* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
 Temat postu: Na prawo od syriusza
PostWysłany: Czw Sty 03, 2019 10:02 am 

Witam 1.01.2019 w Warszawie dzięki laskawosci pogody udało się wkoncu spojrzeć na stoleczne niebo. Teleskop słaby ale co nie co było widać zainteresował mnie jednak obiekt na prawo od syriusza, taka długa mgiełka trochę na skos. Nie podążała że teleskopem więc odpada jakieś zabrudzenia. Ktoś wie co to mogło być?

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Na prawo od syriusza
PostWysłany: Wto Lut 26, 2019 10:13 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Leszno (wlkp)
Syriusz jest dosyć nisko nad horyzontem, więc sugeruję z tego co piszesz, że również ten obiekt był nisko. Przypuszczam że to po prostu jakaś chmurka, słup dymu czy też smuga kondensacyjna od samolotu oświetlona przez światła miejskie
Polecam sprawdzić, czy ta mgiełka będzie obecna w tym samym miejscu i o takim samym kształcie przez kolejne noce. Pozdrawiam :)

Sky-Watcher N-254/1200 SYNTA 10 DOBSON Pyrex

Baader Scopos 35 mm 2"
Maxvision 18mm
Meade 5000 UWA 8,8mm
ES 4,7mm 82°

Filtr mgławicowy UHC 2"

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Na prawo od syriusza
PostWysłany: Wto Lut 26, 2019 11:39 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa
Na prawo od gwiazdy Syriusz gwiazdozbioru Wielkiego Psa znajduje się gwiazdozbiór Oriona, który ma taka mgiełkę to M42 mgławica mogłeś to zobaczyć, ale przez teleskop nawet kiepskiej jakości da się zobaczyć ten obiekt, wystarczy zwykła lornetka i też można zobaczyć nawet w miastach. Początku też brałem inne obiekty a okazało się, że po kilku latach zainteresowania się Astronomią teraz już wiem, że najlepiej jak się coś nie wie można zainstalować obojętnie, jaki program astronomiczny, dobry jest też program astronomiczny autorstwa Janusza Wilanda Nocny Obserwator skrót programu NO, można wiele samemu robić i się dowiedzieć, co nam świeci nad naszymi głowami, z tego, co wiem jasne gwiazdy widać było w Warszawie, więc polecam ten program można też pobrać sobie inne programy darmowe. Wtedy będziesz miał pewność, co widzisz na nocnym czy wieczornym niebie. Ale też nie wykluczam, że mogła to być smuga po samolocie, która przemieszczała się na tle gwiazdozbiorów zimowych. :wink:

http://astrojawil.pl/blog/moje-programy ... bserwator/

Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości