Zaświetlenie nieba wokół Krakowa

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postxun | 03 Sty 2020, 17:26

Cześć,

Może trochę Offtop (jak tak, to proszę moderatora o przeniesienie do innego działo, bo w sumie nie bardzo wiem gdzie by to zaparkować), ale chciałem zapytać osoby dość dobrze zaznajomione z pomiarami jasności nieba (albo chociaż świadome jak to u nich wygląda) o Wasze wrażenia / wskazówki / porady.

Otóż, wraz z Żoną kontepmplujemy drugi rok z rzędu, jak by się tutaj wyprowadzić z obrzeży Krakowa (ale jeszcze w obrębie miasta, północ), gdzieś dalej do okolicznych wsi. Jednym z czynników jakie Moja Lepsza Połowa obiecała wziąć pod uwagę szukając działki pod dom, jest "jakość" nieba. No i tak sobie oglądam od roku https://www.lightpollutionmap.info i oglądam, ale nie bardzo mam dobry punkt odniesienia, stąd prośba (szczególnie do osób z okolica Krakowa) o jakiś komentarz jak to wygląda. Szczególnie, że zdaje się z okolic Krakowa jest dość dużo osób na forum.

Aktualnie, mam warunki z balkonu mniej więcej takie: ekspozycja na wschód + trochę N i S. Patrząc po warstwie VIIRS 2019, Radiance około 30.
Działki na jakie potencjalnie patrzymy z Żoną sa na północny wschód od Krakowa i mają Radiance w okolicach 2 - 3,5.

Oczywiście, cokolwiek by nie porównywać do balkonu w mieście to różnica będzie duża, ale mam świadomość, że to wciąż niebo podmiejskie, wartości są podane dla nieba w zenicie, od południa nadal będzie Kraków walił łuną taką, że hoho. Do tego niestety jakby nie patrzeć, to wychodzi, że za niedługo będzie nowa S7 w tych okolicach z wielkim węzłem w Łuczycach który na bank będzie rzęsiście oświetlony i pewnie będzie raptem pomiędzy 1 a 5km od potencjalnej działki (biorac pod uwagę nasz rejon poszukiwań).

No i teraz pytanie do osób z tych okolic, osób z podobnym zaświetleniem nieba, albo też osób mieszkających niedaleko takich węzłów drogowych. Planowanie dużego Newtona, w takiej okolicy ma sens? Czy będzie tylko trochę lepiej niż na balkonie, ale nadal jakieś rozsądne obserwacje to wycieczka 20-30km dalej?

P.S LightpollutionMap ma chyba dzisiaj jakiś błąd, bo się wartości nie wyświetlają.
pozdrawiam,
Łukasz N.
--
Nikon Action EX 10x50, MAK127 SW + AZ-4
ES82 14mm, Vixxen Barlow Deluxe, filtr polaryzacyjny
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 19 Cze 2011, 20:47
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 03 Sty 2020, 17:39

xun napisał(a):Aktualnie, mam warunki z balkonu mniej więcej takie: ekspozycja na wschód + trochę N i S. Patrząc po warstwie VIIRS 2019, Radiance około 30.
Działki na jakie potencjalnie patrzymy z Żoną sa na północny wschód od Krakowa i mają Radiance w okolicach 2 - 3,5.


Warstwa VIIRS podaje tylko źródła zaświetlenia a warstwa World Atlas 2015 pokazuje jasność tła nieba.

PS. Północy-wschód od Krakowa wygląda nie najgorzej.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postxun | 03 Sty 2020, 17:59

Słusznie mówisz, chociaż posiłkowałem się głównie nią, jako danymi najbardziej aktualnymi, które jakoś w przybliżeniu można by było na samo zaświetlenie ekstrapolować - w końcu jednak bardziej aktualne niż dane z Atlasa z 2015.

A dane z Atlasa prezentują się mniej więcej tak:

Aktualnie u mnie z balkonu:
SQM 18.68 mag./arc sec2
Brightness 3.65 mcd/m2
Artif. bright. 3470 μcd/m2
Ratio 20.3
Bortle class 7

Przykładowa okolica w jakiej szukamy:
SQM 20.43 mag./arc sec2
Brightness 0.729 mcd/m2
Artif. bright. 558 μcd/m2
Ratio 3.26
Bortle class 5
pozdrawiam,
Łukasz N.
--
Nikon Action EX 10x50, MAK127 SW + AZ-4
ES82 14mm, Vixxen Barlow Deluxe, filtr polaryzacyjny
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 19 Cze 2011, 20:47
Miejscowość: Kraków

 

PostOrzech | 03 Sty 2020, 18:19

Trochę przez 7 lat dookoła Krakowa i nie tylko za miejscówkami pojeździłem. Musisz napisać ile km jesteś w stanie od niego odjechać. Generalnie gdzie być nie odjechał ok 20 km to i tak wszędzie łuna i niebo podmiejskie. Dopiero odjazd 40-50 km od Krakowa powoduje, że łuna jest akceptowalna ale nadal widoczna.
Generalnie zostają dwa kierunki - południe, gdzie jeżeli odjedziesz poniżej Myślenic to południe już masz czyste i bez żadnej łuny, północ i północny wschód, gdzie do lepszego nieba bliżej, ale wtedy na południu masz łunę od Krakowa.
W LightpollutionMap używaj opcji po prawej stronie "World atlas 2015", gdzie po kliknięciu lewym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na mapie masz hipotetyczny wynik w SQM, wysokość npm, skale Borltlea, itp. Ta pierwsza opcja jest chyba najlepszym narzędziem do sprawdzania miejscówek.
Dodatkowo poniżej, masz przycisk "Feature". Jeżeli go rozwiniesz i zaznaczysz SQM-L to wyświetli Ci pomiary robione przy pomocy miernika SQML , głównie przez naszego forumowego kolegę, Piotra Guzika z którym trochę jeździłem, zanim przeprowadził się pod Krosno, gdzie ma 20 km do nieba rzędu 21,75 mag :wink: Te dwa narzędzi pomogą Ci wybrać dobrą lokalizację choć my z Olkusza, Krakowa i okolic, i tak wyjeżdżamy w teren, nie raz i po 100 km, ażeby zaznać wewnętrznego spokoju jaki daje nam widok naprawdę ciemnego nieba :lol: :lol:
viewtopic.php?f=30&t=28736&start=0 Zerknij do tego wątku, gdzie na pierwszej stronie opisałem miejscówki na które jeździmy.
Oczywiście zapraszamy na jakiś wspólny wypad. Ekipa jest dość liczna z masą wszelakiego sprzętu :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostOrzech | 03 Sty 2020, 18:21

xun napisał(a):
Przykładowa okolica w jakiej szukamy:
SQM 20.43 mag./arc sec2
Brightness 0.729 mcd/m2
Artif. bright. 558 μcd/m2
Ratio 3.26
Bortle class 5


To dość średnie, żeby nie powiedzieć słabe niebo. Na naszej miejscówce, gdzie jeździmy na szybkie wypady mamy 21,11 mag i uważam, że to jest takie sobie niebo. Cały czas mówię tu o obserwacji DSów, bo do US będzie oczywiście wystarczające :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postxun | 03 Sty 2020, 19:19

@Orzech - dzięki za wskazówki i zaproszenie. Zdecydowanie zdaję sobie w porównaniu z niebem na wyprawy, to oczywiście niebo z bliższych okolic Krakowa przegra sromotnie i przysłowiowym wiejskim nie jest. Jednak trzeba jakoś znaleźć balans pomiędzy codzienną podróżą do pracy a "rozsądnym" niebem, które pozwoli wieczorami z ogrodu popatrzeć na niebo. Obawiam się po kilku latach z GSO 10", że rzeczywiście DSy mnie kręcą i chciałbym móc na nie trochę pozerkać ruszając się 30m z kanapy :)

Właśnie stąd moje pytanie tutaj. Astromiejscówki w obszarze 20-40 km od Krakowa mam od lat pozaznaczane i czasem się wybierałem różne odwiedzać. Pewnie za jakiś czas, uda mi się do tego wrócić. Szukam jednak miejsca, gdzie mogę po prostu wystawić teleskop na taras i mieć z tego też trochę przyjemności. Pytanie brzmi, czy w takich warunkach jak opisałem to jest realne, czy raczej jednak jest to mrzonka i tylko się sfrustruję ;)
pozdrawiam,
Łukasz N.
--
Nikon Action EX 10x50, MAK127 SW + AZ-4
ES82 14mm, Vixxen Barlow Deluxe, filtr polaryzacyjny
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 19 Cze 2011, 20:47
Miejscowość: Kraków

 

PostOrzech | 03 Sty 2020, 19:48

Jest to realne ale ja bym się chyba irytował i tak jeździł :wink:
Gdybym jednak szukał to z balkonem, tarasem na południe, gdzie nie miałbym jakiejś łuny czyli zapewne na południe od Krakowa lub na północny wschód i raczej na jakimś wzniesienia czy coś w ten deseń, żeby mi nic nie zasłaniało albo niewiele. Dokładnej lokalizacji raczej nie wskażę. Google maps, lightpollution map, wytypować kilka miejsc i pojechać osobiście.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostZjebur | 03 Sty 2020, 21:27

Witam sąsiada z północnego Krakowa :) Ja mieszkam dokładnie na granicy miasta, 500 metrów od 7.
Na balkon wyniosłem niutka tylko raz jakieś 2 lata temu. Od tej pory już tego nie robię :? DSy w takich warunkach to totalna kiszka i nie da się na nie patrzeć z satysfakcją. Wolę rozłożyć Makówkę lub 10 centometrowe achro bo US jest w nich dużo fajniejszy niż w newtonie a DSów i tak nie zobaczę.
Moim zdaniem miejscówka o której piszesz też nie pozwoli Ci się cieszyć z obserwacji DS. Na 100% będzie dużo lepiej niż u mnie ale to i tak będzie kiszka, tylko mniejsza...
Najczęściej jeździmy do Glanowa który jest oddalony od Krakowa 3 razy bardziej niż Łuczyce, tak jak pisał Orzech niebo jest tam spoko ale "dupy nie urywa". W moim przekonaniu musielibyście z żoną kupić sobie działkę oddaloną od miasta o minimum 30km, a najlepiej 50 (w takiej odległości jest Trzonów a tam niebo jest już całkiem fajne). Tyle że wtedy dojazd do pracy w Kraku to już jakieś kompletne nieporozumienie, połowę życia spędzicie w samochodzie...
Reasumując szukajcie działki która Wam się naprawdę podoba i ma dobry dojazd do Waszych miejsc pracy bo z tymi czynnikami będziecie mieć do czynienia codziennie. Obserwacji codziennie nie da się prowadzić z wielu powodów, więc zostaje Ci dokupienie czegoś na balkon (raczej tylko US) i ewentualnie wyjazdy pod ciemniejsze niebo z najlepszą ekipą na AM lub też w pojedynkę :mrgreen:
LB 12", TAL100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", GSO SV30, UB 2", OIII 2", Беркут-7 7x35 Made in USSR
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 21 Sie 2017, 08:43
Miejscowość: Kraków

 

PostZjebur | 03 Sty 2020, 21:37

Żeby nie było że jestem pesymistą, zapewniam że nie jestem :!:
Proponuję doświadczenie: w najbliższą bezchmurną noc (ostrzegam że to może być dopiero w czerwcu) zapakuj niutka w samochód, podjedź w okolice które Wam odpowiadają następnie przejedź jeszcze 5km prosto w kierunku północnym, odbij w "zadupie", rozłóż sprzęt i sprawdź kilka ulubionych mgiełek - sam zobaczysz co i jak. Obstawiam że odpiszesz "miałeś rację Zjebur, jest lepiej ale to dalej kiszka".

PS Chciałbym się mylić ale obawiam się że tak właśnie będzie.

Pozdro.
LB 12", TAL100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", GSO SV30, UB 2", OIII 2", Беркут-7 7x35 Made in USSR
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 21 Sie 2017, 08:43
Miejscowość: Kraków

 

Postxun | 04 Sty 2020, 19:58

Dzięki za rady Zjebur. 500m od 7 to rzeczywiście musi być hardkor, nie tylko ze względu na zaświetlenie o_0.
Tak jak pisałem, LP nie jest to dla mnie i dla Mojej Żony główny czynnik, ale coś co warto wziąc pod uwagę, szczególnie jeśli jest parę różnych opcji.
No i oczywiście, na jakieś rozsądniejsze obserwacje, liczę jak najbardziej na wypady, ale zanim będę mógł to zrealizować, to jeszcze trochę czasu potrwa...

A czy na forum jest może ktoś z okolic gminy Kocmyrzów-Luborzyca kto mógłby parę słów o niebie tam powiedzieć? Cyfry cyframi, klasy nieba swoje, ale np. czy przy dobrych warunkach da radę gółym okiem Drogę Mleczną zobaczyć w tych bardziej odludnych częściach gminy?
Bo rzeczywiście tak jak Zjebur napisał, niestety warunki żeby to niebo ocenić będą pewnie gdzieś za parę miesięcy, bo pogoda, bo łysy, bo smog i tak w koło macieju. Tym badziej, że mój Newton już ze dwa lata, jak został sprzedany, a teraz dopiero mały mobilny Maczek sie niedawno pojawił.
pozdrawiam,
Łukasz N.
--
Nikon Action EX 10x50, MAK127 SW + AZ-4
ES82 14mm, Vixxen Barlow Deluxe, filtr polaryzacyjny
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 19 Cze 2011, 20:47
Miejscowość: Kraków

 

PostZjebur | 05 Sty 2020, 13:25

W Luborzycy swoje obserwatorium mają koledzy Krzysztof_P i ZP53. Napisz do nich a zapewne podzielą się z Tobą swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Najlepiej umów się z Nimi na jakieś małe odwiedziny i sam się przekonasz jak jest.

PS Sama 7 nie robi u mnie jakiejś strasznej roboty za to miasto świeci tak bardzo że np w 90/900 trudno jest rozróżnić M13 od gwiazdy - widać samo jądro :?
LB 12", TAL100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", GSO SV30, UB 2", OIII 2", Беркут-7 7x35 Made in USSR
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 21 Sie 2017, 08:43
Miejscowość: Kraków

 

Postastrodamian27 | 05 Sty 2020, 15:36

Zapraszam koło Ojcowa otuliny. dość ciemne niebo,zaświetlenie Krakowa tu nie widać,dużo gwiazd widać,a najlepsze warunki są zimowe,wtedy niebo jest przejrzyste,czyste i ostre :D :D :D

Ja obserwuje gwiazdy zmienne lornetką 10x50 6.5* stopnia ze Smardzowic 20 km na północ od wybrzeża Krakowa i mrowie gwiazd widoczne są poniżej +9.0 mag :idea: Nie narzekam jak na te warunki. :wink: :wink: :wink:
Załączniki
Zaświetlenie nieba wokół Krakowa: Smardz_filtered.jpg
Lornetka DO Extreme ED 7x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 1266
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała

Postastrodamian27 | 05 Sty 2020, 15:39

Drogę Mleczną ze Smardzowic w nocy spokojnie widoczna gołym okiem,dośc długi mglisty pas się rozciąga na niebie hej..... :lol: :lol:
Lornetka DO Extreme ED 7x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 1266
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała

PostOrzech | 05 Sty 2020, 16:03

Obserwujemy z Glanowa, czyli ok 14 km w linii prostej od Ciebie ale dalej od Krakowa (północny-zachód). Skoro my widzimy potężną łunę z Krakowa to nie rozumiem jak Ty jej nie widzisz :roll:
Niebo masz 20,48 mag. My w Glanowie 21.11 mag. To jest dwukrotnie ciemniejsze niebo i uważamy je jako podmiejskie przechodzące w wiejskie. Faktycznie jak sie trafi wybitna przejrzystość w nocy to jest dobrze ale w średnią noc (których jest 92% w ciągu roku) jest średnio. Warunek - znamy naprawde ciemne niebo rzędu 21,6 mag i niżej. Niestety takie niebo = dojazd 50 km do pracy itp (jak pisał Zjebur).
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postxun | 06 Sty 2020, 09:31

No ja dawno temu, zanim ogarnąłem, że to jeszcze nie jest dobre niebo, to jeździłem sobie popatrzeć na niebo do Czajowic i uważałem je za dość dobre (hehe, w porównaniu do Krakowa oczywiście). No i tutaj widzę SQM dość podobny do tego co wkleiłem w moim pytaniu na początek.

Inna sprawa, że w zimie, jak w teorii powinny być piękne warunki, bezchmurnie, bezksiężycowo, krystalicznie czyste powietrze, to ludzie robią masę smogu na tych obrzeżach Krakowa niestety... No nic, wychodzi na to, że mniej więcej takie niebo będę miał do dyspozycji, bo dużo dalej niestety nie wchodzi w grę.
pozdrawiam,
Łukasz N.
--
Nikon Action EX 10x50, MAK127 SW + AZ-4
ES82 14mm, Vixxen Barlow Deluxe, filtr polaryzacyjny
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 19 Cze 2011, 20:47
Miejscowość: Kraków

 

Postastrodamian27 | 06 Sty 2020, 11:09

xun napisał(a):to jeździłem sobie popatrzeć na niebo do Czajowic i uważałem je za dość dobre (hehe, w porównaniu do Krakowa oczywiście).


No to w kierunku Wolbromia za Skałą,jak Wielmoża,tam jest bardzo ciemne niebo :D :D
Lornetka DO Extreme ED 7x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 1266
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała

PostZjebur | 06 Sty 2020, 14:29

astrodamian27 napisał(a):No to w kierunku Wolbromia za Skałą,jak Wielmoża,tam jest bardzo ciemne niebo :D :D


I to właśnie tam jest nasza najczęściej odwiedzana miejscówka czyli Glanów. Do bardzo ciemnego nieba to tam jeszcze bardzo dużo brakuje ale nie jest źle. Stosunek odległości do jakości nieba jest tam najkorzystniejszy dla większości z nas.
LB 12", TAL100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", GSO SV30, UB 2", OIII 2", Беркут-7 7x35 Made in USSR
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 21 Sie 2017, 08:43
Miejscowość: Kraków

 

PostTuvoc | 06 Sty 2020, 15:39

Zjebur napisał(a):
astrodamian27 napisał(a):No to w kierunku Wolbromia za Skałą,jak Wielmoża,tam jest bardzo ciemne niebo :D :D


I to właśnie tam jest nasza najczęściej odwiedzana miejscówka czyli Glanów. Do bardzo ciemnego nieba to tam jeszcze bardzo dużo brakuje ale nie jest źle. Stosunek odległości do jakości nieba jest tam najkorzystniejszy dla większości z nas.


Potwierdzam. W foto można to nawet empirycznie udowodnić. Mam klatki z nowiu wykonane w każdym kierunku. Niestety nawet w dobrą noc bez filtra UHC się nie obejdzie.
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostKrzysztof_P | 07 Sty 2020, 00:47

Cześć.

XUN odpowiedziałem na twoje PW , dzwoń kiedy Ci pasuje to porozmawiamy.
Mamy Obserwatorium Roll Off w Luborzycy i przy pogodzie Zapraszamy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 86 gości

AstroChat

Wejdź na chat