Rzeszów i okolice

Postzwierzak_grubas | 10 Sie 2010, 20:17

Scaiter napisał(a):Zazdroszczę wam takich wypadow,ja się kiszę w łodzi i tyle a pogody niema-takto na wies bym pojechal-kaszanka na maxa :|

Co ty gadasz przecież w piotrkowie jest mocna ekipa zgrupowana wokół Janusza Wilanda
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

PostIgnisdei | 12 Sie 2010, 11:16

Wczoraj odwiedziliśmy z Tehenem inne ciemne miejsce zwane Kolonią Polska. Planowaliśmy zmianę miejsca obserwacji ze względu na trudno przejezdne drogi w Mołodyczu. Miejsce okazało się zdecydowanie bardziej suche i podobnie ciemne. Po drobnych problemach technicznych z SCT...wziąłem się na przeszukiwanie okolic Pegaza. Szybko okazało się, że "Poket" już nie wystarcza, w pole ładują się liczne niezaznaczone mgły. Wygrzebałem z torby zlaminowany atlas Takiego (do 8,50 mag) i zacząłem sukcesywnie realizować każdą kratkę co 5 stopni 8) Generalnie...nawet 14-tki było widać bez zerkania.Nie powiem że świeciły ale - były wyraźne. SCT 11" jest fajnym narzędziem właśnie do małych galaktyk. Obok stała 350mm armata Tehena. Wielki Newton pokazywał przepięknie kolory mgławic planetarnych, refleksyjne aż biły po oczach. Jednak uwierzcie kontrast ciemnego SCT bardziej pomagał niż przeszkadzał.
Przerobiłem pewnie z dwie setki NGC-tków :) Gotowanie jest fajną rzeczą :D
Na koniec coś co wprawiło mnie w zdumienie, widziałem i szkicowałem - wiszącą nad horyzontem Srebrną Jednodolarówkę,wielką galaktykę w Rzeźbiarzu (NGC 253). Cóż - Południe :).
Meteory z świetlistymi smugami cięły aż miło..a było ich naprawdę sporo.
Dziś planujemy Perseidy w Koloni Polskiej -serdecznie zapraszam!!!!!
Jest to może ostatnia pogodna noc przed wielkim cirrusem :)

Jak co piszcie w temacie lub na PW!!!!
Ignisdei
 

PostIgnisdei | 12 Sie 2010, 15:59

Obecnie na Rzeszowskie Perseidy chętne są 3 osoby:
- Andrzej.Ch63
- Tehen
- ignisdei
Spotykamy się dziś o 20.00 na parkingu pod Hotelem przed klasztorem w Leżajsku. jedziemy pod bardzo ciemne niebo (zasięg 7 mag) ok 30km do Koloni Polskiej.
Jeśli chcecie dołączyć zapraszam!!!!
Ignisdei
 

Posttehen | 12 Sie 2010, 17:29

Dzisiaj nie ma zmiłuj, siedzimy aż zacznie świtać, tym bardziej że Perseidy mają być najbardziej aktywne o 3:20. Miejscówka sprawdzona - bardzo ciemna, w promieniu 15km nie ma ani jednego sztucznego światła (latarnie gasną o 22 a lokalsi to raczej chodzą spać z kurami), droga bita, zatem full comfort. Na dziś planuję strzelać głównie do planetarek z powiększeń 150-220 (wczoraj seeing był znakomity), ale wziąłem też karmiate coby dało się liczyć Perseidy w pozycji horyzontalnej :D
ATM 350/1600 :D Synta 8"; Naglery 26T5, 16T5, 11T6; Pentax 14, 7; TMB Planetary 9, 6; Lumicon O-III 2", Orion UB 2"; polar, Orion MiniGiant 9x63; Vixen ARK 20x80
 
Posty: 157
Rejestracja: 25 Paź 2008, 12:36
Miejscowość: Kraków / Leżajsk

 

PostAndrzej.Ch63 | 12 Sie 2010, 18:46

Witam.Potwierdzam swoje przybycie.Wraz ze mną jedzie mój sąsiad,właściciel Synty 12''.Ale przyjedziemy bez niej bo nijak nie wejdzie do Maluszka.Andrzej
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postlukas810 | 21 Sie 2010, 07:18

Dzisiaj zapowiada się piękna noc i planujemy się spotkać z Januszem na jakieś małe obserwacje. Będziemy testować nowy kolimator Hotech i oceniać czy było warto. Wszystkich chętnych na obserwacje zapraszamy, a od ilości chętnych będzie zależało to gdzie pojedziemy na obserwy. Jeżeli będzie nas tylko dwóch, to będą to okolice Kolbuszowej, jak więcej to może Raniżów lub Sieniawa. Wszystkich chętnych zapraszamy, a więcej informacji o spotkaniu u mnie pod nr. tel 793796456

Pozdrawiam Łukasz
lukas810
 

Posttehen | 21 Sie 2010, 11:07

Z chęcią bym pojechał, niestety nie ma mnie w Leżajsku.
Miejcie na uwadze, że przy tak dużym księżycu jak dzisiaj, nie ma sesnu szukać super czarnego nieba bo i tak będzie zaświetone przez łysego.
Pozdrawiam
ATM 350/1600 :D Synta 8"; Naglery 26T5, 16T5, 11T6; Pentax 14, 7; TMB Planetary 9, 6; Lumicon O-III 2", Orion UB 2"; polar, Orion MiniGiant 9x63; Vixen ARK 20x80
 
Posty: 157
Rejestracja: 25 Paź 2008, 12:36
Miejscowość: Kraków / Leżajsk

 

Postlukas810 | 21 Sie 2010, 13:14

Dzisiejsze spotkanie jest bardziej pod kątem testowania nowego kolimatora i spotkania się po latach :lol: .
A z Łysym to my sobie inaczej poradzimy :wink:
lukas810
 

PostIgnisdei | 28 Gru 2010, 16:44

Umawiamy się dziś na lookanko, właściwie to na 17.00 szczegóły pod linkiem
POZDRO
http://www.forumastronomiczne.pl/index. ... en#msg5266
Ignisdei
 

Postangelscorpion | 14 Sty 2011, 10:18

Witam kolegów:) Planujecie w najbliższym czasie jakieś obserwacje? Z chęcią się dołączę:) Pozdrawiam, Piotrek :D
T330, Synta 10" Dobson, Hyperion Aspheric 31 2", ES 14 82*, Uwan 7, Auriol 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 88
Rejestracja: 14 Sty 2011, 09:44
Miejscowość: Łańcut/podkarpackie

 

PostAndrzej.Ch63 | 14 Sty 2011, 20:37

Witaj angelscorpion.Jak tylko niebo będzie nadawac się do obserwacji zorganizujemy zlocik,zostaniesz o tym poinformowany.Pozdrawiam
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostKarol | 15 Sty 2011, 10:01

Tylko zazdroscić takich widoków i sprzetu. Szkoda tylko że do Mołodycza mam 258km i jeszce dojazd trzeba miec czas a znacie dobre miejsce w okolicach deblina do ok. 50 km ?
mam pytanko jaki można osiągnąć maksymalny zasięg nie tylko w polse ale i na świecie ?
Ignisdei napisał że ,,Wszystkich chętnych serdecznie zapraszam to przecież miejsce gdzie zasięg skacze niekiedy w zenicie do prawie 8 mag.... " ????
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostAndrzej.Ch63 | 15 Sty 2011, 11:38

Kolego karol z mapy LP w Polsce wynika że lokalizację na miejscówkę masz na wyciągnięcie ręki, chociażby w okolicach Sobolewa.Jak już ją sobie znajdziesz napisz jaki masz zasięg.Jeśli zbliżony do magicznej ósemki jaką mamy w Mołodyczu to swoim teleskopem napewno poszalejesz.Pozdrowienia
Ostatnio edytowany przez Andrzej.Ch63, 15 Sty 2011, 16:32, edytowano w sumie 1 raz
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostKarol | 15 Sty 2011, 14:26

Tzn. kiedys przez ponad tydzień w noc w noc przy zaledwie -1celcjusza była przepiękna pogoda i tak jak na moje warunki chyba zasięg w okolicach 7m ale tam gdzie mieszkam w odległości kilku kilometrów znajduje się szklarnia pan Ptaszka chdowcy róż i widać sporów łune na południu choć nie jest źle
niechce się zali ale znów sasiad ma warsztat do godz. 22.00 więc trzeba czekac sporo aż zgasnie
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostKarol | 15 Sty 2011, 14:28

Tylko szkoda że teraz od 4 miesięcy nie ma takiej pogody ale się zapowiadają pogode więc może ale tym razem księżyc a mam ferie i chciałem je wykorzystać ale takie jest życie
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postangelscorpion | 15 Sty 2011, 16:45

Chętnie Panowie się wybiorę, ostatni miesiąc pod względem pogody to katastrofa:( mam nadzieję, że w najbliższym czasie coś się poprawi:) Pozdrawiam! :D
T330, Synta 10" Dobson, Hyperion Aspheric 31 2", ES 14 82*, Uwan 7, Auriol 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 88
Rejestracja: 14 Sty 2011, 09:44
Miejscowość: Łańcut/podkarpackie

 

PostRobert_Bodzoń | 15 Sty 2011, 22:47

Najpóźniej w poniedziałek powinna zawitać do nas ładna pogoda :)
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostTrev | 15 Sty 2011, 22:51

Panowie, a czy próbowaliście kiedyś obserwacji z Radawy, która jest blisko Mołodycza?
Ciekaw jestem, czy niebo tam podobnie "dopisuje"...
GSO 10"
 
Posty: 92
Rejestracja: 11 Lis 2010, 10:39
Miejscowość: Kraków / Rybna

 

PostAndrzej.Ch63 | 15 Sty 2011, 23:35

Z Radawy akurat ja przynajmniej nie obserwowałem,ale można śmiało przyjąc że niebo podobne w zasięgu, oczywiście gdzieś na rogatkach Radawy, bo ośrodek wypoczynkowy jest dośc mocno oświetlony latarniami .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostTrev | 15 Sty 2011, 23:41

Pocieszyłeś mnie - ostatni raz gdy tam byłem, to do obserwacji nieba używałem jedynie oczu - teraz będę miał przynajmniej dobry powód, żeby rodzinkę wyrwać tam na 2-3 tygodnie urlopu :D
Wilk będzie syty, a i owcy smutno nie będzie :wink:
Punkt w którym mam możliwość lądowania, jest za wsią w kierunku manasterza / czerwonej woli, więc bliskich świateł raczej się nie spodziewam.
GSO 10"
 
Posty: 92
Rejestracja: 11 Lis 2010, 10:39
Miejscowość: Kraków / Rybna

 

PostRobert_Bodzoń | 21 Sty 2011, 07:56

Trev napisał(a):Punkt w którym mam możliwość lądowania, jest za wsią w kierunku manasterza / czerwonej woli, więc bliskich świateł raczej się nie spodziewam.


O to widzę, że bywałeś w moich okolicach :) Przez wiele lat "bazowałem" dokładnie pomiędzy Radawą i Manasterzem w przysiółku Kubachy (o ile tak mogę nazwać jedno gospodarstwo). Położony jest ok. 1,5 km od wsi Radawa obok drogi leśnej prowadzącej do Manasterza (ok. 3 km od Manasterza i ok. 1 km od Czerwonej Woli). Kiedyś miałem tam domek letniskowy, ale potem na skutek różnych perturbacji przestałem tam jeździć. Miejsce jest podobnie ciemne jak w Mołodyczu. Do punktu obserwacyjnego w Mołodyczu jest jednak lepszy dojazd i jest jednak nieco dalej od rozświetlonego centrum Radawy.

W tym roku mam zamiar poszukać nowy punkt obserwacyjny w okolicach Woli Mołodyckiej, aby jeszcze bardziej odsunąć się od Radawy i Jarosławia (to miasto tworzy nieznaczą łunę nad południowym horyzontem).
Chciałbym także znaleźć coś na południe od Jarosławia kilka(naście) kilometrów na południe od Pruchnika. W ubiegłym roku znalazłem ciekawe miejsca położone na pogórzu na wysokości ok. 450 m n.p.m. ale nie testowałem ich w nocy. Zresztą ostatnie lato było dla moich obserwacji astronomicznych latem straconym (między innymi ze względu na "mokre" warunki i wszędobylskie komary). Liczę na to, że w tym roku powrócą chęci do obserwacji, a zima wymrozi te małe dranie :D
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostTrev | 23 Sty 2011, 09:34

Robert_Bodzoń napisał(a):O to widzę, że bywałeś w moich okolicach :) Przez wiele lat "bazowałem" dokładnie pomiędzy Radawą i Manasterzem w przysiółku Kubachy (o ile tak mogę nazwać jedno gospodarstwo). Położony jest ok. 1,5 km od wsi Radawa obok drogi leśnej prowadzącej do Manasterza (ok. 3 km od Manasterza i ok. 1 km od Czerwonej Woli). Kiedyś miałem tam domek letniskowy, ale potem na skutek różnych perturbacji przestałem tam jeździć. Miejsce jest podobnie ciemne jak w Mołodyczu.


Rodzinka ma stary domek na końcu wsi (ostatnia grupka zabudowań - sam początek lasu przy drodze Radawa-Manasterz) i po ponad 10 latach przerwy w zeszłe wakacje nareszcie miałem czas na odpoczynek i dotlenianie, więc spędziłem tam ok. 3 tygodni. Wcześniej bywałem tam częściej, dopiero 17 lat temu wyprowadziłem się z Jarosławia do Krakowa.
Jeśli chodzi o szukanie fajnych miejscówek, to planuje się też wybrać do Wetliny i sprawdzić jakie warunki byłyby na parkingu (pod Wetlińską) w Brzegach Górnych, który jest położony na "przełęczy" >800m npm. Obawiam się tylko, że dom/pensjonat niedaleko parkingu może być mocniej oświetlony, więc zapaskudzi miejscówkę. Z drugiej strony jak już tam będę, to jakaś miejscówka zawsze się znajdzie (w porównaniu z tym co mam pod domem, to w centrum Wetliny pod latarnią będzie ciemniej) :D
GSO 10"
 
Posty: 92
Rejestracja: 11 Lis 2010, 10:39
Miejscowość: Kraków / Rybna

 

PostRobert_Bodzoń | 23 Sty 2011, 20:48

Trev napisał(a):Rodzinka ma stary domek na końcu wsi (ostatnia grupka zabudowań - sam początek lasu przy drodze Radawa-Manasterz)


Czyżby na Kogutach? (o ile pamiętam tak nazywa się ta część Radawy). Teraz coraz więcej tam domków letniskowych.

Radawę wspominam bardzo miło. Wielokrotnie spędzałem tam wakacje. W poprzednim roku częściej zaglądałem do Czerwonej Woli.

W Bieszczady może wpadnę, ale szukam ciemnego miejsca na Pogórzu, gdzie bez problemu dojadę samochodem z Jarosławia :)
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostTrev | 24 Sty 2011, 00:07

Dokładnie na kogutach - jak budowaliśmy domek dookoła był tylko las i ledwie widoczna dróżka na Manasterz :D
Większa dawka domków pojawiła się dopiero ok. 15 lat temu i niestety ich ilość stale rośnie...
Zazdroszczę Ci odrobinę tego, że ruszając się kawałeczek od miasta masz ciemne niebo - u mnie niestety w promieniu 50 km nie ma czegoś takiego... ;)
GSO 10"
 
Posty: 92
Rejestracja: 11 Lis 2010, 10:39
Miejscowość: Kraków / Rybna

 

PostAndrzej.Ch63 | 27 Lut 2011, 14:38

Witam.Wczoraj mimo mrozu i przenikliwego wiatru postanowiliśmy z kolegą aimerem że nie poddamy się zimie i urządziliśmy lukanko.Obserwacje rozpoczęliśmy o 22.30 z podwórka mojego domu (10 km. na wschód od Rzeszowa).Jako że od zachodu mieliśmy łunę a podwórze jest od wschodu ,więc dom ją zasłaniał,Wschodnia częśc horyzontu i południowa prezentowały jak na podmiejskie warunki dośc względnie.Sprzęt obserwacyjny Synta 8'' uzbrojona w Scoposa 30mm.2''.Jak na takie warunki Syncia z powodzeniem wyłapywała obiekty z katalogu Messiera jak i niektóre NGC naprzykład NGC 2903, nie podołała jedynie sąsiadce M13 galaktyce NGC 6207 ale tylko z tego powodu że Herkules dopiero wschodził i był jeszcze nisko nad horyzontem,ale kuleczka M 13 przy powerze 120x została rozbita na gwiazdki.Dopełnieniem obserwacji był Saturn,wspaniały widok czy to w powiększeniu 40-80 czy 120x.Obserwacje zakończyliśmy dzisiaj o 1 w nocy.Myślę że następne lukanko odbędzie się już w wiosennych temperaturach i z dala od wielkomiejskich aglomeracji.Pozdrawiam
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 31 gości

AstroChat

Wejdź na chat