Sierpniowy nów – mały suplement

Postlukost | 24 Sie 2013, 00:51

Z braku lepszego pomysłu na spędzenie dzisiejszego wieczoru (grillowania ze znajomymi chwilowo wystarczy :lol: ) postanowiłem skrobnąć parę słów o interesujących obiektach mgławicowych upolowanych w okolicy sierpniowego nowiu, a pominiętych w poprzednich relacjach. Na szczęście tym razem nie będą to mgławice planetarne :wink: .
Zacznę od galaktyki UGC 11093, znajdującej się niedaleko jasnej planetarki NGC 6572 w konstelacji Wężownika; galaktyczka jest widoczna od strony krawędzi – taka igiełka (jak ja je lubię!), rozmiar 3,1 x 0,5’, jasność 13,7 mag; trudna, ale ładna.
Image
Gdy zza drzew wylazł mi Strzelec postanowiłem namierzyć dwie kulki z katalogu Palomar - numer 8 i 9 (NGC 6717); obie są zaskakująco łatwe jak na ten katalog (szczególnie NGC 6717), przy dobrym niebie z pewnością do wyjęcia w 8/10 calach. Blask pobliskiej jasnej gwiazdy w żaden sposób nie przeszkadza w obserwacji Palomara 9.
ImageImage
Przy okazji zerknąłem na wspaniałą M 22 – seeing pozwolił na użycie pow. 200x, przy którym kulista została rozbita w skrzący się, diamentowy pył. Gdyby znajdowała się nieco wyżej, M13 miałaby godną konkurentkę.
Zahaczyłem też o galaktykę Barnarda (tu trzeba użyć niewielkich powiększeń, obiekt to sporych rozmiarów pojaśnienie tła) i przepiękną planetarną NGC 6818 (zwaną Little Gem). Wiem, wiem – planetarek miało nie być, ale co począć gdy są tak piękne jak ta Perełka.
W pobliżu znajduje się parka galaktyk opisanych w sierpniowej Astronomii Amatorskiej przez P. Guzika, mianowicie NGC 6835(łatwa)/NGC 6836 (trudne cholerstwo, widoczna jako blada, okrągła poświata). Czy warto? Przy bogactwie innych, efektowniejszych obiektów mgławicowych w Strzelcu można, ale niekoniecznie.
Kontynuując wątek Palomarów - w konstelacji Orła namierzyłem numer 11, obiekt trudniejszy niż nr 8 i 9, ale oczywisty i nie sprawiający obserwatorowi niemiłych niespodzianek. W użyciu był ES 14 mm (pow. nieco ponad 100x).
Image
Poległem natomiast jak zwykle na Palomarze 10 w Strzale. No cóż, spróbuję za rok – wówczas będę miał 16” do dyspozycji i zobaczymy kto komu może (...) :mrgreen:
Po pochyleniu się nad wspaniałościami Strzelca (dosłownie i w przenośni) rozbolały mnie plecy, skierowałem więc telep wyżej, ku Andromedzie, gdzie znajduje się grupa galaktyk oznaczona jako Arp 113; dostrzegłem w niej 4 składniki – mianowicie NGC 68 (najjaśniejsza), 70, 71, 72; ich gwiazdopodobne jądra były zanurzone w mglistej poświacie. To stadko moim zdaniem stanowi godną konkurencję dla Kwintetu Stephana – kto nie widział niech zerknie i sam oceni. Wskazane 12 cali i więcej.
Image
Jeszcze wyżej, w Kasjopei, warto namierzyć galaktykę NGC 51 wraz z sąsiadkami; to kolejna efektowna grupka, choć nie tak ciasna jak Arp 113; także wymaga sporych powiększeń – u mnie najlepiej sprawdził się Delos 8 mm, z którym uzyskuję pow. ok. 200x. Szczegółowy opis w tym temacie: viewtopic.php?f=3&t=23271 (autorstwa P. Trybusa).
Odnalazłem też IC 10, widoczną jako dość spore pojaśnienie tła; podobnie zaprezentowała się galaktyka Maffei 1 (słaba, mglista poświata, mniejszych rozmiarów niż IC-etka, nic szczególnego).
Na deser zostawiłem sobie fajną parkę w Cefeuszu: NGC 7129 (kilka gwiazdek zanurzonych w wyraźnie widocznej mgławicy refleksyjnej)/NGC7142 (dość bogata gromada otwarta). Oba obiekty położone blisko siebie, wskazane stosunkowo niewielkie powiększenia (u mnie sprawdził się okular 26 mm, pow. nieco ponad 50x).
ImageImage
Zerknąłem też na piękną, a dawno przeze mnie nie widzianą gromadę otwartą NGC 188 w Małej Niedźwiedzicy; to jedna z najstarszych gromad w naszej Galaktyce, uformowana ok. 10-12 mld lat temu. Warto.
Image
To tyle, mam nadzieję, że wrześniowy nów będzie równie udany.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postpogrzex | 24 Sie 2013, 07:52

Nigdy nie patrzyłem na tą NGC 188, ale widzę że trzeba będzie. Z tego co mam na mojej mapie jest już w Cefeuszu.
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

Postlukost | 24 Sie 2013, 11:31

Racja, NGC 188 to Cefeusz. Gdy kończyłem pisać relację było już późno, a w głowie miałem zakodowane, że gromadka jest położona niedaleko Polarnej.
Ps. Przy okazji odkryłem drugi błąd - NGC 51 znajduje się w Andromedzie (choć na pograniczu tej konstelacji). Tutaj nie mam nic na swoje usprawiedliwienie :lol:
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat