Astromaniacy z Chrzanowa (Trzebinia Oświęcim) i okolice

Postshaybeck | 11 Maj 2014, 11:54

Są w rejonie jak z tematu jacyś astromaniacy ? Zawsze dobrze powymieniać się spostrzeżeniami i podzielić doświadczeniem ( skromnym u mnie bo skromnym ale zawsze jakimś :mrgreen: )
 
Posty: 23
Rejestracja: 18 Lut 2014, 12:44

PostVIT1956 | 11 Maj 2014, 12:06

Oczywiście.
:)
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

Postkamil11111 | 11 Maj 2014, 12:08

Nowy temacik się rozkręca :) .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Postshaybeck | 11 Maj 2014, 12:52

No i elegancko, bo szukałem po forach takich osób i znalazłem jedną osobe w dodatku nie aktywną bodajże

Macie jakieś fajne (czyt. ciemne) miejscówki w regionie ? [podstawowe pytanie :)]

Na mapach LP sprawdzałem i dość ciemne niebo jest w rejonie między Zatorem a Wadowicami
na razie nie udało mi się tego sprawdzić

Byłem za to w rejonie Chełmu śląskiego nad gamrotem podziwiałem piękny młody księżyc (coś pięknego blask odbijającego śię księżyca w wodzie :)

Dość ciemne niebo widziałem w Babicach za RSP dodatkowy plus jest taki że są tam pola uprawne i mamy widok na każdy rejon nieba
mimo to trzeba uważać, bo są tam dwie ambony więc zapewne jakiś dzik czy sarnina lubi tam pobiegać (a ostatnio jak tam byłem to ktoś biegał z wabikiem na kaczki ????? bardzo dziwny odgłos hehe)
no i wiadomo widać kilka światełek od babic
Ostatnio edytowany przez shaybeck, 11 Maj 2014, 12:56, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 23
Rejestracja: 18 Lut 2014, 12:44

Postkamil11111 | 11 Maj 2014, 12:55

Ja mam niebo pod 5,5 Mag lecz na północy od Brzeska niebo ponad 6 mag tylko autostrada A4 teraz także nie wiem jak z tym teraz :/
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

PostOrzech | 11 Maj 2014, 17:49

Co prawda nie jestem z okolic Chrzanowa ale trochę dalszego Olkusza to mam rodzinę w okolicach Alwerni i gdyby ktoś znalazł jakieś dobre niebo, to jestem chętny na wspólny wypad :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postkamil11111 | 11 Maj 2014, 17:57

Ja też chętny jeśli dałbym rady jak już mówiłem północ 30 km dobre niebo nie Bieszczady ale jak byłem przed zrobieniem autostrady to było około 6,5 mag ale jak teraz nie mam pojęcia .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

PostVIT1956 | 11 Maj 2014, 18:08

shaybeck,

Co do ciemnego nieba, to niestety, sam będąc niezmotoryzowanym a balkonowym obserwatorem niespecjalnie się orientuję w potencjalnych propozycjach. :?
Ale...
W związku z Twoim pytaniem na wstępie, przypomniałem sobie, że na stronie 39 opcji UŻYTKOWNICY (po zalogowaniu) widnieje 10-ciu astromaniaków (włącznie ze mną), którzy podają Chrzanów jako nazwę swojej miejscowości. Inna sprawa, że większość z nich nie podaje, który Chrzanów, bo jest jeszcze drugi w woj. lubelskim.
Dzięki czemu i ja się poprawiłem przy okazji, dopisując do swoich namiarów województwo :mrgreen: .

Może Ci się chociaż to info przyda :)
VIT

Meade 80 mm ED APO + Ethos 13mm, 3.7mm + Explore Scientific 14mm, 6.7mm 1.25";
Barlow 2" ED GSO 2x; Baader Hyperion 13mm, 5mm; Vixen Porta II
Nikon Action EX 7x35, 10x50, 12x50; Minolta Activa 12x50 W i 10x50 WP.FP
 
Posty: 215
Rejestracja: 18 Lip 2012, 12:59
Miejscowość: Chrzanów, Małopolska

 

Postshaybeck | 11 Maj 2014, 19:34

@Vit 1956

Każda informacja jest dobra widać słabo szukałem
myślę, że jak pogoda dopiszę i będzie trochę czasu wolnego to można skoczyć gdzieś

ja z przydomowego ogródka mam dwie perfidne latarnie zasłaniające stonę północno-wschodnią i jedna mniej agresywna na południowym-zachodzie więc da się żyć gdy wejdę schować się za domem a ostatnio odbyłem kilka kursów w plener z rurką no ale strasznie wiało a ja zmarźluch jestem więc nie były to długie obserwacje :)

Ostatnio gdy munka jeszcze nie było zagladalem pod lwa za tripletem i znalazłem tylko mki, ngc niestety nie mogłem wyłuskać a teraz chciałem sprawdzić czy jednak ją znajdę moim nowym nabytkiem ale niestety ksiezyc ;/
 
Posty: 23
Rejestracja: 18 Lut 2014, 12:44

Postkamil11111 | 11 Maj 2014, 19:35

Tutaj jest w miarę ciemno .Ja sprawdzę jeszcze jedną miejscówkę 15 km na południowy wschód od Brzeska :) i napisze tylko muszę sprawdzić jak jest z lampami w okolicy choć łuny są a niebo pod 6 Mag .
Załączniki
Astromaniacy z Chrzanowa (Trzebinia Oświęcim) i okolice: MIECHOW NIGHT.JPG
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Postpiotrekguzik | 11 Maj 2014, 22:25

Kamil11111,

Dlaczego piszesz o miejscówce na południowy wschód od Brzeska? Przecież to będzie ze 120 km od tytułowego Chrzanowa czy z Trzebinii, a z Oświęcimia jeszcze dalej...

A co do mapy, którą pokazałeś, to obszar, który zaznaczyłeś (na wschód od Miechowa) jest całkiem niezły. Ja znalazłem tam fajną miejscówkę na pograniczu miejscowości Dale i Dosłońce, tylko znów z Chrzanowa to jest około 80 km. Taka sama odległość jest też z Chrzanowa na Koskową Górę. Nieco bliżej Chrzanowa (nieco ponad 60 km), na południe od Suchej Beskidzkiej, też powinno dać się znaleźć jakąś fajną miejscówkę.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postshaybeck | 12 Maj 2014, 05:05

Właśnie trochę daleko, no ale jeśli znaleźć jakąś życzliwą osobę, która z chęcią przenocowałaby(a może źle to ująłem ? dałaby odespać w dzień) grupkę amatorów gdzieś w pobliżu to sprawa byłaby warta uwagi.
Ale faktycznie może na razie skupmy się na promieniu około 60 km.

Chyba, że ktoś faktycznie miałby jakiś pomysł na "zorganizowany" wypad np. w góry
 
Posty: 23
Rejestracja: 18 Lut 2014, 12:44

PostEl Mecánico | 12 Maj 2014, 05:40

Kolego, jak jesteś z Ziemi Oświęcimskiej, to wbijaj na obserwy do Sopotni Wielkiej na Żywiecczyźnie, mamy tam przecież obszar ochrony ciemnego nieba. Na wspólne obserwy zaprasza Stowarzyszenie POLARIS-OPP:-)
Soligor MT-800 na HEQ5, Orion SkyGlow 2", vixen LV 18mm, Plossle 4, 10 i 25mm, filtr księżycowy, obecnie w Obserwatorium w Sopotni Wielkiej.
http://www.polaris.org.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 401
Rejestracja: 09 Wrz 2008, 17:25
Miejscowość: Chrzanów

 

Postkamil11111 | 12 Maj 2014, 06:42

Ja dlatego tak daleko na wschód bo Kraków ładuje niesamowicie w nocy :/
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

PostŁukasz_M | 12 Maj 2014, 10:21

El Mecánico napisał(a):Kolego, jak jesteś z Ziemi Oświęcimskiej, to wbijaj na obserwy do Sopotni Wielkiej na Żywiecczyźnie, mamy tam przecież obszar ochrony ciemnego nieba. Na wspólne obserwy zaprasza Stowarzyszenie POLARIS-OPP:-)


Witam
A mógłbyś na jakiejś mapce zaznaczyć miejsca obserwacyjne w Sopotni Wielkiej albo podać ich współrzędne bo Sopotnia to dosyć rozległa wioska i jednak są tam latarnie na drodze (gaszone zdaje się w nocy) i intensywnie oświetlony kościół . Gdzie właściwie w Sopotni są te miejsca obserwacyjne? Zakładam że musi być możliwość dojechania w te miejsca samochodem a nie wszędzie można wjechać do lasu itd. Byłem w Sopotni ale nie mogłem zaleźć miejsca gdzie by nie było latarni albo nie przejeżdżały samochody.
Czy do waszych miejscówek da się dojechać samochodem bo wiesz montaż i tubę to trudno targać na plecach. Jakim samochodem trzeba dysponować żeby wjechać na te wasze miejsca obserwacyjne tzn. czy wystarczy zwykła osobówka czy raczej cos wyżej zawieszonego. Wiem że Polaris ma jakiegoś Tarpana co ma się nijak do Kia cee’d albo innych osobówek.
Zakładam że hala Malorka to jest raczej poza zasięgiem ;) bo tam to chyba tylko traktor albo taki samochód jak tarpan wjedzie choć miejsce wygląda bardzo atrakcyjnie niemniej poza zasięgiem astro maniaków wyposażonych w osobówki. Nie wspominając o pozwoleniach na wjazd do lasu. Droga lecąca przez sopotnie własnie takim znakiem zakazującym się kończy, a ponieważ lesnicy mają broń to raczej nie chce im podpadać, a płacić 500 PLN mandatu to tez niezbyt atrakcyjne rozwiązanie wiec tym bradziej moje pytanie o miejscówki w sopotni gdzie można dojechac samochodem osobowym a które nie będa zaraz przy drodze gdzie cała noc sporadycznie lub nie przejeżdżaja samochody.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postpiotrekguzik | 12 Maj 2014, 10:51

kamil11111 napisał(a):Ja dlatego tak daleko na wschód bo Kraków ładuje niesamowicie w nocy :/


Tylko że z Chrzanowa lepiej od Krakowa uciekać na północ lub południe, bo bliżej a i niebo nie jest złe. Okolice Tymowej/Jurkowa/Zakliczyna (południe i południowy wschód od Brzeska) są porównywalne pod względem LP z tymi wspomnianymi przeze mnie (kilkanaście km na wschód od Miechowa oraz Koskowa Góra).

W miejscówki o których pisałem bez trudu dojedzie się każdą osobówką.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postchavez1976 | 12 Maj 2014, 12:58

El Mecánico napisał(a):Kolego, jak jesteś z Ziemi Oświęcimskiej, to wbijaj na obserwy do Sopotni Wielkiej na Żywiecczyźnie, mamy tam przecież obszar ochrony ciemnego nieba. Na wspólne obserwy zaprasza Stowarzyszenie POLARIS-OPP:-)

El Mecánico, kiedy jestem weekendowo w rodzinnym domu pod Oświęcimiem (bo aktualnie mieszkam na Śląsku) to obserwuję z Grojeckiej Góry.
Mam tam fajną miejscówkę, która odcina miejscowość Grojec ale lekka łuna niestety bije od Brzeszcz.
Z map LP wnioskowałem, że najciemniejsze miejsce w okolicy Oświęcimia to Nidek ale niestety kiedy tam pojechałem okazało się, że łuna nieziemska bije od Andrychowa :evil:
Podejrzewam, że fajną miejscówkę znajdziemy za Głębowicami ale jeszcze nie miałem czasu posprawdzać.

Jak macie jakieś fajne miejscówki w okolicy Oświęcimia - Ty czy Andrew - to proszę dajcie znać to się spikniemy na minizlocik ;) Można by też zaprosić Franka i Maxxa bo nie mają do nas daleko ;) i oczywiście wszystkich innych chętnych!

Kiedy pogoda jest pewna, zachęcam do wypadu do Zwardonia. Tam to jest naprawdę ciemne niebo! :D
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postkamil11111 | 12 Maj 2014, 16:11

Panie Piotrku ja mieszkam 15 km. od Tymowej właśnie i niebo własnie niezłe po 6 mag ale łuny 20 stopni :północny zachód Brzesko Kraków , północny wschód Tarnów a poludniowy wschód Nowy Sącz także obserwacje w zenicie i jakaś dobra miejscówka dało by się znaleźć lecz jak już mam rozmawiać z moim tatą i jechać z nim to już pod lepsze niebo a nie jakieś 20 km bo to raczej się nie opłaca :/
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Postkamil11111 | 12 Maj 2014, 16:17

Zapomniałem że Tymowa Gnojnik i moja wioseczka świateł nie gasi a więc przez całą drogę co 100 metrów lampa nie dają bardzo w niebo ale niestety ,dla mnie to dobrze bo mam niedaleko lecz to nie fer dla astromaniaków który maja 140 km więc trzeba sie spotkac w połowie :) .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Postshaybeck | 12 Maj 2014, 16:35

No panowie zaskoczyliście mnie, bo nie sądziłem, że temat się tak rozkręci i padnie tyle propozycji. Jak mozecie podajcie jakieś współrzędne do miejscówek albo zaznaczajcie na mapach googla ;) Mnie osobiście zaintrygowała opcja o Sopotni Wielkiej na Żywiecczyźnie, jeśłi autor mógłby coś na ten temat "zredagować" :)
 
Posty: 23
Rejestracja: 18 Lut 2014, 12:44

Postkamil11111 | 12 Maj 2014, 16:37

A mam pytanko ile możecie podjechać ? bo trzeba z pod Krakowa odrobinę ucieknąc :) .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

PostJanusz_P. | 12 Maj 2014, 17:49

Sprawdzone w boju dość ciemne miejsce obserwacyjne to Kudłacze, jakieś 35 km od Krakowa ponad Pcimiem a wysokość 725 mnpm i dojazd autem robią z niego atrakcyjną astro miejscówkę :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostŁukasz_M | 12 Maj 2014, 19:36

Janusz_P. napisał(a):Sprawdzone w boju dość ciemne miejsce obserwacyjne to Kudłacze, jakieś 35 km od Krakowa ponad Pcimiem a wysokość 725 mnpm i dojazd autem robią z niego atrakcyjną astro miejscówkę :arrow: 8)

A gdzie konkretnie i jak tam dojechać bo opis jest odrobine nie precyzyjny tzn. jest na mapie schronisko "Na kudłaczach" jest też schronisko Kudłacze zaraz przy zakopiance (raczej nie to) i właściwie nie wiadomo gdzie jechać czy pod to schronisko w górach czy może gdzieś obok. Najlepiej podać współrzędne i przybliżoną drogę jak tam dojechać. Czy są tam jakieś źródła światła? odświetlenie schroniska itp.
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postpiotrekguzik | 12 Maj 2014, 21:03

Co do Kudłaczy, to dojazd na miejscówkę jest dość ciężki (zwłaszcza ostatni odcinek). Ja zdecydowanie preferuję Koskową Górę:

https://maps.google.pl/maps/myplaces?ll ... 0&t=h&z=16

Tak właściwie miejscówka znajduje się tam na przełęczy pod Koskową Górą, na wysokości około 800 m.n.p.m. Do samej przełęczy jedzie się asfaltem. Niebo na miejscu jest chyba trochę lepsze niż na Kudłaczach, gdzie w dole (na szczęście dość daleko) świecą światła z Zakopianki.

Jeśli chodzi o dobrą miejscówkę na wschód od Miechowa, to ja jeżdżę tu:

https://maps.google.pl/?ll=50.352016,20 ... 1&t=h&z=19
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postpiotrekguzik | 12 Maj 2014, 21:19

kamil11111 napisał(a):Panie Piotrku ja mieszkam 15 km. od Tymowej właśnie i niebo własnie niezłe po 6 mag ale łuny 20 stopni :północny zachód Brzesko Kraków , północny wschód Tarnów a poludniowy wschód Nowy Sącz także obserwacje w zenicie i jakaś dobra miejscówka dało by się znaleźć lecz jak już mam rozmawiać z moim tatą i jechać z nim to już pod lepsze niebo a nie jakieś 20 km bo to raczej się nie opłaca :/


Po pierwsze nie "panie" ;)

Nie wiem, gdzie dokładnie mieszkasz, ale Twoje okolice są całkiem niezłe jak na Małopolskę. Jeśli chciałbyś wybrać się pod niebo, które byłoby zauważalnie ciemniejsze od tego, które możesz znaleźć w swojej bezpośredniej okolicy, to prawdopodobnie musiałbyś pojechać w okolice Magurskiego Parku Narodowego (20 km na południe od Gorlic).
Jeśli chciałbyś zobaczyć niebo dużo lepsze od tego, które masz, to musiałbyś się już wybrać co najmniej w Bieszczady Zachodnie (okolice Komańczy). Tyle, że w takiej sytuacji, to proponowałbym od razu pojechać o 20 - 30 km dalej, gdzie niebo jest jeszcze lepsze.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 30 gości

AstroChat

Wejdź na chat