Obserwacje wczesnym rankiem...

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostVroobel | 20 Wrz 2019, 07:22

...albo bardzo późną nocą. Co wybrać?

Przy okazji Księżyca, będącego wysoko dopiero nad ranem, a także z powodu zmienionego setupu, chciałbym spróbować obserwacji i focenia o tak nieludzkiej porze. Czy powinienem pozostawić do rana sprzęt wystawiony przed północą? Nie mam jeszcze grzałek, więc nad ranem wszystko będzie mokre od rosy. A może wstać o 4.00, wystawiać i chłodzic sprzęt, żeby być gotowym na 5.00-5.300? Wilgoć u mnie jest spora.

Jak Wy to robicie? Podzielcie się, proszę, doświadczeniami.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Vroobel, 22 Wrz 2019, 13:44, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlolak89 | 20 Wrz 2019, 08:25

Ja zostawiam graty na balkonie o ile pogoda nie zapowiada deszczu i przykrywam jakimiś roboczymi ciuchami :) Czy to był refraktor cz Mak, Newtona jeszcze nie przykrywałem bo nie zostawiałem go na noc na obserwacje tylko czasami zostawiałem go na balkonie po obserwacjach ale pewnie od góry nakrył bym żeby nie zbierał wilgoci.
Moim zdaniem szkoda czasu wystawiać go w nocy żeby potem znowu wstać i oglądać.
lolak89
 

PostVroobel | 20 Wrz 2019, 08:57

Dzięki.

Nie mam balkonu, tylko ogródek za domem, więc musiałbym spać w namiocie, przywiązując teleskop do dużego palca od nogi. :)

Abstrahując od tego, czy do przykrycia lepiej zastosować przewiewne tkaniny, na których osadzi się rosa (będą mokre, ale nadal sprzęt może oddawać ciepło), czy lepiej coś nieprzemakalnego, jak np. pokrowiec na rower, czy skuter (teleskop w poziomie ma zblizony rozmiar)?

A co z okularami i aparatem? Okulary lepiej mieć ciepłe, kiedy jeszcze nie mam grzałek, ale aparat powinien być jak najbardziej chłodny, nieprawdaż?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postlolak89 | 20 Wrz 2019, 09:26

Ja głównie obserwuję z bino więc siłą rzeczy razem z teleskopem wystawiam walizkę z gratami do wychłodzenia (zamkniętą)... w sensie, że bino musi się wychłodzić, wyniesione prosto z domu popsuje obraz.
Gdy mi jakiś okular zaparuje a na dobrą sprawę to jak ja w niego chuchnę przypadkiem to zwyczajnie biorę go do ręki i trzymam przez minutę, zazwyczaj pomaga :) ewentualnie do kieszeni. Nic więcej nie opowiem.
W sumie zaczyna się sezon wilgotnych nocy więc warto chyba pomyśleć o podgrzewaniu gratów :)
lolak89
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 59 gości

AstroChat

Wejdź na chat