Obserwacje południowego i zachodniego nieba

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postwaćpan | 10 Lut 2019, 00:27

Cześć Astromaniacy :)

Długo czekałem na pogodę, aby móc wypróbować lepiej sprzęt, który niedawno skompletowałem. Zaznaczam, że jestem bardzo początkujący. Astronomią zajmuje się od niecałych 5 miesięcy i jest to moja pierwsza relacja z astro obserwacji. Obserwuję głównie południowo-wschodnią część nieba ode mnie z balkonu na skraju Piaseczna i z działki od mojej mamy gdzie jest jeszcze gorszy seeing, bo bliżej Warszawy ;-) Tym razem jednak byłem na działce u brata ciotecznego i tam jest łuna świetlna od strony północy i wschodu (Warszawa), ale niebo było ciemniejsze niż u mnie z bloku i miałem wreszcie zaciemnione niebo od południa i zachodu.

Był piękny pogodny wieczór, piątek godzina 18:40 gdy rozpoczęliśmy obserwacje.
Gołym okiem oglądaliśmy cieniutki sierp księżyca. Marsa jako pomarańczową kropkę. Z konstelacji najbardziej rzucał się w oczy Orion wraz z Mgławicą Oriona – widoczna mgiełka. Mały Pies widoczny bardzo dobrze. Dobrze było widać Kasjopeję i Woźnicę, ale Byka już słabo i częściowo. Plejady były widoczne bardzo dobrze jako mgiełka z gwiazdami. Pegaz dobrze. Lwa to może widziałem 4 gwiazdy bo zasłaniała go łuna świetlna. Staraliśmy się jeszcze dostrzec Wielką Niedźwiedzicę, ale ledwo dostrzegliśmy asteryzm Wielkiego wozu, ale w całości.

Nie wiem jak się prawidłowo określa seeing. Proszę mnie pouczyć w tej kwestii :)
Ja z tego co zapamiętałem i sprawdziłem w Stellarium to patrząc na wschód i zachód widziałem gwiazdy do 3,5 mag, a patrząc na południe do 4 mag.

O godzinie 19:00 zaczęliśmy oglądać księżyc przez Maka 127 z okularem WA-66 9 mm i SWA-58 6 mm bez filtra księżycowego. Jakość była słaba jeśli chodzi o ostrość. Już wolałem oglądać 6-tką niż 9-ką, bo przynajmniej powiększenie było większe. Przy źrenicy wyjściowej 0,5 mm nie oczekiwałem dobrej :) (Tak swoją drogą mały off topic – zamienie SWA-58 6-kę na 8 mm).

Następny był Mars i wyglądał koszmarnie. Lekko zabarwiona na pomarańczowo, rozmyta kulka z poświatą wokół. Na lewo od niej znajdował się Uran w odległości 0,5'. Nie jestem jednak pewny czy to co ogladałem to był Uran, czy gwiazda 110 Psc. Użyte okulary to 9mm i 6 mm. W ostrosci znów nie widziałem różnicy. Nie posiadam jednak żadnego filtra planetarnego.

I wreszcie skierowałem teleskop na Plejady. Widok był zachwycający, bardzo kontrastowy. Znajdowałem się w samym środku gwiazd :shock: Użyłem mojego nowego okularu Vixen NPL 40 mm, wkręciłem w niego filtr UHC Explore Scientific. Dalszą przygodę kontynuowaliśmy z tym okularem.

Nieco na lewo czekał na nas następny super obiekt – Mgławica Oriona i oczywiście wyglądała przepięknie!

Próbowałem jeszcze zobaczyć NGC 2903, ale nie zobaczyłem nic. I nie wiem czy to kwestia łuny świetlnej jaka tam była, czy ograniczenia mojego Maksutowa. Wydaje mi się jednak, że dwa dni wcześniej obserwowałem tą galaktykę z mojego balkonu. Gdy nałożyłem filtr UHC do 40-ki widziałem jakby poświatę, mgiełkę wokół gwiazdy. To chyba musiała, być ta galaktyka.

I żałuję teraz, że się pomyliłem w położeniu Andromedy. Myślałem, że odchodzi do dołu od Pegaza i myślałem, że już zaszła wtedy za horyzontem, A okazuje się, że znajduje się wyżej od Pegaza. I tym samym nie obserwowałem NGC 224.

