wzgórz pod kraterem Plato a i wzdłuż całej linii terminatora. Okolice Kopernika to istna żyleta. Najlepiej było z ES-em 8,8 włożonym w jedną połówkę filtra polaryzacyjnego Celestrona. Łysy nie walił po oczach. Niesamowicie też wygląda południowy biegun Księżyca, jakby go ktoś poszarpał. Też zapraszam na obserwacje, dzisiaj warto.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postlukaskot779 | 15 Kwi 2019, 23:35

Dziś również u mnie niebo igła. Przyznam że nigdy nie skupiałem tak obserwacji na Księżycu, jednak dzisiejsze warunki odsłoniły jego istne piękno - pierwszy raz tak dokładnie widzę tarasy w kraterze Kopernik, również niesamowita struktura wnętrza krateru Gassendi, przez którego przebiega dziś linia terminatora. Piękna jest też dzisiaj rzeźba brzegu zatoki Sinus Iridum. Bez oporów mogę wsadzić w wyciąg ES-4,7mm (255x) i podziwiać urok "Łysego" :)
jeśli też macie takie warunki to polecam
__________________________________

Sky-Watcher N-254/1200 SYNTA 10 DOBSON Pyrex

Baader Scopos 35 mm 2"
Maxvision 18mm
Meade 5000 UWA 8,8mm
ES 4,7mm 82°

Filtr mgławicowy UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 40
Rejestracja: 13 Kwi 2013, 08:37
Miejscowość: Leszno (wlkp)

 

Postlolak89 | 16 Kwi 2019, 08:18

Wczoraj Księżyc był świetnym obiektem do obserwacji, warunki dobre i stabilne, ostre krawędzie kraterów.
Jednym z najfajniejszych efektów było wypełnienie się krateru Gassendi światłem w ciągu zaledwie 2 godzin !!! :)
To było super, na początek oświetlone tylko szczyty i odrobinę wnętrza by już koło 22:00 światło wlało się strumieniem do środka ukazując piękną rzeźbę terenu poprzecinaną siatką szczelin, kraterów i pagórków. Zachwyciłem się tym widokiem.

Dużą część czasu poświęciłem na Zatokę Tęczy gdzie wspaniale wyrysowane były szczegóły "półksiężyca", nie mogłem się zdecydować czy wolę ten widok w 140x czy w 90x :) Za każdym razem jak zmieniałem okulary zachwycałem się od nowa i nie mam zwycięzcy.
Na południu za to niezliczone ilości kraterów, masa rożnych form. Zawsze próbuję sobie wyobrazić jak wyglądają "z góry" a nie pod ostrym kątem widziane z Ziemi gdzie większość kojarzy mi się z ziemniakiem :)

Jako, że warunki sprzyjały to postanowiłem pobawić się z Plato. Spędziłem sporo czasu wpatrując się w niego i zmieniając konfigurację okularów. Pozwolę sobie podzielić się wnioskami:

1. Patrząc Mono mogłem szybciej i pewniej wyłapać 3 kratery wewnątrz Plato niż patrząc z bino. Przy korzystaniu z bino również je widziałem ale tak jakby 90% czasu widzianego w mono. Z pewnością na wynik miał również fakt, że mono było trochę jaśniej i błyskały do mnie "pewniejszym" światłem.

2. Przy 90x jak i przy 140x widziałem te same detale powierzchni. Zarówno w Pentaxach 12 XF jak i 8 mm BST wyłapywałem 3 kratery w Plato jak i mini struktury które obierałem za cel w Zatoce Tęczy. Wniosek? Zdolności rozdzielczej nie przeskoczymy Powerem :) aczkolwiek trochę łatwiej mi było rozdzielić dwa, ciasne obiekty przy 140x niż przy 90x.

3. Mono może być efektywniejsze ale jest okropnie męczące. Przy wyłuskiwaniu delikatnego detalu skupiamy się na 100%, oko zaczyna się poddawać, zaczyna łzawić. Patrząc obuocznie mamy podniesiony komfort, oczywiście też się wytężamy, żeby dostrzec coś na granicy możliwości sprzętu ale robimy to naturalnie parą oczu więc i wysiłek jest mniejszy, może trwać dłużej.
Stąd też wniosek, że obserwacje mono będą efektywniejsze ale tylko w rękach (oczach) doświadczonego obserwatora. Początkującemu powinno być łatwiej wyłuskać detal w bino z racji wygody i mniejszego zmęczenia oczu, które odwraca uwagę od wypatrywania szczegółu.

4. Przypomniałem sobie o najważniejszym wniosku :) 140x w mono wygląda jak 90x w bino :) Jest tak ogromna różnica w odbieraniu widoku, że ma się wrażenie dużo większej krotności powiększenia.


Plato oddał mi w moje oczy 3 kratery, po powrocie do domu sprawdziłem na fotce którą zamieszczam poniżej, które to były i na którego zapoluję następnym razem.

Księżyc Nieznany: post.jpg


1. Widoczny cały czas na wprost.
2. Widoczny 95% czasu, jak się okazało na zdjęciu są tam dwie sztuki :) u mnie jako jeden.
3. Tego musiałem często zerkać, czasami znikał w falowaniu atmosfery. Trochę częściej wychodził w mono.
4. O tym łobuzie, przyklejonym do krawędzi, nie wiedziałem a wydaje się być w zasięgu mojej setki, zapoluję na niego następnym razem.
5. W tym miejscu ciągle mi się wydawało, że coś widzę. Pewnie to złudzenie bo na zdjęciu wygląda jakby to był jaśniejszy obszar. Niby jest tam kilka kraterków obok siebie, które mogły by zlać się w jeden ale... no raczej poza zasięgiem tej soczewki. Co o tym myślicie?
6. Czy ta sztuka jest jeszcze w zasięgu soczewki 102 mm przy idealnych warunkach? Zastanawiam się czy jak będę znał jego miejsce to czy uda się go dostrzec, jest niewiele mniejszy niż numer 3.


Całe obserwacje uważam za mega udane, sporo się dzięki nim nauczyłem. Teraz tylko zbierać na Achromat 150/2250 :)
Pozdrawiam
Łukasz
lolak89
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 73 gości

AstroChat

Wejdź na chat