Obserwacje we mgle na "moście do nikąd"

PostblackMasoon | 01 Lis 2013, 02:10

Z pewnością każdy, kto jest z Wrocławia lub tam mieszkał, kojarzy most do nikąd. Jest to kładka poprowadzona nad terenami wodonośnymi na Księżu małym. Z mniej astronomicznych faktów znana jest między innymi jako miejsce, w którym kilka lat temu młody chłopak popełnił samobójstwo po tym, jak zerwała z nim dziewczyna. Gdzie zatem mógł się wybrać blackMasoon na obserwacje w Halloween? Właśnie tam! Po raz pierwszy można było przetestować w terenie nową latarkę fenix HL30, która sprawdziłą się świetnie. Z powodu lekkiej mgiełki unoszącej się tuż nad powierzchnią ziemi na Jowiszu ledwo widoczne były pasy, stąd zajęliśmy się obserwacją wielkiej mgławicy Oriona, Plejad, Hiad, Andromedy i innych DSów...

Była nas czwórka: ja, kolega i nasze drugie połówki :) Wszystko było fajnie do momentu, kiedy nagle zaczęła nas spowijać coraz gęstsza mgła... Tak gęsta, że w jednej chwili prawie nie było widać nic kilka metrów przed nosem...

Kiedy ta atmosfera połączona z miejscem i datą nakręciła nas odpowiednio... nagle z głębi mgły wyłoniła się ciemna postać...

Obok nas przeszedł ubrany na ciemno chłopak...

Kilka sekund po jego przejściu mgła zniknęła w mgnieniu oka...

To oczywiście tylko wynik pewnego "nakręcenia" miejscem (samobójstwo chłopaka) i datą... ale trzeba przyznać, że emocje były spore :)


P.S. Ostatnio ktoś na forum w słynnym już wątku o wyborze pierwszego teleskopu wspomniał, że "o ile mam ten refraktor"... stąd fota z dzisiejszego spotkania grozy :D
Załączniki
Obserwacje we mgle na "moście do nikąd": naforum2.jpg
Obserwacje we mgle na "moście do nikąd": naforum.jpg
most do nikąd w Halloween
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

PostRobert41 | 01 Lis 2013, 03:18

Heh , fajna Halloween'owa przygoda :D
Znam to miejsce sprzed lat... o mgłę tam nietrudno , mikroklimat tam raczej wilgotny.
Ciekaw jestem czy przechodzący chłopak był równie zdziwiony widząc w tym nieco odludnym miejscu czwórkę z "bazooką" kalibru 60 mm ? :D
SW ED 80/600, CG 4
Baader Hyperion: 8-24 zoom, 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31, 36 mm, Hyperion Barlow 2,25x, diagonal ES 2".
Filtry Baader: O III
Vortex Raptor 8,5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 1141
Rejestracja: 28 Sty 2013, 02:04

 

Postlukost | 01 Lis 2013, 14:38

Fajnie, tylko gdzie tu relacja z obserwacji :?: Opisujesz spotkanie ze znajomymi - takie rzeczy proponuję zamieszczać w wolnych tematach albo na jakimś portalu społecznościowym.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostblackMasoon | 01 Lis 2013, 15:27

lukost napisał(a):Fajnie, tylko gdzie tu relacja z obserwacji :?: Opisujesz spotkanie ze znajomymi - takie rzeczy proponuję zamieszczać w wolnych tematach albo na jakimś portalu społecznościowym.


Konwencja była zamierzona z powodu Halloween ;) Nie bądźmy takimi sztywniakami :) A jeżeli już miałbym się czepić Twojej uwagi to:
- relacja zawiera opis miejsca obserwacji
- relacja zawiera warunki atmosferyczne towarzyszące obserwacji
- relacja zawiera listę obserwowanych obiektów
- relacja zawiera ocenę seeingu na podstawie wpływu warunków stmosferycznych na widoczność detali obiektów ;)
- relacja zawiera recenzję sprzętu (latarka)
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

Postlukost | 01 Lis 2013, 15:47

Relacja z obserwacji to jest np. to :arrow: http://www.forumastronomiczne.pl/index. ... ym-niebem/
lub to :arrow: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php ... f16cd076e6
Konwencja konwencją, ale czytając posty w tym dziale chciałbym się dowiedzieć co, jak i jakim sprzętem w danych warunkach autor tematu widział. Tymczasem z Twojej wypowiedzi wynika, że z mostu w zamglonym Wrocławiu widać Oriona i Plejady :mrgreen:
Nie zrozum mnie źle, moim celem nie jest czepianie się - chciałbym tylko, by wątki w tym konkretnym dziale były pomocne i inspirujące do prowadzenia własnych obserwacji, zarówno przez osoby początkujące, jak i te bardziej zaawansowane. Tego na Maniaku ostatnio brakuje (nie licząc działalnosci niezmordowanego Piotra Guzika :wink: ).
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostblackMasoon | 01 Lis 2013, 16:50

Ok... z samej obserwacji doprecyzuję zatem:

Wielokrotnie karcono mnie na forum, że obserwacje przez okno to totalna profanacja. Wczoraj obserwując Jowisza i DSy w leekiej mgle moim 60/700 przekonałem się, że co do takich obiektów jak Jowisz, czasem nawet przez szybę okna widziałem jego pasy lepiej niż wczoraj (mimo bezchmurnej pogody). Za to delikatna mgła wcale nie przeszkadzała w oglądaniu DSów i gromad gwiazd. W postaci bardzo jasnego duszka M42 była widoczna w tych warunkach znacznie lepiej niż w centrum miasta (stąd wniosek, że dla małego refraktora LP ma duże znaczenie w przypadku obserwacji DSów). Również M45 w końcu widoczne były w całej swej okazałości jako znacznie większe skupisko gwiazd, niż jest to widoczne w centrum miasta. Jedynie M31 prezentowała się bardzo podobnie. Do obserwacji DSów użyłem kitowego 20mm a do Jowisza kitowego 10mm. W 6mm Plosslu przy tej mgle obserwacja Jowisza była praktycznie niemożliwa. W ciągu 1.5h obserwacji nasza grupa zaobserwowała około 6-7 "spadających gwiazd". Czy przy takiej częstotliwości można wnioskować, że to jakiś konkretny rój, który mógł mieć wczoraj maksimum aktywności?
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

Postrokita | 02 Lis 2013, 21:37

blackMasoon napisał(a):Ok... z samej obserwacji doprecyzuję zatem:
Wielokrotnie karcono mnie na forum, że obserwacje przez okno to totalna profanacja. Wczoraj obserwując Jowisza i DSy w leekiej mgle moim 60/700 przekonałem się, że co do takich obiektów jak Jowisz, czasem nawet przez szybę okna widziałem jego pasy lepiej niż wczoraj (mimo bezchmurnej pogody). Za to delikatna mgła wcale nie przeszkadzała w oglądaniu DSów i gromad gwiazd. W postaci bardzo jasnego duszka M42 była widoczna w tych warunkach znacznie lepiej niż w centrum miasta (stąd wniosek, że dla małego refraktora LP ma duże znaczenie w przypadku obserwacji DSów). Również M45 w końcu widoczne były w całej swej okazałości jako znacznie większe skupisko gwiazd, niż jest to widoczne w centrum miasta. Jedynie M31 prezentowała się bardzo podobnie. Do obserwacji DSów użyłem kitowego 20mm a do Jowisza kitowego 10mm. W 6mm Plosslu przy tej mgle obserwacja Jowisza była praktycznie niemożliwa. W ciągu 1.5h obserwacji nasza grupa zaobserwowała około 6-7 "spadających gwiazd". Czy przy takiej częstotliwości można wnioskować, że to jakiś konkretny rój, który mógł mieć wczoraj maksimum aktywności?


Sprawdzałem prognozę pogody dla Wrocławia na noc 31/1 - spore mgły - co skłoniło Was do wyboru tej konkretnej miejscówki? W takich okolicznościach najlepiej wybrać miejsce, z jak największym przewyższeniem.
Mgła "szczególnie" przeszkadza w jakichkolwiek obserwacjach :) a w obserwacjach "DSów" w "szczególności".
Abecadło w kwestii rojów meteorów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_roj% ... eor%C3%B3w
Pozdrawiam
ps. Dlaczego Dżentelmen, z pierwszego zdjęcia obserwuje przez teleskop z zaślepką na obiektywie?
12" F/5
 
Posty: 400
Rejestracja: 28 Lis 2011, 16:28
Miejscowość: Wrocław

Postlukost | 02 Lis 2013, 22:00

rokita napisał(a):Mgła "szczególnie" przeszkadza w jakichkolwiek obserwacjach :)

A tutaj się z Tobą nie zgodzę. Najlepsze obserwacje "planetarne" zaliczyłem właśnie we mgle. Seeing bywa wówczas świetny - powietrze stoi.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postrokita | 02 Lis 2013, 22:52

lukost napisał(a):
rokita napisał(a):Mgła "szczególnie" przeszkadza w jakichkolwiek obserwacjach :)

A tutaj się z Tobą nie zgodzę. Najlepsze obserwacje "planetarne" zaliczyłem właśnie we mgle. Seeing bywa wówczas świetny - powietrze stoi.

No dobra :) uprościłem trochę :) już nie będę :) obiecuję :oops:
Obserwacje "planetarne" dobrze wychodzą przez "delikatnego" cirrusa i/lub w trakcie słabej mgły.
Jak jest mgła - nie ma wiatru (więc najbliższe nam źródło "słabego seeingu" - turbulencje przypowierzchniowe - odpada), poza tym, cząsteczki pary wodnej pochłaniają energię z powietrza, przez co jest ono bardziej stabilne.
Detal "planetarny" ze względu na seeing w "odpowiedniej" aperturze będzie dobry, ale halo spowodowane rozproszeniem światła na parze wodnej pogorszy finalny rezultat.
Pozdrawiam
ps. Nonsensowny wniosek płynący z ostatniego wpisu Autora wątku - mgła nie wpływa na jakość obserwacji "DSów" spowodował emocjonalną reakcję.
12" F/5
 
Posty: 400
Rejestracja: 28 Lis 2011, 16:28
Miejscowość: Wrocław

PostblackMasoon | 03 Lis 2013, 03:49

To nie jest pełna zaślepka tylko częściowa - bez środka, żeby zmniejszyć ilość wpadającego światła. A DSy widziałem lepiej niż z balkonu w mieście kiedy nie ma mgły. Opisałem to co widziałem i nic ponadto.
"The Cosmos is all that is or was or ever will be" - Carl Sagan
http://blekitnakropka.wordpress.com
6''
Awatar użytkownika
 
Posty: 270
Rejestracja: 12 Wrz 2013, 10:13
Miejscowość: Wrocław

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

AstroChat

Wejdź na chat