Tabela Wimmera - czyli obiekty dla małych apertur

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

PostJanusz_P. | 28 Paź 2013, 15:36

Co do jednego masz rację, nie powinienem krytykować cudzej pracy jeśli sam nie wykonałem lepszej choć jak każdy mam prawo do wyrażenia swojej opinii :idea:
Druga kwestia o tym co zobaczysz z mgławic i galaktyk swoim teleskopem w o wiele większej mierze decyduje jego średnica i ciemność nieba niż użyte powiększenie :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwimmer | 21 Lis 2013, 15:26

Witam po długim czasie :)
Dziękuję kolego krater za odzew w temacie tabeli. Cieszę się, że nadal ktoś jej używa. Ja również nie porzuciłem tego tematu :)
Chciałbym w podzięce zapowiedzieć, że niebawem ukaże się zupełnie nowa, wypaśna wersja Tabeli Wimmera :!: Będzie sporo ulepszeń! Między innymi wizualizacja każdego obiektu, nie zdjęcie, a coś w rodzaju szkicu oddającego wygląd obiektu w wizualu!
Tabela powinna być gotowa w ciągu najbliższych kilku dni :)

pozdrawiam
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

Postrobert_sz | 21 Lis 2013, 16:03

Świetna sprawa, podoba mi się co robisz. Nie wiem czy pomogę ale kilka szkiców można by zaczerpnąć z tego pdf-u http://www.webbdeepsky.com/downloads/The%20brightest%20planetary%20nebulae%20%28black%29%202nd%20ed.pdf oczywiście za zgodą autora
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostKrater | 21 Lis 2013, 16:05

wimmer napisał(a): ...niebawem ukaże się zupełnie nowa, wypaśna wersja Tabeli Wimmera :!: Będzie sporo ulepszeń! Między innymi wizualizacja każdego obiektu, nie zdjęcie, a coś w rodzaju szkicu oddającego wygląd obiektu w wizualu!
Tabela powinna być gotowa w ciągu najbliższych kilku dni :)

Super i już nie mogę się doczekać.
Eno, z tym używaniem to na pewno nie jestem jedyny, ponadto i tak nie zamierzam przechodzić na żadne GoTo ani Stellarium w i-fonie czy noteboku. (co innego w domu)
Zaczynałem od obrotowej mapy nieba,(której zresztą nadal muszę używać) szybko się okazało, że konieczny jest jeszcze atlas no i aktualnie często robie sobie do tego jakieś wydruki jednorazówki .
(jednorazówki bo zwykły drukarkowy papier kiedy złapie wilgoć, wiadomo….)
Dlatego mam kolejne pomysły „z życia….”
Nie wiem co jeszcze przewidziałeś ale skoro robisz „nowe wcielenie” to pomyśl może o mikromapkach ? Mogłyby one być alternatywą dla atlasu. Zakładam, że nowa Tabela będzie tylko w wersji elektronicznej jednak wystarczy żeby dostępne o poszczególnych obiektach informacje były "na kupce" i łatwo je było wydrukować na jednej stronie A4 (albo nawet na połowie strony)

Pozdrawiam
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostRaduchfoto | 21 Lis 2013, 16:10

Taka tabela wraz ze zdjęciami/szkicami - dla mnie (jeszcze mocno zielonego) IDEALNE rozwiązanie :)
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

Postwimmer | 21 Lis 2013, 18:04

Dzięki za cenne podpowiedzi.
Szkice, a w zasadzie grafiki podobne do szkiców zrobię swoje, gdyż muszą być wszystkie w tym samym kontraście i w tej samej jasności. Wygląd obiektów będzie natomiast typowy dla niedużego teleskopu 130mm. Natomiast pole widzenie dla popularnych kelnerów dodawanych do zestawu. Muszę zrobić to w standardzie dla nowicjuszy :)
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

PostAstromarek | 22 Lis 2013, 22:35

Wimmer ja także czekam.Siedzę w tym już naście lat ale z tabelki nie raz korzystałem
Celestron HD 102/500 ,Sky-Watcher 80/400 Sky-Lux70/700,ATM 70/325
SW EQ3-2. Lornetka Sky-Master 15x70. 10x50 8x42
Okulary: ,SW UWA17mm 70°.ED 18mm.ED12mm.ED8mm ED5mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 351
Rejestracja: 08 Paź 2007, 21:47

PostAlien7101 | 22 Lis 2013, 22:46

Super czekam na pojawienie się najnowszej wersji.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

Postwimmer | 02 Gru 2013, 16:20

Witajcie!

Chciałbym się z Wami podzielić nową wersją Tabeli Wimmera.
Minęło sporo czasu od pierwszego zestawienia "obiektów dla teleskopów o małej aperturze". Nadeszła chyba pora na ostateczną już wersję Tabeli Wimmera (oczywiście nie licząc przyszłych poprawek).

Mam nadzieję, że tym razem tabela spełni wszystkie wymagania początkujących miłośników astronomii. Zmian jest bardzo dużo. Wcześniejsze wersje były jedynie "tabelką", w której zestawiłem obiekty polecane dla małych teleskopów.
W wersji 3 poszedłem znacznie dalej.

Tabela Wimmera v3 zawiera:
- 46 stron
- łącznie 124 obiekty, w tym obiekty głębokiego nieba, gwiazdy podwójne i wielokrotne oraz nowość - 20 najciekawszych asteryzmów.
- mapki poglądowe z zaznaczonym każdym obiektem w tabeli
- wizualizacje obiektów, czyli jak obiekt może wyglądać w niewielkim teleskopie w dobrych warunkach i pod ciemnym niebem
- informacje skrócone w postaci ikon, mówiące, czy obiekt jest trudny, łatwy, atrakcyjny, mały, duży, czy może lepszy w lornetce
- dokładne położenia wyrażone we współrzędnych RA i Dec
- informacje na temat każdego obiektu. Czasem podstawowe, a czasem jakieś interesujące fakty
- podpowiedzi i cenne informacje na temat obserwacji wizualnych rozrzucone w kilku miejscach tabeli

Zapraszam wszystkich do zerknięcia na nową Tabelę Wimmera, a początkujących miłośników astronomii zachęcam do korzystania często i gęsto.

http://www.astro-art.com.pl/temp/tabela_wimmera_v3.pdf

pozdrawiam
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

Postweterest | 02 Gru 2013, 16:55

Wimmer, kawał dobrej roboty! :D Sporo pracy i czasu musiałeś temu poświęcić, szacuneczek, na pewno skorzystam
Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, Księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 09 Lip 2012, 13:34
Miejscowość: Ostrołęka

 

PostOrzech | 02 Gru 2013, 17:45

Napiszę krótko ale z dużej litery - REWELACJA!
Szacun za czas jaki w to włożyłeś. Chyba wpisałeś się na stałe w dziedzinę pt "astronomia" :!:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostKruq | 02 Gru 2013, 18:43

Czadowa sprawa :!: od jutra zaczynam przygodę z syntą 8' więc nic lepszego mnie nie mogło spotkać jak taka MEGA "ściągawka".
Stary propsy za te godziny, dni, a chyba nawet tygodnie roboty :!: :idea:
 
Posty: 3
Rejestracja: 30 Lis 2013, 19:17
Miejscowość: Lututów, Wieluń

 

Postwimmer | 02 Gru 2013, 23:51

Dzięki!

Do Moderatorów: Szkoda, że połączyliście nowy temat z dawnym tematem. Teraz najnowsza i najlepsza wersja tabeli jest dopiero na czwartej stronie. Czy istnieje możliwość przekopiowania całego postu z nową tabela jako pierwszy post w temacie? Tak aby najnowsza tabela i informacje o niej znalazły się zaraz po otwarciu tematu? Albo ponowne podzielenie tematów? To jest praktycznie całkowicie nowe opracowanie. Szkoda, że gubi się w czterech stronach postów :(
Będę wdzięczny.

pozdrawiam
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

Postweterest | 02 Gru 2013, 23:58

wimmer napisał(a):Do Moderatorów: Szkoda, że połączyliście nowy temat z dawnym tematem. Teraz najnowsza i najlepsza wersja tabeli jest dopiero na czwartej stronie. Czy istnieje możliwość przekopiowania całego postu z nową tabela jako pierwszy post w temacie? Tak aby najnowsza tabela i informacje o niej znalazły się zaraz po otwarciu tematu? Albo ponowne podzielenie tematów? To jest praktycznie całkowicie nowe opracowanie. Szkoda, że gubi się w czterech stronach postów :(
Będę wdzięczny.
pozdrawiam


Racja, tak byłoby zdecydowanie lepiej, też podpisuję się pod tą prośbą, tak dobrze wykonana robota zasługuje na jakieś bardziej widoczne miejsce
Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, Księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 09 Lip 2012, 13:34
Miejscowość: Ostrołęka

 

PostKrater | 03 Gru 2013, 10:06

Wimmer, z mojej strony kolejny raz WIELKIE DZIĘKI !

Może to nie będzie dla Ciebie nowina ale napiszę.
Uważam, że materiał jest na tyle wartościowy, że dobrze byłoby wydać to w formie drukowanej.

Będąc w sklepach astro nieraz widziałem zupełnie zielone osoby kupujące lub szukające pierwszego sprzętu. (np. rodzic z nastoletnim dzieckiem). Chwilę potrwa nim takie osoby zagoszczą na astro portalach i odkryją Tabelę Wimmera.....
Drukowana Tabela byłaby świetnym dodatkiem względnie samodzielnym obiektem zakupu.

Chodzi mi o to, że samodzielne wydrukowanie, nawet w wysokiej rozdzielczości i oczywiście kolorze nie na długa się przyda przy używaniu pod gwiazdami. Z kolei zalaminowanie podnosi koszty i chociaż zwiększy trwałość to przez błyszczącą powierzchnię pogorszy wartość użytkową.

Optymalny byłby dobrej jakości druk z lakierowaniem na mat tak jak są zrobione niektóre atlasy nieba.

Wimmer, nie znam specyfiki wydawniczej ale może zainteresuje się tematem któraś z naszych firm branży "astro", Ty również powinieneś za swoją pracę pozyskać jakieś tantiemy a adepci astronomii i wszyscy nabywcy dostaną do ręki doskonały poradnik obserwacyjny.

Serdecznie pozdrawiam / krater
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postwimmer | 03 Gru 2013, 16:26

Dzięki.
Już o tym myślałem. Ostatnio nawet jeden ze znajomych powiedział mi to samo. Ponadto na sąsiednim forum też jeden kolega poruszył ten sam temat.
Myślałem dużo i się waham. Tabela powstała dawno temu jako pomoc dla początkujących. Obecna forma, mimo iż o wiele bardzie rozbudowana nadal miała mieć formę pomocy, za darmo. Po prostu od kolegi wizualowca dla kolegów początkujących wizualowców :)
Udostępniam ją za darmo dla każdego.
Mógłbym zgodzić się na to, że byłaby dodawana do teleskopu, gdyby któryś ze sklepów astro chciał coś takiego wprowadzić, ale rodzi mi się myśl: Jeśli zarabiasz na sprzedaży teleskopu, to dla czego ja miałbym nie zarobić na tabeli, którą dodajesz do zakupu? Ale tabela od początku miała być darmową pomocą. Nie robiłem jej dla pieniędzy, więc czuję, że nie powinna być "sprzedawana". Mam mocno mieszane uczucia.

A poza tym jak do tej pory żaden sklep astro nie walił drzwiami i oknami po tabelki, które robi Wimmer :lol: , więc...
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

Postburczas | 03 Gru 2013, 17:18

wimmer napisał(a):Witajcie!

Chciałbym się z Wami podzielić nową wersją Tabeli Wimmera.
Minęło sporo czasu od pierwszego zestawienia "obiektów dla teleskopów o małej aperturze". Nadeszła chyba pora na ostateczną już wersję Tabeli Wimmera (oczywiście nie licząc przyszłych poprawek).

Mam nadzieję, że tym razem tabela spełni wszystkie wymagania początkujących miłośników astronomii. Zmian jest bardzo dużo. Wcześniejsze wersje były jedynie "tabelką", w której zestawiłem obiekty polecane dla małych teleskopów.
W wersji 3 poszedłem znacznie dalej.

Tabela Wimmera v3 zawiera:
- 46 stron
- łącznie 124 obiekty, w tym obiekty głębokiego nieba, gwiazdy podwójne i wielokrotne oraz nowość - 20 najciekawszych asteryzmów.
- mapki poglądowe z zaznaczonym każdym obiektem w tabeli
- wizualizacje obiektów, czyli jak obiekt może wyglądać w niewielkim teleskopie w dobrych warunkach i pod ciemnym niebem
- informacje skrócone w postaci ikon, mówiące, czy obiekt jest trudny, łatwy, atrakcyjny, mały, duży, czy może lepszy w lornetce
- dokładne położenia wyrażone we współrzędnych RA i Dec
- informacje na temat każdego obiektu. Czasem podstawowe, a czasem jakieś interesujące fakty
- podpowiedzi i cenne informacje na temat obserwacji wizualnych rozrzucone w kilku miejscach tabeli

Zapraszam wszystkich do zerknięcia na nową Tabelę Wimmera, a początkujących miłośników astronomii zachęcam do korzystania często i gęsto.

http://www.astro-art.com.pl/temp/tabela_wimmera_v3.pdf

pozdrawiam

Wimmer. Super , super tabela.
Wydrukowane, zalaminowane , można w plener zabierać...
..chwilowo, z braku lepszego zajęcia, zarabiam na życie...
-AZ 4, LXD75, skymaster 15x70, Bresser(lidl) 10x56, SW 10" dobson, SW 80/400, kilka szkiełek, UHC 2".
SPC 880nc, EOS 600D,
Awatar użytkownika
 
Posty: 288
Rejestracja: 23 Lis 2011, 23:21
Miejscowość: Czerwionka k/Rybnika

PostKrater | 03 Gru 2013, 18:08

Wimmer, nie włączaj sobie komplikatorów.....
Nadal udostępniasz swoją pracę za darmo bo Tabela wisi w necie i każdy może z niej skorzystać kiedy zechce a nawet oszczędnościowo może sobie co nieco wydrukować.

Natomiast jeżeli chciałby ktoś mieć Tabelę profesjonalnie wyprodukowaną do użytku w plenerze to będzie sobie mógł "takie coś" kupić. Podobnie jest z atlasami nieba, jedni drukują, inni kupują, jeszcze inni robią jedno i drugie albo nic (bo preferują inne rozrywki).
Przykładów można mnożyć, choćby ze świata muzyki, filmów, gier etc. (Fura osób kupuje przecież nawet oryginalne płyty).

Dlatego nie masz się co łamać.
Z pierwszym krokiem nie wiem co powiedzieć, na ile astro fora są obserwowane przez komercyjne firmy i na ile ta "komercja" jest prężna i chętna do zainwestowania ?
Może jednak nie czekaj na propozycję tylko sam nawiąż kontakt, uda się czy nie ale sprawa posunie się do przodu.

Osobiście mam dwa atlasy i ich używam, za jeden dałem około 27 zł a kartek ma podobną ilość co Twoja TW.
Naprawdę bardzo chętnie kupię podobnie wydane TW.
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostSoczi | 03 Gru 2013, 19:05

Ja chyba jednak wolę odkrywać wszystko na niebie samodzielnie ze zwykłymi mapkami z planetarium. Działa wtedy spory element zaskoczenia lub rozczarowania, ale adrenalinka zawsze jest. I to jest to. A najcenniejsze są dla Mnie wskazówki kolegów stojących obok mnie w nocy na jakimś spotkaniu. Taka pomoc jest nieoceniona przy trudniejszych lub nowych obiektach. Swoją listę ulubionych i łatwych obiektów mam nieco inną od wimmera, a pewno dlatego że aperturę mam no... nie małą. Tyle że właśnie o to chodzi że lepiej mieć 20cm lustro niż 9cm refraktorek, którym sporo ciekawego traci się na niebie. :idea:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostSiofor | 03 Gru 2013, 20:07

Wielki szacun. Kawał dobrej roboty
Valar Morghulis

AT72ED, APM/TS80/480 i TS115/800 triplety APO, AT Voyager i AYO2 na Berlebach, Canon 12x36ISIII, Bushnell Legend UHD 8x42, Siebert Opt.4.4, Meade82/5.5, ES82/8.8;ES68/24, Lunt XWA100*9mm, Morpheus-komplet; Baader Zoom IV, Paragon35
Awatar użytkownika
 
Posty: 120
Rejestracja: 30 Paź 2011, 03:44
Miejscowość: Gliwice

 

Postwimmer | 03 Gru 2013, 21:51

Soczi napisał(a):...
Tyle że właśnie o to chodzi że lepiej mieć 20cm lustro niż 9cm refraktorek, którym sporo ciekawego traci się na niebie. :idea:


Nie każdy ma, może mieć, albo może sobie pozwolić na 20 cm lustro.
Są też tacy co mają 50cm. Wtedy żadnych tabel nie potrzebują. A 20cm to dla nich błahostka.
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

Postwimmer | 03 Gru 2013, 21:53

burczas napisał(a):Wimmer. Super , super tabela.
Wydrukowane, zalaminowane , można w plener zabierać...


Ajajajaj. Jeszcze trochę literówek jest. Poprawiam na bieżąco. Zalaminowałeś z literówkami :mrgreen:
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 681
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

PostAriesnet | 03 Gru 2013, 22:00

Świetna sprawa! Wielkie gratulacje dla autora! Wiele informacji w jednym miejscu! To napewno wymagalo wielkiej pracy!
Tabela jest wspanialym instrumentem dydaktycznych dla wszystkich mniej i bardziej zaawansowanych. Mysle po cichu ze godna wydania w formnie papierowej!
Podziekowania dla autora! Pozdrawiam!
GSO 10 ... 9mm, 30mm, ES 4,7 mm,ES 6,7mm, ES 14 mm, ES 24 mm, Baader UHC-S, Filtr Polaryzacyjny Orion, zielony laser...
"...oprócz błękitnego nieba, nic mi więcej nie potrzeba..." no, może tylko odrobinę wolnego czasu
 
Posty: 14
Rejestracja: 06 Lut 2012, 10:36
Miejscowość: Żerków / Jarocin

 

PostMarcin94 | 03 Gru 2013, 22:05

Jak dla mnie REWELACJA! To czego mi brakowało to te szkice które bardzo ułatwiają zidentyfikowanie obiektu. Sam wiele razu miałem tak, że znalazłem jakiś obiekt i sam nie wiedziałem do końca co to jest. A tutaj wystarczy sobie zerknąć na szkic i wszystko wiadomo!

Jeszcze raz gratulację! :)

Pozdrawiam
Marcin
SW R-80/400 na AZ3
N-150/1200 ATM dobson


Filtr neutralnie szary ND96-0.9 13%

Zobaczyć więcej niż inni...
Awatar użytkownika
 
Posty: 194
Rejestracja: 29 Cze 2012, 21:56

 

Postmidimariusz | 12 Gru 2013, 14:08

Chciałem serdecznie podziękować Wimmerowi za tebelę- super rotota!!!

Już wydrukowanie i zbindowane!
Załączniki
Tabela Wimmera - czyli obiekty dla małych apertur: P1170150.JPG
Tabela Wimmera - czyli obiekty dla małych apertur: P1170149.JPG
Tabela Wimmera - czyli obiekty dla małych apertur: P1170148.JPG
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 77 gości

AstroChat

Wejdź na chat