Witam!

Postastrodamian27 | 12 Mar 2024, 13:52

Witam.

Bardzo się cieszę,że dzięki administratorowi tego forum powstał dział GWIAZDY ZMIENNE i w tym dziale będą udostępnione nowe tematy o gwiazdach zmiennych wszystkich typów takie jak mirydy,cefeidy,gwiazdy półregularne i nieregularne,lub gwiazdy zmienne zaćmieniowe podwójne nowe karłowate i powrotne :D

Jestem obserwatorem gwiazd zmiennych od prawie 15 lat i na dzień dzisiejszy posiadam powyżej 10 000 gwiazd zmiennych w bazie AAVSO,interesują mnie wszystkie typy gwiazd,obserwacje prowadzę pod wiejskim niebem na północ 20 km od Krakowa okolice Skały . Obecnie oceniam gwiazdy zmienne lornetką DO 7x50 titanium to dość szerokokątna lornetka :D Obserwacje dokonuję w każdą pogodną noc. U mnie zasięg gwiazdowy przez lornetkę wyciągam spokojnie powyżej +8.5 mag oczywiście przy dobrym seeingu i bez lamp ulicznych 8) Do obserwacji gwiazd zmiennych pod wiejskim niebem najpierw trzeba się przygotować,zanim przystąpimy do oceny badanej gwiazdy. Obserwacje prowadzę losowo wykorzystując mapkę AAVSO notes ołówek i latarkę z czerwonym światłem oraz zegarek podświetlaną tarczą :D po dokonaniu oceń swoje wyniki wysyłam do bazy AAVSO.

Większość gwiazd zmiennych tych jasnych do +5.0 mag oceniam gołym okiem takie jak Delta Cephei czy układ zaćmieniowy Beta Per Algol :shock:

Badanie gwiazd zmiennych to wspaniałe hobby,wszystkie swoje wyniki ocen gwiazd zmiennych wysyłam do bazy AAVSO. Jest jeszcze nasza polska baza obserwatorów gwiazd zmiennych SSW-PTMA ale już padła ponieważ administrator to bardzo staruszek człowiek :lol:

Najlepiej obserwować gz szerokokątną lornetką o polu widzenia przynajmniej od 7.0° do 8.0° stopni co daje nam wypunktować badaną gwiazdę w krzywej fazowej :mrgreen:

Obserwacjami może się zająć każdy a wystarczy chęć i cierpliwość :mrgreen:

Zachęcam do oceny gwiazd zmiennych i pochwalić się swoimi obserwacjami w tym dziale :lol:
Załączniki
Witam!: PSX_20240313_190629.jpg
Ostatnio edytowany przez astrodamian27 13 Mar 2024, 20:07, edytowano w sumie 2 razy
Lornetka DO Extreme ED 7x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 1266
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała

PostMielcar | 12 Mar 2024, 15:34

Cześć! Podziwiam zapał i taką prawdziwą pasję do astronomii. Ja osobiście nie obserwowałem nigdy świadomie gwiazd zmiennych ale interesowałem się tematem uczestnicząc w projekcie otwartej nauki Gaia Vari na Zooniverse. Ogrom wiedzy i bardzo ciekawe doświadczenie. Pozdrawiam!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Posty: 97
Rejestracja: 04 Sie 2021, 15:40

 

Postastrodamian27 | 12 Mar 2024, 17:12

Dziękuję i mam nadzieję że każdy miłośnik nieba gwieździstego przyłączy się do tej pasji obserwacji gwiazd zmiennych :mrgreen:
Lornetka DO Extreme ED 7x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 1266
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała

Postlulu | 12 Mar 2024, 21:22

Jako niegdysiejszy członek Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA pozdrawiam kolegów z sąsiedniej Sekcji :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3008
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postastrodamian27 | 12 Mar 2024, 21:30

lulu napisał(a):Jako niegdysiejszy członek Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA pozdrawiam kolegów z sąsiedniej Sekcji :-)


Witamy witamy serdecznie :mrgreen:
Lornetka DO Extreme ED 7x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 1266
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat