Obserwacje Jowisza i Saturna 2019.

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostKrzysztof_P | 07 Lut 2019, 07:26

Witajcie.

Oglądanie Jowisza czas zacząć.Jestem na balkonie i spoglądam teraz na niego w Krakowie , Nowej Hucie prawie o brzasku. Seeing przeciętny , obraz trochę faluje. Chwilami widać szczegóły w pasach.Jeden z Księżyców zbliża się do tarczy Planety , nie sprawdzałem który i czy będzie Tranzyt czy też za nią zniknie.Spoglądam na niego Makiem Intesa 8" , F10 z TV Naglerem T4 12mm , około 175X i obraz jest do przyjęcia , wyżej raczej odpada ze względu na warunki.Z każdym dniem nasz olbrzym będzie coraz wyżej i myślę że sezon jego oglądania można uważać za otwarty.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 11 Cze 2019, 03:09, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 07 Lut 2019, 08:38

Nieee :) To ja chciałem otworzyć sezon na Jowisza :) Niestety przez ostatnie dni czytam książki do późna w noc tak, że jak wstaję o 5:30 do pracy to jestem jak zombie, śpię po kilka godzin. Dziś wstałem po 4 rano ale nie miałem siły wynosić sprzętu na balkon i wychładzać sypialni. Popatrzyłem tylko przez drzwi tarasowe tak koło 6 rano i zobaczyłem dwa pasy ale tylko w powerze 44x. W wyższym całkowicie obraz zdegradowany, przez okno to szkoda czasu i nerwów i nie mogę napisać, że to były obserwacje bo ledwie coś było widać :)

Mam nadzieję, że w weekend będzie jakiś czysty poranek to i ja chętnie się dopisze do listy zaczynających Jowiszowy sezon.
Pozdrawiam
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 07 Lut 2019, 09:08

Cześć.

Trochę zmarzłem , ale warto było , teleskop mam cały czas na balkonie przygotowany do oglądania , nakryty pokrowcem ze srebrnej folii zakupionym w TPL.Tak że zawsze gotowy do oglądania.Balkon częściowo zadaszony więc nic na niego nie pada i nie leje.Wychodzę na balkon ściągam nakrycie , włączam zasilanie i oglądamy. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanBielanski | 07 Lut 2019, 10:13

Witam
Też obserwowałem Jowisza i Wenus dziś z Nowej Huty przez lornetkę 8x42.
Chyba będę musiał sobie przywieźć do Krakowa mój stary pierwszy teleskop
'Sky-Watcher BK 1309 EQ2' coś mi się wydaje zyska drugie życie przy
obserwacjach z balkonu (nie będzie leżał bezproduktywnie w pudełku).
Pozdrawiam
Jan
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

PostKrzysztof_P | 07 Lut 2019, 10:21

Cześć.

Oczywiście jak masz taki sprzęcik to korzystaj. Lornetka jednak to nie sprzęt do Planet a swoim Teleskopem zawsze zobaczysz więcej i lepiej.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanBielanski | 07 Lut 2019, 10:33

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Oczywiście jak masz taki sprzęcik to korzystaj. Lornetka jednak to nie sprzęt do Planet a swoim Teleskopem zawsze zobaczysz więcej i lepiej.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Przywożenie do Krakowa C11 nie ma sensu, u rodziców w Sidzinie pod Babią Górą mam dużo lepszą miejscówkę niż Kraków.
Ale praca nie zawsze pozwala wyjechać (niestety pogoda nie dostosowuje się do urlopu), a taki teleskop 130 mm Newtona
pozwoli poprawić sobie samopoczucie przed pójściem do pracy. Jeszcze będę musiał go doposażyć w filtr słoneczny do obserwacji plam będzie wystarczający.
Pozdrawiam
Jan
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

PostKrzysztof_P | 09 Lut 2019, 06:47

Cześć.

C11 też posiadamy w naszym obserwatorium koło Krakowa , spora aperturka i oglądamy nim przeważnie DSy. Makiem INTESA 8" lepiej wypadają Planety , Księżyc i podwójne dlatego on nadaje się doskonale do tych celów.Czekam teraz na Jowisza , pogoda w Krakowie dopisuje.Mam nadzieję że zaraz wyłoni się znad dachów i będę mógł na niego spojrzeć Makiem Intesa 152/1520mm F10 , którego kupiłem i niedawno otrzymałem w przesyłce. Takie pierwsze światełko na Jowisza.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 10 Lut 2019, 07:43

Dzisiaj Jowisz też trafiony , nawet była WCP , Seeing kiepski i wszystko pływało , okular 12mm i nic więcej.Maczek 152 mm Intesa w użyciu , Pow. około 130X plama ładny kolorek , widać sporo poprzyklejane do pasów , ale Seeing nie pozwala dokładnie się przyjrzeć i nici z dobrego oglądania.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postolwap | 10 Lut 2019, 10:19

JanBielanski napisał(a):Witam
Też obserwowałem Jowisza i Wenus dziś z Nowej Huty przez lornetkę 8x42.

Witam, to przy tak małym powiększeniu 8 razy, widać dobrze Jowisza? Może znajdziesz jakiś film z podobnym obrazem, jaki obserwujesz przez swoją lornetkę, to prześlij, ok? pozdrawiam
 
Posty: 18
Rejestracja: 19 Sty 2019, 18:38

 

PostOrzech | 10 Lut 2019, 10:23

Obwarować można i bez przyrządów optycznych :-)
Przez lornetkę klasy 8x40 widać już księżyce Galileuszowe.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postolwap | 10 Lut 2019, 10:29

Orzech napisał(a):Obwarować można i bez przyrządów optycznych :-)
Przez lornetkę klasy 8x40 widać już księżyce Galileuszowe.

No, ale jak? Przecież lornetka o powiększeniu 8x, jest moim zdaniem za słaba aby zobaczyć księżyce.
 
Posty: 18
Rejestracja: 19 Sty 2019, 18:38

 

PostZalki89 | 10 Lut 2019, 10:32

olwap napisał(a):
JanBielanski napisał(a):Witam
Też obserwowałem Jowisza i Wenus dziś z Nowej Huty przez lornetkę 8x42.

Witam, to przy tak małym powiększeniu 8 razy, widać dobrze Jowisza? Może znajdziesz jakiś film z podobnym obrazem, jaki obserwujesz przez swoją lornetkę, to prześlij, ok? pozdrawiam


Tu masz szkic z widokiem Jowisza tylko w ciut większym powiększeniu bo 10x a nie 8x https://astropolis.pl/topic/39981-hiady ... ez-lornetkę/
Synta 8, GSO SV 30mm, Super Plossl 25mm, Meade 4000 SWA 18mm, TS HR Planetary 7mm, Vixen Deluxe 2x
 
Posty: 14
Rejestracja: 29 Sty 2018, 10:37
Miejscowość: Staw, Lubelskie

 

Postolwap | 10 Lut 2019, 10:43

[quote="Zalki89"

Tu masz szkic z widokiem Jowisza tylko w ciut większym powiększeniu bo 10x a nie 8x https://astropolis.pl/topic/39981-hiady ... ez-lornetkę/[/quote]
Przed chwila oglądałem film z Jowiszem w roli głównej, przy powiększeniu 83 razy i muszę powiedzieć, że dobrze się trzeba wpatrzyć, aby księżyce Jowisza zobaczyć :)
https://www.youtube.com/watch?v=fdNso4FWnX4
 
Posty: 18
Rejestracja: 19 Sty 2019, 18:38

 

PostKarol | 10 Lut 2019, 10:47

Weź lornetkę, wyjdź, popatrz i nie pisz bzdur. Obserwujemy niebo tyle lat i takie bajki to możesz dziecku opowiadać.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostZalki89 | 10 Lut 2019, 10:50

Ten film nie odwzorowuje tego co widzimy w wizualu, sam obserwowałem Jowisza wiele razy przez lornetkę 10x50 i naprawdę było widać ksiezyce, ten szkic wyżej dobrze to odwzorowuje.
Synta 8, GSO SV 30mm, Super Plossl 25mm, Meade 4000 SWA 18mm, TS HR Planetary 7mm, Vixen Deluxe 2x
 
Posty: 14
Rejestracja: 29 Sty 2018, 10:37
Miejscowość: Staw, Lubelskie

 

Postolwap | 10 Lut 2019, 10:54

Karol napisał(a):Weź lornetkę, wyjdź, popatrz i nie pisz bzdur. Obserwujemy niebo tyle lat i takie bajki to możesz dziecku opowiadać.


Ja nie piszę bzdur, a moje zdziwienie wynika z tego, że sam posiadam starą lunetę, pamiętającą czasy ZSRR, która ma powiększenie 20x60 i przy tym powiększeniu księżyców Jowisza nie widać, a wzrok mam jeszcze dobry. Jednak nie chce się przecież upierać, przy tym że przez współcześnie wyprodukowaną lornetkę 10x zoom, będzie widać księżyce Jowisza, bo jak mówisz że widać to widać. tylko mnie to zastanawia jak przez lat kilkadziesiąt zmieniły się parametry oznaczeniowe na przyrządach do obserwacji.
 
Posty: 18
Rejestracja: 19 Sty 2019, 18:38

 

Postchondryt | 10 Lut 2019, 10:57

olwap napisał(a):[quote="Zalki89"

Tu masz szkic z widokiem Jowisza tylko w ciut większym powiększeniu bo 10x a nie 8x https://astropolis.pl/topic/39981-hiady ... ez-lornetkę/

Przed chwila oglądałem film z Jowiszem w roli głównej, przy powiększeniu 83 razy i muszę powiedzieć, że dobrze się trzeba wpatrzyć, aby księżyce Jowisza zobaczyć :)
https://www.youtube.com/watch?v=fdNso4FWnX4[/quote]

Witam.
Na początek pytanie do Ciebie. Czy kiedykolwiek patrzyłeś przez jakiś sprzęt?
Księżyce Jowisza zobaczysz przez każdą lornetkę a nawet przez mały teleskop przy powerze 83 X możesz już zobaczyć pewne szczegóły na samej tarczy planety bo o księżycach już nie wspomnę.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKarol | 10 Lut 2019, 10:59

Bzdury bo widać. Pożycz, kup sobie normalną lornetkę i popatrz. Tylko na pewno na Jowisza a nie gwiazdę ;) Dla pewności jeszcze raz sprawdź czy widać w tej 20x60 Księżyce ale tym razem upewnij się, że to ta planeta.

Nie ma o czym pisać. A jak nadal nie widzisz to się z kimś spotkaj. A jak nadal nie widzisz to ... może idź do okulisty.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postendriu624 | 10 Lut 2019, 11:02

Posty "olwap" są tylko po to, aby nas wszystkich wyprowadzić z równowagi , specjalnie zadaje głupie pytania i udziela głupich odpowiedzi, to człowiek który specjalnie wprowadza zamęt w życie tego forum.

Proszę nie zwracać na tego Pana uwagi i nie odpowiadać na jego pytania, może w końcu sam opuści to forum.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostSoczi | 10 Lut 2019, 11:14

olwap to chyba czas szkła wyczyścić w tej twojej lunecie. A i spod latarni wyjdź bo prawdopodobnie ci świeci prosto w obiektyw. Może ty nawet z centrum miasta w smogu patrzysz to sie nie dziwię że nie widzisz satelitów Jowisza.
Ostatnio edytowany przez Soczi, 11 Mar 2019, 14:52, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postolwap | 10 Lut 2019, 11:16

Jaki z tego wniosek płynie, szanowni koledzy i koleżanki? Że na ruskim sprzęcie polegać nie można :)
 
Posty: 18
Rejestracja: 19 Sty 2019, 18:38

 

Postchondryt | 10 Lut 2019, 11:26

olwap napisał(a):Jaki z tego wniosek płynie, szanowni koledzy i koleżanki? Że na ruskim sprzęcie polegać nie można :)


Myślę że ze sprzętem wszystko w porządku tylko z Tobą coś nie tak :lol:

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostSoczi | 10 Lut 2019, 11:27

Jeśli ten sprzet jest w fatalnym stanie i ma kilkadziesiąt lat to napewno cos moze być na rzeczy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostKrzysztof_P | 10 Lut 2019, 11:37

Cześć.

Panowie Księżyce Jowisza było by widać nawet gołym okiem , ale blask tej Planety je zaświetla i dlatego giną w blasku samego Jowisza.Widać je już przez jakąkolwiek małą lornetkę , tylko trzeba wpierw na niebie znależć Jowisza. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postolwap | 10 Lut 2019, 11:42

endriu624 napisał(a):Posty "olwap" są tylko po to, aby nas wszystkich wyprowadzić z równowagi , specjalnie zadaje głupie pytania i udziela głupich odpowiedzi, to człowiek który specjalnie wprowadza zamęt w życie tego forum.

Proszę nie zwracać na tego Pana uwagi i nie odpowiadać na jego pytania, może w końcu sam opuści to forum.

A Ty Panie endriu wraz z kolegą ekologiem i szuu, dziwnym trafem pojawicie się zawsze tam gdzie ja zaczynam coś pisać. Jaki masz problem już Wasza trójca wspaniałych doprowadziliście do tego że moje tematy są zamykane jeden po drugim i robi się jeszcze inną rzecz na tym forum haniebną, a mianowicie usuwa się bez śladu wybiórczo moje komentarze. Tak zrobiono wczoraj z ostatnim moim wpisem z prośba do moderacji o pozwolenie mi na wypowiedzenie się i nie zamykanie tematu :"Zdjęcia satelitarne, zadziwiająca technologia wykonania."

Ten mój ostatni komentarz, został przez wasze donosy usunięty, bo nie wygodnie było zamknąć temat z takim komentarzem na końcu w odpowiedzi dla ekologa.
"Panie i Panowie
Posłuchaj Królu wszystkich królów, czy ty wiesz kto to jest troll? Jakim prawem mnie tak nazywasz. Troll pisze zazwyczaj fałszywe treści dla uzyskania korzyści materialnych. Ja natomiast piszę z pasji i chęci poznania świata na którym żyję. Tacy jak Ty cieszą się jak dostaną cukierek w ładnym papierku i będą zachwycać się mówiąc jeden drugiemu jaki ładny jest ten papierek. Ja natomiast nic od nikogo nie dostałem w prezencie, sam na podstawie własnych obserwacji szukam odpowiedzi i czasami z pomocą forumowiczów, mądrych ludzi i nawet takich jak ty trochę złośliwych, bo z każdej dyskusji można wynieść jakieś cenne spostrzeżenie. Ty mnie ostrzegasz że mnie zakapujesz do Pani moderator, ty już dawno to zrobiłeś, a teraz budujesz napięcie strasznego krwiożerczego trolla, a zobacz Ty na siebie, czy aby może nie bardziej do Ciebie takie miano bardziej pasować będzie. Mam nadzieję drodzy forumowicze że jednak moderator okaże się człowiekiem , takim przyzwoitym jakim był właściciel tego forum. Cały czas mam nadzieję na rzeczową , merytoryczna dyskusję w tym wątku. Na razie kończę, aby ostudzić emocje, mam nadzieje do zobaczenia, pozdrawiam wszystkich i Ciebie Królu również, cześć. "
Teraz endiu przyjacielu, goń do moderacji, niech mnie zbanują za to, że nie mogłem przez ruską lornetkę dostrzec księżyców Jowisza. Być może, że kolega soczi, słusznie zwrócił mi uwagę , że to zbyt duża jasność świateł wokoło spowodowała utrudnienie w obserwacji. pozdrawiam
 
Posty: 18
Rejestracja: 19 Sty 2019, 18:38

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Lukacz, Piotrek K. oraz 82 gości

AstroChat

Wejdź na chat