Tranzyt cienia księżyca przez tarczę Jowisza ;)

PostPawelxp | 08 Lis 2013, 02:24

Od 2 tygodni chmury i deszcz.Masakra jakaś;) Gdzie ta polska złota jesień?Pewnie Donek znowu coś zawalił ;)
Ale wieczorem wychodzę po 2 piwka do sklepu z pieskiem i patrzę a tu się coś na niebie przeciera :shock: , a przeglądałem prognozy na ICM-ie i miało być pochmurno ! Biegiem do domu , pies za mną i synta 8 ląduje na ogródku.Niebo zaświetlone jak to w mieście (Opole) ale na szczęście nie ma tragedii bo mieszkam na obrzeżach,a to na dodatek nie jakieś Katowice czy Warszawa więc da się poobserwować.Strzeliłem parę EMEK i Oriona ale widoki marne.Galaktyki Bodego to jakieś mgiełki -więc kieruje telepa na Jowisza,i tak nic innego mi nie pozostało ;(Sącze piwko i podziwiam . Seing marny , ale są momenty że widać fajnie.3 księżyce i pasy widoczne w kolorze ;) Ale zaglądam przez okular 9 mm a tam jakaś plama na tarczy planety -czwarty księżyc :shock: ....Przez newtona widoczny u góry tarczy , nad pasem burzowym po prawej stronie blisko środka .Po godzinie był już na środku ;)Tak więc zaliczyłem swój pierwszy tranzyt (tak to się zdaje się nazywa :lol: ) ....Potem niebo oczyściło się zupełnie , pochłodniało i wiatr ustał-wbrew prognozom ! Szlag mnie prawie trafił bo wypiłem 2 piwa ,a jakbym wiedział że będzie tak pogodnie to telep stałby już 40 km od miasta w terenie oznaczonym na mapie LP na niebiesko-czyli poziom niżej niż w samym narożniku południowo-wschodnich Bieszczad .....Tak więc zła prognoza i w efekcie wypite 2 piwka sprawiły że nie wykorzystałem pogody na obserwacje....Żona niestety nie ma prawka , zresztą jakby i nawet miała to pewnie budząc Ją ok.1-szej w nocy , usłyszałbym że pewnie zidiociałem jeśli liczę że zawiezie mnie na jakieś pole w środku nocy i jeszcze będzie tam kwitnąć ze mną do 4-tej nad ranem :P
Pozdrawiam
Paweł ;)
Synta 8
 
Posty: 110
Rejestracja: 20 Lip 2012, 13:22
Miejscowość: Opole

 

PostPawelxp | 08 Lis 2013, 02:43

Dodam że momentami jak turbulencje powietrza ustawały to tarcza księżyca (jowiszowego ;)) bardzo wyraźnie odcinała się od jasnej tarczy planety (Newton f6)...Założyłem dekiel na tubę i zostawiłem tylko mały wlot na światło i już nie zobaczyłem tarczy księżyca.Światłosiła zmniejszyła się drastycznie i kontrast padł.Zastanowiło mnie jak w związku z tym ma się ciemny MAK dedykowany do planet.Czyli jak widoczny jest w nim taki tranzyt.Nie omieszkam tego sprawdzić przy najbliższej okazji.Kolega dysponuje takim 6 calowym MAK-iem .
Synta 8
 
Posty: 110
Rejestracja: 20 Lip 2012, 13:22
Miejscowość: Opole

 

PostSoczi | 08 Lis 2013, 09:27

...bo dekiel z tą 5cm dziurką to przecież nie średnica czynna Maka 6" tylko raczej jakiegoś bazarowego refraktorka 5cm :wink: Jak pasy chociaż przyzwoicie w tym zobaczysz to bedzie dobrze.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostPawelxp | 08 Lis 2013, 12:03

Soczi napisał(a):...bo dekiel z tą 5cm dziurką to przecież nie średnica czynna Maka 6" tylko raczej jakiegoś bazarowego refraktorka 5cm :wink: Jak pasy chociaż przyzwoicie w tym zobaczysz to bedzie dobrze.

W sumie racja ;) Chociaż pasy w kolorze i księżyce przez tą dziurkę od klucza było widać dobrze i jeśli idzie o jasność obrazu to właśnie przypominało mi obrazy z MAKA 6 cali....Ale pobawię się porównaniami jak MAK będzie stał obok ;)
Synta 8
 
Posty: 110
Rejestracja: 20 Lip 2012, 13:22
Miejscowość: Opole

 

PostPawelxp | 08 Lis 2013, 12:38

Zastanawia mnie tylko co tak właściwie widziałem ? Przypuszczam po lokalizacji że to Io.(obraz w newtonie podwójnie odwrócony).I po chwili zastanowienia się -to był cień Io , a samego Io w blasku planety nie widziałem .Io sam przecież odbijał światło słoneczne i też znajdował się na tle planety ...Tak więc widziałem chyba cień a nie tranzyt :oops:
Tranzyt cienia :lol:
Ciężkie jest życie początkującego :cry: Wyprowadzcie mnie z błędu jeśli się mylę ?
Synta 8
 
Posty: 110
Rejestracja: 20 Lip 2012, 13:22
Miejscowość: Opole

 

PostKarol | 08 Lis 2013, 13:35

Tranzyt polega na przejściu np. księżyca na tle planety.
A jaki to był księżyc to sprawdź to w stellarium.
Przy 5 cm masz aż f/24
Na Słońcu widać wtedy wszystko elegancko. Mak ma jakieś f/8 do f/12 więc nie można tak tego porównywać.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostOrzech | 08 Lis 2013, 13:52

Widziałeś cień a nie przejście :) Był to Ganimedes a nie Io. Kończył rzucać cień ok 2:30 a po 4 wszedł na tarcze Jowisza. Ja widziałem to drugie zjawisko :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostPawelxp | 08 Lis 2013, 16:12

Dzieki panowie za sprostowanie co do księżyca , jak i jasności synty zasłoniętej deklem ;)
Teraz biorę się za przerabianie teorii Jowisza i księżyców :D
pozdrawiam
Synta 8
 
Posty: 110
Rejestracja: 20 Lip 2012, 13:22
Miejscowość: Opole

 

PostJanusz_P. | 08 Lis 2013, 16:17

To oczywiście był tranzyt cienia księżyca, poprawiłem Ci tytuł wątku aby był poprawny :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

AstroChat

Wejdź na chat