Następne obiekty jakie chciałbym zobaczyć to gromadę otwartą M44 w Raku, wspomniany wcześniej NGC 2903 w Lwie i M31 8)

Jak sądzicie - co warto obecnie oglądać?
Lornetka Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 Gru 2018, 21:23
Miejscowość: Piaseczno

 

PostKarol | 10 Lut 2019, 10:41

Część,

Z filtrem UHC czy innym mgławicowym obserwuj mgławice (ale też nie wszystkie). Do galaktyk nie nadają się takie filtr ponieważ one świecą całym spektrum światła.
Określenie seeingu to kwestia doświadczenia. Jak już trochę popatrzysz, zobaczysz "gotującą się zupę" i "brzytwę" to będziesz wiedział czy aktualne warunki ocenić na 2/5 czy 4/5.
Zasięg najprościej ocenić po prostu próbując dostrzec najsłabszą gwiazdę. Potem sam będziesz widział co opisać by jeszcze lepiej określić swoje warunki.
Warto w najbliższe tygodnie:
M:41, 35 (z NGC 2158), 36, 37, 38, 46, 47, 1 (ciemna, słaba ale spróbuj), 31, 32, 110, 34, 81, 82, 66, 65, 3.
NGC: 752 (w lornetce tworzy asteryzm z Kijem Golfowym), 869, 884, 457 (Yeti/Kosmita/Sowa/Ludzik).
Jest tego więcej ale to tak na szybko.

Daj znać jak Ci poszło z ich obserwacją ! ;)

PS. Spróbuj z NGC 2903 bez filtra.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postwaćpan | 10 Lut 2019, 15:46

Dzięki za wskazane obiekty :!: Co do sprzętu to jeszcze zakupiłem kitowy reduktor GSO 0,5x. Wiem, że degraduje obraz, ale pomyślałem, że wypróbuję go do galaktyk z okularem 25 mm i 32 mm, może światłosiła wzrośnie i coś więcej zobaczę.
Lornetka Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 Gru 2018, 21:23
Miejscowość: Piaseczno

 

Postendriu624 | 10 Lut 2019, 16:02

waćpan napisał(a):Dzięki za wskazane obiekty :!: Co do sprzętu to jeszcze zakupiłem kitowy reduktor GSO 0,5x. Wiem, że degraduje obraz, ale pomyślałem, że wypróbuję go do galaktyk z okularem 25 mm i 32 mm, może światłosiła wzrośnie i coś więcej zobaczę.

Niech Kolega kupi używkę newtona 150/750 jako uzupełnienie maka 127 , zamiast szukać w maku 127 szerokich pól i jaśniejszych obrazów. Dlatego zaproponowałem newtona 150/750, bo używki są bardzo tanie, chociaż achromat 120/600 byłby tu lepszym uzupełnieniem dla maka 127.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwaćpan | 10 Lut 2019, 16:48

endriu624 napisał(a):Niech Kolega kupi używkę newtona 150/750 jako uzupełnienie maka 127 , zamiast szukać w maku 127 szerokich pól i jaśniejszych obrazów. Dlatego zaproponowałem newtona 150/750, bo używki są bardzo tanie, chociaż achromat 120/600 byłby tu lepszym uzupełnieniem dla maka 127.


Jest nawet obecnie oferta na giełdzie niebieskiego SW 120/600 za 700 zł i taki mobilny sprzęt to faktycznie mógłbym zmieścić do mojej torby zamiast maksutova albo wszystkie razem jeśli bym uniósł ;) Na razie jednak muszę się wstrzymać z wydatkami. Naciesze się tym co mam :)
Lornetka Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 Gru 2018, 21:23
Miejscowość: Piaseczno

 

Postdefaa | 12 Lut 2019, 12:16

Cześć :)
Z Twojej relacji wynika, że dobrze orientujesz się na niebie, wiesz, gdzie obecnie znajdują się planety i nie masz problemu
z rozpoznawaniem gwiazdozbiorów.
Piszesz, że obserwowałeś Marsa i próbowałeś namierzyć Urana. Musisz pamiętać, że obie planety swój okres najlepszej widoczności mają za sobą i powoli zbliżają się do koniunkcji ze Słońcem (Mars 2 września, Uran 23 kwietnia), co oznacza, że warunki ich widoczności będą coraz słabsze. Mimo to dzisiaj czyli 12 lutego obie planety znajdą się w dość bliskiej koniunkcji.
Jeśli obserwujesz południowo-wschodnią część nieba to warto wstać koło godziny 5.45, ponieważ widoczne są tam 3 planety Jowisz, Wenus i wschodzący po koniunkcji ze Słońcem Saturn.
Jeśli chodzi o sprzęt to posiadasz maczka czyli teleskop bardziej księżycowo-planetarny. Koledzy dobrze radzą by uzupełnić go o sprzęt, który da Ci szerokie pola np. achromat 120/600 lub wspomnianego Newtona 150/750. W szerokim polu mgławice oraz różne gromady prezentują się znacznie przyjemniej.
Filtr, który posiadasz najlepiej używać tylko na mgławicach, na Plejady lub galaktyki jest on zbędny.
Co warto obecnie oglądać ?
m 31, 32, 110 w Andromedzie ; m 34 oraz gromadę podwójną w Perseuszu ; m 35, NGC 2158 (gromada otwarta znajdująca się 15 min łuku od m 35) w Bliźniętach ; m 36,37,38 w Woźnicy ; m 41 w Wielkim Psie ; m 44 i m 67 w Raku ; m 65,66 i NGC 3628 tzw, Triplet Lwa ; m 81 i m 82 w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy ; m 103 w Kasjopei.
To tyle, daj znać jak idą obserwacje i co nowego udało Ci się złapać ;)
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

Postwaćpan | 12 Lut 2019, 22:56

Cześć defaa

defaa napisał(a):Z Twojej relacji wynika, że dobrze orientujesz się na niebie, wiesz, gdzie obecnie znajdują się planety i nie masz problemu
z rozpoznawaniem gwiazdozbiorów.


Dziękuję! Faktycznie bardzo się przykładałem do nauki gwiazdozbiorów. To w dużej mierze efekt gry w "Constellation mind" ;)
Patrzenie na niebo i rozpoznawanie konstelacji sprawia mi dużą przyjemność :D

W najbliższe dni jak pogoda dopisze oczywiście będę obserwował księżyc, bo już mamy pierwszą kwadrę. Nie wiem tylko, czy już nie będzie za jasno świecił na DS'y.

defaa napisał(a):Jeśli obserwujesz południowo-wschodnią część nieba to warto wstać koło godziny 5.45, ponieważ widoczne są tam 3 planety Jowisz, Wenus i wschodzący po koniunkcji ze Słońcem Saturn.


Już parokrotnie obserwowałem z balkonu ten poranny spektakl gołym okiem, ale teleskop miałem złożony. Ciężko mi się zorganizować tuż przed pójściem do pracy :lol:

defaa napisał(a):Jeśli chodzi o sprzęt to posiadasz maczka czyli teleskop bardziej księżycowo-planetarny. Koledzy dobrze radzą by uzupełnić go o sprzęt, który da Ci szerokie pola np. achromat 120/600 lub wspomnianego Newtona 150/750. W szerokim polu mgławice oraz różne gromady prezentują się znacznie przyjemniej.
Filtr, który posiadasz najlepiej używać tylko na mgławicach, na Plejady lub galaktyki jest on zbędny.


To prawda tym Makiem to nie poszaleję na DS'ach. Nawet myślę o sprzęcie taki jaki masz Ty czyli GSO 12". Mam w planach wyjazdy do Jeżewic za Tarczynem - tam jest pięknie i ciemno :) Czytałem, że te dobsony cicho się obracają i są lepiej wykonane od Synty. Czy lubisz ten teleskop?

Jeszcze będę testował mój kitowy reduktor 0,5x. Już wiem, że degraduje obraz gdy patrzę na gwiazdy, ale na DS'y jeszcze z nim nie patrzyłem.
Lornetka Delta Optical Entry 10x50
 
Posty: 50
Rejestracja: 01 Gru 2018, 21:23
Miejscowość: Piaseczno

 

Postdefaa | 17 Lut 2019, 13:18

Tak GSO są wykonane zdecydowanie lepiej od Synt SW. Zalety GSO ? W pełni łożyskowane, wyciąg z mikrofokuserem, wyczernione lustro wtórne oraz tuleja wyciągu. Sama sprawność luster oceniania jest na 94%.
Czy lubię ten teleskop ? Oczywiście, służy mi do wszystkiego, nie ma kłopotu żeby go przewieść w samochodzie (przynajmniej moim).
Jeśli jednak byś chciał kupić od razu tak dużego Newtona polecam podlecieć do kogoś kto takiego posiada, zobaczyć jak to wygląda, przede wszystkim gabarytowo, żeby się potem nie potrzebnie zniechęcić :)
Teleskop Vixen 103s ED
Obserwacje Słońca w ramach SOS PTMA. http://sos.poa.com.pl/
 
Posty: 128
Rejestracja: 25 Sie 2011, 09:32
Miejscowość: Straelen Niemcy

 

PostWerni74 | 17 Lut 2019, 13:27

Fakt 12 to juź ogromne działo:), tu masz porównanie 8-10-12 z wczorajszego mini zlotu:)
Załączniki
Obserwacje południowego i zachodniego nieba: aaa.jpg
GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4
EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 257
Rejestracja: 23 Mar 2016, 17:56
Miejscowość: Ostrzeszów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 69 gości

AstroChat

Wejdź na chat