Korzystanie ze współrzędnych R.A. Dec.

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postcianak | 19 Lip 2019, 12:01

Witam wszystkich. Jestem od niedawna posiadaczem pierwszego teleskopu Sky Watcher 130/900 na EQ2 bez napędów. Jak posługiwać się współrzędnymi R.A. Dec i czy ma to sens na tym montażu?
Chodzi mi o to że znając współrzędne chcę namierzyć dany obiekt posługując się podziałkami na montażu. Ustawienie wyjściowe na punkt osi obrotu ziemi mam opanowane. Jeśli się powtarzam to przepraszam, nie mogę nigdzie sensownego wykładu na temat posługiwania się wspurzędnymi i montażem paralaktycznego. Wszystkie tematy odnoszą się do ustawienia montażu na biegun północny (na gwiazdę polarną). Dziękuję.
 
Posty: 2
Rejestracja: 19 Lip 2019, 10:12

 

PostSoczi | 20 Lip 2019, 09:25

Ja bym poprostu skorelował tarczę RA z jedną gwiazdą z atlasu/planetarium, a potem już będzie z górki przy innych obiektach, ale przyznam, że także tych trzech tarczek i podziałek przy osi RA do końca jeszcze nie rozkminiłem. :?
Szybciej znajdę ręcznie niż według tego. :wink: a jeszcze szybciej na Dobsonie azymutalnym :mrgreen:

obrazek zapożyczony z astronoce.plImage

tu jest coś nieco o tych podziałkach http://astronoce.pl/artykuly.php?id=13

Mam pytanie ten paseczek z 10 jednostkami to tak jak na suwmiarce ustawia nam pojedyncze minutki kąta? Tak?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postcianak | 20 Lip 2019, 14:48

Nie mam pojęcia. Na moim montażu niema tej tabliczki ani podziałki daty.
 
Posty: 2
Rejestracja: 19 Lip 2019, 10:12

 

PostSoczi | 20 Lip 2019, 18:01

No to jak klasa niska typu EQ2 to to może pomoże:
https://astropolis.pl/topic/53564-monta%C5%BC-paralaktyczny-eq-2/

ponoć w EQ2 skalę RA da się obracać. Skorelować więc z atlasem i kolejny obiekt już będzie łatwiej namierzyć. :idea:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 51 gości

AstroChat

Wejdź na chat