Pierwsze obserwacje przez teleskop SW 130/900 EQ2 z miasta

PostRaduchfoto | 07 Lis 2013, 01:16

Dziś w końcu przyjechał do mnie długo wyczekiwany sprzęt :P . Wszystko zmontowałem i niestety odstawiłem w kąt bo pogoda lipna, pada i niebo całkiem zachmurzone. Jednak ok 19.30 przestało padać i chmury zaczęły się przerzedzać, pomyślałem wystawię teleskop przed dom aby się wychłodził może mi się poszczęści, godz. 20.30 - PIĘKNE czyste niebo sprzęt wychłodzony. Pierwsze spojrzenie w okular super 25 - SZOK :shock: nie pamiętam gdzie celowałem, po prostu gdzieś w niebo - nie myślałem ,że widać będzie tyle gwiazd! Oko w tym miejscu widziało 30/50 obiektów - teleskop co najmniej setki!!! (podkreślam że nigdy wcześniej nie patrzyłem przez żaden teleskop). Naprawdę nie wiedziałem czego można się spodziewać. Pobiegałem trochę bezcelowo po niebie widziałem masę gwiazd, jakieś gromady (nie zastanawiałem się na co patrzę) po prostu cieszyłem się widokami. Ok 21.40 moim celem stał się Jowisz - ale jak tu w niego "trafić" skoro teleskop nie chce mnie słuchać :lol: . Jakieś 20 min zajęło mi rozgryzienie o co chodzi w prowadzeniu paralaktyka i jakoś się wczułem. Fakt że szukacz kompletnie nie pomagał ( widziałem w nim tylko refleksy od latarni ulicznych) to złapanie Jowisza zajęło mi chwilkę - ale udało się - okular 25 - widoczna wyraźnie planeta i 3 kiężyce, Kolejna próba z super 10, oczywiście chwilka na odnalezienie Jowisza - widoczna planeta ale już z delikatnymi pasami i również 3 księżyce. Widok naprawdę przepiękny ,a radość z samodzielnego odnalezienia obiektu i okiełznania EQ2 - niesamowita. Następnie spróbowałem z barlowem ale tu kompletnie nic nie mogłem zobaczyć - pewnie jeszcze nie pora na aż tak duże powiększenia (chociaż zdaję sobie sprawę, że ten kitowy jest dosłownie do kitu) ale jeszcze będę próbował. Ok 22.30 - kolejny cel M42, widoczna przez lornetkę jako mgiełka/duszek - oczywiście znów chwila szukania - okular 25 bardzo ładnie widoczna mgiełka oraz gwiazdy wewnątrz - ewidentnie widać że to mgławica, próba z okularem 10 - widoczne gwiazdy jednak mgiełka sporo słabsza.
Zrobiła się prawie północ ,kompletnie straciłem poczucie czasu - zmarzłem jak cholera (zresztą byłem w kapciach :lol: i całkiem o tym zapomniałem). Wrażenia z pierwszych obserwacji - REWELACJA. Obserwacje prowadzone z przydomowego podwórka - jakieś 10 m od oświetlonej ulicy. Już nie mogę się doczekać jak wyjadę za miasto :D.

Nie myślałem ,że będę miał okazję jeszcze dziś wypróbować sprzętu -ale jak widać niebo było dziś dla mnie łaskawe :)
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

Postrobert_sz | 07 Lis 2013, 01:24

Fajna relacja z pierwszych obserwacji :wink: Pozostaje mi tylko życzyć owocnych obserwacji i szybkiej nauki nieba :D

P.S. Dzisiaj też obserwowałem Jowisza w półgodzinnej dziurze w chmurach. Seeing znakomity i to z miasta (Łódź)
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostRaduchfoto | 07 Lis 2013, 16:29

robert_sz dzięki wielkie - do nauki biorę się z wielką chęcią i zapałem , oby niebo sprzyjało :)
Synta 8" na Dobsonie +kitowce 10 i 25mm + DO Planetary 6 mm + Soligor 15mm +SkyMaster 15x70 +velbon DF60 +cała masa sprzętu foto - system KM +masa zapału...
Awatar użytkownika
 
Posty: 226
Rejestracja: 21 Paź 2013, 23:36
Miejscowość: Złotów

 

Postmcmaker | 07 Lis 2013, 16:36

Wybrałeś chyba najlepszy teleskop ze wszystkich możliwych opcji, mi 114/900 wystarczył na 2 lata, a i tak nie wykorzystałem jego pełnego potencjału. Przejedź się w bezksiężycową noc pod ciemne niebo i wtedy poznasz prawdziwe możliwości takiej tubki.
Powodzenia :)
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat