Pogodne niebo pod Warszawą

PostMessier77 | 17 Lis 2013, 00:06

Od niedawna mam popularną, 8 calową Syntę. Zapewne nikogo nie dziwi fakt, że staram się wyjść w każdą, w miarę pogodną noc. Są to początki obserwacji przez teleskop (nigdy wcześniej nie miałem okazji, mój jedyny sprzęt, poza Syntą to Skymaster 15x70) dlatego przyzwyczajenie się do odwróconych obrazów w szukaczu i teleskopie znacznie obniżyło ilość zaobserwowanych obiektów. Domyślam się, że to kwestia przyzwyczajenia.
Ale do rzeczy:
Data: 15.11.13
Czas:19.45-21.15
Miejsce: Konstancin-Jeziorna
Sprzęt: Synta 8, kitowe 25 i 10, skymaster 15 x 70
Pogoda: Z początku przejściowe chmury, później czysto niebo. Ogromna wilgotność powietrza, słaby seeing.
Księżyc:Wysoko nad horyzontem, skutecznie ograniczał obserwacje w "swoim" rejonie.

Zaobserwowane obiekty:
1. Księżyc: Zachwycający widok! Choć jest tuż przed pełnią ( co oczywiście skutkuje znacznie niższą liczbą szczegółów an powierzchni ) można było rozdzielić poszczególne kratery przy krawędzi naszego satelity. Nie doszedłem jeszcze do takiej wprawy by rozpoznawać konkretne twory na pow. Była to moja druga obserwacja tego obiektu. Bardziej podobał mi się w okularze 25 mm niż 10, gdzie zajmował niemal całe pole obrazu. Musiałem lekko korygować co jakiś czas Dobsona gdy obiekt uciekał mi z pola widzenia. W 10 z zestawu raziło małe pole obrazu. Jestem ciekaw widoku w okularze pośrednim.

2. Jowisz: Świecił jasno nad horyzontem już od samego początku obserwacji. Obejrzałem go kolejno przez: lornetkę, szukacz, 25 i w końcu 10 mm. Mikrokosmos. Najpiękniejszy obiekt tej obserwacji. Znów 25 mm podobało mi się bardziej niż 10. Dostrzegalne pasy równikowe. Chyba muszę zainwestować w okulary z szerszym polem widzenia, by planeta tak szybko nie uciekała mi z pola widzenia. Jestem bardzo ciekaw działania filtrów i Barlowa na tym obiekcie. Na pewno będzie to cel możliwie jak największej liczby obserwacji.

3. M15: Odszukana dopiero po dłuższej chwili, gdy opanowałem podstawy szukacza. Łatwe podejście od Enifa. Drobna pomoc lornetki. I tu zaskoczenie: skymaster pokazał M15 jako dosyć sporą, wyraźnie różniącą się od gwiazd, szarą plamkę. Natomiast widok z 10 mm to szara plamka lecz znacznie mniejsza. Owszem, z pierwszymi szczegółami takimi jak kulisty kształt i nie do końca rozmyta struktura obiektu. Myślę, że to wina braku dostatecznej adaptacji oka i co najważniejsze za małego powiększenia.

4. M35: Moje pierwsze zetknięcie z gromadą otwartą w Bliźniętach. Jest to też pierwsze "zaplanowane" dłuższe podejście przy pomocy teleskopu. Widoczność była naprawdę marna, jedynie kilka najjaśniejszych gwiazd tego gwiazdozbioru mogło mi pomóc. Na tym etapie spotkałem się też z jeszcze jedną przeszkodą: zaparowywaniem optyki. Okulary lornetki zaparowywały bardzo szybko, podobnie okulary teleskopu i szukacz. Po oczyszczeniu optyki czym prędzej odnalazłem gromadę. Widok przepiękny, wcześniej, podczas lornetkowych obserwacji, nie doceniałem gromad otwartych. Jednak widok w 25 był zachwycający. Wyraźne centrum i liczne gwiazdy wokół. Jestem bardzo ciekaw widoku w czymś o szerszym polu widzenia.

Także to tyle z wczorajszych obserwacji. Początki. Myślę, że po tych pierwszych widokach wiem mniej więcej czego potrzebuję, na co wymienić moje kitowce. Będę też wdzięczny za wszelkie rady dla nowicjusza nt. obserwacji, konserwacji, sprzętu.

Ciemnego nieba!
Synta Dobson 8", kit 10 mm, kit 25 mm; Skymaster 15 x 70.
 
Posty: 5
Rejestracja: 01 Wrz 2013, 23:37

 

Postrobert_sz | 17 Lis 2013, 00:20

W filtry narazie się nie baw, utopisz tylko kasę :)
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostOrzech | 17 Lis 2013, 22:36

Też mam syntę 8 od niedawna i również z początku nie mogłem się przyzwyczaić do obróconego obrazu :lol: Już mi jakoś idzie ale obserwując zawsze tylko lornetką jednak przyzwyczaiłem się do "normalnego" obrazu.
Kitowiec 10mm to lipa. Ja od razu kupiłem 6mm TMB Planetary II i choć dość ciężko się nim ostrzy i pole też nie poraża to jednak daje zdecydowanie lepsze obrazy niż kitowiec. No i też szukam czegoś pośredniego między 6 10 i 25 z większym polem widzenia a właściwie to czekam aż do mnie dotrze :wink:
Poczekaj aż łysy zniknie, wtedy będziesz miał niezapomniane widoki. Ja nawet sprzętu nie wyjmuję gdy łysy tak grzeje chyba, że na jakieś planety.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostMessier77 | 18 Lis 2013, 01:01

Myślimy widać podobnie, bo ja też zapatruję się na jakiś okular z tej serii. Dosyć przystępny cenowo jak na początek. Chyba lepiej zainwestować w lepszy okular niż bawić się barlowem na kitowcach.
Co do księżyca - nawet chcąc poobserwować planety nie ma co wyciągać sprzętu. Niebo w listopadzie to jakaś porażka. Że o mgłach nie wspomnę..

Czekam z, listą obiektów w ręce, na pogodne niebo.
Synta Dobson 8", kit 10 mm, kit 25 mm; Skymaster 15 x 70.
 
Posty: 5
Rejestracja: 01 Wrz 2013, 23:37

 

PostOrzech | 18 Lis 2013, 15:59

W porównaniu z kitem 10 jest spora różnica. Największa w powiększeniu choć oczywiście obraz szybciej zmyka z pola widzenia. No i lekkie kłopoty z ostrzeniem (przydałby się microfocuser 1:10 w wyciągu). Wykonanie też nie najgorsze choć raz mi się gdzieś rozkręcił i trochę latał ale po dokręceniu wszystko ok.
Okular u mnie zostanie, bo za taką kase oceniam go pozytywnie a kiedyś na kilka super nocy w roku dojdzie do niego jakiś 4mm lub 5mm, bo planetki kuszą i wciągają :D
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostMessier77 | 19 Lis 2013, 23:30

Zdecydowanie kuszą i wciągają. Właśnie w tej chwili poluję z balkonu na Urana. Zobaczymy co z tego będzie.
Ale apetyt na ten okular podkręciłeś.
Synta Dobson 8", kit 10 mm, kit 25 mm; Skymaster 15 x 70.
 
Posty: 5
Rejestracja: 01 Wrz 2013, 23:37

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat